பிரேரணைக்கு ஆதரவாக வாக்களித்திருந்தால் அமைச்சரவையில் இருக்க தகுதி இல்லை

956 103

பிரதமர் மற்றும் அரசாங்கத்திற்கு எதிராக கொண்டுவரப்பட்ட நம்பிக்கையில்லாப் பிரேரணைக்கு நான் ஆதரவாக வாக்களித்திருந்தால் உடனே அரசாங்கத்தில் இருந்து விலகியிருப்பேன் என பெற்றோலிய வளங்கள் அபிவிருத்தி அமைச்சர் அர்ஜுன ரணதுங்க அவர்கள் தெரிவித்துள்ளார்.

குருநாகல வெலகெதர விளையாட்டு அரங்கில் இடம்பெற்ற விளையாட்டுபோட்டி நிகழ்விலேயே அவர் இதனைத் தெரிவித்தார்.

அவர் மேலும் தெரிவிக்கையில், ´ கூட்டு எதிர்கட்சியினருக்கே நம்பிக்கையில்லா பிரேரணை தேவைப்பட்டது. அது தோற்கடிக்கப்பட்டுள்ளது. ஆனால் அதற்கு நான் ஆதரவு கொடுத்திருந்தால் எனக்கு அமைச்சரவையில் இருப்பதற்கான எந்தவித தகுதியும் இல்லை. நான் பிரேரணைக்கு ஆதரவாக இருந்து நான் ஆதரவாக வாக்களித்திருந்தால், நான் கண்டிப்பாக அமைச்சரவையில் இருந்து விலகியிருந்திருப்பேன். ஜனாதிபதியோ பிரதமரோ தெரிவிக்கும் வரை நான் அமைச்சரவையில் இருந்திருக்கமாட்டேன்.

இது தான் எனது கொள்கையாகும். பதவியைப் பார்த்து செயற்படுவது எனது கொள்கையில்லை. நான் பதவிக்காக கொள்கையை கைவிடுபவன் அல்ல. ஆனால் இதுபற்றி ஜனாதிபதியும் பிரதமரும் முடிவெடுப்பார்கள். நாங்களும் பார்த்துக்கொண்டிருக்கிறோம். ஏதாவது தவறு இடம்பெறுமானால் நாங்கள் அது பற்றி கட்டாயம் கேட்போம்.´ என அமைச்சர் தெரிவித்தார்.

இது பற்றி அவர் மேலும் தெரிவிக்கையில்,

உண்மையில் இந்த நம்பிக்கையில்லா பிரேரணைக்கு இலங்கை சுதந்திர கட்சியில் பலர் மாட்டிக்கொண்டனர். சிலர் நம்பிக்கையில்லா பிரேரணைக்கு சார்பாக வாக்களித்து ஜனாதிபதியை தர்மசங்கடமான நிலைக்கு தள்ளிவிட்டனர்.

ஆனால் தற்போது இந்த நம்பிக்கையில்லா பிரேரணை மூலமாக எமது அரசாங்கம் பலமடைந்துள்ளது. ஆகவே ஜனாதிபதியும் பிரதமரும் ஒன்றினைந்து நாட்டின் எதிர்கால வேலைத்திட்டங்களை முன்னெடுக்கவேண்டும்.

கடந்த மூன்று ஆண்டுகளில் திருடர்கள் பிடிபடவில்லை. இப்போதாவது இது தொடர்பாக நடவடிக்கை எடுப்பது மிகமுக்கியமாகும். அது தொடர்பாக அரசியல் வாதி என்ற வகையில் சட்டத்தை கையில் எடுப்பது சரியில்லை. சட்டப்படி நீதிமன்றத்தினூடாக நடவடிக்கையெடுப்பதே முறையான வழியாகும் என´ அமைச்சர் தெரிவித்தார்.

There are 103 comments

 1. Thank you for another informative web site. Where else could I get that type of information written in such an ideal method? I’ve a undertaking that I’m simply now operating on, and I’ve been at the look out for such information.|

 2. Wow that was unusual. I just wrote an really long comment but after I clicked submit my comment didn’t appear. Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyways, just wanted to say excellent blog!|

 3. My partner and I absolutely love your blog and find the majority of your post’s to be what precisely I’m looking for. Do you offer guest writers to write content to suit your needs? I wouldn’t mind writing a post or elaborating on some of the subjects you write regarding here. Again, awesome web log!|

 4. I absolutely love your blog and find nearly all of your post’s to be just what I’m looking for. can you offer guest writers to write content to suit your needs? I wouldn’t mind writing a post or elaborating on a few of the subjects you write with regards to here. Again, awesome blog!|

 5. Hello would you mind stating which blog platform you’re working with? I’m going to start my own blog in the near future but I’m having a difficult time selecting between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your design seems different then most blogs and I’m looking for something completely unique. P.S Apologies for being off-topic but I had to ask!|

 6. Woah! I’m really enjoying the template/theme of this website. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s challenging to get that “perfect balance” between user friendliness and appearance. I must say that you’ve done a superb job with this. In addition, the blog loads super fast for me on Internet explorer. Exceptional Blog!|

 7. My brother suggested I might like this blog. He was entirely right. This post actually made my day. You cann’t imagine simply how much time I had spent for this info! Thanks!|

 8. May I simply say what a comfort to discover a person that truly understands what they are discussing over the internet. You definitely realize how to bring a problem to light and make it important. A lot more people ought to look at this and understand this side of your story. I can’t believe you aren’t more popular because you definitely possess the gift.|

 9. Thanks , I have recently been looking for info approximately this topic for ages and yours is the best I’ve discovered so far. But, what in regards to the bottom line? Are you positive concerning the source?|

 10. Heya i’m for the primary time here. I came across this board and I find It truly helpful & it helped me out a lot. I am hoping to provide one thing back and aid others such as you helped me.|

 11. Hi all, here every person is sharing these familiarity, therefore it’s good to read this weblog, and I used to pay a visit this webpage daily.|

 12. Hey there I am so glad I found your blog, I really found you by accident, while I was searching on Yahoo for something else, Regardless I am here now and would just like to say thanks a lot for a remarkable post and a all round enjoyable blog (I also love the theme/design), I don’t have time to read through it all at the moment but I have bookmarked it and also included your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a lot more, Please do keep up the excellent work.|

 13. Please let me know if you’re looking for a article writer for your weblog. You have some really great posts and I feel I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d really like to write some material for your blog in exchange for a link back to mine. Please blast me an email if interested. Thank you!|

 14. This is very interesting, You are a very skilled blogger. I’ve joined your feed and look forward to seeking more of your great post. Also, I have shared your site in my social networks!|

 15. We are a group of volunteers and starting a new scheme in our community. Your web site provided us with valuable information to work on. You’ve performed an impressive process and our whole group might be thankful to you.|

 16. Hey there! I know this is somewhat off-topic however I
  had to ask. Does running a well-established website like yours take a
  lot of work? I am brand new to blogging but I do write in my journal on a daily basis.
  I’d like to start a blog so I can share my own experience and feelings online.

  Please let me know if you have any recommendations or tips for
  brand new aspiring bloggers. Appreciate it!

 17. Hi there, I think your web site could possibly be having browser compatibility problems. Whenever I look at your blog in Safari, it looks fine however, if opening in IE, it has some overlapping issues. I just wanted to give you a quick heads up! Aside from that, excellent blog!|

 18. You have just made my year a great one. Do not get afraid to share your thoughts. Since the day I first visited this website I’ve applied your tips and they have really improved my daily life. Hope you get the problem resolved soon. You really have an amazing brain. I’ve added your write up to my Tumblr bookmarks.

 19. It’s perfect time to make some plans for the future and it’s
  time to be happy. I have read this post and if I could I want to suggest you few interesting things or advice.
  Maybe you can write next articles referring to this article.
  I desire to read more things about it!

 20. You have made some really good points there. I checked on the internet to learn more about the issue and found most individuals will go along with your views on this web site.|

 21. Hey terrific website! Does running a blog such as this require a lot of work? I have very little understanding of computer programming however I had been hoping to start my own blog soon. Anyways, if you have any ideas or techniques for new blog owners please share. I know this is off subject but I just wanted to ask. Thank you!|

 22. It’s nearly impossible to find well-informed people in this particular subject, but you sound like you know what you’re talking about! Thanks|

 23. Good post. I learn something new and challenging on sites I stumbleupon everyday. It’s always interesting to read articles from other writers and practice something from other sites. |

 24. Just want to say your article is as amazing. The clearness in your post is just great and
  i could think you are a professional in this subject.
  Well with your permission allow me to grasp your RSS feed to
  stay updated with impending post. Thank you 1,000,000 and
  please keep up the rewarding work.

 25. Having read this I believed it was very enlightening. I appreciate you finding the time and energy to put this content together. I once again find myself personally spending a significant amount of time both reading and commenting. But so what, it was still worth it!|

 26. Hello this is kinda of off topic but I was wanting to know if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML.
  I’m starting a blog soon but have no coding expertise
  so I wanted to get guidance from someone with experience.
  Any help would be greatly appreciated!

 27. How do you believe it’s even possible that it got like this? I truly think this blog needs much more consideration. I have some creative thoughts for your blog you might be interested in hearing. You really need to write a lot more content if you want to be a recognized influencer in this industry. Have you attempted to contact other people that have an understanding about this stuff?

 28. It’s awesome to go to see this website and reading the views of all colleagues regarding this post, while I am also eager of getting know-how.|

 29. Hi, Neat post. There’s a problem along with your website in internet explorer, would check this? IE nonetheless is the marketplace leader and a huge element of folks will omit your fantastic writing because of this problem.|

 30. Thank you for the good writeup. It actually was once a leisure account it. Glance advanced to far added agreeable from you! By the way, how can we keep up a correspondence?|

 31. It is abouttime thatyou and Ispoke directly becauseI would reallyliketo talk to youabout some ofthe subjectsyou’vebrought up here. It’s like you read my thoughts! Interesting content. Good job on this article!

 32. Hello! I know this is kind of off topic but I was wondering if you knew where I could find a captcha plugin for my comment form?
  I’m using the same blog platform as yours and I’m having problems
  finding one? Thanks a lot!

 33. Hmm it appears like your site ate my first comment (it was extremely long) so I guess I’ll just sum it up what I submitted and say, I’m thoroughly enjoying your blog. I too am an aspiring blog blogger but I’m still new to the whole thing. Do you have any tips for novice blog writers? I’d certainly appreciate it.|

 34. You appear to know a lot about this. It’s really difficult to find good quality writing like yours these days. Interesting content. I have been looking everywhere for this!

 35. This information is magnificent. It’s like you read my thoughts! Interesting content. It’s like you wrote the book on it or something.

 36. You’ve made my day! Thx again. I simply got to let you know , I am really impressed. Your article has proven useful to me. We have been following you guys for a while now and we’ve always enjoyed the content.

 37. I truly appreciate this post. It’s like you read my thoughts! I really like your article. This article is so awesome that it feels like my eyeballs will explode from looking at it.

 38. You’ve made my day! Thx again. You appear to know a lot about this. This information is magnificent. This might be a weird thing to to say but … I really love your posts.

 39. My spouse and I absolutely love your blog and find almost all of your post’s to be precisely what
  I’m looking for. Do you offer guest writers to write content for you?
  I wouldn’t mind producing a post or elaborating on a number of the subjects you write regarding
  here. Again, awesome blog!

Leave a comment

Your email address will not be published.