காணாமலாக்கப்பட்டோருக்கு நீதி கேட்டு எமது அடுத்த தலைமுறையும் போராடும் – அனந்தி சசிதரன்

4553 398

காணாமலாக்கப்பட்டோருக்கு நீதி கேட்டு எமது அடுத்த தலைமுறையும் போராடும்! மனித உரிமைகள் கண்காணிப்பக பிரதிநிதிகளிடம் அனந்தி சசிதரன் உறுதி!

காணாமலாக்கப்பட்டோருக்காக நீதி கேட்டு நாம் முன்னெடுக்கும் போராட்டம் எமது காலத்துடன் முடிந்து போகாது எமது அடுத்த தலைமுறையும் நிச்சயம் போராடும் என வட மாகாண மகளிர் விவகார அமைச்சர் அனந்தி சசிதரன் அவர்கள் தன்னைச் சந்தித்த மனித உரிமைகள் கண்காணிப்பகத்தின் பிரதிநிதிகளிடம் உறுதிபடத் தெரிவித்துள்ளார்.

யாழ்ப்பாணத்திற்கு விஜயம் செய்துள்ள மனித உரிமைகள் கண்காணிப்பகத்தின் சர்வதேச பிரதிநிதிகள் நடைமுறையிலுள்ள பிரச்சினைகள் குறித்து கேட்டறிவதற்காக அனந்தி சசிதரன் அவர்களுடன் சந்திப்பை மேற்கொண்டிருந்தார்கள். மகளிர் விவகார அமைச்சரின் அலுவலகத்தில் கடந்த வெள்ளிக்கிழமை (29-09-2017) அன்று மாலை 4.30 மணியளவில் நடைபெற்ற சந்திப்பின்போதே அமைச்சர் இதனை வலியுறுத்தியுள்ளார்.

இராணுவத்திடம் கையளிக்கப்பட்டு காணாமலாக்கப்பட்டவர்கள் இருக்கிறார்களா…? இல்லைலயா…? என்பதை அறியாது பெரும் மன உளைச்சலுக்கு ஆளாகிக்கொண்டிருப்பதானது மிகவும் கொடுமையான விடயமாகும். இறந்துவிட்டவர்கள் குறித்த கவலை சில காலங்களில் ஆறிவிடும் நிலையில், இருக்கிறார்களா…? இல்லையா…? என்ற தவிப்பு நிலையானது உளவியல் ரீதியில் பெரும் பாதிப்பினை ஏற்படுத்திக் கொண்டிருக்கிறது. இந்நிலையானது கறையான் அரித்துக் கொண்டிருப்பதைப் போன்று கொடிய வேதனைகளை தினமும் தந்துகொண்டிருக்கின்றது.

என்னைப் பொறுத்தவரையில் தொடர்ச்சியான மக்கள் பணியில் ஈடுபட்டுவருவதால் ஓரளவு மன ஆறுதலடைகின்ற போதிலும் தற்போது உங்களுடன் கதைத்துக்கொண்டிருந்தாலும் எனது மனதில் காணாமலாக்கப்பட்ட எனது கணவரின் நிலைகுறித எண்ணங்கள்தான் ஓடிக்கொண்டிருக்கிறது. சாதாரன மக்களின் நிலை மிகவும் மோசமானதாகவே காணப்படுகின்றது.

அமெரிக்க, இந்தியா மற்றும் ஐரோப்பிய நாடுகளை நம்பியே போரின் இறுதியில் எமது உறவுகளை இலங்கை இராணுவத்திடம் ஒப்படைந்திருந்தோம். நோர்வே, ஜப்பான், அமெரிக்கா மற்றும் பிரித்தானியா உள்ளடங்கிய ஐரோப்பிய ஒன்றியம் ஆகியவற்றுடன் இந்தியாவும் பின்னணியில் இருந்து செயற்பட்டதென்பது யாவரும் அறிந்திருந்த விடயமாகும். பொதுமன்னிப்பு வழங்கப்படுவதாக இலங்கை இராணுவம் வழங்கிய வாக்குறுதியை நாங்கள் நம்பவில்லை. மாறாக அப்போது இணைத்தலைமை நாடுகளாகச் செயற்பட்ட மேற்குறிப்பிட்ட நாடுகளையும் ஐக்கிய நாடுகள் சபையையும் நம்பியே எமது உறவுகளை இலங்கை இராணுவத்திடம் ஒப்படைத்திருந்தோம். ஆகவே பொறுப்புக்கூறும் கடப்பாடு இலங்கை அரசாங்கத்தையும் கடந்து ஐக்கிய நாடுகள் சபை மற்றும் இந்தியா உள்ளிட்ட இணைத்தலைமை நாடுகளுக்கும் உண்டு என்பதையும் அமைச்சர் அனந்தி சசிதரன் அவர்கள் வலியுறுத்திக் கூறியிருந்தார்.

அத்தோடு, இலங்கையில் நடைமுறையில் இருக்கும் பலவீனமான உள்நாட்டு நீதி பொறிமுறைக்குள் எந்தவிடயத்திற்கும் உரிய நீதியை எதிர்பார்க்க முடியாது. அதனால் சுதந்திர சர்வதேச விசாரணைப் பொறிமுறை ஒன்றின் மூலமே எமக்கான நீதியை உறுதிசெய்ய முடியுமென தாம் நம்புவதாகவும் எடுத்துச் சொல்லியிருந்தார். இவைதவிர திட்டமிட்ட சிங்களக் குடியேற்றத்தினால் ஏற்பட்டுவரும் பிரச்சினைகளையும் எமது மக்கள் சந்தித்துவரும் பல்வேறு பிரச்சினைகள் குறித்தும் விளக்கிக் கூறியிருந்தமை குறிப்பிடத்தக்கது.

இவற்றை செவிமடுத்த மனித உரிமைகள் கண்காணிப்பக பிரதிநிதிகள் காணாமலாக்கப்பட்டோர் விடயத்தில் பொறுப்புக்கூறப்பட்டால் உங்கள் போராட்டம் முடிவுக்கு வந்துவிடும்தானே என அவர்கள் வினவிய போது, இலங்கை இராணுவத்திடம் ஒப்படைக்கப்பட்டு காணாமலாக்கப்பட்டவர்களது விடயத்தில் இலங்கை அரசாங்கமும் ஐக்கிய நாடுகள் சபை, இந்தியா மற்றும் இணைத்தலைமை நாடுகள் கட்டாயம் பொறுப்புகூறியே ஆகவேண்டும். இவ்விடயத்திற்கு உரிய நீதி கிடைக்கவில்லையெனில் எம்மோடு இப்போராட்டம் நின்றுவிடாது. எமது அடுத்த தலைமுறைப் பிள்ளைகள் பல்வேறு வழிகளில் தமது ஆற்றல்களை வளர்த்துக்கொண்டு வருகின்றார்கள். நிச்சயம் அவர்களும் காணாமலாக்கப்பட்ட தமது உறவுகளுக்கான நீதியைப் பெற்றுக்கொள்ள தொடர்ந்து போராடுவார்கள் என மனித உரிமைகள் கண்காணிப்பகத்தின் பிரதிநிதிகளிடம் அமைச்சர் அனந்தி சசிதரன் அவர்கள் உறுதிபடத் தெரிவித்துள்ளார்.

மனித உரிமைகள் கண்காணிப்பகத்தின் சட்ட மற்றும் கொள்கை இயக்குநர் James Ross தலைமையில் மனித உரிமைகள் கண்காணிப்பகத்தின் அவுஸ்ரேலிய இயக்குநர் Elaine Pearson மற்றும் ஜப்பான் இயக்குநர் Kanae Doi ஆகியோர் இச்சந்திப்பில் கலந்து கொண்டிருந்தார்கள். இச்சந்திப்பு சுமார் 30 நிமிடங்கள் நடைபெற்றிருந்தது.

There are 398 comments

 1. Your style is very unique in comparison to other people I have read stuff from. I appreciate you for posting when you have the opportunity, Guess I will just book mark this page.

 2. Really when someone doesn’t understand afterward its up to other viewers that they will help, so here it takes place.|

 3. If you wish for to increase your experience simply keep visiting this website and be updated with the most up-to-date news posted here.|

 4. When I originally commented I seem to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now every time a comment is added I receive four emails with the exact same comment. Is there an easy method you can remove me from that service? Thanks!

 5. Hi there very cool web site!! Guy .. Excellent .. Wonderful .. I will bookmark your website and take the feeds additionally? I am glad to search out a lot of helpful information here in the post, we want work out more techniques on this regard, thank you for sharing. . . . . .|

 6. Woah! I’m really loving the template/theme of this site. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s difficult to get that “perfect balance” between user friendliness and visual appeal. I must say you’ve done a amazing job with this. In addition, the blog loads extremely fast for me on Firefox. Exceptional Blog!|

 7. Thank you for the good writeup. It in fact was a amusement account it. Look advanced to far added agreeable from you! However, how could we communicate?|

 8. Nice post. I was checking constantly this blog and I am impressed! Very helpful info particularly the last part 🙂 I care for such info much. I was looking for this particular info for a very long time. Thank you and good luck.|

 9. Hi there! I’m at work surfing around your blog from my new iphone 3gs! Just wanted to say I love reading through your blog and look forward to all your posts! Keep up the excellent work!|

 10. May I simply just say what a comfort to find someone that genuinely knows what they are discussing online. You actually understand how to bring a problem to light and make it important. A lot more people have to look at this and understand this side of your story. It’s surprising you’re not more popular since you surely possess the gift.

 11. Aw, this was a really good post. Spending some time and actual effort to produce a good article… but what can I say… I put things off a whole lot and never manage to get anything done.

 12. Excellent blog you have here but I was wondering if you knew of any community forums that cover the same topics talked about here? I’d really like to be a part of community where I can get feedback from other experienced people that share the same interest. If you have any recommendations, please let me know. Cheers!|

 13. Right here is the right webpage for everyone who wants to understand this topic. You understand so much its almost hard to argue with you (not that I really will need to…HaHa). You certainly put a new spin on a subject that’s been discussed for years. Wonderful stuff, just wonderful!

 14. When I originally left a comment I seem to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and now every time a comment is added I receive 4 emails with the same comment. There has to be an easy method you can remove me from that service? Cheers.

 15. I must thank you for the efforts you’ve put in penning this blog. I am hoping to view the same high-grade content from you later on as well. In truth, your creative writing abilities has encouraged me to get my very own website now 😉

 16. Aw, this was a very nice post. Finding the time and actual effort to create a great article… but what can I say… I put things off a lot and don’t seem to get anything done.

 17. I really love your site.. Excellent colors & theme. Did you build this website yourself? Please reply back as I’m attempting to create my very own blog and would love to learn where you got this from or exactly what the theme is named. Thanks!

 18. Hi, I do think this is a great site. I stumbledupon it 😉 I may return yet again since i have book marked it. Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to help other people.

 19. Good day! I know this is kinda off topic nevertheless I’d figured I’d ask. Would you be interested in exchanging links or maybe guest writing a blog post or vice-versa? My website covers a lot of the same subjects as yours and I feel we could greatly benefit from each other. If you’re interested feel free to send me an email. I look forward to hearing from you! Superb blog by the way!|

 20. You have made some good points there. I checked on the internet to find out more about the issue and found most individuals will go along with your views on this web site.

 21. Next time I read a blog, I hope that it doesn’t fail me as much as this one. I mean, Yes, it was my choice to read, however I really thought you’d have something helpful to say. All I hear is a bunch of crying about something you could fix if you were not too busy seeking attention.

 22. I was very happy to find this web site. I want to to thank you for ones time just for this wonderful read!! I definitely appreciated every bit of it and i also have you book-marked to see new things on your blog.

 23. Next time I read a blog, I hope that it doesn’t fail me just as much as this particular one. After all, Yes, it was my choice to read through, but I actually thought you would have something helpful to talk about. All I hear is a bunch of moaning about something that you could fix if you were not too busy searching for attention.

 24. After looking over a few of the articles on your site, I seriously appreciate your technique of blogging. I bookmarked it to my bookmark website list and will be checking back soon. Please visit my website as well and tell me what you think.

 25. Hello there! I simply wish to give you a huge thumbs up for the excellent information you’ve got right here on this post. I will be returning to your blog for more soon.

 26. Spot on with this write-up, I honestly believe this site needs far more attention. I’ll probably be returning to read through more, thanks for the information!

 27. An outstanding share! I have just forwarded this onto a co-worker who was doing a little research on this. And he actually ordered me dinner simply because I discovered it for him… lol. So allow me to reword this…. Thanks for the meal!! But yeah, thanx for spending the time to discuss this issue here on your blog.

 28. After checking out a handful of the blog posts on your site, I really like your technique of writing a blog. I saved as a favorite it to my bookmark site list and will be checking back soon. Please visit my website as well and let me know what you think.|

 29. Thanks for every other informative web site. Where else may I am getting that kind of info written in such a perfect means? I’ve a undertaking that I am simply now working on, and I’ve been at the glance out for such information.|

 30. Hello! Would you mind if I share your blog with my myspace group? There’s a lot of people that I think would really enjoy your content. Please let me know. Thank you|

 31. Pretty component to content. I just stumbled upon your weblog and in accession capital to claim that I acquire actually loved account your weblog posts. Anyway I will be subscribing on your feeds or even I fulfillment you access persistently rapidly.|

 32. Howdy very nice website!! Man .. Beautiful .. Amazing .. I’ll bookmark your web site and take the feeds additionally? I am happy to find so many helpful info right here within the submit, we need develop extra strategies in this regard, thank you for sharing. . . . . .|

 33. Hello there, There’s no doubt that your website may be having internet browser compatibility issues. When I take a look at your blog in Safari, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it’s got some overlapping issues. I just wanted to provide you with a quick heads up! Apart from that, great blog.

 34. Greetings I am so happy I found your blog, I really found you by mistake, while I was browsing on Aol for something else, Anyways I am here now and would just like to say kudos for a remarkable post and a all round entertaining blog (I also love the theme/design), I don’t have time to read through it all at the minute but I have bookmarked it and also added in your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a lot more, Please do keep up the great job.|

 35. Woah! I’m really digging the template/theme of this blog. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s very difficult to get that “perfect balance” between usability and appearance. I must say you have done a very good job with this. Also, the blog loads very quick for me on Safari. Excellent Blog!|

 36. Pretty section of content. I just stumbled upon your website and in accession capital to assert that I acquire actually enjoyed account your blog posts. Anyway I’ll be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently rapidly.|

 37. Good day! I could have sworn I’ve visited this site before but after browsing through many of the posts I realized it’s new to me. Regardless, I’m certainly delighted I found it and I’ll be book-marking it and checking back often!

 38. You’re so awesome! I don’t suppose I’ve truly read through anything like that before. So wonderful to discover another person with some unique thoughts on this topic. Really.. thanks for starting this up. This site is something that’s needed on the web, someone with some originality!

 39. Good post. I learn something totally new and challenging on sites I stumbleupon every day. It will always be exciting to read through content from other writers and practice a little something from other websites.

 40. Amazing blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere? A design like yours with a few simple tweeks would really make my blog stand out. Please let me know where you got your design. Cheers|

 41. I’m amazed, I must say. Rarely do I encounter a blog that’s both educative and engaging, and let me tell you, you have hit the nail on the head. The problem is something which too few people are speaking intelligently about. I’m very happy I stumbled across this during my search for something concerning this.|

 42. Appreciating the dedication you put into your website and detailed information you provide. It’s nice to come across a blog every once in a while that isn’t the same old rehashed information. Excellent read! I’ve bookmarked your site and I’m adding your RSS feeds to my Google account.|

 43. Hi, I do think this is a great website. I stumbledupon it 😉 I am going to return once again since I bookmarked it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to help other people.

 44. Excellent web site you have got here.. It’s hard to find quality writing like yours these days. I honestly appreciate people like you! Take care!!|

 45. Good post. I learn something new and challenging on blogs I stumbleupon on a daily basis. It will always be interesting to read through articles from other writers and practice something from their websites. |

 46. Nice post. I learn something new and challenging on websites I stumbleupon on a daily basis. It will always be useful to read through content from other writers and practice something from their web sites.

 47. An outstanding share! I’ve just forwarded this onto a friend who has been doing a little homework on this. And he in fact ordered me lunch because I found it for him… lol. So allow me to reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanks for spending the time to discuss this topic here on your web site.

 48. Hi there, You have done a great job. I will definitely digg it and personally recommend to my friends. I’m sure they’ll be benefited from this web site.|

 49. A fascinating discussion is worth comment. There’s no doubt that that you need to write more about this subject, it may not be a taboo subject but typically folks don’t discuss such topics. To the next! Kind regards.

 50. Great goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you are just too magnificent. I actually like what you’ve acquired here, really like what you are stating and the way in which you say it. You make it enjoyable and you still care for to keep it sensible. I can’t wait to read much more from you. This is actually a wonderful web site.|

 51. Good day! I could have sworn I’ve been to this site before but after looking at many of the articles I realized it’s new to me. Anyways, I’m certainly happy I stumbled upon it and I’ll be book-marking it and checking back frequently.

 52. After exploring a handful of the blog posts on your web site, I seriously like your technique of writing a blog. I saved as a favorite it to my bookmark website list and will be checking back in the near future. Take a look at my web site too and let me know your opinion.

 53. I’m amazed, I have to admit. Seldom do I come across a blog that’s equally educative and interesting, and let me tell you, you’ve hit the nail on the head. The issue is something too few people are speaking intelligently about. Now i’m very happy I stumbled across this during my hunt for something regarding this.

 54. Good day! I simply would like to offer you a big thumbs up for your excellent info you’ve got here on this post. I will be coming back to your blog for more soon.

 55. Greetings, I do think your web site could be having web browser compatibility problems. When I take a look at your website in Safari, it looks fine however, if opening in Internet Explorer, it’s got some overlapping issues. I just wanted to give you a quick heads up! Aside from that, fantastic site.

 56. Howdy! I just want to offer you a huge thumbs up for your excellent information you’ve got right here on this post. I will be returning to your site for more soon.|

 57. Thanks for your personal marvelous posting! I genuinely enjoyed reading it, you may be a great author. I will ensure that I bookmark your blog and will come back very soon. I want to encourage you to definitely continue your great job, have a nice afternoon!|

 58. Very nice post. I just stumbled upon your weblog and wanted to say that I have really loved browsing your weblog posts. In any case I’ll be subscribing on your feed and I’m hoping you write once more soon!|

 59. Hola! I’ve been following your weblog for some time now and finally got the bravery to go ahead and give you a shout out from Dallas Tx! Just wanted to tell you keep up the great job!|

 60. I think this is one of the so much significant info for me. And i am happy studying your article. But should observation on some general issues, The site style is perfect, the articles is truly great : D. Good activity, cheers|

 61. Oh my goodness! Impressive article dude! Thank you so much, However I am encountering difficulties with your RSS. I don’t understand the reason why I am unable to join it. Is there anyone else getting the same RSS problems? Anyone who knows the answer can you kindly respond? Thanks!!

 62. My coder is trying to persuade me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the expenses. But he’s tryiong none the less. I’ve been using Movable-type on several websites for about a year and am nervous about switching to another platform. I have heard good things about blogengine.net. Is there a way I can transfer all my wordpress content into it? Any kind of help would be really appreciated!|

 63. What’s up to every body, it’s my first go to see of this web site; this blog consists of amazing and actually excellent information in favor of readers.|

 64. I absolutely love your blog.. Pleasant colors & theme. Did you make this web site yourself? Please reply back as I’m looking to create my own website and would love to know where you got this from or what the theme is named. Appreciate it.

 65. Howdy! This post couldn’t be written any better! Looking through this article reminds me of my previous roommate! He continually kept preaching about this. I will send this article to him. Pretty sure he will have a good read. I appreciate you for sharing!

 66. Hello are using WordPress for your blog platform? I’m new to the blog world but I’m trying to get started and create my own. Do you need any html coding knowledge to make your own blog? Any help would be greatly appreciated!|

 67. Right here is the perfect website for everyone who would like to find out about this topic. You know a whole lot its almost hard to argue with you (not that I actually would want to…HaHa). You definitely put a fresh spin on a topic that’s been written about for many years. Wonderful stuff, just wonderful.

 68. Heya! I’m at work surfing around your blog from my new iphone 3gs! Just wanted to say I love reading your blog and look forward to all your posts! Carry on the superb work!|

 69. I pay a visit day-to-day a few websites and sites to read articles or reviews, however this webpage gives quality based writing.|

 70. Howdy! I simply want to offer you a huge thumbs up for your excellent info you’ve got here on this post. I’ll be coming back to your site for more soon.

 71. Having read this I believed it was rather enlightening. I appreciate you spending some time and effort to put this content together. I once again find myself spending a lot of time both reading and commenting. But so what, it was still worthwhile!|

 72. Very great post. I simply stumbled upon your blog and wished to mention that I have really enjoyed surfing around your weblog posts. In any case I will be subscribing in your rss feed and I’m hoping you write once more very soon!|

 73. You are so awesome! I do not think I’ve read a single thing like that before. So nice to find someone with a few unique thoughts on this topic. Seriously.. many thanks for starting this up. This website is one thing that is needed on the web, someone with some originality!

 74. Hello! Would you mind if I share your blog with my myspace group? There’s a lot of folks that I think would really appreciate your content. Please let me know. Thank you|

 75. Superb blog! Do you have any recommendations for aspiring writers? I’m planning to start my own blog soon but I’m a little lost on everything. Would you suggest starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many choices out there that I’m completely confused .. Any suggestions? Thanks!|

 76. Thanks , I’ve just been looking for info approximately this topic for a while and yours is the greatest I have found out till now. But, what about the bottom line? Are you sure concerning the supply?|

 77. Hi there! This post couldn’t be written much better! Reading through this article reminds me of my previous roommate! He constantly kept talking about this. I will send this information to him. Fairly certain he’ll have a good read. Thanks for sharing!

 78. We are a group of volunteers and opening a new scheme in our community. Your website offered us with valuable info to work on. You have done a formidable job and our entire community will be grateful to you.|

 79. May I simply say what a relief to discover someone that truly knows what they are discussing on the net. You certainly know how to bring a problem to light and make it important. A lot more people really need to check this out and understand this side of the story. I was surprised that you’re not more popular because you definitely have the gift.

 80. Right here is the perfect web site for everyone who wishes to understand this topic. You realize so much its almost hard to argue with you (not that I really will need to…HaHa). You definitely put a new spin on a topic which has been written about for many years. Wonderful stuff, just excellent!

 81. Hi there! This blog post could not be written any better! Going through this article reminds me of my previous roommate! He continually kept preaching about this. I’ll forward this post to him. Pretty sure he’s going to have a great read. I appreciate you for sharing!|

 82. When I originally commented I seem to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now whenever a comment is added I receive 4 emails with the same comment. Perhaps there is an easy method you can remove me from that service? Thanks!

 83. Wow, amazing blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your website is wonderful, let alone the content!|

 84. I truly love your website.. Great colors & theme. Did you build this website yourself? Please reply back as I’m planning to create my own site and would like to learn where you got this from or what the theme is named. Cheers!

 85. It’s in fact very difficult in this active life to listen news on Television, so I only use the web for that reason, and obtain the latest news.|

 86. I’d like to thank you for the efforts you’ve put in penning this website. I am hoping to view the same high-grade content by you in the future as well. In truth, your creative writing abilities has motivated me to get my very own site now 😉

 87. When I initially commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I get three e-mails with the same comment. Is there any way you can remove me from that service? Thank you!|

 88. When I initially commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I get three emails with the same comment. Is there any way you can remove me from that service? Thank you!|

 89. Good web site you have here.. It’s difficult to find good quality writing like yours nowadays. I seriously appreciate individuals like you! Take care!!

 90. I do not even know how I ended up here, however I believed this put up was good. I do not recognise who you are but definitely you are going to a famous blogger in case you are not already. Cheers!|

 91. I’m impressed, I must say. Seldom do I come across a blog that’s both equally educative and engaging, and let me tell you, you have hit the nail on the head. The issue is an issue that not enough men and women are speaking intelligently about. I’m very happy that I found this during my hunt for something relating to this.

 92. Hi! I could have sworn I’ve been to this site before but after looking at some of the articles I realized it’s new to me. Anyhow, I’m definitely delighted I found it and I’ll be book-marking it and checking back frequently!

 93. I do not even know how I ended up here, but I thought this post was great. I do not know who you are but certainly you are going to a famous blogger if you are not already 😉 Cheers!|

 94. Good day! I could have sworn I’ve visited this site before but after browsing through a few of the articles I realized it’s new to me. Nonetheless, I’m definitely happy I stumbled upon it and I’ll be bookmarking it and checking back often!

 95. Good post. I learn something new and challenging on blogs I stumbleupon everyday. It will always be helpful to read through content from other authors and use something from other web sites.

 96. You made some really good points there. I looked on the internet to learn more about the issue and found most people will go along with your views on this website.

 97. Having read this I thought it was really informative. I appreciate you finding the time and effort to put this information together. I once again find myself personally spending way too much time both reading and leaving comments. But so what, it was still worthwhile!

 98. I’m amazed, I must say. Rarely do I come across a blog that’s both equally educative and entertaining, and without a doubt, you’ve hit the nail on the head. The issue is an issue that not enough folks are speaking intelligently about. I’m very happy I came across this in my search for something relating to this.

 99. Nice post. I learn something totally new and challenging on websites I stumbleupon everyday. It will always be useful to read articles from other authors and use a little something from their sites.

 100. I’m impressed, I have to admit. Seldom do I come across a blog that’s both equally educative and interesting, and without a doubt, you’ve hit the nail on the head. The issue is something that not enough men and women are speaking intelligently about. I’m very happy that I came across this in my search for something regarding this.

 101. Aw, this was an exceptionally good post. Taking the time and actual effort to generate a very good article… but what can I say… I procrastinate a whole lot and never seem to get nearly anything done.

 102. I blog often and I seriously appreciate your information. This article has truly peaked my interest. I am going to bookmark your website and keep checking for new information about once per week. I subscribed to your RSS feed too.

 103. May I simply say what a comfort to find someone that truly knows what they are discussing on the internet. You actually understand how to bring an issue to light and make it important. More and more people have to check this out and understand this side of the story. I was surprised you aren’t more popular since you certainly possess the gift.

 104. Do you have a spam problem on this site; I also am a blogger, and I was curious about your situation; many of us have created some nice procedures and we are looking to exchange solutions with other folks, why not shoot me an e-mail if interested.|

 105. Heya! I just wanted to ask if you ever have any problems with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing several weeks of hard work due to no backup. Do you have any methods to prevent hackers?|

 106. Next time I read a blog, I hope that it won’t fail me as much as this particular one. I mean, I know it was my choice to read through, however I really thought you’d have something interesting to talk about. All I hear is a bunch of crying about something that you could possibly fix if you were not too busy looking for attention.

 107. I’m excited to uncover this web site. I wanted to thank you for your time for this particularly fantastic read!! I definitely really liked every part of it and I have you book marked to look at new stuff in your website.|

 108. I’m not sure where you’re getting your info, but great topic. I needs to spend some time learning more or understanding more. Thanks for wonderful info I was looking for this info for my mission.|

 109. Heya this is kind of of off topic but I was wanting to know if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding experience so I wanted to get advice from someone with experience. Any help would be greatly appreciated!|

 110. I am extremely inspired along with your writing talents as neatly as with the structure on your blog. Is this a paid subject matter or did you customize it yourself? Either way keep up the excellent high quality writing, it is rare to peer a great weblog like this one nowadays..|

 111. Next time I read a blog, Hopefully it doesn’t disappoint me as much as this one. I mean, I know it was my choice to read, nonetheless I really thought you’d have something helpful to say. All I hear is a bunch of crying about something that you can fix if you were not too busy searching for attention.

 112. After exploring a number of the articles on your site, I seriously like your technique of blogging. I book marked it to my bookmark webpage list and will be checking back in the near future. Take a look at my web site too and tell me what you think.

 113. Oh my goodness! Amazing article dude! Thank you, However I am experiencing troubles with your RSS. I don’t know why I am unable to join it. Is there anybody else having the same RSS problems? Anyone who knows the solution will you kindly respond? Thanks!!|

 114. Great beat ! I would like to apprentice while you amend your website, how could i subscribe for a blog site? The account helped me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted of this your broadcast provided bright clear idea|

 115. The next time I read a blog, Hopefully it won’t fail me as much as this one. After all, Yes, it was my choice to read through, nonetheless I actually thought you would probably have something helpful to talk about. All I hear is a bunch of moaning about something you could fix if you weren’t too busy looking for attention.

 116. I believe this is one of the such a lot significant information for me. And i’m glad studying your article. But want to remark on few basic things, The site style is great, the articles is really excellent : D. Excellent task, cheers|

 117. Attractive component of content. I just stumbled upon your site and in accession capital to say that I acquire in fact loved account your blog posts. Anyway I will be subscribing for your feeds or even I fulfillment you get right of entry to consistently fast.|

 118. I’ve been exploring for a little bit for any high quality articles or weblog posts in this kind of area . Exploring in Yahoo I ultimately stumbled upon this web site. Reading this information So i’m happy to show that I have an incredibly excellent uncanny feeling I discovered exactly what I needed. I so much for sure will make sure to do not overlook this web site and give it a look regularly.

 119. Admiring the time and energy you put into your blog and in depth information you offer. It’s great to come across a blog every once in a while that isn’t the same outdated rehashed material. Great read! I’ve saved your site and I’m including your RSS feeds to my Google account.|

 120. Hello there, just became aware of your blog through Google, and found that it is really informative. I’m gonna watch out for brussels. I will appreciate if you continue this in future. A lot of people will be benefited from your writing. Cheers!|

 121. Having read this I believed it was very enlightening. I appreciate you finding the time and energy to put this information together. I once again find myself spending a lot of time both reading and commenting. But so what, it was still worthwhile!

 122. After I initially commented I seem to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a comment is added I get 4 emails with the exact same comment. There has to be a means you can remove me from that service? Thanks a lot!

 123. I’m amazed, I must say. Rarely do I come across a blog that’s equally educative and entertaining, and let me tell you, you have hit the nail on the head. The issue is something not enough people are speaking intelligently about. I am very happy I came across this during my search for something concerning this.

 124. Your style is very unique compared to other folks I’ve read stuff from. I appreciate you for posting when you have the opportunity, Guess I will just book mark this site.|

 125. Excellent web site you’ve got here.. It’s difficult to find good quality writing like yours nowadays. I honestly appreciate people like you! Take care!!

 126. Heya i am for the first time here. I came across this board and I find It really useful & it helped me out a lot. I hope to give something back and help others like you helped me.|

 127. F*ckin’ awesome things here. I’m very glad to see your post. Thanks a lot and i am looking forward to contact you. Will you please drop me a mail?

 128. Next time I read a blog, I hope that it won’t disappoint me just as much as this one. I mean, Yes, it was my choice to read, but I truly thought you would probably have something useful to talk about. All I hear is a bunch of complaining about something you can fix if you weren’t too busy seeking attention.

 129. This is the right web site for everyone who would like to understand this topic. You understand so much its almost hard to argue with you (not that I really will need to…HaHa). You certainly put a fresh spin on a topic that has been discussed for ages. Wonderful stuff, just great!

 130. Oh my goodness! Awesome article dude! Many thanks, However I am encountering problems with your RSS. I don’t know the reason why I can’t join it. Is there anybody getting identical RSS problems? Anyone that knows the answer can you kindly respond? Thanks!!

 131. The next time I read a blog, Hopefully it does not disappoint me as much as this particular one. I mean, Yes, it was my choice to read through, however I truly believed you would probably have something helpful to say. All I hear is a bunch of crying about something that you can fix if you were not too busy seeking attention.

 132. I was recommended this blog by way of my cousin. I’m not sure whether or not this publish is written by him as no one else recognize such precise about my trouble. You are incredible! Thank you!|

 133. I was curious if you ever thought of changing the structure of your site? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having one or 2 pictures. Maybe you could space it out better?|

 134. you’re really a excellent webmaster. The site loading speed is amazing. It sort of feels that you’re doing any distinctive trick. Also, The contents are masterpiece. you’ve done a great task in this topic!|

 135. Hello there! This article could not be written much better! Looking through this article reminds me of my previous roommate! He constantly kept preaching about this. I most certainly will forward this post to him. Pretty sure he’ll have a very good read. I appreciate you for sharing!

 136. Hmm is anyone else experiencing problems with the images on this blog loading? I’m trying to figure out if its a problem on my end or if it’s the blog. Any feedback would be greatly appreciated.|

 137. Thanks for another wonderful article. The place else may just anyone get that kind of information in such an ideal approach of writing? I’ve a presentation next week, and I am at the search for such information.|

 138. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You definitely know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos to your blog when you could be giving us something enlightening to read?|

 139. Wow that was strange. I just wrote an really long comment but after I clicked submit my comment didn’t show up. Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyway, just wanted to say excellent blog!|

 140. An impressive share! I have just forwarded this onto a coworker who was doing a little research on this. And he actually bought me dinner simply because I found it for him… lol. So allow me to reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanks for spending the time to talk about this subject here on your blog.

 141. I’d like to thank you for the efforts you’ve put in penning this website. I am hoping to see the same high-grade blog posts by you in the future as well. In fact, your creative writing abilities has motivated me to get my own website now 😉

 142. An outstanding share! I have just forwarded this onto a colleague who was conducting a little research on this. And he actually bought me lunch due to the fact that I found it for him… lol. So let me reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanks for spending time to discuss this topic here on your website.

 143. After looking into a handful of the blog posts on your website, I honestly like your technique of writing a blog. I saved as a favorite it to my bookmark site list and will be checking back in the near future. Take a look at my website too and let me know your opinion.

 144. An outstanding share! I have just forwarded this onto a coworker who was conducting a little research on this. And he actually bought me dinner due to the fact that I stumbled upon it for him… lol. So allow me to reword this…. Thanks for the meal!! But yeah, thanks for spending some time to discuss this matter here on your web page.|

 145. Aw, this was a very nice post. Taking the time and actual effort to generate a very good article… but what can I say… I put things off a whole lot and don’t manage to get anything done.|

 146. Magnificent beat ! I wish to apprentice at the same time as you amend your site, how can i subscribe for a blog website? The account aided me a appropriate deal. I had been tiny bit familiar of this your broadcast provided vivid transparent concept|

 147. I’m amazed, I have to admit. Seldom do I encounter a blog that’s both equally educative and interesting, and without a doubt, you have hit the nail on the head. The problem is something which not enough people are speaking intelligently about. I’m very happy that I came across this in my hunt for something concerning this.

 148. Hi there I am so delighted I found your webpage, I really found you by mistake, while I was looking on Google for something else, Anyways I am here now and would just like to say many thanks for a remarkable post and a all round interesting blog (I also love the theme/design), I don’t have time to read through it all at the moment but I have bookmarked it and also added in your RSS feeds, so when I have time I will be back to read more, Please do keep up the awesome jo.|

 149. Next time I read a blog, I hope that it won’t fail me as much as this one. After all, Yes, it was my choice to read, nonetheless I genuinely thought you’d have something helpful to say. All I hear is a bunch of whining about something that you could fix if you were not too busy seeking attention.

 150. Howdy just wanted to give you a brief heads up and let you know a few of the pictures aren’t loading properly. I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different browsers and both show the same outcome.|

 151. Hey, I think your site might be having browser compatibility issues. When I look at your website in Safari, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, very good blog!|

 152. Howdy! I just want to give you a big thumbs up for your excellent info you have right here on this post. I’ll be returning to your website for more soon.|

 153. You have made some decent points there. I looked on the net to find out more about the issue and found most people will go along with your views on this website.|

 154. Excellent way of explaining, and good article to take data concerning my presentation subject matter, which i am going to present in college.|

 155. Good day! I simply want to give you a huge thumbs up for the great info you’ve got right here on this post. I’ll be coming back to your web site for more soon.|

 156. Heya i’m for the primary time here. I found this board and I find It really useful & it helped me out a lot. I hope to offer something again and help others like you helped me.|

 157. Superb website you have here but I was wondering if you knew of any forums that cover the same topics discussed here? I’d really love to be a part of group where I can get comments from other experienced individuals that share the same interest. If you have any suggestions, please let me know. Bless you!|

 158. Hello There. I found your weblog the use of msn. That is a really neatly written article. I’ll be sure to bookmark it and return to read extra of your helpful information. Thanks for the post. I’ll certainly comeback.|

 159. Hey! This is my first comment here so I just wanted to give a quick shout out and tell you I genuinely enjoy reading through your posts. Can you suggest any other blogs/websites/forums that cover the same subjects? Appreciate it!|

 160. Just wish to say your article is as surprising. The clearness for your submit is just great and i could think you are a professional in this subject. Fine along with your permission allow me to grasp your RSS feed to stay up to date with impending post. Thank you a million and please continue the rewarding work.|

 161. Thanks on your marvelous posting! I seriously enjoyed reading it, you happen to be a great author.I will ensure that I bookmark your blog and will eventually come back very soon. I want to encourage one to continue your great job, have a nice evening!|

 162. Wonderful goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you are just extremely great. I really like what you have acquired here, certainly like what you are saying and the way in which you say it. You make it entertaining and you still care for to keep it smart. I can’t wait to read much more from you. This is actually a great website.|

 163. Greetings from Los angeles! I’m bored to death at work so I decided to browse your site on my iphone during lunch break. I enjoy the info you present here and can’t wait to take a look when I get home. I’m shocked at how fast your blog loaded on my cell phone .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, good site!|

 164. You made some decent points there. I looked on the internet for the issue and found most individuals will consent with your website.

 165. Hi it’s me, I am also visiting this web site regularly, this website is genuinely nice and the viewers are really sharing good thoughts.|

 166. I savor, cause I found exactly what I used to be having a look for. You have ended my 4 day lengthy hunt! God Bless you man. Have a great day. Bye|

 167. I savor, lead to I discovered just what I used to be looking for. You have ended my four day lengthy hunt! God Bless you man. Have a nice day. Bye|

 168. Pingback: Andre Mitsdarffer

 169. It’s actually a nice and useful piece of info. I am happy that you just shared this helpful info with us. Please keep us up to date like this. Thank you for sharing.|

 170. Hey there, You have performed a great job. I’ll certainly digg it and in my view suggest to my friends. I am sure they’ll be benefited from this web site.

 171. Very nice post. I just stumbled upon your weblog and wanted to say that I’ve truly enjoyed surfing around your blog posts. After all I’ll be subscribing to your rss feed and I hope you write again soon!

 172. I’m curious to find out what blog system you happen to be using? I’m having some small security issues with my latest website and I would like to find something more risk-free. Do you have any suggestions?|

 173. After looking into a few of the blog posts on your web page, I honestly like your way of writing a blog. I book marked it to my bookmark webpage list and will be checking back soon. Please visit my website too and let me know your opinion.|

 174. We’re a group of volunteers and starting a new scheme in our community. Your website provided us with valuable info to work on. You’ve done a formidable job and our whole community will be grateful to you.|

 175. Hi, i read your blog occasionally and i own a similar one and i was just wondering if you get a lot of spam responses? If so how do you reduce it, any plugin or anything you can advise? I get so much lately it’s driving me insane so any assistance is very much appreciated.|

 176. Hello There. I found your blog using msn. This is a really well written article. I’ll make sure to bookmark it and return to read more of your useful information. Thanks for the post. I’ll definitely return.|

 177. Nice post. I was checking constantly this blog and I am impressed! Extremely useful info specially the remaining part 🙂 I maintain such info much. I used to be looking for this particular info for a very long time. Thank you and good luck. |

 178. It’s a pity you don’t have a donate button! I’d without a doubt donate to this excellent blog! I suppose for now i’ll settle for book-marking and adding your RSS feed to my Google account. I look forward to fresh updates and will talk about this website with my Facebook group. Chat soon!|

 179. I’m impressed, I must say. Seldom do I come across a blog that’s both educative and engaging, and without a doubt, you have hit the nail on the head. The issue is something that not enough men and women are speaking intelligently about. I’m very happy that I found this in my hunt for something regarding this.|

 180. Heya just wanted to give you a brief heads up and let you know a few of the images aren’t loading correctly. I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different internet browsers and both show the same results.|

 181. Thanks for sharing excellent informations. Your web site is very cool. I’m impressed by the details that you’ve on this blog. It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this web page, will come back for more articles. You, my friend, ROCK! I found just the information I already searched all over the place and simply could not come across. What a perfect web-site.

 182. Greetings! This is my 1st comment here so I just wanted to give a quick shout out and say I really enjoy reading through your articles. Can you recommend any other blogs/websites/forums that cover the same topics? Appreciate it!|

 183. It’s perfect time to make some plans for the future and it’s time to be happy. I have read this post and if I could I desire to suggest you few interesting things or suggestions. Maybe you could write next articles referring to this article. I wish to read more things about it!|

 184. Simply want to say your article is as astonishing. The clearness in your post is simply spectacular and i could assume you’re an expert on this subject. Well with your permission let me to grab your RSS feed to keep updated with forthcoming post. Thanks a million and please continue the gratifying work.|

 185. Howdy great blog! Does running a blog such as this require a large amount of work? I have very little understanding of programming but I had been hoping to start my own blog soon. Anyhow, should you have any recommendations or techniques for new blog owners please share. I understand this is off topic however I simply had to ask. Thanks!|

 186. 28/MAR Advice for Moving to a New City Whether it be for your imagine thrust, to be finisher to patronymic, or you equitable extremity a diversify of scenery – pathetic to a unspent metropolitan exchange your biography. They moved me into my fresh location very speedily. You’ll never meet that with us. Whether you are countenance to move from Surrey or Vancouver to Burnaby, Coquitlam or Hope, we are a territorial astir fraternity you can credit. We get that. High temper gasket materials such as gull enfold, model shelter, mattress cloak, and a full rank of constant pasteboard stirring fight are application to fend your personal effects from injury while being move. In the discharge, Charmaine was a enjoyment to to colloquy with and exceedingly contributory. One of those stuff is flitting. Throughout the radical projection, you will have the undergo of business movers expert to require strong that your jut get a succession.
  movers kelowna bc

 187. Excellent post. I was checking constantly this blog and I’m impressed! Extremely useful information specially the last part 🙂 I care for such information a lot. I was seeking this particular info for a very long time. Thank you and best of luck.|

 188. This is the perfect website for anybody who would like to find out about this topic. You understand so much its almost tough to argue with you (not that I actually will need to…HaHa). You certainly put a fresh spin on a topic that has been written about for decades. Great stuff, just excellent!

Leave a comment

Your email address will not be published.