கூட்டமைப்பின் தோற்றமும் ‘டீல்’ அரசியலும்!

7675 3,036

தமிழ்த் தேசியக் கூட்டமைப்பு, கடந்த சில ஆண்டுகளாகத் தென்னிலங்கையோடு ‘டீல்’ அரசியலில் ஈடுபட்டு வருவதாக, கூட்டமைப்புக்கு எதிரான தரப்புகள் குற்றஞ்சாட்டி வருகின்றன.   

இந்தச் குற்றச்சாட்டுக்கள் தொடர்பில் கூட்டமைப்போ, அதன் தலைமையோ கிஞ்சித்தும் கவனத்தில் கொண்டதில்லை; எதிர்வினை ஆற்றியதுமில்லை. ஆனால், அண்மையில் கூட்டமைப்பின் உருவாக்கமே விடுதலைப் புலிகளுடனான ‘டீலின்’ அடிப்படையிலானது என்று கே. சயந்தன் தெரிவித்த கருத்தொன்று, யாழ். மய்யவாத அரசியல் அரங்கில், பேசு பொருளாகி இருக்கின்றது.   

அரசியலில், கூட்டுகளும் கூட்டணிகளும் புரிந்துணர்வு, இணக்கப்பாடு, இலாபம் உள்ளிட்ட விடயங்களை முன்னிறுத்தியே உருவாகி வருகின்றன. அது, இன விடுதலை, உரிமை மீட்பு உள்ளிட்ட அறம் சார் இலக்குகளைக் கொண்டதாகவோ, தேர்தல் வெற்றி போன்ற குறுகிய இலாபங்களைக் கொண்டாதாகவோ கூட அமையலாம்.   

தமிழ்த் தேசிய அரசியலில் உருவான இருபெரும் கூட்டுகளான தமிழர் விடுதலைக் கூட்டணியும் தமிழ்த் தேசியக் கூட்டமைப்பும் கூட, மேற்சொன்ன அடிப்படைகளில் உருவான கூட்டுகளேயாகும். 

அவை, ஒட்டுமொத்தமாக அறம் சார் இலக்குகளை மாத்திரம் கொண்டு உருவாகிய அமைப்புகள் அல்ல. அவை, குறுகிய இலாப நோக்கங்களைக் கருத்தில் கொண்டும், தோற்றுவிக்கப்பட்ட அமைப்புகளாகும். அல்லது, அதில் பங்கெடுத்த தரப்புகளில் சில, அவற்றின் போக்கில் இணைந்தவையாகும்.   

அப்படியான தருணத்தில், அந்தக் கூட்டுகளின் உருவாக்கத்தில் பங்கெடுத்த ஒவ்வொரு தரப்புக்கும், ஒவ்வொரு தனிநபருக்கும் அவை தொடர்பில் ஒவ்வொரு கதை இருக்கும். அந்தக் கதைகளில் சில புள்ளிகள் வெளியில் உரையாடப்படக் கூடியவையாகவும், இன்னும் சில புள்ளிகள் வெளியில் பேச முடியாதவைகளாகவும் இருக்கும். அது, அந்தக் காலத்து அரசியலின் போக்கு, கள யதார்த்தம் உள்ளிட்டவற்றின் அடிப்படையில் அமையலாம்.   

கூட்டமைப்பின் உருவாக்கத்துக்கும் விடுதலைப் புலிகளுக்கும் எந்தவிதத் தொடர்பும் இல்லை என்று, 2015ஆம் ஆண்டு, தொலைக்காட்சி விவாதமொன்றில் இரா. சம்பந்தன் குறிப்பிட்டார்.   

நெறியாளர் அந்தக் கேள்வியை, வெவ்வேறு கோணத்தில் கேட்ட போதும், கூட்டமைப்புக்கும் புலிகளுக்கும் எந்தவித சம்பந்தமும் இல்லை என்று அவர் அடித்துக் கூறினார். ஒருகட்டத்தில், தொடர்பு இருந்தது பற்றித் தனக்குத் தெரியாது என்றார். ஆனால், இதே சம்பந்தனால், 2009களுக்கு முன்னர், இவ்வாறான கருத்தொன்றைப் பேசியிருக்கவே முடியாது.  

 அந்தக் களமும் காலமும் அவரை அனுமதித்தும் இருக்காது. 2004ஆம் ஆண்டுப் பொதுத் தேர்தலில், திருகோணமலை மாவட்டத்தில் தான் ஏன் போட்டியிட வேண்டும் என்று விடுதலைப் புலிகளுடனான சந்திப்பின்போது, 30 நிமிடங்களுக்கும் அதிகமான நேரம் உரையாற்றிய சம்பந்தன், புலிகளுடனான தொடர்பு பற்றித் தனக்குத் தெரியாது என்று, புலிகளின் காலத்துக்குப் பின்னர் கூறியிருக்கிறார்.  

 சம்பந்தன் கூறுவது அப்பட்டமான பொய் என்பது தமிழ் மக்கள் அனைவருக்கும் தெரியும். அதுபோல, தமிழ் மக்களுக்குக் கூட்டமைப்பின் உருவாக்கம் பற்றிய வெளிப்படையான உண்மைகளும் தெரியும். அதை யாரும் எந்தக் காரணத்தாலும் மறுத்தாலும், மறைத்தாலும் அவை எடுபட்டுவிடாது.   

தமிழ்த் தேசிய அரசியலில், ஜனநாயக விழுமியங்கள் என்பது, எப்போதுமே காலில் போட்டு மிதிக்கப்படும் ஒன்றாகவே இருந்து வந்திருக்கின்றது. அது, சுதந்திரத்துக்கு முந்தையை இலங்கையில் தொடங்கிய சாபக்கேடு.   

அருணாச்சலம் மகாதேவாவை, துரோகி என்று சொல்லிக் கொண்டு, அரசியல் அரங்கில் சம்மணமிட்டு உட்கார்ந்த ஜீ.ஜீ. பொன்னம்பலத்தை, அதே துரோகி வாதத்தால், தமிழரசுக் கட்சி தோற்கடித்தது வரலாறு. 

அகில இலங்கைத் தமிழ்க் காங்கிரஸில் இருந்து பிரிந்து, தமிழரசுக் கட்சியைத் தந்தை செல்வநாயகம் தோற்றுவிக்கும் போது, அப்போது பலமாக இருந்த காங்கிரஸிடமிருந்து எதிர்கொண்ட தாக்குதல்கள், நெருக்கடிகள் ஜனநாயக விழுமியங்கள் சார்ந்தவை அல்ல.   

தமிழரசுக் கூட்டங்களில், குடிகாரக் குண்டர்களை இறக்கி, ரவுடித்தனம் பண்ணியது முதல், பாம்புகளை எறிந்து மக்களை விரட்டியது வரை, காங்கிரஸ்காரர்களில் ஜனநாயக விழுமியம் பல்லிளித்த வரலாற்றைத் தமிழ் மக்கள் கண்டு வந்திருக்கின்றார்கள்.  

 காங்கிரஸின் ரவுடித்தனங்களில் இருந்து தப்பித்துப் பிழைத்து, வெற்றிக் கொடி நாட்டிய தமிழரசுக் கட்சியும் ஜனநாயகத்துக்கு முரணான நடவடிக்கைகளை ஏனைய கட்சிகள் மீது பிரயோகித்தது வரலாறு.   

குறிப்பாக, அ.அமிர்தலிங்கம், தமிழரசு இளைஞர்களைக் கொண்டு, அரசியல் எதிரிகளுக்கு எதிராக நடத்திய ஜனநாயக விழுமியங்களுக்கு அப்பாலான நடவடிக்கைகளே, ஆயுதப் போராட்டத்தின் வளர்ச்சிப் பாதையில், சகோதரப் படுகொலைகளுக்கு விதை போட்டது. ஏனெனில், துரோகி வாதத்தை வைத்துக் கொண்டு, யாரைப் பலி எடுத்தாலும், அது, அறம் சார்ந்த ஒன்றாக, அதைக் கொண்டாட்டமாக ஒப்புவிக்கும், குறு அரசியலை யாழ். மய்யவாத அரங்கு திறந்தது.   

அது, அமிர்தலிங்கத்தையும் பலி எடுத்தது. அந்த மனநிலையின் கட்டங்களை, இன்றைக்குச் சமூக ஊடகங்களில், தமது அரசியல் எதிரிகளுக்கு எதிராக எழுதப்படும் பதிவுகளிலும் பின்னூட்டங்களிலும் பலரும் வெளிப்படுத்திக் கொண்டிருக்கிறார்கள். அது தொடர்பில் கேள்வி எழுப்பினால், ஒட்டுமொத்தமாக மூளைச் சலவை செய்யப்பட்ட மனநிலையை வெளிப்படுத்துகிறார்கள்.   

தமிழரசுக் கட்சி உருவாக்கத்துக்கு எதிராக, காங்கிரஸ்காரர்கள் அயோக்கியத்தனங்களைப் புரிந்த போதும், காலம் இருதரப்பையும் ஒன்றாக இயங்கும் சூழலை உருவாக்கியது. தமிழர் விடுதலைக் கூட்டணியின் உருவாக்கம், தமிழ்த் தேசிய அரசியலைத் தாங்கிப் பிடிக்கும் போக்கில் மாத்திரம் உருவான ஒன்றல்ல. அவற்றுக்கு, காங்கிரஸ் – தமிழரசு முக்கியஸ்தர்களின் தேர்தல் தோல்விகளும் காரணமாக இருந்திருக்கின்றன.   

அதுபோலவே, கூட்டமைப்பின் உருவாக்கத்தின் பின்னாலும், பல காரணங்கள் உண்டு. தமிழ்த் தேசிய விடுதலை அரங்கின் ஏக வாரிசுகள் தாங்களே என்கிற நிலையைப் புலிகள் அடைந்துவிட்ட பின்னர், தேர்தல் அரசியல்வாதிகளை அவர்கள் அரங்குக்குள் அனுமதித்ததில்லை. மக்களும் ஊடகங்களும் கூட, அதைப் பெரிதாகக் கண்டு கொண்டதில்லை.   

ஆனால், அந்த நிலையையும் காலம் மாற்றியது. கூட்டமைப்பின் உருவாக்கம் புலிகளுக்கும் அவசியமான ஒன்றாக இருந்தது. ஜனநாயக முகமொன்று புலிகளுக்குத் தேவை, என்பதை புலிகளின் வெளி ஆலோசகர்களாக இயங்கிய பலரும் திரும்பத் திரும்பக் கூறி வந்தனர்.   

அத்தோடு, புலிகளைப் பகைத்துக் கொண்டு, தேர்தல் வெற்றிகளையோ, எதிர்கால இருப்பையோ பலப்படுத்த முடியாது என்பதை, தேர்தல் அரசியலுக்குள் வந்துவிட்ட முன்னாள் ஆயுத இயக்கங்களும் கூட்டணியும் காங்கிரஸும் புரிந்துகொண்டே இணக்கப்பாட்டுக்கு வந்தன.  

 புளொட் அமைப்பை, உள்வாங்குவது தொடர்பில், புலிகள் ஆதரவு தெரிவித்த நிலை காணப்பட்டது. அதற்கான பேச்சுகளும் முன்னெடுக்கப்பட்டன. ஆனாலும், ஆரம்பப் பேச்சுகளிலிருந்தே புளொட் விலகிவிட்டது. இது, வெளிப்படையாகத் தெரியும் செய்தி.  

 ஆனால், இதன்பின்னால், ஒவ்வொரு கட்சிக்குள், புலிகளின் ஒவ்வொரு பிரிவுக்கும்கூட ஒவ்வொரு இலக்கு கூட்டமைப்பை உருவாக்குவது சார்ந்து இருந்தது. அவை, தொடர்பில் ஆயிரத்தெட்டுக் கதைகள் எழுதப்பட வேண்டியிருக்கின்றன. ஒவ்வொரு கதைகளும் ஏதோவொரு புள்ளியில் வேண்டுமானால் சந்திக்கலாம்.   

ஆயுதப் போராட்டத்தை நோக்கி, கூட்டணி (தமிழரசுக் கட்சி) தமிழ் இளைஞர்களைத் தள்ளிய போதிலும், அதன்பால் எந்தவித அக்கறையையும் காட்டாதவர் சம்பந்தன். அவர் என்றைக்குமே, ஆயுதப் போராட்ட நிலைக்கு எதிராகவே நின்றார்.   

அவரே, விடுதலைப் புலிகளை ஏக தலைமையாக, ஏக பிரதிநிதியாக ஏற்றுக்கொள்ளும் கட்டம் ஏன் உருவானது என்கிற கேள்வி எழுகின்றது. அதுபோல, யாழ்ப்பாணத்தையே அறியாதவர்கள் எல்லாம், வாகனத்தில் இருந்து இறங்காமலேயே, தேர்தலில் அதிக வாக்குகளைப் பெற்று நாடாளுமன்றம் சென்றது, கூட்டமைப்பு என்கிற அமைப்பு, புலிகளை ஏக பிரதிநிதிகள் என்று ஏற்றுக்கொண்டதன் பின்னராக நிகழ்ந்ததுதான். இல்லையென்றால், கூட்டமைப்பு என்கிற கூட்டுமில்லை. அதில் போட்டியிடுவதற்கு ஆட்களும் இருந்திருக்க வாய்ப்பில்லை.   

விடுதலைப் புலிகளின் முடிவின் பின்னராக கூட்டமைப்பு என்பது, இயங்கு நிலையில் தமிழரசுக் கட்சியே. (2009க்குப் முன்னரான கூட்டமைப்பும், அதன் பின்னராக கூட்டமைப்பும் அதன் தலைமைத்துவம், போக்கு, களம் உள்ளிட்ட அனைத்திலும் மாற்றங்களைக் கொண்ட அமைப்பு.) அதனை, மக்களும் உணர்ந்தே வைத்திருக்கிறார்கள்.   

அதன் போக்கையே, சம்பந்தன் அடிக்கடி பிரதிபலித்தும் வந்திருக்கின்றார். அவர், ஆயுதப் போராட்டத்துக்கு எதிரான மனநிலையோடு எழுந்துவந்த ஒருவர், ஆயுதப் போராட்ட வீழ்ச்சியொன்றின் பின்னராக தன்னுடைய கட்சியைப் பலப்படுத்த நினைக்கிறார். அதன்போக்கில், கடந்த காலத்தில் பேச மறுத்த உண்மைகளை, இப்போது தமிழரசுக்கட்சியினர், பேச விளைகிறார்கள். சயந்தனின் பேச்சும் அதனை நோக்கியதே.   

There are 3,036 comments

 1. Hey there! I’m at work surfing around your blog from my new iphone
  4! Just wanted to say I love reading through your blog and look forward to all your posts!
  Carry on the great work!

 2. Hi! Someone in my Myspace group shared this site with us so I came to check it out.

  I’m definitely enjoying the information. I’m bookmarking and will
  be tweeting this to my followers! Excellent blog and excellent style
  and design. natalielise pof

 3. Wow, awesome blog layout! How long have you been blogging for?

  you make blogging look easy. The overall look of
  your site is excellent, let alone the content!

 4. I like the valuable info you provide in your articles.
  I will bookmark your weblog and check again here frequently.
  I’m quite sure I will learn a lot of new stuff right here!
  Good luck for the next!

 5. How long does a copyright last on newspaper articles?. . If a service copies newspapers articles and then posts it in a database on the Internet, is there also a copyright on the Internet content?.

 6. Hiya very nice website!! Man .. Beautiful .. Wonderful ..

  I will bookmark your site and take the feeds additionally?
  I am satisfied to search out numerous useful info right here
  in the submit, we’d like develop extra techniques on this regard, thank you for sharing.
  . . . . .

 7. May I just say what a comfort to uncover an individual who actually understands what they’re talking about online.
  You actually realize how to bring a problem to light and make it
  important. A lot more people ought to read this and understand this
  side of the story. I can’t believe you are not more popular
  since you surely possess the gift.

 8. My brother recommended I might like this blog. He was totally right.
  This post actually made my day. You cann’t imagine simply how much time I had spent for
  this information! Thanks!

 9. We’re a gaggle of volunteers and starting a brand new scheme
  in our community. Your web site offered us with
  useful information to work on. You’ve done
  a formidable activity and our entire neighborhood can be
  grateful to you.

 10. Hello, i think that i saw you visited my weblog so i came to go back the desire?.I’m attempting to to find things to
  improve my website!I assume its adequate to use a few of your concepts!!

 11. Pingback: nike bekleidung herren nike running miler breathe t hemd

 12. Pingback: ogio 611024 pull through travel bag

 13. When I originally commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I get four emails with the same comment. Is there any way you can remove people from that service? Many thanks!

 14. Pingback: casing fuze motif glow in the dark xiaomi redmi note 5 pro

 15. Thanks so much for giving everyone an extraordinarily remarkable chance to read articles and blog posts from this blog. It really is very ideal and as well , packed with a good time for me personally and my office mates to visit your website not less than three times in 7 days to find out the latest guidance you will have. Not to mention, we’re always fascinated considering the outstanding tips and hints you serve. Some 4 facts in this post are surely the simplest I’ve had.

 16. Pingback: chalk paint 蠂蟻蠋渭伪 魏喂渭蠅位委伪蟼 蟽蟺蟻蔚喂 chalk paint 蠂蟻蠅渭伪 魏喂渭蠅位喂伪蟽

 17. Pingback: ranking seattle seahawks top 5 rivals

 18. I want to show my thanks to this writer just for rescuing me from this challenge. Because of looking out through the the net and seeing concepts which are not powerful, I thought my life was over. Living without the strategies to the difficulties you have sorted out by means of your good guideline is a crucial case, as well as those that could have adversely affected my career if I hadn’t noticed your blog post. Your main ability and kindness in touching the whole lot was important. I don’t know what I would’ve done if I hadn’t discovered such a step like this. I can also now relish my future. Thank you very much for this reliable and results-oriented help. I will not think twice to suggest your web blog to anybody who will need tips about this subject.

 19. Pingback: almost new mango red maroon leather biker jacket

 20. Pingback: proenza schouler for target neiman marcus proenza grey sweater

 21. Pingback: houston rockets banner

 22. Pingback: polarized reading glasses

 23. Pingback: 褌泻邪薪褜 谐懈锌褞褉 薪邪 褌褉懈泻芯褌邪卸械 褑胁械褌 斜懈褉褞蟹芯胁褘泄

 24. Pingback: tenisice Nike Zoom hr

 25. Pingback: yeezy launch

 26. Pingback: cauti vand bratara bvlgari din aur

 27. Pingback: t shirt thermoskin feminina

 28. Pingback: dansesko til zumba

 29. Pingback: best pen and pencil set

 30. Pingback: vestido feminino estampado geom茅trico com amarra莽茫o manga longa decote v preto

 31. Pingback: detalles de two juego de cepillo para el cabello con espejo plegable de la pieza

 32. Pingback: zwarte lammy coat heren jacks vergelijk koop

 33. Pingback: mens american pima cotton oxford shirt in wide stripe mens shirts

 34. Pingback: sondra roberts printed tote bag nordstrom rack

 35. Pingback: russ by rusty lopez

 36. Pingback: basic lego minifigures series 16 opening 2

 37. Pingback: napapijri 渭蟺慰蠀蠁维谓 aerons padded jacket

 38. Pingback: medium suitcase sale 19 results

 39. Pingback: giubbotto camoscio uomo

 40. Pingback: stan smith croco blanche

 41. Pingback: balenciaga 涓嶅绉扮窘缁掑す鍏?farfetch

 42. Write even more; that’s all I include to say. It appears as though you counted on the video in order to make your point. A person know what you’re referring to, why waste your cleverness on just posting video tutorials to your blog whenever you could possibly be giving people something enlightening to go through?

 43. Pingback: levis donna jeans 715 bootcut taglia 31 lunghezza 32 blu

 44. Pingback: bardzo ciep艂a kurtka z zary na jesie艅 2019

 45. Pingback: nahrbtnik adidas lin core 膷rn

 46. Hi. I know this is usually somewhat off-topic, but My partner and i was wondering in the event you understood where I could have a captcha plugin for our comment form? I’m while using same blog platform such as yours, and I’m possessing difficulty finding one? Many thanks.

 47. Pingback: camisas de times europeus da adidas

 48. Pingback: repair mobile phone tool kit 13 in 1 screwdriver set for iphone ipod ipad nokia

 49. Pingback: botanical dye t shirt pink

 50. Pingback: mud kingdom baby boys rompers cute summer clothes

 51. Pingback: vagabond grace damen chelsea boots

 52. Pingback: destroy the patriarchy not the planet t shirt

 53. I am commenting in order to help you to recognize what a terrific encounter my daughter enjoyed reading through through your on collection page. She noticed lots of pieces, with the add-on of what it is definitely like to have a good awesome helping style in order to have the rest with out hassle grasp some difficult matters.

 54. Pingback: adidas terrex 360

 55. My spouse and i also like your blog and locate the majority of your post’s to be able to be exactly what I’m seeking for. can you provide guest writers to publish content for you? My partner and i wouldn’t mind producing some sort of post or elaborating upon some the subjects jots down concerning here. Once again, awesome weblog!

 56. Pingback: cintura louis vuitton monogram originale louis vuitton

 57. Pingback: wide feet crossfit Schuhe

 58. It is simply incredibly generous along with you to provide openly just what exactly many people would’ve sold for an ebook to be able to end up making many cash for end, mostly given that you can have attempted it in the celebration you wanted.

 59. Pingback: body neonato cotone organico

 60. Pingback: vestidos de novia para comprar por internet

 61. Pingback: led 位伪渭蟺蔚蟼 g9 位伪渭蟺蟿萎蟻蔚蟼 led

 62. Pingback: brosky艌ov谩 dlh谩 suk艌a

 63. Greetings by Florida! I’m bored from work, so I determined to browse your web site on my iPhone throughout lunch break. I like the details you provide below and can’t wait in order to take a glance when My partner and i get home. I’m shocked at how fast your current blog loaded on our cell phone.. I’m not really really using WIFI, simply 3G. Anyways, awesome blog page!

 64. Pingback: nik en nik kinderkleding sale

 65. Pingback: badesachen m盲dchen

 66. Pingback: roman blu abito di pizzo

 67. Many thanks very significantly for the high high quality and results-oriented help. We won’t consider to support your blog post to be able to anybody who wants and desires support about this location.

 68. Pingback: 2020 gingham vans

 69. Pingback: gorra camionero super mario frikers

 70. Pingback: shaggy sz艖nyeg 3 cm es z枚ld 200x280 cm

 71. Pingback: turtle bay happy hour

 72. Pingback: m忙nd med blomster

 73. Hello! Ive been in the same way as your web site for some mature now due to its awesome content.Just wanted to reference save occurring the fine job!

 74. Pingback: p谩nsk媒 kost媒m vamp铆r

 75. Pingback: tachones new balance soccer

 76. Pingback: manish malhotra miglior lehenga

 77. Gratitude for really being innovative and also for choosing on certain marvelous instructions most people actually desire to be aware regarding.

 78. Pingback: Funda Xiaomi personalizada funda de silicona para para Xiaomi Redmi 3S

 79. Pingback: شخصية آيفون xs حافظة ثلاثية الأبعاد الحب القلب جراب هاتف آيفون 11 برو X XS ماكس XR الكرتون حالات ل 6S زائد لينة غطاء من البولي يوريثان الحراري مع

 80. Pingback: nike odyssey react shield womens running shoes ho18

 81. Woah! I’m enjoying the template/theme of this website. It can simple, yet effective. A new lot of times it is quite hard to get that will “perfect balance” between exceptional usability and visual charm. I must say might done a very very good job using this.

 82. I was curious should you ever considered changing the structure of your respective site? Its really well written; I adore what you’ve got in order to say. But maybe an individual could a little extra when it comes to content so individuals could connect with this better. You have got an terrible lot of text intended for only having one or even 2 pictures. You can space it out much better?

 83. Do a person mind if I price a couple of your own posts as long since I provide credit and even sources back to the blog? My blog will be in the same market as yours, and our users would benefit coming from some of the data you provide here. Make sure you let me know in case this ok with a person. Thank you.

 84. Pingback: n谩st臎nn茅 hodiny strom 啪ivota proveden铆 p艡ekli啪ka topol a 膷ern谩 mdf l 3d hodiny

 85. Pingback: sanda艂y plastikowe damskie

 86. Howdy, might you mind letting myself know which web sponsor you’re utilizing? I’ve packed your blog in three or more completely different web windows, and I must point out this blog loads significantly faster then most. Can easily you suggest a great internet hosting provider with a reasonable price?

 87. Pingback: buty damskie graceland 37 botki sztyblety

 88. Pingback: thing of the week thomas dean big tall shirts

 89. Pingback: la 3 氓ringen surfe p氓 nettet tv 2

 90. Pingback: hodinky ze d艡eva

 91. Pingback: 胁械褋褘 泻褍褏芯薪薪褘械 褝谢械泻褌褉芯薪薪褘械 eks 8244 sv 褋 锌芯写褋褔械褌芯屑 泻邪谢芯褉懈泄

 92. Do a person have a spam problem on this website; I actually also am a blog owner, and I planned to recognize your situation; many involving us are suffering from some good methods, and are looking in order to trade methods with some others, why not shoot myself an e-mail if serious.

 93. My spouse and I stumbled above here different website and even thought I might simply because well check things out and about. I like the points i see so right now I’m following you. Seem forward to checking out and about your on line webpage repeatedly.

 94. Pingback: cura para la alopecia areata

 95. Pingback: 泻谢邪褋懈褔薪懈泄 薪邪褉褍褔薪褘械 泻谢邪褋褋懈褔械褋泻懈械 褔邪褋褘

 96. Pingback: 爪诪讬讚讬诐 诪讝讛讘 诇转讬谞讜拽讜转 castro

 97. Considering that his move to Bayern, Singh says he has been recently taken aback by way of the support plus volume of messages he will get from the South Asian community which makes the dog feel “proud and special”.

 98. The pub has donated excess munchies intended for forthcoming events to a local charitable organisation which supplied it for you to a number of good causes in the Tottenham region.

 99. Pingback: 胁褟蟹邪薪邪褟 薪芯褉泻邪 褋 泻邪锌褞褕芯薪芯屑

 100. For the first day time of 7 days 7 associated with the LEC all of us did not see any impresses as all the favorites have been successful. XL’s hopes to get playoffs are slowly falling apart. G2 once all over again proved to be OG’s kryptonite as you can read in our match up of the day piece.

 101. Pingback: aktu谩lny ro膷n铆k iii. futbalovej ligy od拧tartuje 11. augusta

 102. These compliments can be problematic as complimenting appearance can come across as flirting, and so they should be avoided in many business and social contexts.

 103. Pingback: adidas adibreak pant pantalon femme

 104. He or she arrive forth from Northampton last to the move for you to Major Addition Newcastle, in which their own several substitute appearances matched up the number connected with spells he used out and about on loan.

 105. “We simply want to score just as many goals like we can easily, all three of us all, plus I’m sure when all of us all come off the particular presentation and nothing of us all possess scored we’re going to turn out to be irritated. “

 106. Ipswich Town started to be often the first EFL aspect for being relegated whenever they drew 1-1 with Greater london on 13 April. Bolton Wanderers may join them within Little league a single next season immediately soon after some sort of 2-0 defeat simply by Aston Villa on nineteen Apr together with Rotherham Unified completed the particular relegated triada soon right after losing 2-1 on Rest of the world Brom on 29 The spring.

 107. Upon 16 Strut, often the EFL claimed it would to push outside a £50m deposit to help you it is night clubs cover shortfalls this type of calendar month. Wednesday’s conference will now aim on how that you deal with April’s costs without any sports.

 108. Pingback: Funda oro silicona suave brillante cubierta trasera capa para 6Plus 6s Plus

 109. “As properly as a activity exercise, golf ball is a business venture. The best club sets within the globe reduce their gamers instructions who will have considered Actual Madrid will offer for sale Ronaldo? micron MacAnthony explained.

 110. Torquay United clinched often the Nationwide League South headline along with Woking winning often the play-offs. Stockport County triumphed in often the North title, with Chorley triumphing in the play-offs.

 111. “We’re pleasant hogging the particular ambitions, however in circumstance other individuals nick inside really clearly outstanding, incredibly well mentioned original Newcastle striker Toney.

 112. Plus indeed, I’m just often astounded concerning the impressive things served by a person. Some four facts upon this page are indisputably the most effective We have had.

 113. Great Little league clubs are also informed not finishing generally the particular season could maybe imply they are obligated to repay television set producers about £760m.

 114. Whether or not they are offered inside of January, next summer time as well as later remains in order to always be seen, nevertheless the person himself is usually casual around all a possibility outcomes.

 115. Pingback: adidas gold metallic

 116. Hello. This kind of awesome article couldn’t get written much better! Reading through this post reminds us of my previous area mate. He always held chatting about this. My partner and i will forward this web site to him. Fairly specific he will have some sort of good read. Thank a person for sharing.

 117. Hello! Someone within my Facebook group discussed this website around, thus I came to provide it a glance. I’m savoring the information. I’m storing and will be tweeting this to my enthusiasts! Wonderful blog and awesome design and style.

 118. “We’re almost certainly the ideal suppliers connected with skill at a salary point of view, contemplating for you to concentrating on players. very well

 119. Wednesday’s getting together with is going to explore cash flow documents from night clubs and look any kind of time improvements granted by means associated with Timore together with Uefa, this world and much more than governing bodies, who are in improvement set to meet early on Wed.

 120. Peterborough’s 39 goals from 17 League One game titles makes them all the nation’s best termes conseillés – and staggering is that 33 regarding those are actually contributed by simply the three players.

 121. Norwich were being advertised which has some sort of video game to be capable to free, to help to make optimistic on the brand on the subject regarding the very last working day

 122. Costing just over £500, 000 inside often the summer of 2018, he already has 30 Posh goals to his name, primary the chairman for you to firmly insist the League A person file fee – eclipsing typically the £11m paid by Everton for Ademola Lookman within 2017 – will be necessary to prise your pet apart.

 123. Thanks a ton very substantially for the high top quality and results-oriented help. We won’t consider to support your blog post to be able to anybody who wants and wishes support about this location.

 124. Somebody essentially lend a hand to make critically articles I’d
  state. That is the very first time I frequented your web page and thus far?

  I amazed with the analysis you made to create this particular publish
  extraordinary. Excellent job!

 125. Premier League and even Uk Basketball League golf clubs are going discuss a group income deferral understanding together with a meeting with the Expert Footballers’ Organization on Friday.

 126. His manager states that will however prolific his / her transfer happen to be, it is this kind of little league placement in May maybe that matters, declaring: “It’s just about all well plus fine these individuals scoring objectives and making a great season [but] in circumstance we don’t get what most of us are following it won’t always possibly be regarded as as being a accomplishments by way of way of anyone. inch

 127. Dwight Gayle, Britt Assombalonga, Jack Marriott, Craig Mackail-Smith, George Boyd in addition to Shelter Tomlin almost all manufactured labels for themselves with Peterborough – and often the listing doesn’t end right now there…

 128. “When I initially signed regarding Peterborough My spouse and i wanted to be able to achieve promo, and unfortunately year after year I have did not achieve that will with my personal team-mates, micron said playmaker Maddison, that claims this individual “doesn’t score goals” in spite of his or her being unfaithful so far this particular phrase.

 129. Runners-up Rangers plus even third-placed Kilmarnock will enter into the Europa Addition in the primary determining circular, while will fourth-placed Aberdeen who else satisfy the requirements politeness connected along with Celtic’s Scottish Cup get.

 130. “As properly as a activity exercise, golf ball is a business venture. The best club sets within the globe reduce their gamers instructions who will have considered Actual Madrid will offer for sale Ronaldo? micron MacAnthony explained.

 131. Maidstone Bundled, Havant plus Waterlooville, Braintree Area together with Aldershot Group happen to become relegated and will be substituted simply by this winners plus play-off succeeding trades with all the National Improvement Northern together with South limbs.

 132. My spouse and am enjoy your blog and get the majority of your post’s in order to be what exactly I’m seeking for. can you provide guest writers to create content for you? I actually wouldn’t mind producing a new post or elaborating about some the subjects jots down concerning here. Once again, awesome weblog!

 133. Dwight Gayle, Britt Assombalonga, Jack Marriott, Craig Mackail-Smith, George Boyd and also Lee Tomlin just about all designed labels intended for themselves from Peterborough — and this catalog does not end presently there…

 134. Leyton Navigate acquired also been promoted to be capable to Addition a couple of right after pulling 0-0 using Braintree on a final moment involving the season in order to clinch the name. Salford Metropolis received the individual second promotion situation before long after beating AFC Stoppe 3-0 in the particular play-off final.

 135. Dwight Gayle, Britt Assombalonga, Jack Marriott, Craig Mackail-Smith, George Boyd and Lee Tomlin pretty much all produced labels for themselves on Peterborough – plus the number doesn’t end generally there…

 136. Runners-up Rangers along with third-placed Kilmarnock will enter the certain Europa League from the primary qualifying game, given that can fourth-placed Aberdeen who else different qualify service including Celtic’s Scottish Cup acquire.

 137. Days gone by decade has seen a good conveyor belt of sharp-shooters go away by way of Peterborough, with Ferguson — in his 1 / 3 cause as office manager instructions at the cutting edge alongside typically the keepers and director involving sports Barry Fry.

 138. Ipswich Village evolved into often the very first EFL side to be relegated when they drew 1-1 with Luton on tough luck The spring. Bolton Wanderers will surely join these individuals within Add-on 1 subsequent year quickly after some sort of new 2-0 defeat simply by way of Aston House on 21 September and Rotherham Unified accomplished the particular relegated terceto soon subsequent to getting rid of 2-1 at American side Brom on 28 Apr.

 139. Lincoln City grew to be the very first EFL team in order to end up being advertised when that they lured 1-1 together with Cheltenham upon 13 Apr together with that they clinched the title on 22 September. Bury were being promoted to Category 1 on 30 April following drawing 1-1 at Tranmere, and Milton Keynes Obole went up on often the final time soon after winning over Mansfield 1-0. The particular ultimate promotion place visited Tranmere Rovers, who conquer Cheap newport cigarettes 1-0 in the particular play-off final on twenty-five Might.

 140. Currently, it seems such as WordPress is the desired blogging platform available best now. (from what I have read) Is the fact what you aren’t using in your blog? Excellent post, nevertheless , I seemed to be wondering if you can write a little even more on this subject?

 141. Toney, Maddison and even even Eisa would become the club’s most caught up hotshots and they also spoke in order to help BBC Sports concerning getting England’s the majority of respected top three.

 142. Discussions may centre about whether golfing clubs need for an individual to delay wages in the midst of online gamers and if a collectif deal can certainly be obtained to. It is also understood the High high quality Footballers’ Romantic relationship (PFA) can be going to consult night clubs if wage deferrals will be justified in some situations.

 143. Yeovil Town’s relegation for the Nationwide League seemed to become proved on 27 The spring after the 2-2 draw in Northampton. when Notts County were being relegated on the final moment after shedding 3-1 in Swindon.

 144. An argument through Greaves’ friend in addition to realtor Terry Baker claimed a good further up-date would end up being provided with Friday morning.

 145. “The escape course declared by Federal government is definitely certainly meant to get the whole financial system, such as many organizations which might be deemed as providing enjoyment or even perhaps otherwise primarily based about first-class talent.

 146. Many night clubs have placed non-playing staff on temporary get away from, although talks continue over the salaries of people. On Tuesday, Liverpool solved a decision to escape staff together with apologised following facing judgments.

 147. “It is genuinely laughable to assistance think the fact that membership pieces are teaching restraint about make use of involving govt income to cover non-playing workers and even bugs in the particular experience connected with public viewpoint. Liverpool offers listened to help fans, done the proper point as well as modified their mind. micron

 148. Pingback: comprar edredom casal barato

 149. Director Jose Mourinho was pictured preserving a new training program having Tanguy Ndombele upon Hadley Prevalent, although Davinson Sanchez in addition to Ryan ryan Sessegnon completed up imagined working jointly through the common Birmingham park.

 150. “Our clubs range between professional in order to semi-professional together with, in reality, they are absolutely essential to the communities they are really in.

 151. “Further down the football pyramid, all of our leagues have became wanted of which the time period is cut down and of which selection rests with typically the FA Authorities.

 152. “The pandemic is usually getting put in practice by way of their particular fiscal effects and everything organization important are affected.

 153. State wide Category chairman and even ex- FA main exec John Barwick accepts the fact typically this video game will change given that some kind of effect associated with commonly the episode, nonetheless asserts typically often the “starting point” will perhaps be to help “protect every single of our clubs”.

 154. Great League leader Rich Professionals informed regarding “further losses” in case the predicament “deepens plus extends” over and above there is much surprise.

 155. The earth Mug squad people and also this families of director Pal Alf Ramsey inside of addition for you to various backroom staff ended up lastly offered medals just last calendar year.

 156. Together together with no games getting gamed outside, Football Little league groups are really struggling with cashflow troubles without ticket revenue, along with matchday plus merchandise revenue.

 157. “However, healthy beef certainly definitely not end up being set up to finish the growing season for the reason that basketball is definitely not the priority rapid human life is rapid and we usually are going to help carry out given that the professionals diverts because the pandemic unfolds.

 158. In the meantime Footballing Affiliation chairman Greg Clarke described: “Many neighborhoods may well decrease the particular night clubs having their very individual center with little likelihood associated with resurrection. “

 159. “The FA main speech sturdy words even so the FA has been working hard together with people to generate our membership sets trying to help to make confident all of us include three types within typically the end of the fact that. inch

 160. “It is genuinely laughable to assistance think the fact that membership pieces are teaching restraint about make use of involving govt income to cover non-playing workers and even bugs in the particular experience connected with public viewpoint. Liverpool offers listened to help fans, done the proper point as well as modified their mind. micron

 161. Clarke mentioned: “We are commonly focused on finishing the pro player baseball period as this particular eliminates often the issues of advertising plus relegation together having title profitable trades on merit.

 162. “It will most likely become tough plus tight, therefore any alternatives that this particular government give to us, or possibly the much larger appearing away industry gives, or still sports allows us, we have to include pay attention to of together using do the appropriate point.

 163. If individuals have in order to proceed outside they need to keep a larger portion when compared using 2m (6ft) apart from virtually any man other than customers that will belongs to all of them property.

 164. “The furlough process released by Govt is definitely definitely meant for the whole economy, like many corporations that will be regarded as as providing enjoyment as well as perhaps otherwise dependent about high quality talent.

 165. Premier Group boss High Masters cautioned attached together with “further losses” when typically the circumstance “deepens together with extends” beyond in 2010.

 166. The planet Pot team online players as well as particular young families of representative Sir Alf Ramsey together with different backroom employees possessed been lastly available using medals in 2009.

 167. This specific 80-year-old, a World Glass success together with The uk inside 1966, scored forty-four hopes around 57 online games meant for his / her spot and even the club-record 230 league objectives pertaining to Tottenham.

 168. “The FA chief speech sturdy words and phrases however the FA delivers been working together with an individual to guard our own night clubs and try for you to be sure all of all of us possess three partitioning within the bottom of this specific. inch

 169. Following recovering, Greaves was initially left out of the starting off XI for the final together with his replacement, Friend Geoff Hurst, scored a new hat-trick as England combat Rest of the world Germany 4-2 immediately after more time.

 170. In the observe, Proprietors defended clubs’ legal rights to help furlough staff, saying: “We do agree with somebody who restraining needs for an individual to be proven by way of way of just with regards to just about all and we together together with all of our golf equipment are doing only that. Particular person clubs must make these decisions based upon their very own estimates mainly because each and every one pub will have became the own distinctive position. very well

 171. State wide Group chairman and even ex- FA primary exec Brian Barwick admits typically often the game will change since some form of end result associated with typically the episode, nonetheless insists typically typically the “starting point” will maybe be to help “protect each one of all of our clubs”.

 172. Masters’ warnings came up in a notice to MP Julian Knight, the chair of the Digital, Culture, Media and Activity committee – who offers accused top-flight football associated with being in the “moral vacuum”.

 173. If individuals have in order to proceed outside they need to keep a larger portion when compared using 2m (6ft) apart from virtually any man other than customers that will belongs to all of them property.

 174. This specific 80-year-old, a World Glass success together with The uk inside 1966, scored forty-four hopes around 57 online games meant for his / her spot and even the club-record 230 league objectives pertaining to Tottenham.

 175. “Ultimately, this very serious losses that will we face must be traded with or else night clubs or maybe other enterprises who hinge on football with regard to salary will go out of business. “

 176. “The FA chief speech sturdy words and phrases however the FA delivers been working together with an individual to guard our own night clubs and try for you to be sure all of all of us possess three partitioning within the bottom of this specific. inch

 177. Some night clubs have placed non-playing staff on temporary leave, while talks continue above the pays of online players. On Tuesday, Liverpool reversed a judgement to escape staff and apologised soon after facing judgments.

 178. FA chief executive Indicate Bullingham explained often typically the financial impact regarding postponements, like The uk features, FA Cup meets together with Wembley functions could quite very well be like big finding that £150m.

 179. The earth Mug squad participants and also this families of administrator Friend Alf Ramsey inside inclusion to various backroom employees wound up lastly offered medals merely last calendar year.

 180. Clarke said: “We can be committed to polishing off of the pro basketball year because resolves the issues of promotional and even relegation together with theme almost always winners on merit.

 181. “The furlough program announced by Government is definitely meant for the whole economy, like many corporations which might be considered as providing entertainment or perhaps otherwise dependent on top-notch talent.

 182. “It is genuinely laughable to aid think the fact that golf club models are showing constraint around make work with of of federal government income to covers non-playing workers plus pesky insects in often the face connected with public opinion. Gatwick offers listened for you to fans, concluded the best factor as well as altered it has the mind. micron

 183. He was aspect connected with England’s 1966 Earth Cup-winning squad even so in fact have missed out there upon the honor as they has been damaged over the particular tournament’s group step.

 184. Top-flight participants are now negotiating on a club-by-club schedule around designed wage slashes shortly following shares got destroyed down without the need of level of quality within the end regarding the particular week.

 185. In the observe, Proprietors defended clubs’ legal rights to help furlough staff, saying: “We do agree with somebody who restraining needs for an individual to be proven by way of way of just with regards to just about all and we together together with all of our golf equipment are doing only that. Particular person clubs must make these decisions based upon their very own estimates mainly because each and every one pub will have became the own distinctive position. very well

 186. The Premier League could reduce £1bn if the 2019-2020 time cannot finish swift and also English football discounts with “the danger regarding dropping golf clubs and leagues” in the midst connected with cost-effective difficulties “beyond this kind of finest imagination”.

 187. “It will likely be difficult plus small, now any kind of options that will the govt give us, as very well as typically the bigger sporting segment presents, since well while basketball gives us, we certainly have throughout order to acquire pay attention to of together with do the best thing.

 188. This 80-year-old, the World Cup winner together with England inside 1966, have scored 44 ambitions in 57 games regarding his nation and a club-record two hundred and twenty league goals intended for Tottenham.

 189. Together with simply no games getting played out outside, Football League groups fantastic struggling with cashflow troubles without having ticket income, along with matchday in addition to items income.

 190. Nevertheless , Knight continued his criticism on Tuesday, responding: “It is time for the Leading League to give up defending typically the indefensible.

 191. “It will likely be tough and tight, now any options that the govt give us, as well as the bigger sporting sector gives, as well as basketball gives us, we have in order to acquire heed of together with do the ideal thing.

 192. State Category leader and even original FA chief executive Brian Barwick admits the adventure will alter while the response to that herpes outbreak, nevertheless asserts that “starting point” are invariably to help “protect often the clubs”.

 193. A lot of night clubs have placed non-playing staff members on temporary find away from from, however talks proceed over the earnings associated with folks. On The following thursday, Gatwick solved a decision to escape staff with each other having apologised pursuing bracing for decision.

 194. If individuals have in order to proceed outside they need to keep a larger portion when compared using 2m (6ft) apart from virtually any man other than customers that will belongs to all of them property.

 195. Greaves is probably 4th on the collection associated with perfect The united kingdom goalscorers, behind David Rooney (53), Sir Bobby Charlton (49) together with Whilst gary Lineker (48).

 196. This particular 80-year-old, the planet Pot victor along with The uk interior 1966, have obtained 46 dreams in 57 online games regarding his country and a new club-record 2 hundred in addition to twenty group goals meant for Tottenham.

 197. Individuals are as okay permitted to travel meant with regard to the good move as well as actual exercise outdoors daily if keeping to be able to social-distancing recommendations. The Highest regarded Category could drop £1bn if your 2019-2020 season simply cannot end – together using English sports confronts “the hazard to shed off golf clubs in addition to leagues” in the particular midsection of financial problems “beyond the wildest imagination”.

 198. Pingback: adidas original chaussure adidas originals homme chaussures

 199. FA chief executive Mark Bullingham said often the fiscal impact of postponements, including The uk fixtures, FA Cup meets and Wembley functions could very well be as high seeing that £150m.

 200. “Certainly at National League level, we have for you to look at all the methods we can maintain our clubs, ” Barwick told BBC Radio 5 Dwell.

 201. With Monday, England groupe director Gareth Southgate additionally could boss Phil Neville explained they would need a 29 pay decrease.

 202. Pingback: promo莽ao de mochilas de rodinha

 203. Pingback: tuta rossa reebok donna

 204. “Ultimately, this kind of very critical cutbacks that will we all face must be bought and sold along with or else night time night clubs or maybe additional establishments who hinge in basketball with regard to be able to earnings will go outside of company. “

 205. Many night clubs have placed non-playing staff on temporary get away from, although talks continue over the salaries of people. On Tuesday, Liverpool solved a decision to escape staff together with apologised following facing judgments.

 206. “It will be coming back this particular stakeholders for you to acknowledge popular trigger in order to save your own game. Bring about. Basketball could be a team game plus even now is the moment with regard to team-work. inches

 207. Pingback: egyr茅szes n艖i f眉rd艖ruha 250 beatriz j r贸zsasz铆n sz谩ll铆t谩s 48 贸r谩n bel眉l

 208. The Premier League could lower £1bn if the 2019-2020 moment cannot finish rapid and also English football deals together with “the danger involving dropping golf equipment and leagues” in the midst of economical difficulties “beyond this kind of biggest imagination”.

 209. Pingback: 讗专讜谞讜转 讘讙讚讬诐 专讜讞讘 80

 210. Pingback: sweat 脿 capuche shona joy

 211. Pingback: h m magas铆tott derek煤 kisl谩ny r枚vidnadr谩g gyerekruha klub

 212. Pingback: petite robe parfum

 213. Pingback: portachiavi puzzle personalizzati

 214. Pingback: koronkowa dopasowana sukienka

 215. Pingback: fashion faded glory men s skinny fit jeans walmart fascinating faded skinny jeans mens faded

 216. Pingback: gy枚ngy krist谩lyk艖 med谩los nyak茅k 茅s f眉lbeval贸

 217. Pingback: nescafe dolce gusto piccolo v茅lem茅nyek

 218. Pingback: misura adidas scarpe

 219. Pingback: nike force 1 classic paris

 220. Pingback: delonghi k谩v茅f艖z艖 kapszul谩s

 221. Pingback: hjp damenb枚rse

 222. Pingback: 銉濄儹 銉┿儷銉曘儹銉笺儸銉?銈广儖銉笺偒銉?銉兗銈儍銉?闈?polo ralph lauren quincey court rf10042 tok 闈淬伄銉嬨偡銉犮儵

 223. Pingback: billiga wct byxor