பிரான்சில் சிறப்பாக நடைபெற்ற ஆற்றுகை வெளிப்பாட்டுத்தேர்வு

9290 1,420

அனைத்துலகத் தமிழ்க்கலை நிறுவகம் தமிழ்ச்சோலைத் தலைமைப் பணியகம் – பிரான்சு இணைந்து நடாத்தும் ஆற்றுகை வெளிப்பாட்டுத் தேர்வு 2018.

08.04.2018 ஞாயிற்றுக்கிழமை பிரான்சின் புறநகர் பகுதியான கார்லே கோணேஸ் என்னும் இடத்தில் உள்ள ESPACE ASSOCIATIF DES DOUCETTES ந மண்டபத்தில் காலை 10.30 மணிக்கு அகவணக்கத்துடன் தேர்வு நிகழ்வு ஆரம்பமாகியது. கலைக்கும் வணக்கம் செய்யும் வகையில் நடராசர் சிலைக்கும், கர்நாடக சங்கீத மும்மூர்த்திகளின் திருவுருவப்படத்திற்கும் ஒளியேற்றி வைக்கப்பட்டது. ஒளியினை பிரான்சின் மூத்த கலைஞர்களில் ஒருவரும், சோதியா கலைக்கல்லூரி வயலின் ஆசிரியை சங்கீத பூசணம், திருவாட்டி. கோமளா கந்தையா அவர்களும், சோதியா கலைக்கல்லூரி இசைஆசிரியை,சங்கீத கலா வித்தகர் திருமதி. அம்பிகை பாலகுமார் அவர்களும், பரத ஆசிரியர்கள் ஆடற்கலையரசி திருவாட்டி. தனுசா மகேந்திரராசா, பரதகலாவித்தகர் திருவாட்டி. தாரணி சிறிதரன், பரதசூடாமணி திருவாட்டி. அனுசா மணிவண்ணன் ஆகியோர் ஏற்றி வைத்தனர். இவர்களின் மாணவர்கள் இந்த ஆற்றுகைத்திறன் வெளிப்பாட்டுத் தேர்வில் பங்கு பற்றினர் என்பது குறிப்பிடத்தக்கது.

நிகழ்வை மங்களகரமாக தொடக்கிய வைக்க மங்கள விளக்;கேற்றி ஆரம்பித்து வைக்கப்பட்டது. மங்கள விளக்கேற்றினை மாநகரபிதா Mr.Maurice Lefevre அவருடன் உதவி முதல்வர் Mr. Benoit Jimenez அவர்களும், தமிழர் ஒருங்கிணைப்புக் குழு பொறுப்பாளர் திரு. மகேசு அவர்களும், தமிழ்ச் சோலை தலைமைப் பணியகம் பொறுப்பாளர் திரு.nஐயக்குமாரன். மற்றும் தேர்வுக்கு வந்திருந்த நடுவர்களான சங்கீத வித்துவான்களும், சங்கீத பூசணங்களான சுவிசு நாட்டிலிலுந்து திரு. செகசோதி ஆறுமுகம் அவர்கள், டென்மார்க்கில் இருந்து திருமதி. குமுதினி பிரதிவிராஐ; அவர்களும், சுவிசு நாட்டிலிருந்து அனைத்துலகத் தமிழ் கலை நிறுவனத்தாலும் வந்தருந்த நடன ஆசிரியர்கள் திருமதி. பவானி சிறீதரன் அவர்களும், திருமதி. ஞானசுந்தரி வாசன் அவர்களும், திருமதி. நிமலினி nஐயக்குமார் அவர்களும்,வயலின் ஆசிரியர் நுண்கலை மாணி திருமதி. தர்மிகா முரளிதரன் அவர்கள் பிரான்சு ஆகியோர் ஏற்றிவைத்திருந்தனர்.

வரவேற்புரையை தமிழ்ச்சோலைத் தலைமைப் பணியகச் செயலாளர் திரு. காணிக்கைநாதன் அவர்கள் உரையாற்றியிருந்தார். தேர்வின் பிரதம விருந்தினராக கலந்து கொண்ட மாநகர முதல்வரும், உதவி முதல்வரும் தமிழ்ச்சோலை தலைமைப்பணியகத்தினரால் பொன்னாடை அணிவித்து மதிப்பளிக்கப்பட்டனர். மாநகர முதல்வர் உரையையும் ஆற்றியிருந்தார். தனது உரையில் தமிழ் மக்களின் இந்த செயற்பாட்டை மிகவும் பாராட்டுவதாகவும் தமது பாரம்பரியங்கள் அழியவிடாது அடுத்த சந்ததிக்கு எடுத்துச் செல்வதையும் பாராட்டுவதாகவும், அதுவும் தனது பிரதேசத்தில் நடைபெறுவதையிட்டு பெருமையும்,மகிழ்வடைவதாகவும் தெரிவித்திருந்தார்.

அதனைத் தொடர்ந்து ஆற்றுகை வெளிப்பாட்டுத் தேர்வு ஆரம்பமாகியது.

• வயலினில் தனது ஆற்றுகையின் வெளிபாட்டை லாககூர்னோவ் தமிழ்ச்சோலை மாணவியும், திருவாட்டி கோமளா கந்தையா அவர்களின் மாணவி செல்வி. லக்சியா அகிலன் அவர்கள் வழங்கியிருந்தார்.

இவர்களுக்கான அணிசேர் கலையை மிருதங்கத்தினை Nஐர்மனியில் இருந்து சங்கீதரத்தினம் திரு. சண்முகரட்ணம் பிரணவநாதன் அவர்களும், பிரான்சில் இருந்து கடம்வாத்தியத்தை செல்வன். கருணாகரன் சாரங்கன் அவர்களும் வழங்கியிருந்தனர்.

உருப்படிகளாக வர்ணம் , வாதாபி, இராகம் தானம் பல்லவி, காபி ராகத்தில் அமைந்த என்ன தவம் செய்தேன், கானடா ராகத்தில் அமைந்த அலைபாயுதே, சிவரஞ்சனி ராகத்தில் திலானா, சண்முகப்பிரியா ராகத்தில் முத்தைத் தரு திருபுகழ் வாசித்து பலத்த கரகோசங்களைப் பெற்றுக் கொண்டார்.

• அடுத்து ஆற்றுகை வெளிபாட்டுத் தேர்வில் வாய்பாட்டு இடம்பெற்றது. தனது குரலிசையினால் ஆற்றுகை வெளிபாட்டினை சோதியா கலைக்கல்லூரி மாணவியும், சங்கீத ஆசிரியை திருவாட்டி அம்பிகை பாலகுமார் அவர்களின் மாணவி செல்வி. அனோஐpனி எட்வேட் லூயிஸ் அவர்கள் வழங்கியிருந்தார்.

கம்சத்பனி வர்ணம், விசாரத கீர்த்தனம், கல்யாணி ராகத்தில் இராகம், தாளம், பல்லவி, தில்லானா, திருப்புகழுடன் மிஸ்ரரஞ்சனி ராகத்தில் அமைந்த மறந்து போகுமோ உணர்வுப் பாடலினையும் பாடி பலத்த பாராட்டுக்களைப் பெற்றிருந்தார்.

இவருக்கான அணிசேர் கலையை மிருதங்கத்தினை செல்வன். விநோசாந் செல்வக்குமார் அவர்களும், வயலினை செல்வன். பிரசாந்த் செல்வக்குமார் அவர்களும், கடத்தினை செல்வன். கருணாகரன் சாரங்கன் அவர்களும் வழங்கியிருந்தனர். ( இவர்களும் சோதியா கலைக்கல்லூரி மாணவர், ஆசிரியர்கள் ) என்பதும் குறிப்பிடத்தக்கது.

• அதனைத் தொடர்ந்து ஆற்றுகைத்தேர்வு நடனத்தை நர்த்தனதிரா நடனாலயம் நடன ஆசிரியர் திருவாட்டி. தாரணி சிறிதரன் அவர்களின் மாணவி செல்வி. சிந்துசா குணரட்ணம் அவர்கள் வழங்கியிருந்தார்.

தனது தேர்வு உருப்படிகளாக புஸ்பாஞ்சலி> கணேச ஸ்துதி, அலாரிப்பு, பதவர்ணம், பதம், தில்லானா போன்றவற்றை வழங்கியிருந்தார்.

இவருக்கான அணிசேர் இசையை நட்டுவாங்கத்தை பரதகலா வித்தகர் திருமதி. தாரணி சிறிதரன் அவர்களும், மிருதங்கத்தினை, திரு. பிரதாப் ராகவேந்திரா அவர்களும், குரலிசையினை திருமதி. பிரதிவிராஐ; அவர்களும், வயிலினை செல்வன். பிரகாசு பரமேசுவரலிங்கம் அவர்களும் வழங்கியிருந்தனர்.

• அதனைத் தொடர்ந்து நடனத்தின் மூலம் தனது ஆற்றுகை திறன் மூலம் செவரோன் தமிழ்ச்சோலை மாணவியும், நடன ஆசிரியர் திருவாட்டி தனுசா மகேந்திரராஐh அவர்களின் மாணவி செல்வி. கஐhனி கணேசலிங்கம் அவர்கள் வழங்கியிருந்தார்.

இவர் தனது ஆற்றுகைத் திறன் நடனத்தில் தோடயமங்களம், வர்ணம், பதம், கீர்த்தனம், தில்லானா போன்றவற்றை வழங்கியிருந்தார்.

இவரின் ஆற்றுகைத் திறனுக்கு அணிசேர்க்கும் இசையை நட்டுவாங்கம் திருமதி. தனுசா மகேந்திராசா அவர்களும், குரலிசையை முனைவர் சுயம்பு கரிகரன் அவர்களும், மிருதங்கத்தினை திரு. பிரதாப் ராகவேந்திரா அவர்களும், வயலினை திருமதி. தர்மிகா முரளிதரன் அவர்களும் வழங்கியிருந்தனர்.

• தொடர்ந்து ஆற்றுகை வெளிபாட்டுத்தேர்வு வயலின் நடைபெற்றது. ஆசிரியை திருவாட்டி. கோமளா கந்தையா அவர்களின் மாணவன் செல்வன். பரமேஸ்வரலிங்கம் பிரசாந் அவர்களின் ஆற்றுகைத் திறன் நடைபெற்றது.

இவர் தனது வயலின் மூலம் வர்ணம், பஞ்சமாதங்கமுக, குருலேக, இராகம் தாளம் பல்லவி, மதுவந்தி இராகத்தில் அமைந்த கண்டநாள் முதல், ஆபேரி ராகத்தில் தில்லானா வை வாசித்து பாராட்டுதல்களைப் பெற்றுக் கொண்டார்.

இவருக்கான அணிசேர்கலைஞராக மிருதங்கத்தினை செல்வன். ருக்சன் சிறீரங்கராஐh அவர்களும், கடத்தினை செல்வன். கருணாகரன் சாரங்கன் அவர்களும் வழங்கியிருந்தனர்.

சிறப்புரையை அனைத்துலத் தமிழ்க்கலை நிறுவகம் சார்பாக சுவிசு நாட்டிலிருந்து வந்திருந்த நடன ஆசிரியை திருமதி. ஞானசுந்தரி வாசன் அவர்கள் உரையாற்றியிருந்தார். எமது அடுத்த சந்ததியினரை கலையின் ஊடாக வளர்தெடுப்பதோடு நின்று விடாது அவர்களை அடுத்த மிகத் தரம் வாய்ந்ததொரு ஆசியர்களாக ஆக்கும் இப்பெரும் அனைத்தலகத் தேர்வில் தமது மாணவர்களை தந்திருக்கும் ஆசியர்களுக்கும், பெற்றோர்களுக்கும், தமிழ்ச்சோலைகளுக்கும்> தமிழர் நலன்சார்புகட்டமைப்புகளுக்கும் தனது நன்றியையும், பாராட்டுதல்களையும் தெரிவித்துக் கொண்டார். வளர்ந்து வரும் எமது கலைக்குழந்தைகளின் வளர்ச்சியில் இத்தேர்வு மிகவும் முக்கியம் வாய்ந்தது என்பதையும், இதில் தகுதிவாய்ந்த ஆசிரியர்களாக தெரிவு செய்யப்படுவோர் தரம்வாய்ந்தவர்களாக இருக்கப்போவதால் அவர்களும் தங்களுக்கென கலைக்குழந்தைகளை பொறுப்புடன் உருவாக்க வேண்டும் என்றும் கலந்து கொண்டு கலைக்குழந்தைகளை வாழ்த்த வந்த அனைவருக்கும் நன்றிகளையும் தெரிவித்துக் கொண்டார்.

• அதனைத்தொடர்ந்து ஆற்றுகை வெளிப்பாடு நடனம் இடம்பெற்றது. தமிழ்க்கலை மன்றம் ஆசிரியை திருவாட்டி. அனுசா மணிவண்ணன் அவர்களின் மாணவி. செல்வி. நிதிலா அரியபுத்திரர் அவர்கள் தனது வெளிபாடுகளை புஸ்பாஞ்சலி பிள்ளையார்துதி, ஐதீஸ்வரம், வர்ணம், பதம், தில்லானா போன்றவற்றால் வெளிப்புடுத்தியிருந்தார்.

இவருக்கான நட்டுவாங்கத்தினை திருமதி. அனுசா மணிவண்ணன் அவர்களும், குரலிசையை திருமதி. குமுதினி பிருத்விராஐ; அவர்களும், மிருதங்கத்தை திரு. பிரதாப் ராமச்சந்திரராவ், வயலின் திருமதி. கோமளா கந்தையா அவர்களும் வழங்கியிருந்தனர்.

• தொடர்ந்து வயலின் மூலம் தனது ஆற்றுகைத்திறனை வெளிக்காட்டியிருந்தார் சோதியா கலைக்கல்லூரி மாணவனும், வயலின் ஆசிரியை திருவாட்டி. கோமளா கந்தையா அவர்களின் மாணவனுமாகிய செல்வன். செல்வக்குமாரன் பிரசாத் அவர்கள்.

தனது வயலின் இசைமூலம் வர்ணம்- வனஐhக்சஐp கஐனனயுதம், இராகம் தாளம் பல்லவி, திராத விளையாட்டுப் பிள்ளை பாரதியார் பாடல், தில்லானா, திருப்புகழ் வாசித்திருந்தார். இவருக்க அணிசேர் இசையை செல்வன். வினோசாந்த் செல்வக்குமரன் அவர்களும், கடத்தினை திரு. நிதர்சன் சிறிராஐசேகரம் அவர்களும் வழங்கியிருந்தனர்.

நடைபெற்ற ஆசிரியர் தரத்திற்கான இந்த தேர்வில் பங்கு கொள்ளும் இவ்மாணவர்கள் தமது கலை ஆசிரியர்களிடம் பத்து முதல் பதின்ஐந்து வருடங்களுக்கு மேலாக இக்கலைகளை பயின்று வருகின்றவர்கள். இவர்களில் பலர் பல மேடைகளையும், விருதுகளையும் பெற்றிருக்கின்றார்கள். எப்படிப்பட்ட திறமைசாலிகளாக இருந்தாலும் இந்த பரீட்சைமூலம் அவர்களின் திறனை இன்னும் வெளிகொணர்வதோடு, அதனை மற்றவர்களுக்கும் வெளிகாட்டி எல்லோரையும் ஊக்கப்படுத்தும் ஒரு செயற்பாடாகவே இது அமைந்திருக்கின்றது. இன்றைய இத்தேர்வு நிகழ்வில் பல கலை முதன்மை ஆசிரியர்களும், மூத்த கலைஞர்கள் என பலர் கலந்து கொண்டு சிறப்புச்செய்திருந்தனர். கலையில் ஈடுபாடு கொண்ட மாணவர்கள், பெற்றோர்கள் என பல நூற்றுக்கணக்கானோர் கலந்து கொண்டிருந்தனர்.

நன்றியுரையை தமிழ்ச்சோலைத் தலைமைப்பணியகத்தின் தேர்வுப்பகுதிப் பொறுப்பாளர் திரு. அகிலன் அவர்கள் வழங்கியிருந்தார். மாலை 20.30 மணிக்கு இனிதே நிகழ்வு நிறைவு பெற்றது.

There are 1,420 comments

 1. I’m not sure where you’re getting your information, but great topic. I needs to spend some time learning much more or understanding more. Thanks for magnificent information I was looking for this info for my mission.|

 2. I’m really enjoying the theme/design of your weblog. Do you ever run into any web browser compatibility issues? A couple of my blog audience have complained about my blog not working correctly in Explorer but looks great in Safari. Do you have any tips to help fix this problem?|

 3. May I just say what a comfort to discover an individual who genuinely understands what they are talking about on the net. You definitely know how to bring an issue to light and make it important. More people ought to read this and understand this side of the story. It’s surprising you aren’t more popular because you certainly have the gift.|

 4. Just wish to say your article is as astonishing. The clarity to your publish is simply great and i can assume you are a professional on this subject. Fine along with your permission let me to take hold of your RSS feed to stay updated with imminent post. Thanks one million and please keep up the rewarding work.|

 5. Thanks for your personal marvelous posting! I certainly enjoyed reading it, you’re a great author.I will always bookmark your blog and will often come back later in life. I want to encourage you continue your great job, have a nice weekend!|

 6. Wonderful goods from you, man. I have take into account your stuff prior to and you’re simply extremely excellent. I really like what you have obtained right here, certainly like what you’re stating and the way in which you are saying it. You are making it enjoyable and you still take care of to keep it sensible. I cant wait to read far more from you. That is actually a wonderful site.|

 7. If some one needs expert view regarding blogging after that i propose him/her to pay a visit this blog, Keep up the fastidious job.|

 8. Definitely believe that which you stated. Your favorite reason seemed to be on the internet the easiest thing to remember of. I say to you, I definitely get annoyed at the same time as folks consider concerns that they plainly do not know about. You controlled to hit the nail upon the top and outlined out the whole thing with no need side-effects , other people can take a signal. Will likely be again to get more. Thanks|

 9. Hello i am kavin, its my first time to commenting anywhere, when i read this piece of writing i thought i could also create comment due to this sensible paragraph.|

 10. hey there and thank you for your info – I’ve certainly picked up anything new from right here. I did however expertise a few technical points using this site, since I experienced to reload the website lots of times previous to I could get it to load properly. I had been wondering if your web hosting is OK? Not that I am complaining, but sluggish loading instances times will sometimes affect your placement in google and can damage your quality score if advertising and marketing with Adwords. Well I am adding this RSS to my e-mail and can look out for much more of your respective interesting content. Make sure you update this again soon.|

 11. I am no longer sure the place you are getting your info, but great topic. I must spend a while learning more or figuring out more. Thanks for excellent info I used to be on the lookout for this information for my mission.|

 12. We stumbled over here different page and thought I should check things out. I like what I see so now i am following you. Look forward to exploring your web page yet again.|

 13. I loved as much as you’ll receive carried out right here. The sketch is tasteful, your authored material stylish. nonetheless, you command get got an shakiness over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again as exactly the same nearly very often inside case you shield this increase.|

 14. Hey there! This is my 1st comment here so I just wanted to give a quick shout out and say I really enjoy reading through your posts. Can you suggest any other blogs/websites/forums that go over the same topics? Thanks a lot!|

 15. Fascinating blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere? A design like yours with a few simple adjustements would really make my blog jump out. Please let me know where you got your design. With thanks|

 16. Its like you read my mind! You appear to know a lot about this, like you wrote the book in it or something. I think that you can do with a few pics to drive the message home a little bit, but instead of that, this is magnificent blog. A fantastic read. I’ll definitely be back.|

 17. Hey there! Quick question that’s completely off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My weblog looks weird when browsing from my iphone 4. I’m trying to find a theme or plugin that might be able to correct this issue. If you have any recommendations, please share. Appreciate it!|

 18. I don’t know if it’s just me or if perhaps everybody else experiencing issues with your blog. It appears like some of the written text on your posts are running off the screen. Can someone else please provide feedback and let me know if this is happening to them too? This could be a problem with my browser because I’ve had this happen previously. Many thanks|

 19. Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account it. Look advanced to more added agreeable from you! However, how can we communicate?|

 20. We’re a group of volunteers and starting a new scheme in our community. Your web site offered us with valuable information to work on. You have done an impressive job and our whole community will be thankful to you.|

 21. An impressive share! I’ve just forwarded this onto a coworker who had been conducting a little homework on this. And he actually bought me dinner simply because I stumbled upon it for him… lol. So allow me to reword this…. Thanks for the meal!! But yeah, thanx for spending time to talk about this issue here on your web site.|

 22. Heya i am for the first time here. I came across this board and I find It really useful & it helped me out a lot. I hope to give something back and help others like you aided me.|

 23. Wow that was odd. I just wrote an very long comment but after I clicked submit my comment didn’t appear. Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyway, just wanted to say wonderful blog!|

 24. Excellent post. I was checking constantly this blog and I’m impressed! Very helpful information specifically the last part 🙂 I care for such information much. I was seeking this particular information for a long time. Thank you and good luck.|

 25. Howdy I am so delighted I found your blog page, I really found you by mistake, while I was browsing on Aol for something else, Nonetheless I am here now and would just like to say cheers for a tremendous post and a all round enjoyable blog (I also love the theme/design), I don’t have time to look over it all at the minute but I have book-marked it and also added your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a lot more, Please do keep up the superb work.|

 26. Hmm is anyone else encountering problems with the images on this blog loading? I’m trying to figure out if its a problem on my end or if it’s the blog. Any feed-back would be greatly appreciated.|

 27. Excellent post. I was checking constantly this weblog and I’m inspired! Very useful info particularly the last part 🙂 I take care of such info a lot. I was looking for this certain info for a very long time. Thank you and good luck. |

 28. Hello just wanted to give you a quick heads up and let you know a few of the pictures aren’t loading properly. I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different browsers and both show the same outcome.|

 29. I like the valuable information you provide in your articles. I will bookmark your blog and check again here frequently. I’m quite certain I will learn plenty of new stuff right here! Best of luck for the next!|

 30. Howdy! I could have sworn I’ve been to this blog before but after reading through some of the post I realized it’s new to me. Anyhow, I’m definitely glad I found it and I’ll be book-marking and checking back often!|

 31. I do not know if it’s just me or if perhaps everybody else experiencing problems with your blog. It appears as if some of the text in your content are running off the screen. Can somebody else please provide feedback and let me know if this is happening to them too? This may be a issue with my internet browser because I’ve had this happen before. Cheers|

 32. After checking out a handful of the articles on your blog, I really appreciate your way of writing a blog. I saved as a favorite it to my bookmark website list and will be checking back in the near future. Please check out my website too and tell me how you feel.|

 33. I’m not sure where you are getting your info, but good topic. I needs to spend some time learning more or understanding more. Thanks for great info I was looking for this info for my mission.|

 34. I believe what you published was actually very logical. However, what about this? what if you composed a catchier title? I mean, I don’t want to tell you how to run your website, but suppose you added a post title that grabbed folk’s attention? I mean BLOG_TITLE is a little boring. You should look at Yahoo’s home page and see how they create news headlines to grab people interested. You might add a related video or a pic or two to grab readers interested about what you’ve got to say. In my opinion, it could bring your posts a little livelier.|

 35. I think this is one of the most vital info for me. And i’m glad reading your article. But want to remark on some general things, The web site style is perfect, the articles is really excellent : D. Good job, cheers|

 36. Thank you for the auspicious writeup. It actually used to be a enjoyment account it. Glance complicated to far brought agreeable from you! By the way, how could we communicate?|

 37. I have been surfing online more than 3 hours today, yet I never found any interesting article like yours. It is pretty worth enough for me. In my view, if all webmasters and bloggers made good content as you did, the web will be much more useful than ever before.|

 38. Hello there, I found your blog by the use of Google whilst searching for a similar subject, your web site got here up, it seems to be good. I’ve bookmarked it in my google bookmarks.

 39. Men think that there are few women who are suitable for them before marriage, and many who think they are suitable for them after marriage.

 40. Usually I don’t read post on blogs, however I would like to say that this write-up very pressured me to try and do it! Your writing taste has been amazed me. Thank you, very great article.|

 41. It’s amazing to pay a quick visit this web site and reading the views of all friends on the topic of this paragraph, while I am also eager of getting know-how.|

 42. That is very attention-grabbing, You’re a very professional blogger. I have joined your feed and look ahead to searching for more of your fantastic post. Additionally, I’ve shared your web site in my social networks|

 43. Heya i am for the primary time here. I came across this board and I to find It really useful & it helped me out much. I’m hoping to present something again and help others like you helped me.|

 44. Amazing blog! Do you have any tips and hints for aspiring writers? I’m hoping to start my own blog soon but I’m a little lost on everything. Would you advise starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many choices out there that I’m completely confused .. Any suggestions? Thanks!|

 45. Thank you a bunch for sharing this with all of us you really recognise what you’re talking approximately! Bookmarked. Please additionally consult with my website =). We could have a hyperlink alternate contract among us|

 46. Good day! Do you use Twitter? I’d like to follow you if that would be ok. I’m undoubtedly enjoying your blog and look forward to new posts.|

 47. Hmm is anyone else experiencing problems with the pictures on this blog loading? I’m trying to figure out if its a problem on my end or if it’s the blog. Any feed-back would be greatly appreciated.|

 48. Howdy I am so excited I found your weblog, I really found you by accident, while I was searching on Google for something else, Anyhow I am here now and would just like to say kudos for a remarkable post and a all round entertaining blog (I also love the theme/design), I don’t have time to read through it all at the moment but I have saved it and also added in your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a great deal more, Please do keep up the excellent job.|

 49. I have been browsing online more than 2 hours today, yet I never found any interesting article like yours. It is pretty worth enough for me. In my view, if all site owners and bloggers made good content as you did, the internet will be a lot more useful than ever before.|

 50. I loved as much as you’ll receive carried out right here. The sketch is tasteful, your authored material stylish. nonetheless, you command get bought an nervousness over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again since exactly the same nearly very often inside case you shield this hike.|

 51. Admiring the dedication you put into your blog and in depth information you offer. It’s good to come across a blog every once in a while that isn’t the same out of date rehashed information. Wonderful read! I’ve saved your site and I’m adding your RSS feeds to my Google account.|

 52. It’s really a nice and helpful piece of info. I am glad that you just shared this helpful information with us. Please keep us up to date like this. Thanks for sharing.|

 53. I always used to study piece of writing in news papers but now as I am a user of net thus from now I am using net for articles or reviews, thanks to web.|

 54. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life websites and blogs

 55. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life articles and blogs

 56. Oh my goodness! Awesome article dude! Thanks, However I am going through problems with your RSS. I don’t understand why I cannot subscribe to it. Is there anybody else having identical RSS issues? Anyone who knows the solution will you kindly respond? Thanx!!

 57. An outstanding share! I’ve just forwarded this onto a friend who had been conducting a little homework on this. And he in fact bought me lunch simply because I discovered it for him… lol. So let me reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanx for spending some time to discuss this topic here on your blog.

 58. The very next time I read a blog, I hope that it won’t disappoint me just as much as this particular one. I mean, I know it was my choice to read through, but I really believed you would probably have something helpful to say. All I hear is a bunch of whining about something you could possibly fix if you weren’t too busy seeking attention.

 59. Spot on with this write-up, I actually feel this website needs far more attention. I’ll probably be returning to read through more, thanks for the advice!

 60. May I simply say what a relief to find someone that actually knows what they’re discussing on the net. You certainly understand how to bring a problem to light and make it important. A lot more people need to look at this and understand this side of your story. It’s surprising you’re not more popular since you definitely have the gift.

 61. Your style is really unique compared to other people I have read stuff from. I appreciate you for posting when you have the opportunity, Guess I will just book mark this site.

 62. An interesting discussion is worth comment. I do think that you ought to publish more on this topic, it might not be a taboo subject but usually people do not discuss these topics. To the next! Cheers!!

 63. Having read this I believed it was rather informative. I appreciate you spending some time and effort to put this content together. I once again find myself spending a lot of time both reading and posting comments. But so what, it was still worth it!

 64. An impressive share! I’ve just forwarded this onto a friend who was doing a little research on this. And he in fact bought me dinner simply because I stumbled upon it for him… lol. So allow me to reword this…. Thanks for the meal!! But yeah, thanx for spending some time to talk about this topic here on your website.

 65. Spot on with this write-up, I truly feel this web site needs a great deal more attention. I’ll probably be returning to read through more, thanks for the info!

 66. Hello, I believe your blog may be having internet browser compatibility issues. Whenever I take a look at your site in Safari, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping issues. I just wanted to provide you with a quick heads up! Besides that, excellent site!

 67. Spot on with this write-up, I really believe this website needs a great deal more attention. I’ll probably be returning to read more, thanks for the information!

 68. Aw, this was an exceptionally nice post. Finding the time and actual effort to create a great article… but what can I say… I put things off a whole lot and never manage to get nearly anything done.

 69. Oh my goodness! Amazing article dude! Thank you so much, However I am encountering issues with your RSS. I don’t know why I can’t subscribe to it. Is there anybody else having similar RSS problems? Anyone who knows the solution will you kindly respond? Thanks!!

 70. Hi there, I do think your site could be having web browser compatibility issues. Whenever I take a look at your web site in Safari, it looks fine however when opening in Internet Explorer, it has some overlapping issues. I merely wanted to give you a quick heads up! Apart from that, wonderful site!

 71. I’m extremely pleased to uncover this page. I want to to thank you for ones time for this particularly wonderful read!! I definitely liked every part of it and I have you book marked to see new things in your blog.

 72. Hello, i feel that i saw you visited my website thus i came to return the desire?.I’m trying to in finding issues to enhance my website!I assume its ok to make use of some of your concepts!!|

 73. After looking over a few of the blog articles on your blog, I seriously appreciate your technique of blogging. I bookmarked it to my bookmark webpage list and will be checking back in the near future. Take a look at my web site as well and tell me how you feel.

 74. I was very pleased to uncover this site. I want to to thank you for your time just for this fantastic read!! I definitely liked every little bit of it and i also have you book-marked to look at new information in your web site.

 75. I have been surfing online more than 2 hours today, yet I never found any interesting article like yours. It is pretty worth enough for me. In my view, if all webmasters and bloggers made good content as you did, the internet will be much more useful than ever before.|

 76. hello there and thank you for your information – I have certainly picked up something new from right here. I did however expertise some technical issues using this site, as I experienced to reload the website many times previous to I could get it to load properly. I had been wondering if your hosting is OK? Not that I’m complaining, but slow loading instances times will sometimes affect your placement in google and could damage your high quality score if ads and marketing with Adwords. Well I am adding this RSS to my e-mail and can look out for a lot more of your respective interesting content. Ensure that you update this again very soon.|

 77. An outstanding share! I’ve just forwarded this onto a coworker who has been doing a little homework on this. And he actually bought me breakfast simply because I found it for him… lol. So let me reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanks for spending some time to discuss this topic here on your site.

 78. I’d like to thank you for the efforts you’ve put in penning this site. I am hoping to see the same high-grade content from you in the future as well. In fact, your creative writing abilities has encouraged me to get my own, personal blog now 😉

 79. After looking at a few of the blog articles on your web page, I truly like your way of writing a blog. I book-marked it to my bookmark website list and will be checking back soon. Please visit my web site as well and let me know what you think.

 80. I must thank you for the efforts you’ve put in writing this blog. I am hoping to check out the same high-grade content from you later on as well. In truth, your creative writing abilities has inspired me to get my own, personal blog now 😉

 81. Having read this I believed it was very informative. I appreciate you spending some time and effort to put this article together. I once again find myself personally spending way too much time both reading and posting comments. But so what, it was still worth it!

 82. I am not sure where you are getting your information, but good topic. I needs to spend a while finding out more or working out more. Thank you for wonderful information I used to be on the lookout for this info for my mission.|

 83. I seriously love your blog.. Great colors & theme. Did you develop this amazing site yourself? Please reply back as I’m looking to create my own blog and want to know where you got this from or just what the theme is called. Cheers!

 84. An impressive share! I’ve just forwarded this onto a coworker who had been conducting a little homework on this. And he in fact ordered me dinner because I found it for him… lol. So let me reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanx for spending some time to talk about this matter here on your internet site.

 85. Hmm it seems like your site ate my first comment (it was extremely long) so I guess I’ll just sum it up what I wrote and say, I’m thoroughly enjoying your blog. I as well am an aspiring blog writer but I’m still new to everything. Do you have any suggestions for beginner blog writers? I’d definitely appreciate it.|

 86. An outstanding share! I have just forwarded this onto a colleague who had been conducting a little research on this. And he in fact ordered me breakfast because I found it for him… lol. So allow me to reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanx for spending the time to talk about this issue here on your blog.

 87. We are a gaggle of volunteers and opening a brand new scheme in our community. Your website offered us with useful info to work on. You’ve done a formidable process and our whole group might be thankful to you.|

 88. Good day! I just wish to offer you a huge thumbs up for your great information you have right here on this post. I’ll be coming back to your site for more soon.|

 89. Pretty portion of content. I simply stumbled upon your site and in accession capital to assert that I get actually enjoyed account your weblog posts. Anyway I will be subscribing on your feeds and even I fulfillment you get entry to consistently quickly.|

 90. Thanks for every other great post. The place else may anybody get that kind of info in such a perfect way of writing? I’ve a presentation subsequent week, and I am at the search for such info.|

 91. Having read this I believed it was rather informative. I appreciate you finding the time and effort to put this short article together. I once again find myself personally spending a lot of time both reading and commenting. But so what, it was still worth it!

 92. Do you mind if I quote a few of your articles as long as I provide credit and sources back to your blog? My blog site is in the exact same area of interest as yours and my visitors would truly benefit from a lot of the information you present here. Please let me know if this alright with you. Cheers!|

 93. Hello there, just become aware of your blog via Google, and found that it is truly informative. I am gonna watch out for brussels. I’ll be grateful if you proceed this in future. Many people will be benefited from your writing. Cheers!|

 94. Aw, this was an incredibly good post. Finding the time and actual effort to create a great article… but what can I say… I hesitate a whole lot and don’t seem to get nearly anything done.

 95. Hey there! I just wanted to ask if you ever have any problems with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing months of hard work due to no backup. Do you have any solutions to stop hackers?|

 96. I’m not that much of a internet reader to be honest but your sites really nice, keep it up! I’ll go ahead and bookmark your website to come back in the future. Many thanks|

 97. A motivating discussion is definitely worth comment. I do believe that you ought to write more about this topic, it may not be a taboo matter but usually people don’t speak about such subjects. To the next! Best wishes!!

 98. The kind of lust hidden deep in the man’s own soul, selfish and fragile, the fate of a male animal who knows nothing but keeps moving forward. Click:Gang rape.

 99. I’m amazed, I must say. Seldom do I come across a blog that’s equally educative and entertaining, and without a doubt, you have hit the nail on the head. The issue is an issue that too few folks are speaking intelligently about. I’m very happy I found this during my hunt for something relating to this.

 100. I must thank you for the efforts you’ve put in writing this blog. I really hope to see the same high-grade blog posts from you later on as well. In truth, your creative writing abilities has inspired me to get my own website now 😉

 101. Just wish to say your article is as surprising. The clearness for your put up is simply excellent and that i can think you’re knowledgeable on this subject. Well with your permission let me to grab your RSS feed to keep updated with drawing close post. Thanks a million and please continue the rewarding work.|

 102. ??Everything has two sides, and behind dignity is sensuality. The inner side of calmness is infatuation, and the opposite side of morality is betrayal. These are the highest pleasures of human nature. Click:rape.

 103. Howdy! I could have sworn I’ve been to this blog before but after looking at many of the posts I realized it’s new to me. Anyways, I’m certainly pleased I stumbled upon it and I’ll be bookmarking it and checking back often!

 104. Get up early in the morning and make love, exercise and supplement calcium. It’s good to take time out at noon to increase feelings. Call the bed before going to bed at night, tomorrow will be very strong. Get up in the middle of the night and have a fight to enhance immunity from catching a cold! Click:oral sex.

 105. Hi, There’s no doubt that your blog could be having internet browser compatibility problems. When I take a look at your site in Safari, it looks fine however, if opening in Internet Explorer, it’s got some overlapping issues. I merely wanted to provide you with a quick heads up! Apart from that, excellent website!

 106. I seriously love your site.. Great colors & theme. Did you create this amazing site yourself? Please reply back as I’m planning to create my very own site and want to find out where you got this from or what the theme is named. Thanks!

 107. Very nice post. I just stumbled upon your weblog and wanted to say that I’ve really loved surfing around your weblog posts. In any case I will be subscribing in your rss feed and I’m hoping you write once more soon!|

 108. A motivating discussion is definitely worth comment. I believe that you ought to write more about this topic, it might not be a taboo subject but typically people don’t talk about these subjects. To the next! Best wishes!!

 109. hello there and thank you for your information – I have certainly picked up anything new from right here. I did however expertise several technical points using this site, as I experienced to reload the site lots of times previous to I could get it to load properly. I had been wondering if your hosting is OK? Not that I’m complaining, but slow loading instances times will often affect your placement in google and can damage your high quality score if advertising and marketing with Adwords. Anyway I’m adding this RSS to my e-mail and can look out for much more of your respective intriguing content. Make sure you update this again soon.|

 110. ??Everything has two sides, and behind dignity is sensuality. The inner side of calmness is infatuation, and the opposite side of morality is betrayal. These are the highest pleasures of human nature. Click:rape.

 111. Having read this I believed it was extremely enlightening. I appreciate you finding the time and effort to put this content together. I once again find myself spending a lot of time both reading and posting comments. But so what, it was still worthwhile!

 112. The sexology community has probably been funded by the manufacturers of sex-guaranteed products. Otherwise, why do you advocate sexual openness so much? Click:Fuck you.

 113. After looking over a number of the blog articles on your blog, I seriously like your way of writing a blog. I saved it to my bookmark website list and will be checking back in the near future. Take a look at my website too and let me know your opinion.

 114. After I originally commented I seem to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and now every time a comment is added I get 4 emails with the same comment. Is there an easy method you can remove me from that service? Appreciate it!

 115. When dogs are mating, they can’t be opened with sticks; when people are having sex, a little knock on the door outside can make them have no sexual interest. This is because animals only satisfy instinct, while human sex is full of rationality. Click:Gang rape.

 116. Aw, this was a very nice post. Spending some time and actual effort to make a superb article… but what can I say… I procrastinate a whole lot and never seem to get anything done.

 117. Those who are more talented than me are not as handsome as me, and those who are more handsome than me are not as talented as me! Click:Fuck.

 118. Thanks , I have just been looking for information approximately this subject for a long time and yours is the best I’ve discovered so far. But, what concerning the bottom line? Are you certain concerning the source?|

 119. Usually I do not read post on blogs, but I wish to say that this write-up very pressured me to check out and do so! Your writing style has been amazed me. Thank you, quite nice article.|

 120. The sexology community has probably been funded by the manufacturers of sex-guaranteed products. Otherwise, why do you advocate sexual openness so much? Click:Fuck you.

 121. When dogs are mating, they can’t be opened with sticks; when people are having sex, a little knock on the door outside can make them have no sexual interest. This is because animals only satisfy instinct, while human sex is full of rationality. Click:Gang rape.

 122. After looking into a few of the blog posts on your blog, I really appreciate your way of writing a blog. I book-marked it to my bookmark site list and will be checking back soon. Please check out my web site as well and let me know how you feel.

 123. Awesome website you have here but I was curious about if you knew of any forums that cover the same topics talked about in this article? I’d really like to be a part of community where I can get comments from other knowledgeable individuals that share the same interest. If you have any suggestions, please let me know. Appreciate it!|

 124. Sexual liberation will bring more happiness to some people, but it will also bring pain to others. I think some traditional ideas have their own advantages. The key is that everyone is willing to accept some kind of Level of equality concept. Click:Fuck you.

 125. Oh my goodness! Awesome article dude! Thanks, However I am going through issues with your RSS. I don’t know why I cannot subscribe to it. Is there anybody else having the same RSS issues? Anybody who knows the solution can you kindly respond? Thanx!!

 126. Sexual liberation will bring more happiness to some people, but it will also bring pain to others. I think some traditional ideas have their own advantages. The key is that everyone is willing to accept some kind of Level of equality concept. Click:Fuck you.

 127. I’m impressed, I have to admit. Seldom do I encounter a blog that’s both equally educative and entertaining, and let me tell you, you’ve hit the nail on the head. The issue is an issue that too few folks are speaking intelligently about. I am very happy that I came across this in my hunt for something regarding this.

 128. Hi, I do think this is an excellent blog. I stumbledupon it 😉 I may return once again since I book-marked it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to guide other people.

 129. ブランドスーパーコピー後払い,スーパーコピーブランド代引き.

 130. My brother recommended I would possibly like this web site. He was once totally right. This post actually made my day. You cann’t consider simply how a lot time I had spent for this information! Thank you!|

 131. ブランドスーパーコピー後払い,スーパーコピーブランド代引き.

 132. After looking over a number of the articles on your web site, I seriously like your technique of writing a blog. I bookmarked it to my bookmark website list and will be checking back soon. Please check out my website too and tell me what you think.

 133. An impressive share! I have just forwarded this onto a co-worker who was doing a little homework on this. And he actually bought me lunch simply because I found it for him… lol. So allow me to reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanx for spending some time to talk about this matter here on your site.

 134. Hello there! This blog post could not be written any better! Looking through this post reminds me of my previous roommate! He always kept preaching about this. I most certainly will send this post to him. Pretty sure he will have a great read. Many thanks for sharing!

 135. If you want to be young, you need a real person wig, thin hair and white hair, and you still want to slap them? Hurry up and find Do Laimi to send additional issuance! Want to change hairstyle anytime? Do Laimi can wear a real wig.

 136. I would like to thank you for the efforts you have put in penning this site. I really hope to see the same high-grade content by you later on as well. In truth, your creative writing abilities has encouraged me to get my own, personal blog now 😉

 137. Spot on with this write-up, I seriously believe this amazing site needs far more attention. I’ll probably be returning to read through more, thanks for the info!

 138. Hello all, here every one is sharing these kinds of knowledge, therefore it’s nice to read this webpage, and I used to visit this weblog every day.|

 139. Next time I read a blog, Hopefully it won’t disappoint me just as much as this one. I mean, I know it was my choice to read through, however I genuinely thought you would have something helpful to talk about. All I hear is a bunch of moaning about something you could possibly fix if you were not too busy looking for attention.

 140. An interesting discussion is worth comment. I do believe that you need to write more on this subject, it may not be a taboo matter but usually folks don’t speak about these subjects. To the next! Cheers!!

 141. Hello there! This blog post could not be written any better! Reading through this post reminds me of my previous roommate! He continually kept talking about this. I’ll forward this post to him. Pretty sure he will have a very good read. I appreciate you for sharing!

 142. It only takes one time for a girl to change from a virgin to a woman, and it takes time and practice for a boy to change from a virgin to a man! Click:oral sex.

 143. If you want to be young, you need a real person wig, thin hair and white hair, and you still want to slap them? Hurry up and find Do Laimi to send additional issuance! Want to change hairstyle anytime? Do Laimi can wear a real wig.

 144. Opposition to keeping chastity means that when your daughter wants to engage with other people, she will engage with others, and whoever she wants to engage with. This is how your wife is sexually free? Click:Forced rape.

 145. If you want to be young, you need a real person wig, thin hair and white hair, and you still want to slap them? Hurry up and find Do Laimi to send additional issuance! Want to change hairstyle anytime? Do Laimi can wear a real wig.

 146. When dogs are mating, they can’t be opened with sticks; when people are having sex, a little knock on the door outside can make them have no sexual interest. This is because animals only satisfy instinct, while human sex is full of rationality. Click:Gang rape.

 147. When dogs are mating, they can’t be opened with sticks; when people are having sex, a little knock on the door outside can make them have no sexual interest. This is because animals only satisfy instinct, while human sex is full of rationality. Click:Gang rape.

 148. A middle school student, if he is only satisfied with flirting with pretty at the same table, then he will definitely not have a great future. Really good students should believe that there is Yan Ruyu in the book, and should make up their minds to marry the best female classic sex quotes in the future. Click:rape.

 149. When dogs are mating, they can’t be opened with sticks; when people are having sex, a little knock on the door outside can make them have no sexual interest. This is because animals only satisfy instinct, while human sex is full of rationality. Click:Gang rape.

 150. ボッテガヴェネタスーパーコピー専門店|ブランドコピー財布・バッグの通販、​スーパーコピー時計代金引換、シャネルiphone7ケース|ルイヴィトンiphone7 …

 151. If you want to be young, you need a real person wig, thin hair and white hair, and you still want to slap them? Hurry up and find Do Laimi to send additional issuance! Want to change hairstyle anytime? Do Laimi can wear a real wig.

 152. ブランドスーパーコピー後払い,スーパーコピーブランド代引き.

 153. If you want to be young, you need a real person wig, thin hair and white hair, and you still want to slap them? Hurry up and find Do Laimi to send additional issuance! Want to change hairstyle anytime? Do Laimi can wear a real wig.

 154. Wow, marvelous weblog layout! How long have you ever been running a blog for? you make running a blog look easy. The full glance of your site is magnificent, let alone the content material!

 155. I’m impressed, I have to admit. Rarely do I encounter a blog that’s equally educative and amusing, and let me tell you, you have hit the nail on the head. The issue is something that too few men and women are speaking intelligently about. Now i’m very happy I came across this in my search for something relating to this.

 156. Hello, i feel that i saw you visited my weblog thus i came to go back the desire?.I am attempting to find issues to improve my site!I assume its adequate to make use of some of your concepts!!|

 157. The sexology community has probably been funded by the manufacturers of sex-guaranteed products. Otherwise, why do you advocate sexual openness so much? Click:Fuck you.

 158. If you want to be young, you need a real person wig, thin hair and white hair, and you still want to slap them? Hurry up and find Do Laimi to send additional issuance! Want to change hairstyle anytime? Do Laimi can wear a real wig.

 159. What is the difference between pornography and perversion? The use of feathers is pornographic, and the use of whole chickens is abnormal. Click:Adult porn.

 160. ブランドスーパーコピー後払い,スーパーコピーブランド代引き.

 161. ボッテガヴェネタスーパーコピー専門店|ブランドコピー財布・バッグの通販、​スーパーコピー時計代金引換、シャネルiphone7ケース|ルイヴィトンiphone7 …

 162. ブランドスーパーコピー後払い,スーパーコピーブランド代引き.

 163. A middle school student, if he is only satisfied with flirting with pretty at the same table, then he will definitely not have a great future. Really good students should believe that there is Yan Ruyu in the book, and should make up their minds to marry the best female classic sex quotes in the future. Click:rape.

 164. Aw, this was an exceptionally nice post. Taking the time and actual effort to generate a good article… but what can I say… I procrastinate a whole lot and don’t manage to get anything done.

 165. If you want to be young, you need a real person wig, thin hair and white hair, and you still want to slap them? Hurry up and find Do Laimi to send additional issuance! Want to change hairstyle anytime? Do Laimi can wear a real wig.

 166. There is a principled difference between keeping chastity and abstinence. Is a fake doctor. Can enjoyment be achieved through promiscuity? Shouzhen is the patent of rightist religious elements? Click:Fuck you.

 167. I seriously love your website.. Great colors & theme. Did you make this amazing site yourself? Please reply back as I’m attempting to create my own personal site and would love to learn where you got this from or exactly what the theme is called. Appreciate it!

 168. Sexual depression, like sexual indulgence, is no different from physical health. It is a bad thing to go back and forth between depression and indulgence. Click:oral sex.

 169. If you want to be young, you need a real person wig, thin hair and white hair, and you still want to slap them? Hurry up and find Do Laimi to send additional issuance! Want to change hairstyle anytime? Do Laimi can wear a real wig.

 170. ブランドスーパーコピー後払い,スーパーコピーブランド代引き.

 171. I needed to thank you for this wonderful read!! I certainly enjoyed every bit of it. I’ve got you book-marked to look at new things you post…

 172. I’m amazed, I must say. Seldom do I encounter a blog that’s both equally educative and amusing, and let me tell you, you have hit the nail on the head. The issue is something too few folks are speaking intelligently about. Now i’m very happy that I came across this in my hunt for something regarding this.