பரீட்சையின் வினாத்தாள் ஒன்று ரத்து செய்யப்பட்டுள்ளது

674 166

அரச நிர்வாக சேவையின் மூன்றாம் தரத்துக்கு ஆட்சேர்ப்புக்கான திறந்த போட்டிப் பரீட்சையின் நுண்ணறிவு பரீட்சை வினாத்தாளை ரத்துச்செய்து அதற்காக மீண்டும் பரீட்சையை நடாத்துமாறு கல்வி அமைச்சர் அகிலவிராஜ் காரியவசம் பரீட்சைகள் ஆணையாளர் நாயகம் டபிள்யு.எம்.என்.ஜே. புஸ்பகுமாரவிற்கு உத்தரவிட்டுள்ளார்.

கடந்த தினத்தில் இடம்பெற்ற அரச நிர்வாக சேவையின் மூன்றாம் தரத்துக்கு ஆட்சேர்ப்புக்கான திறந்த போட்டிப் பரீட்சையின் 5 வினாத்தாள்களில் நுண்ணறிவு பரீட்சை வினாத்தாளில் உள்ளடங்கியிருந்த சில வினாக்கள் வெளியாகியுள்ளதாக தகவல்கள் கிடைத்திருந்த நிலையில் ,அது தொடர்பில் விசாரணைகளை மேற்கொள்ளுமாறு கல்வி அமைச்சர் பரீட்சைகள் ஆணையாளருக்கு ஆலோசனை வழங்கியிருந்தார்.

அதன்படி , குறித்த விசாரணை அறிக்கையை கருத்தில் கொண்டு கல்வி அமைச்சர் இந்த தீர்மானத்தை மேற்கொண்டுள்ளதாக தெரிவிக்கப்படுகிறது.

அதேபோல், குறித்த வினாத்தாளை தயாரித்த வெளி நிபுணர்களுடன் கூடிய வினாத்தாள் தொகுப்பு குழுவினரை பரீட்சை செயற்பாடுகளில் இருந்து நீக்க நடவடிக்கை மேற்கொள்ளுமாறும் அமைச்சர் உத்தரவிட்டுள்ளார்.

பரீட்சை திணைக்களத்தின் சிரேஸ்ட அதிகாரிகளுடன் இன்று இடம்பெற்ற கலந்துரையாடலை தொடர்ந்து இந்த தீர்மானம் மேற்கொள்ளப்பட்டுள்ளது.

பரீட்சை செயற்பாடுகளுடன் தொடர்புடைய இரகசிய தன்மையை பாதுகாத்தல், வினாத்தாள்களை தயாரித்தல் மற்றும் அதனுடன் தொடர்புடைய விடைத்தாள் தயாரித்தல் , கணணி அமைப்பின் இரகசிய தன்மை போன்ற விடயங்கள் தொடர்பில் அமைச்சர் இதன்போது அதிகாரிகளுடன் பேச்சுவார்த்தை மேற்கொண்டுள்ளார்.

There are 166 comments

 1. Having read this I believed it was extremely
  enlightening. I appreciate you finding the time and effort to put this informative article together.
  I once again find myself personally spending a lot of time both
  reading and posting comments. But so what, it was still worth it!

 2. An impressive share! I’ve just forwarded this onto a co-worker who has been conducting a little research on this.
  And he in fact bought me breakfast simply
  because I stumbled upon it for him… lol.
  So allow me to reword this…. Thank YOU for the meal!!
  But yeah, thanx for spending the time to talk about this matter here on your blog.

 3. hey there and thank you for your info – I’ve certainly picked up something new from right here.
  I did however expertise a few technical issues using this
  website, since I experienced to reload the web site many times previous to I
  could get it to load properly. I had been wondering if your web hosting is OK?
  Not that I am complaining, but sluggish loading instances times will very frequently affect your placement
  in google and could damage your high quality score if ads and
  marketing with Adwords. Well I am adding this RSS to my e-mail and
  can look out for a lot more of your respective exciting content.
  Make sure you update this again very soon.

 4. Oh my goodness! Incredible article dude! Thank
  you, However I am having issues with your
  RSS. I don’t know why I cannot subscribe to it.

  Is there anyone else getting identical RSS issues?

  Anyone who knows the answer can you kindly respond?
  Thanks!!

 5. Please let me know if you’re looking for a author for your site.
  You have some really great posts and I think I would be
  a good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d absolutely love to write some content for your
  blog in exchange for a link back to mine. Please blast me
  an email if interested. Kudos!

 6. I’m extremely impressed with your writing skills and also
  with the layout on your weblog. Is this a paid theme or did you modify it yourself?
  Either way keep up the excellent quality writing, it’s rare to see
  a great blog like this one today.

 7. We are a gaggle of volunteers and starting a new
  scheme in our community. Your website offered us with
  helpful info to work on. You have done an impressive task
  and our whole neighborhood will probably be grateful to you.

 8. Hi, i read your blog occasionally and i own a similar one and
  i was just wondering if you get a lot of spam responses?
  If so how do you prevent it, any plugin or anything you can suggest?
  I get so much lately it’s driving me crazy so any support is very much appreciated.

 9. Hi there would you mind letting me know which web host you’re
  working with? I’ve loaded your blog in 3 completely different internet browsers and I must say this blog loads
  a lot quicker then most. Can you recommend a good internet hosting
  provider at a reasonable price? Cheers, I appreciate it!

 10. I enjoy, lead to I discovered just what I was taking a look for.

  You have ended my four day lengthy hunt! God Bless you man.
  Have a nice day. Bye

 11. With havin so much content do you ever run into any issues
  of plagorism or copyright violation? My website has a lot of unique content I’ve either authored myself or outsourced but it seems
  a lot of it is popping it up all over the internet without my agreement.
  Do you know any ways to help stop content from being ripped off?
  I’d certainly appreciate it.

 12. Hey there just wanted to give you a quick heads up. The text in your post seem to be running off the screen in Firefox. I’m not sure if this is a format issue or something to do with browser compatibility but I thought I’d post to let you know. The design look great though! Hope you get the issue fixed soon. Kudos

 13. What’s up to every body, it’s my first pay a quick
  visit of this website; this website includes remarkable and really
  excellent data in support of readers.

 14. Hi there, I believe your blog could be having browser compatibility issues.
  When I take a look at your web site in Safari, it looks fine however, if opening in Internet Explorer, it has some overlapping issues.
  I simply wanted to give you a quick heads up!

  Apart from that, excellent website!

 15. Good day very cool blog!! Man .. Beautiful .. Wonderful ..
  I will bookmark your website and take the feeds additionally?
  I’m happy to search out so many useful info here
  in the publish, we need work out extra techniques in this regard, thanks for sharing.
  . . . . .

 16. I just want to mention I am newbie to weblog and absolutely loved you’re web page. Very likely I’m planning to bookmark your blog post . You certainly have incredible articles and reviews. Thanks a lot for sharing with us your web site.

 17. I have observed that in the world the present moment, video games are classified as the latest phenomenon with children of all ages. There are times when it may be not possible to drag the kids away from the activities. If you want the best of both worlds, there are several educational gaming activities for kids. Good post.

 18. I liked the site..This is such a great resource that you are providing and you give it away for free. I love seeing blog that understand the value of providing a quality resource for free.

 19. Spot on with this write-up, I honestly think this site needs far more attention. I’ll probably be back again to read more, thanks for the advice!

 20. The next time I read a blog, Hopefully it doesn’t disappoint me just as much as this particular one. I mean, Yes, it was my choice to read through, nonetheless I actually believed you would have something interesting to say. All I hear is a bunch of complaining about something you could fix if you weren’t too busy seeking attention.

 21. I must thank you for the efforts you’ve put in penning this blog. I am hoping to view the same high-grade blog posts by you later on as well. In fact, your creative writing abilities has inspired me to get my very own website now 😉

 22. Can I simply say what a relief to find somebody who actually understands what they are talking about over the internet. You actually realize how to bring a problem to light and make it important. A lot more people really need to look at this and understand this side of your story. I can’t believe you aren’t more popular because you most certainly have the gift.

 23. An additional issue is that video gaming has become one of the all-time most significant forms of fun for people of nearly every age. Kids engage in video games, plus adults do, too. Your XBox 360 is one of the favorite video games systems for many who love to have a huge variety of games available to them, and who like to play live with some others all over the world. Thanks for sharing your thinking.

 24. I’m extremely pleased to discover this site. I wanted to thank you for ones time for this wonderful read!! I definitely really liked every bit of it and I have you saved as a favorite to see new information on your website.

 25. Good post. I learn something new and challenging on sites I stumbleupon everyday. It’s always useful to read content from other authors and use a little something from their sites.

 26. You’re so cool! I do not think I’ve read a single thing like this before. So great to discover somebody with some original thoughts on this subject. Really.. many thanks for starting this up. This website is one thing that’s needed on the web, someone with a little originality.

 27. May I simply just say what a comfort to uncover somebody that actually understands what they are talking about on the web. You actually know how to bring an issue to light and make it important. A lot more people must check this out and understand this side of your story. I was surprised that you aren’t more popular given that you certainly have the gift.

 28. I wanted to thank you for this excellent read!! I certainly enjoyed every little bit of it. I have you bookmarked to look at new things you post…

 29. I blog often and I seriously thank you for your content. This article has really peaked my interest. I’m going to take a note of your website and keep checking for new information about once per week. I subscribed to your RSS feed as well.

 30. You ought to take part in a contest for one of the most useful websites on the web. I will highly recommend this website!

 31. When I originally commented I clicked the -Inform me when new comments are included- checkbox and currently each time a remark is included I get four emails with the exact same comment. Is there any way you can remove me from that service? Thanks!

 32. May I simply say what a relief to discover an individual who genuinely understands what they are talking about on the net. You definitely realize how to bring an issue to light and make it important. A lot more people should read this and understand this side of your story. It’s surprising you’re not more popular given that you definitely possess the gift.

 33. Excellent read, I just passed this onto a friend who was doing a little research on that. And he just bought me lunch since I found it for him smile Thus let me rephrase that: Thanks for lunch! “He who walks in another’s tracks leaves no footprints.” by Joan Brannon.

 34. Nice post. I learn something new and challenging on blogs I stumbleupon on a daily basis. It will always be helpful to read through content from other authors and use a little something from their websites.

 35. Having read this I believed it was extremely enlightening. I appreciate you spending some time and effort to put this informative article together. I once again find myself spending a significant amount of time both reading and commenting. But so what, it was still worth it.

 36. I seriously love your site.. Great colors & theme. Did you build this amazing site yourself? Please reply back as I’m looking to create my own site and want to find out where you got this from or exactly what the theme is named. Thank you.

 37. When I originally commented I seem to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on every time a comment is added I receive 4 emails with the same comment. Perhaps there is an easy method you are able to remove me from that service? Many thanks.

 38. Thanks for discussing your ideas. I’d personally also like to state that video games have been ever evolving. Modern tools and revolutions have served create practical and enjoyable games. These entertainment video games were not as sensible when the actual concept was first being used. Just like other kinds of know-how, video games as well have had to evolve by many ages. This is testimony for the fast development of video games.

 39. I need to to thank you for this very good read!! I certainly loved every little bit of it. I have you book-marked to check out new things you post…

 40. Hi, I do believe this is a great site. I stumbledupon it 😉 I will come back yet again since i have bookmarked it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to help others.

 41. I blog frequently and I really thank you for your information. The article has really peaked my interest. I am going to book mark your blog and keep checking for new details about once per week. I subscribed to your RSS feed as well.

 42. Next time I read a blog, Hopefully it does not disappoint me just as much as this particular one. After all, I know it was my choice to read, nonetheless I truly thought you’d have something helpful to talk about. All I hear is a bunch of complaining about something you could fix if you weren’t too busy looking for attention.

 43. I was more than happy to uncover this page. I wanted to thank you for ones time due to this wonderful read!! I definitely appreciated every little bit of it and I have you bookmarked to check out new stuff on your web site.

 44. Howdy, I believe your site may be having browser compatibility issues. When I take a look at your site in Safari, it looks fine however, if opening in IE, it’s got some overlapping issues. I merely wanted to give you a quick heads up! Other than that, great website!

 45. Nice post. I learn something totally new and challenging on blogs I stumbleupon on a daily basis. It’s always exciting to read through articles from other writers and use a little something from other web sites.

 46. When I originally commented I seem to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on each time a comment is added I get 4 emails with the exact same comment. Perhaps there is a means you can remove me from that service? Thanks.

 47. MetroClick specializes in building completely interactive products like Photo Booth for rental or sale, Touch Screen Kiosks, Large Touch Screen Displays , Monitors, Digital Signages and experiences. With our own hardware production facility and in-house software development teams, we are able to achieve the highest level of customization and versatility for Photo Booths, Touch Screen Kiosks, Touch Screen Monitors and Digital Signage. Visit MetroClick in NYC at http://www.metroclick.com/ or , 121 Varick St, New York, NY 10013, +1 646-843-0888.

 48. You need to be a part of a contest for one of the greatest websites on the internet. I’m going to recommend this blog!

 49. Might be nearly extremely difficult to come across well-educated americans on this content, unfortunately you look like you fully understand the things you’re talking about! Regards

 50. Right here is the perfect web site for anyone who would like to understand this topic. You understand a whole lot its almost hard to argue with you (not that I personally will need to…HaHa). You certainly put a brand new spin on a topic that’s been written about for decades. Great stuff, just excellent.

 51. Hi! I could have sworn I’ve visited this website before but after browsing through a few of the articles I realized it’s new to me. Anyways, I’m certainly pleased I found it and I’ll be bookmarking it and checking back frequently!

 52. This is the right blog for anyone who would like to find out about this topic. You know a whole lot its almost tough to argue with you (not that I actually would want to…HaHa). You certainly put a brand new spin on a subject which has been written about for a long time. Excellent stuff, just wonderful.

 53. Oh my goodness! Incredible article dude! Thank you, However I am going through problems with your RSS. I don’t understand the reason why I can’t join it. Is there anyone else getting the same RSS problems? Anybody who knows the answer can you kindly respond? Thanks!

 54. Oh my goodness! Amazing article dude! Thank you, However I am encountering problems with your RSS. I don’t understand why I am unable to join it. Is there anybody having the same RSS problems? Anyone who knows the answer can you kindly respond? Thanx!!

 55. Howdy, There’s no doubt that your web site may be having internet browser compatibility issues. Whenever I take a look at your website in Safari, it looks fine however, when opening in I.E., it’s got some overlapping issues. I merely wanted to provide you with a quick heads up! Apart from that, excellent site!

 56. Spot on with this write-up, I truly think this amazing site needs far more attention. I’ll probably be back again to read more, thanks for the advice.

 57. Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you penning this write-up and the rest of the site is really good.

 58. You need to take part in a contest for one of the highest quality sites online. I most certainly will highly recommend this web site!

 59. You’re so cool! I do not suppose I’ve truly read through something like that before. So good to discover somebody with some unique thoughts on this subject matter. Really.. thank you for starting this up. This site is one thing that is needed on the web, someone with some originality.

 60. The next time I read a blog, I hope that it doesn’t fail me just as much as this one. I mean, Yes, it was my choice to read through, however I genuinely believed you would have something helpful to talk about. All I hear is a bunch of whining about something that you could fix if you were not too busy looking for attention.

 61. Right here is the right webpage for anybody who wishes to understand this topic. You understand a whole lot its almost hard to argue with you (not that I really will need to…HaHa). You definitely put a fresh spin on a subject that has been discussed for ages. Great stuff, just wonderful.

 62. I’m impressed, I have to admit. Seldom do I encounter a blog that’s equally educative and engaging, and without a doubt, you’ve hit the nail on the head. The problem is something not enough men and women are speaking intelligently about. I’m very happy that I stumbled across this in my hunt for something regarding this.

 63. Aw, this was an incredibly good post. Taking the time and actual effort to generate a great article… but what can I say… I procrastinate a whole lot and never seem to get anything done.

 64. Your style is unique in comparison to other people I’ve read stuff from. I appreciate you for posting when you’ve got the opportunity, Guess I will just bookmark this site.

 65. Good day! I could have sworn I’ve visited this site before but after going through a few of the articles I realized it’s new to me. Nonetheless, I’m certainly pleased I found it and I’ll be bookmarking it and checking back frequently.

 66. An interesting discussion is worth comment. I think that you ought to publish more on this subject, it might not be a taboo subject but usually folks don’t discuss these subjects. To the next! Best wishes.

 67. Hello there! Are you aware when they help to make virtually any extensions to assist together with SEO? I’m trying to get my personal website to rate for some targeted keywords however i’m not necessarily experiencing very good benefits. If you know of the please discuss. Be thankful!

 68. I truly love your blog.. Pleasant colors & theme. Did you create this site yourself? Please reply back as I’m hoping to create my own personal website and want to learn where you got this from or what the theme is called. Kudos.

 69. After looking into a number of the blog posts on your web site, I truly appreciate your way of blogging. I saved as a favorite it to my bookmark site list and will be checking back in the near future. Please check out my website as well and tell me how you feel.

 70. Having read this I believed it was very informative. I appreciate you spending some time and effort to put this informative article together. I once again find myself spending a significant amount of time both reading and posting comments. But so what, it was still worthwhile.

 71. A motivating discussion is definitely worth comment. I think that you should publish more about this topic, it may not be a taboo matter but typically folks don’t speak about these topics. To the next! All the best.

 72. I’m impressed, I must say. Rarely do I encounter a blog that’s equally educative and engaging, and without a doubt, you’ve hit the nail on the head. The problem is something too few folks are speaking intelligently about. I’m very happy that I stumbled across this in my hunt for something regarding this.

 73. A fascinating discussion is definitely worth comment. There’s no doubt that that you ought to write more on this subject matter, it might not be a taboo subject but typically people don’t speak about such topics. To the next! All the best!

 74. Oh my goodness! Impressive article dude! Thanks, However I am going through issues with your RSS. I don’t know why I am unable to subscribe to it. Is there anybody getting identical RSS issues? Anyone that knows the solution will you kindly respond? Thanx.

 75. I’m extremely pleased to discover this site. I need to to thank you for your time for this particularly fantastic read!! I definitely savored every part of it and i also have you book marked to see new stuff in your web site.

 76. I blog often and I seriously thank you for your information. Your article has truly peaked my interest. I am going to book mark your blog and keep checking for new information about once per week. I subscribed to your RSS feed too.

 77. Good blog you have here.. It’s difficult to find excellent writing like yours these days. I truly appreciate individuals like you! Take care!!

 78. An outstanding share! I’ve just forwarded this onto a friend who was conducting a little homework on this. And he in fact bought me breakfast because I stumbled upon it for him… lol. So let me reword this…. Thanks for the meal!! But yeah, thanx for spending the time to talk about this topic here on your site.

 79. An intriguing discussion is definitely worth comment. I think that you need to write more on this topic, it may not be a taboo subject but generally people do not speak about these subjects. To the next! Many thanks!

 80. Greetings! Very useful advice within this article! It’s the little changes that make the most important changes. Many thanks for sharing!

 81. Nice post. I learn something new and challenging on websites I stumbleupon everyday. It’s always useful to read through articles from other authors and use something from other web sites.

 82. Right here is the right web site for everyone who wishes to find out about this topic. You understand a whole lot its almost hard to argue with you (not that I really would want to…HaHa). You definitely put a fresh spin on a topic which has been written about for a long time. Great stuff, just great.

 83. I’m amazed, I have to admit. Rarely do I encounter a blog that’s both equally educative and amusing, and without a doubt, you’ve hit the nail on the head. The problem is something that too few people are speaking intelligently about. I’m very happy that I stumbled across this in my search for something regarding this.

Leave a comment

Your email address will not be published.