22 தமிழக ஆசிரியர்களுக்கு நல்லாசிரியர் விருது: துணை ஜனாதிபதி வெங்கையா நாயுடு வழங்கினார்

1599 305

தமிழகத்தைச் சேர்ந்த 22 ஆசிரியர்களுக்கு தேசிய நல்லாசிரியர் விருதை டெல்லியில் நடந்த விழாவில் துணை ஜனாதிபதி வெங்கையா நாயுடு வழங்கினார்.

மறைந்த முன்னாள் ஜனாதிபதி டாக்டர் ராதாகிருஷ்ணன் பிறந்த நாளான செப்டம்பர் 5-ந் தேதி, ஆசிரியர் தினமாக ஆண்டுதோறும் கொண்டாடப்படுகிறது. இதையொட்டி, இந்தியா முழுவதும் ஆசிரியப் பணியில் சிறந்து விளங்கிய பள்ளி ஆசிரியர்களுக்கு நல்லாசிரியர் விருது வழங்கப்படுகிறது.

அதன்படி இந்த ஆண்டு 374 ஆசிரியர்கள் தேசிய நல்லாசிரியர் விருதுக்கு தேர்ந்தெடுக்கப்பட்டனர். இந்த பட்டியலில் தமிழ்நாட்டில் இருந்து ஏ.எடித் தேவ தயாநிதி, சி.எஸ்.ஐ. நடுநிலைப்பள்ளி, சைதாப்பேட்டை, சென்னை, ஜி.ஜெ.மனோகர், சென்னை கிறிஸ்தவ கல்லூரி மேல்நிலைப்பள்ளி, சேத்துப்பட்டு, சென்னை, சி.வாசுதேவராஜூ, பஞ்சாயத்து யூனியன் ஆரம்பப்பள்ளி, அத்திமஞ்சேரி, திருவள்ளூர், டி.திருமலைவாசன், பஞ்சாயத்து யூனியன் நடுநிலைப்பள்ளி, கவந்தண்டலம், காஞ்சீபுரம் உள்பட 22 ஆசிரிய, ஆசிரியைகள் இடம் பெற்றனர்.

இவர்களுக்கு விருது வழங்கும் விழா, டெல்லி விக்யான் பவனில் நேற்று நடைபெற்றது. விருதுகளை துணை ஜனாதிபதி வெங்கையா நாயுடு வழங்கினார். இந்த விருது ஏற்படுத்தப்பட்ட 1958-ம் ஆண்டு முதல் இதுவரையில் ஜனாதிபதி வழங்குவதுதான் மரபாக இருந்து வந்தது. இந்த முறை, மரபுக்கு மாறாக துணை ஜனாதிபதி வெங்கையா நாயுடு விருதுகளை வழங்கியது குறிப்பிடத்தக்கது.

இந்த விருது ரூ.50 ஆயிரம் ரொக்கம், வெள்ளிப்பதக்கம் மற்றும் பாராட்டுச்சான்று ஆகியவற்றை உள்ளடக்கியதாக இருந்தது.

விழாவில் வெங்கையா நாயுடு பேசுகையில், “பிற மொழிகளை கற்றாலும், தாய்மொழியில் கல்வி கற்பதே சிறந்தது” என்று குறிப்பிட்டார்.

விழா நிறைவு பெற்றவுடன், விருது பெற்ற ஆசிரியர்கள் அனைவரும் ஜனாதிபதி மாளிகைக்கு அழைத்துச் செல்லப்பட்டனர். அங்கு ஆசிரியர்களை ஜனாதிபதி ராம்நாத் கோவிந்த் பாராட்டி பேசினார். பின்னர் ஆசிரியர்களுக்கு விருந்து அளிக்கப்பட்டது.

இந்த நிகழ்ச்சியில் மனிதவள மேம்பாட்டுத்துறை மந்திரி பிரகாஷ் ஜவடேகர், இணை மந்திரி உபேந்திர குஷ்வாஹா உள்ளிட்டோரும் கலந்து கொண்டனர்.

There are 305 comments

 1. This is really interesting, You’re an excessively skilled blogger.
  I’ve joined your feed and sit up for in quest of extra of your magnificent post.

  Additionally, I’ve shared your website in my social networks

 2. Hi there! This is my first visit to your blog! We are a team of volunteers and
  starting a new initiative in a community in the same niche.
  Your blog provided us valuable information to work on.
  You have done a outstanding job!

 3. Its like you read my mind! You seem to know so much about this, like you wrote the book in it or something.

  I think that you could do with some pics to drive the message home a little
  bit, but instead of that, this is great blog. An excellent read.

  I’ll definitely be back.

 4. Thanks , I have just been looking for info about this topic for a long time and yours
  is the greatest I have came upon till now. However,
  what in regards to the bottom line? Are you certain in regards to the supply?

 5. I must thank you for the efforts you’ve put
  in penning this site. I am hoping to see
  the same high-grade content by you later
  on as well. In fact, your creative writing abilities
  has encouraged me to get my own blog now 😉

 6. Hey there! I know this is somewhat off topic but I was wondering if you knew where I could get
  a captcha plugin for my comment form? I’m using the same blog platform as yours and I’m having problems finding one?
  Thanks a lot!

 7. I’m not that much of a internet reader to be honest but your sites really nice, keep
  it up! I’ll go ahead and bookmark your site to come back down the road.
  Cheers

 8. Wow, fantastic blog structure! How long have you ever been running a blog for?
  you made blogging look easy. The total glance of your website is fantastic,
  as smartly as the content!

 9. That is a good tip especially to those new to the blogosphere.

  Simple but very accurate info… Appreciate your sharing this one.

  A must read article!

 10. I do believe all the concepts you’ve offered in your post.
  They are really convincing and will certainly work.
  Still, the posts are very short for starters. May just you please
  prolong them a little from next time? Thank you
  for the post.

 11. I have been browsing online more than three hours today, yet I never found any interesting article like yours.
  It’s pretty worth enough for me. Personally, if all site owners
  and bloggers made good content as you did, the web
  will be a lot more useful than ever before.

 12. Its like you learn my thoughts! You appear to understand a lot approximately this, like you wrote the e-book
  in it or something. I believe that you could do with some percent to power the message house a bit, however instead of that, that
  is great blog. A fantastic read. I’ll certainly be back.

 13. My spouse and i felt now satisfied that Chris could deal with his investigations by way of the ideas he made from your very own web page. It is now and again perplexing to simply possibly be handing out guidance which often people today have been trying to sell. And we all remember we’ve got the blog owner to thank for this. All of the illustrations you have made, the simple web site menu, the relationships you help to instill – it’s many wonderful, and it’s helping our son and us consider that that article is cool, and that’s extremely indispensable. Many thanks for the whole lot!

 14. Heya! I’m at work browsing your blog from my new iphone 4! Just wanted to say I love reading through your blog and look forward to all your posts! Carry on the fantastic work!|

 15. First off I want to say excellent blog! I had a quick question which I’d like to ask if you do not mind. I was curious to find out how you center yourself and clear your head before writing. I have had a hard time clearing my thoughts in getting my ideas out. I truly do take pleasure in writing but it just seems like the first 10 to 15 minutes are usually lost simply just trying to figure out how to begin. Any ideas or tips? Thanks!|

 16. I don’t even know how I ended up here, but I thought this post was good. I don’t know who you are but certainly you’re going to a famous blogger if you are not already 😉 Cheers!|

 17. Hello! This post could not be written any better! Reading this post reminds me of my previous room mate! He always kept chatting about this. I will forward this post to him. Pretty sure he will have a good read. Many thanks for sharing!|

 18. I’m curious to find out what blog platform you have been working with? I’m experiencing some minor security problems with my latest site and I’d like to find something more safe. Do you have any solutions?|

 19. Today, while I was at work, my sister stole my iPad and tested to see if it
  can survive a 30 foot drop, just so she can be
  a youtube sensation. My apple ipad is now broken and
  she has 83 views. I know this is totally off topic but I had
  to share it with someone!

 20. Hello would you mind stating which blog platform you’re working with? I’m planning to start my own blog in the near future but I’m having a hard time selecting between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your design seems different then most blogs and I’m looking for something unique. P.S Apologies for being off-topic but I had to ask!|

 21. you’re in point of fact a just right webmaster. The web site loading speed is amazing. It seems that you are doing any distinctive trick. Moreover, The contents are masterpiece. you have performed a great task in this topic!|

 22. Thanks for the marvelous posting! I actually enjoyed reading it, you may be a great author.I will be sure to bookmark your blog and will eventually come back down the road. I want to encourage continue your great work, have a nice holiday weekend!|

 23. I am really impressed with your writing skills as well as with the layout on your blog. Is this a paid theme or did you modify it yourself? Either way keep up the excellent quality writing, it is rare to see a nice blog like this one these days.|

 24. Its such as you learn my mind! You appear to know a lot approximately this, such as you wrote the guide in it or something. I think that you just can do with some percent to power the message home a bit, but other than that, this is magnificent blog. An excellent read. I will certainly be back.|

 25. Hello, yeah this piece of writing is truly fastidious and I have learned lot of things from it regarding blogging. thanks.|

 26. Simply want to say your article is as astonishing. The clearness in your post is simply cool and i could assume you are an expert on this subject. Fine with your permission allow me to grab your RSS feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please carry on the enjoyable work.|

 27. Hello there, just became alert to your weblog thru Google, and found that it is truly informative. I am going to be careful for brussels. I will appreciate for those who proceed this in future. A lot of other folks will probably be benefited from your writing. Cheers!|

 28. Appreciating the time and effort you put into your blog and in depth information you present. It’s great to come across a blog every once in a while that isn’t the same unwanted rehashed material. Excellent read! I’ve saved your site and I’m adding your RSS feeds to my Google account.|

 29. First of all I want to say awesome blog! I had a quick question that I’d like to ask if you don’t mind. I was interested to know how you center yourself and clear your head prior to writing. I have had trouble clearing my thoughts in getting my thoughts out. I truly do take pleasure in writing but it just seems like the first 10 to 15 minutes tend to be lost just trying to figure out how to begin. Any recommendations or hints? Many thanks!|

 30. Greetings, I do believe your website might be having internet browser compatibility issues. Whenever I take a look at your web site in Safari, it looks fine however, if opening in I.E., it has some overlapping issues. I just wanted to give you a quick heads up! Apart from that, great site!|

 31. I simply want to tell you that I’m newbie to blogging and truly liked this page. Most likely I’m likely to bookmark your blog . You surely have really good articles and reviews. Bless you for sharing your website.

 32. Hi, I do believe this is an excellent website. I stumbledupon it 😉 I may revisit yet
  again since I saved as a favorite it. Money and freedom is the
  best way to change, may you be rich and continue to guide other people.

 33. magnificent issues altogether, you just won a new reader. What would you recommend about your put up that you just made a few days ago? Any sure?|

 34. A different issue is really that video gaming became one of the all-time most important forms of entertainment for people of every age group. Kids play video games, and adults do, too. Your XBox 360 is among the favorite video games systems for folks who love to have a lot of activities available to them, and also who like to learn live with people all over the world. Thank you for sharing your ideas.

 35. Great job, I just stumbled your site and wanted to say that I’ve truly enjoyed browsing your blog posts. I will subscribe to your feed and I hope you write again very soon!

 36. I asked him exactly what it was like – did he get big royalty
  checks, are they planning a world tour, have
  you ever met this artist or that artist that’s signed
  on the label too. Subtractive rhyme is practically the
  identical, except you will be starting about the word that ends using a consonant sound.
  We know that chanting affects brain waves and elicits an emotional
  response.

 37. Oh my goodness! Incredible article dude! Thanks, However I am encountering troubles with your RSS. I don’t know why I can’t join it. Is there anyone else getting the same RSS issues? Anybody who knows the solution can you kindly respond? Thanks!!

 38. Good post. I learn something new and challenging on sites I stumbleupon everyday. It will always be interesting to read articles from other writers and practice something from other sites.

 39. It’s going to be ending of mine day, but before ending I am reading this wonderful article
  to increase my experience.

  Feel free tto sutf to my blpg post: stocks trading online courses (Alphonse)

 40. The very next time I read a blog, Hopefully it does not fail me as much as this particular one. I mean, I know it was my choice to read through, but I truly thought you would probably have something interesting to say. All I hear is a bunch of moaning about something you could fix if you were not too busy seeking attention.

 41. Howdy, I do think your web site could be having web browser compatibility issues. When I take a look at your web site in Safari, it looks fine but when opening in IE, it’s got some overlapping issues. I simply wanted to provide you with a quick heads up! Besides that, fantastic blog!

 42. Having read this I believed it was really informative. I appreciate you spending some time and effort to put this short article together. I once again find myself personally spending a lot of time both reading and leaving comments. But so what, it was still worthwhile!

 43. I have learned some essential things through your website post. One other subject I would like to convey is that there are many games in the marketplace designed mainly for toddler age youngsters. They incorporate pattern acceptance, colors, wildlife, and forms. These normally focus on familiarization as opposed to memorization. This keeps a child engaged without having the experience like they are learning. Thanks

 44. You’re so awesome! I don’t believe I’ve truly read anything like this before. So good to discover someone with a few genuine thoughts on this subject. Seriously.. thanks for starting this up. This web site is something that is needed on the web, someone with some originality!

 45. I truly love your site.. Pleasant colors & theme. Did you create this site yourself? Please reply back as I’m trying to create my very own site and would love to find out where you got this from or exactly what the theme is named. Cheers!

 46. Faytech North America is a touch screen Manufacturer of both monitors and pcs. They specialize in the design, development, manufacturing and marketing of Capacitive touch screen, Resistive touch screen, Industrial touch screen, IP65 touch screen, touchscreen monitors and integrated touchscreen PCs. Contact them at http://www.faytech.us, 121 Varick Street, New York, NY 10013, +1 646 205 3214.

 47. I’m impressed, I have to admit. Seldom do I encounter a blog that’s both equally educative and engaging, and without a doubt, you’ve hit the nail on the head. The problem is an issue that not enough folks are speaking intelligently about. I’m very happy I came across this in my search for something concerning this.

 48. MetroClick specializes in building completely interactive products like Photo Booth for rental or sale, Touch Screen Kiosks, Large Touch Screen Displays , Monitors, Digital Signages and experiences. With our own hardware production facility and in-house software development teams, we are able to achieve the highest level of customization and versatility for Photo Booths, Touch Screen Kiosks, Touch Screen Monitors and Digital Signage. Visit MetroClick in NYC at http://www.metroclick.com/ or , 121 Varick St, New York, NY 10013, +1 646-843-0888.

 49. Howdy! This article couldn’t be written any better! Reading through this post reminds me of my previous roommate! He continually kept preaching about this. I most certainly will send this article to him. Fairly certain he’s going to have a good read. Many thanks for sharing!

 50. This is a very good tip especially to those fresh to the blogosphere. Short but very precise info… Thanks for sharing this one. A must read article!

 51. Everything is very open with a very clear description of the challenges. It was truly informative. Your site is useful. Thank you for sharing.

 52. Hello everyone, it’s my first pay a quick visit at this site, and piece of writing is really fruitful in support of me, keep up posting such articles.|

 53. I was pretty pleased to discover this page. I want to to thank you for ones time due to this fantastic read!! I definitely enjoyed every little bit of it and I have you saved as a favorite to see new things on your blog.

 54. MetroClick specializes in building completely interactive products like Photo Booth for rental or sale, Touch Screen Kiosks, Large Touch Screen Displays , Monitors, Digital Signages and experiences. With our own hardware production facility and in-house software development teams, we are able to achieve the highest level of customization and versatility for Photo Booths, Touch Screen Kiosks, Touch Screen Monitors and Digital Signage. Visit MetroClick in NYC at http://www.metroclick.com/ or , 121 Varick St, New York, NY 10013, +1 646-843-0888.

 55. I simply have to share it with you that I am new to blog posting and clearly adored your write-up. Quite possibly I am going to bookmark your blog post . You literally have amazing article information. Value it for expressing with us the best url article

 56. Good post. I learn something totally new and challenging on sites I stumbleupon on a daily basis. It’s always exciting to read content from other authors and use a little something from other sites.

 57. Nice post. I used to be checking constantly this weblog and I am inspired! Extremely useful info particularly the final section 🙂 I care for such information a lot. I was seeking this certain information for a long time. Thanks and best of luck. |

 58. I do agree with all of the ideas you have offered in your post. They’re very convincing and will certainly work. Nonetheless, the posts are very brief for newbies. May you please extend them a little from subsequent time? Thank you for the post.

 59. Pretty nice post. I just stumbled upon your blog and wished to say that I’ve really loved surfing around your blog posts. After all I’ll be subscribing in your feed and I hope you write once more very soon!|

 60. May I simply just say what a relief to find somebody that actually knows what they are discussing online. You definitely understand how to bring an issue to light and make it important. More people have to look at this and understand this side of the story. I can’t believe you are not more popular because you surely have the gift.

 61. May I simply just say what a comfort to uncover an individual who really knows what they’re talking about on the web. You definitely realize how to bring a problem to light and make it important. A lot more people must check this out and understand this side of your story. I was surprised you aren’t more popular since you most certainly have the gift.

 62. Only a smiling visitant here to share the love (:, btw outstanding design and style. “The price one pays for pursuing a profession, or calling, is an intimate knowledge of its ugly side.” by James Arthur Baldwin.

 63. After I originally commented I appear to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on every time a comment is added I recieve four emails with the exact same comment. Perhaps there is a way you are able to remove me from that service? Thanks.

 64. Having read this I thought it was really enlightening. I appreciate you spending some time and energy to put this information together. I once again find myself personally spending a significant amount of time both reading and leaving comments. But so what, it was still worth it!|

 65. Faytech North America is a touch screen Manufacturer of both monitors and pcs. They specialize in the design, development, manufacturing and marketing of Capacitive touch screen, Resistive touch screen, Industrial touch screen, IP65 touch screen, touchscreen monitors and integrated touchscreen PCs. Contact them at http://www.faytech.us, 121 Varick Street, New York, NY 10013, +1 646 205 3214.

 66. I’m more than happy to find this web site. I need to to thank you for your time for this particularly wonderful read!! I definitely loved every bit of it and I have you saved to fav to see new stuff on your site.

 67. Heya here, just turned out to be aware of your blog site through Search engine, and have found that it is quite good. I will be grateful for should you decide retain these.

 68. It really is near close to impossible to find well-updated women and men on this theme, nonetheless you come across as like you fully understand the things you’re indicating! Cheers

 69. Hi there! This blog post couldn’t be written much better! Going through this post reminds me of my previous roommate! He always kept talking about this. I am going to forward this article to him. Fairly certain he’s going to have a good read. Many thanks for sharing!

 70. Знаете ли вы?
  Издательство «Шиповник» было задумано для публикации сатиры, однако вместо неё печатало Лагерлёф, Бунина и Джерома Джерома.
  В игре про выгорание отражён печальный личный опыт главного разработчика.
  Иракский физрук получил мировую известность под псевдонимом «ангел смерти».
  Подруга и последовательница Льва Толстого уже в детстве ходила босиком и отвергала нарядную одежду.
  Не удержавшись от писательства, Амалия Кахана-Кармон создала одну из важнейших книг в истории Израиля.

  arbeca

 71. Sapid Agency is a Search Engine Optimization company in New York City that provides SEO Services. Their proprietary SEO strategies help struggling websites and aspiring business owners to rank their websites higher in multiple search engines like Google , Yahoo and Bing. They provide local and gmb map ranking for businesses in NYC and many other local areas. Find more at https://www.sapidagency.com/ @ 145 E 57TH NEW YORK, NY 10022, USA, +1 971 341 5608 USA

 72. MetroClick specializes in building completely interactive products like Photo Booth for rental or sale, Touch Screen Kiosks, Large Touch Screen Displays , Monitors, Digital Signages and experiences. With our own hardware production facility and in-house software development teams, we are able to achieve the highest level of customization and versatility for Photo Booths, Touch Screen Kiosks, Touch Screen Monitors and Digital Signage. Visit MetroClick in NYC at http://www.metroclick.com/ or , 121 Varick St, New York, NY 10013, +1 646-843-0888.

 73. Howdy! Do you know if they make any plugins to safeguard against hackers? I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any tips?|

 74. It can be mostly extremely difficult to encounter well-aware visitors on this area, fortunately you seem like you be aware of those things you’re writing on! Thank You

 75. I’m excited to uncover this page. I need to to thank you for your time for this particularly fantastic read!! I definitely appreciated every bit of it and i also have you saved as a favorite to check out new things on your site.

 76. After exploring a number of the blog articles on your website, I honestly like your technique of blogging. I saved as a favorite it to my bookmark webpage list and will be checking back soon. Take a look at my web site as well and let me know your opinion.

 77. Hello would you mind stating which blog platform you’re using? I’m planning to start my own blog in the near future but I’m having a hard time selecting between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your design and style seems different then most blogs and I’m looking for something completely unique. P.S Apologies for getting off-topic but I had to ask!|

 78. An impressive share! I’ve just forwarded this onto a colleague who had been doing a little research on this. And he in fact bought me breakfast due to the fact that I found it for him… lol. So let me reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanks for spending the time to discuss this matter here on your site.

 79. You need to be a part of a contest for one of the highest quality sites on the internet. I’m going to recommend this website!

 80. I’m amazed, I have to admit. Seldom do I encounter a blog that’s both equally educative and engaging, and without a doubt, you have hit the nail on the head. The issue is something which too few folks are speaking intelligently about. Now i’m very happy that I found this during my search for something regarding this.

 81. Howdy! This blog post couldn’t be written much better! Looking at this post reminds me of my previous roommate! He always kept preaching about this. I’ll forward this post to him. Pretty sure he will have a very good read. Many thanks for sharing!

 82. I’m extremely pleased to discover this site. I need to to thank you for your time for this wonderful read!! I definitely savored every bit of it and I have you bookmarked to check out new things on your website.

 83. A motivating discussion is definitely worth comment.
  I do think that you need to publish more about this topic, it might not be
  a taboo subject but typically folks don’t talk about
  these issues. To the next! Best wishes!!

 84. A motivating discussion is definitely worth comment. I do believe that you should publish more on this topic, it might not be a taboo matter but generally folks don’t talk about these subjects. To the next! Many thanks!

 85. I am frequently to blogging and also i actually value your content. The short article has truly peaks my rate of interest. I am mosting likely to bookmark your site as well as maintain looking for brand-new details.

 86. Youre so awesome! I don’t suppose Ive review anything like this prior to. So nice to find someone with some original ideas on this subject. realy thank you for beginning this up. this internet site is something that is needed on the web, somebody with a little originality. beneficial task for bringing something brand-new to the web!

 87. Youre so amazing! I don’t intend Ive check out anything like this before. So good to locate someone with some initial thoughts on this subject. realy thank you for beginning this up. this website is something that is needed on the internet, somebody with a little creativity. beneficial job for bringing something brand-new to the net!

 88. I was very happy to uncover this site. I want to to thank you for your time for this fantastic read!! I definitely appreciated every bit of it and i also have you saved to fav to look at new information on your blog.

 89. Nice post. I learn something much more challenging on different blogs everyday. It will always be stimulating to read material from other writers and practice a little something from their shop. I?d prefer to use some with the content on my blog whether you don?t mind. Natually I?ll offer you a web link on your internet blog. Thanks for sharing.

 90. I was extremely delighted to locate this web-site. I intended to many thanks for your time for this wonderful read!! I most definitely enjoying every little of it and I have you bookmarked to check out brand-new things you article.

 91. This design is spectacular! You definitely know how to keep a reader entertained. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Excellent job. I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool!|

 92. It is appropriate time to make some plans for the long run and it’s time to be happy. I’ve learn this submit and if I may I want to counsel you few interesting things or advice. Perhaps you can write subsequent articles regarding this article. I want to learn even more issues approximately it!|

 93. Can I just say what a relief to discover somebody that genuinely knows what they’re discussing on the web. You actually know how to bring an issue to light and make it important. A lot more people ought to check this out and understand this side of the story. I was surprised you’re not more popular because you definitely possess the gift.|

 94. What’s Going down i am new to this, I stumbled upon this I have found It absolutely useful and it has helped me out loads. I’m hoping to contribute & assist other users like its aided me. Great job.|

 95. Hi, I believe your blog could possibly be having browser compatibility problems. Whenever I look at your web site in Safari, it looks fine however, when opening in I.E., it’s got some overlapping issues. I just wanted to give you a quick heads up! Other than that, wonderful blog!

 96. I am truly happy to glance at this weblog posts which carries lots of helpful information, thanks for providing these kinds of statistics.|

 97. Its such as you learn my mind! You appear to know so much approximately this, like you wrote the e book in it or something. I think that you can do with some percent to force the message house a little bit, however instead of that, that is excellent blog. A fantastic read. I will certainly be back.|

 98. Its like you read my thoughts! You seem to grasp so much about this, such as you wrote the book in it or something. I feel that you could do with some percent to pressure the message house a little bit, however instead of that, this is excellent blog. A great read. I’ll certainly be back.|

 99. You are so interesting! I do not suppose I’ve read anything like that before. So wonderful to discover another person with some original thoughts on this subject. Seriously.. thanks for starting this up. This web site is one thing that is required on the web, someone with a bit of originality.

 100. A fascinating discussion is worth remark. I think that you ought to create much more on this subject, it may not be a frowned on topic but normally individuals are not nearly enough to talk on such subjects. To the following. Thanks

 101. This is the perfect web site for anybody who hopes to understand this topic. You know so much its almost hard to argue with you (not that I really would want to…HaHa). You certainly put a new spin on a subject that has been written about for a long time. Wonderful stuff, just great.

 102. It?s hard to locate knowledgeable people on this subject, however you sound like you understand what you?re discussing! Thanks

 103. I am commonly to blogging as well as i really value your content. The write-up has really peaks my rate of interest. I am mosting likely to bookmark your site and also keep looking for new info.

 104. Hi, I do believe your site could be having internet browser compatibility problems. Whenever I look at your site in Safari, it looks fine however, if opening in Internet Explorer, it’s got some overlapping issues. I merely wanted to provide you with a quick heads up! Apart from that, excellent site!

 105. When I initially left a comment I appear to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on every time a comment is added I receive 4 emails with the same comment. Perhaps there is an easy method you are able to remove me from that service? Many thanks.

 106. I just hope to advise you that I am new to posting and completely admired your post. Probably I am going to remember your blog post . You definitely have magnificent article content. Get Pleasure From it for swapping with us all of your blog webpage

 107. Hi folks there, just started to be aware of your blog site through The Big G, and found that it’s quite helpful. I’ll take pleasure in in the event you keep up this approach.

 108. Your style is so unique in comparison to other folks I have read stuff from. Thanks for posting when you’ve got the opportunity, Guess I will just book mark this site.

 109. Oh my goodness! Awesome article dude! Thanks, However I am encountering troubles with your RSS. I don’t understand why I am unable to join it. Is there anybody getting identical RSS issues? Anyone that knows the solution will you kindly respond? Thanx!

 110. Howdy! This blog post could not be written any better! Reading through this article reminds me of my previous roommate! He always kept talking about this. I’ll forward this article to him. Pretty sure he’ll have a very good read. Thanks for sharing!

 111. I?m amazed, I need to state. Truly rarely do I come across a blog site that?s both educative and also entertaining, as well as let me inform you, you have actually hit the nail on the head. Your idea is exceptional; the issue is something that not nearly enough people are talking intelligently about. I am really happy that I came across this in my look for something connecting to this.

 112. Good post. I learn something totally new and challenging on websites I stumbleupon every day. It will always be useful to read articles from other authors and use something from their websites.

 113. You need to be a part of a contest for one of the finest sites on the net. I most certainly will recommend this web site!

 114. Aw, this was an actually great article. In suggestion I would like to place in composing like this additionally? taking time as well as real initiative to make a very good write-up? yet what can I say? I hesitate alot and never seem to obtain something done.

 115. You’re so interesting! I don’t think I have read through something like this before. So great to discover someone with some unique thoughts on this topic. Seriously.. many thanks for starting this up. This site is one thing that is needed on the web, someone with a bit of originality.

 116. A fascinating discussion is worth remark. I believe that you must create much more on this topic, it may not be a forbidden topic yet generally people are inadequate to speak on such subjects. To the following. Thanks

 117. Hi, I do think this is an excellent blog. I stumbledupon it 😉 I will revisit yet again since I book marked it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to guide other people.

 118. I am typically to blogging and i really appreciate your content. The post has really peaks my rate of interest. I am going to bookmark your website as well as keep looking for new information.

 119. Wonderful post. I discover something extra difficult on different blogs daily. It will certainly always be promoting to read material from various other authors and exercise a something from their store. I?d favor to make use of some with the content on my blog whether you don?t mind. Natually I?ll offer you a link on your internet blog site. Thanks for sharing.

 120. Aw, this was a truly wonderful post. In idea I would love to put in writing such as this furthermore? requiring time as well as real initiative to make a great article? yet what can I say? I put things off alot and never appear to get something done.

 121. Greetings! Very helpful advice in this particular article! It is the little changes that will make the greatest changes. Many thanks for sharing!

 122. Good blog post. I discover something more challenging on different blogs everyday. It will always be promoting to review material from various other writers as well as practice a little something from their shop. I?d choose to utilize some with the content on my blog whether you don?t mind. Natually I?ll provide you a link on your internet blog site. Many thanks for sharing.

 123. Greetings! Very helpful advice in this particular post! It is the little changes that make the most significant changes. Thanks for sharing!

 124. Hi, I do believe this is an excellent website. I stumbledupon it 😉 I am going to return once again since i have bookmarked it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to help other people.

 125. Hi, I do believe this is an excellent website. I stumbledupon it 😉 I will come back once again since I bookmarked it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to guide others.

 126. Aw, this was a truly wonderful post. In idea I wish to place in creating like this in addition? requiring time and actual initiative to make an excellent article? however what can I say? I put things off alot as well as by no means appear to get something done.

 127. I seriously love your website.. Pleasant colors & theme. Did you make this site yourself? Please reply back as I’m hoping to create my very own website and want to know where you got this from or what the theme is called. Thank you.

 128. Can I simply just say what a comfort to uncover somebody that genuinely knows what they’re talking about on the internet. You actually understand how to bring a problem to light and make it important. More people have to look at this and understand this side of your story. I can’t believe you aren’t more popular given that you certainly have the gift.

 129. I discovered your blog website on google and also examine a few of your very early articles. Continue to maintain the very good run. I simply additional up your RSS feed to my MSN News Viewers. Seeking ahead to learning more from you later on!?

 130. After research a few of the post on your internet site now, as well as I genuinely like your method of blog writing. I bookmarked it to my bookmark web site checklist and will certainly be inspecting back quickly. Pls check out my internet site too and let me understand what you believe.

 131. When I initially commented I clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox as well as currently each time a remark is included I obtain four emails with the same remark. Is there any way you can eliminate me from that service? Thanks!

 132. This excellent website certainly has all of the information and facts I needed about this subject and didn’t know who to ask.

 133. After I initially commented I appear to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on every time a comment is added I recieve 4 emails with the same comment. Is there a means you are able to remove me from that service? Thanks a lot.

 134. Having read this I thought it was extremely enlightening. I appreciate you spending some time and energy to put this short article together. I once again find myself personally spending way too much time both reading and commenting. But so what, it was still worth it!

 135. Having read this I thought it was extremely enlightening. I appreciate you spending some time and effort to put this short article together. I once again find myself personally spending a significant amount of time both reading and posting comments. But so what, it was still worthwhile.

 136. obviously like your web-site however you need to test the spelling on quite a few of your posts. A number of them are rife with spelling issues and I in finding it very bothersome to tell the reality on the other hand I’ll definitely come back again.|

 137. The very next time I read a blog, I hope that it doesn’t fail me just as much as this one. After all, I know it was my choice to read through, however I really believed you’d have something useful to say. All I hear is a bunch of moaning about something that you could fix if you weren’t too busy seeking attention.

 138. An impressive share, I just provided this onto an associate that was doing a little evaluation on this. And he actually got me morning meal since I located it for him. smile. So let me reword that: Thnx for the treat! But yeah Thnkx for investing the moment to review this, I really feel strongly regarding it as well as enjoy reading more on this subject. Preferably, as you end up being know-how, would you mind updating your blog site with even more details? It is highly valuable for me. Big thumb up for this article!

 139. Simply wish to say your article is as surprising. The clearness in your post is simply nice and i could assume you are an expert on this subject. Fine with your permission let me to grab your feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please keep up the enjoyable work.|

 140. It’s a shame you don’t have a donate button! I’d definitely donate to this outstanding blog! I guess for now i’ll settle for bookmarking and adding your RSS feed to my Google account. I look forward to new updates and will share this blog with my Facebook group. Chat soon!|

 141. There are certainly a great deal of details like that to take into consideration. That is an excellent point to bring up. I provide the thoughts above as basic inspiration yet plainly there are questions like the one you raise where the most crucial point will certainly be working in sincere good faith. I don?t know if ideal practices have actually arised around things like that, yet I am sure that your job is plainly recognized as a fair game. Both kids and girls really feel the influence of just a moment?s enjoyment, for the rest of their lives.

 142. What i do not understood is actually how you’re not really much more neatly-liked than you might be right now. You’re very intelligent. You know therefore considerably with regards to this matter, made me in my view believe it from so many various angles. Its like women and men don’t seem to be interested until it is something to accomplish with Lady gaga! Your own stuffs nice. Always take care of it up!|

 143. Having read this I thought it was very enlightening. I appreciate you taking the time and energy to put this article together. I once again find myself personally spending way too much time both reading and leaving comments. But so what, it was still worth it!

 144. Spot on with this write-up, I honestly feel this site needs far more attention. I’ll probably be back again to see more, thanks for the information.

 145. Hi, I do think this is a great web site. I stumbledupon it 😉 I am going to return yet again since i have bookmarked it. Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to guide others.

 146. Aw, this was an extremely good post. Finding the time and actual effort to produce a really good article… but what can I say… I put things off a whole lot and never manage to get anything done.|

 147. Hi, I do think this is an excellent website. I stumbledupon it 😉 I am going to revisit yet again since i have book marked it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to guide other people.

 148. Aw, this was a really nice post. Taking the time and actual effort to produce a really good article… but what can I say… I put things off a whole lot and don’t seem to get nearly anything done.

 149. Bet how much you want on sports, economics, world events and more. Augur: Your global, anonymous no-limit betting platform with no middle man. Start trading now -> https://bit.ly/augurnow Augur is a decentralized oracle and peer to peer protocol for prediction markets. which makes Augur is free, public, open source software.

 150. A motivating discussion is worth comment. I think that you should write more on this subject, it might not be a taboo matter but typically people don’t discuss these issues. To the next! Many thanks!

 151. You’re so interesting! I don’t suppose I have read anything like that before. So great to find someone with some unique thoughts on this subject. Really.. many thanks for starting this up. This website is one thing that’s needed on the internet, someone with a little originality!|

 152. When I initially commented I clicked the -Alert me when brand-new comments are added- checkbox and currently each time a comment is included I obtain 4 emails with the same comment. Exists any way you can eliminate me from that service? Many thanks!

 153. You are so cool! I don’t think I have read anything like this before. So wonderful to find somebody with some unique thoughts on this subject. Really.. many thanks for starting this up. This website is one thing that’s needed on the internet, someone with a bit of originality.

 154. After I originally left a comment I appear to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now whenever a comment is added I get four emails with the same comment. Is there a way you are able to remove me from that service? Thanks.

 155. Spot on with this write-up, I actually feel this site needs far more attention. I’ll probably be back again to read through more, thanks for the info!

 156. Just desire to say your article is as astounding. The clarity in your post is simply excellent and i could assume you are an expert on this subject. Well with your permission let me to grab your RSS feed to keep updated with forthcoming post. Thanks a million and please carry on the rewarding work.|

 157. Hello there! I could have sworn I’ve visited this website before but after looking at many of the posts I realized it’s new to me. Regardless, I’m certainly happy I stumbled upon it and I’ll be book-marking it and checking back frequently.

 158. Hello there! I could have sworn I’ve been to this web site before but after browsing through a few of the articles I realized it’s new to me. Anyways, I’m certainly happy I came across it and I’ll be book-marking it and checking back often.

 159. This is a good tip particularly to those fresh to the blogosphere. Short but very accurate information… Thank you for sharing this one. A must read article!

 160. Great site you have here but I was curious if you knew of any community forums that cover the same topics talked about in this article? I’d really like to be a part of online community where I can get responses from other experienced people that share the same interest. If you have any suggestions, please let me know. Cheers!|

 161. That is a really good tip particularly to those fresh to the blogosphere. Brief but very precise info… Many thanks for sharing this one. A must read article!

 162. Your style is very unique compared to other people I’ve read stuff from. I appreciate you for posting when you’ve got the opportunity, Guess I will just bookmark this page.

 163. There are absolutely a lot of information like that to take into account. That is a great point to raise. I use the thoughts above as general inspiration however clearly there are inquiries like the one you bring up where one of the most crucial thing will be operating in honest good faith. I don?t recognize if finest practices have actually arised around points like that, but I make sure that your work is clearly recognized as a level playing field. Both boys and also ladies really feel the influence of simply a moment?s satisfaction, for the remainder of their lives.

 164. I wanted to thank you for this fantastic read!! I absolutely enjoyed every little bit of it. I have you saved as a favorite to check out new stuff you post…

 165. You are so awesome! I don’t think I’ve read a single thing like this before. So wonderful to find somebody with some genuine thoughts on this subject. Really.. thanks for starting this up. This website is something that’s needed on the internet, someone with some originality.

 166. This is the perfect website for everyone who wants to find out about this topic. You understand so much its almost hard to argue with you (not that I actually would want to…HaHa). You certainly put a brand new spin on a subject that has been written about for years. Great stuff, just wonderful.

 167. After going over a few of the blog articles on your website, I honestly like your technique of blogging. I added it to my bookmark website list and will be checking back in the near future. Please visit my website as well and tell me what you think.

 168. After exploring a few of the blog articles on your web page, I really appreciate your way of writing a blog. I book marked it to my bookmark website list and will be checking back soon. Please check out my web site as well and tell me your opinion.

Leave a comment

Your email address will not be published.