யேர்மன் தலைநகரில் சிறப்பாக நடைபெற்ற தமிழ் வான் கண்காட்சியும் வெளிவிவகார அமைச்சின் சந்திப்பும்

17894 3,405

தமிழின அழிப்புக்கு நீதி கோரி நோர்வே தலைநகரில் ஆரம்பிக்கப்பட்ட தமிழ் வான் கண்காட்சி ஊர்திப் பயணம் இன்றைய தினம் யேர்மன் தலைநகர் பேர்லினில் அரசியல் ரீதியாக அதி முக்கியத்துவம் வாய்ந்த Brandenburger Tor வரலாற்று சதுக்கத்தில் தனது கண்காட்சியை பார்வைக்கு வைத்து தமிழ் இளையோர் அமைப்பினரால் வேற்றின மக்களுக்கான விளக்கங்கள் வழங்கப்பட்டது.

அத்தோடு இன்றைய தினம் மதியம் யேர்மன் ஈழத்தமிழர் மக்கள் அவையின் ஒருங்கிணைப்பில் வெளிவிவகார அமைச்சில் சிறிலங்காவுக்கான இடைக்கால உயர் அதிகாரியுடன் முக்கிய சந்திப்பும் நடைபெற்றது. இச் சந்திப்பில் தமிழின அழிப்புக்கு அனைத்துலக சுயாதீன விசாரணையை வலியுறுத்தி மனு கையளிக்கப்பட்டது. சிங்கள பேரினவாத அரசின் மகாவலி அபிவிருத்தி திட்டத்தின் கீழ் நடைபெறும் சிங்கள குடியேற்றம் தொடர்பாகவும் தெளிவாக எடுத்துரைக்கப்பட்டதோடு அதற்கான விளக்க அறிக்கையும் சமர்பிக்கப்பட்டது.

இச் சந்திப்பில் கலந்துகொண்ட தமிழ் பிரதிநிதிகள் சிறிலங்கா அரசு தொடர்ச்சியாக சர்வதேசத்தை ஏமாற்றி வருவதையும், தாயகத்தில் நடைபெறும் கட்டமைப்புசார் இனவழிப்பையும் முதன்மைப்படுத்தி சுட்டிக்காட்டியதோடு, எதிர்வரும் மார்ச் மாதம் சிறிலங்காவுக்கு வழங்கப்பட்ட காலம் நிறைவடையும் தருணம் சர்வதேச நாடுகளால் இறுக்கமான முடிவு முன்வைக்கப்பட வேண்டும் என்பதும் வலியுறுத்தப்பட்டது. இறுதியில் நேற்றைய தினம் வடமாகாண சபையால் நிறைவேற்றப்பட்ட தீர்மானத்தில் சிறிலங்காவை பன்னாட்டு குற்றவியல் நீதிமன்றத்திற்கு பாரப்படுத்த வேண்டும் என்பதும் , அத்தோடு சர்வதேச கண்காணிப்பில் பொதுவாக்கெடுப்பு நடைபெறவேண்டும் என்பதும் உள்ளடக்கப்பட்டதை தெரிவிக்கப்பட்டது.

நாளைய தினம் தமிழ் வான் கண்காட்சி Düsseldorf நகரத்தில் நடைபெறும் என்பது குறிப்பிடத்தக்கது.

There are 3,405 comments

 1. I think that everything wrote was very reasonable.

  However, think on this, what if you were to create a killer title?
  I am not saying your information isn’t solid., but suppose
  you added something that grabbed a person’s attention? I mean யேர்மன் தலைநகரில் சிறப்பாக நடைபெற்ற தமிழ் வான் கண்காட்சியும் வெளிவிவகார அமைச்சின் சந்திப்பும் – குறியீடு is
  a little plain. You might glance at Yahoo’s home
  page and watch how they create article headlines to grab viewers to click.

  You might try adding a video or a pic or two to grab readers interested about
  everything’ve written. In my opinion, it could bring your blog a little bit more
  interesting.

 2. Hi there! Quick question that’s completely off topic.

  Do you know how to make your site mobile friendly? My web site looks weird when browsing from
  my iphone 4. I’m trying to find a template
  or plugin that might be able to resolve this problem.
  If you have any suggestions, please share. Cheers!

 3. You are so interesting! I do not suppose I’ve read a single thing like this before.
  So good to find somebody with some original thoughts on this subject matter.
  Seriously.. many thanks for starting this up. This site
  is something that’s needed on the internet,
  someone with a little originality!

 4. Have you ever considered about including a little bit more than just your articles?

  I mean, what you say is important and all. Nevertheless just imagine if
  you added some great images or videos to give your posts more, “pop”!
  Your content is excellent but with pics and clips, this blog could certainly be one of the very best in its niche.
  Terrific blog!

 5. Wonderful beat ! I would like to apprentice while you amend your
  website, how can i subscribe for a blog web
  site? The account helped me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted
  of this your broadcast provided bright clear idea

 6. Hi everyone, it’s my first go to see at this web site,
  and post is actually fruitful in favor of me, keep up posting these types of articles.

 7. First of all I would like to say great blog! I had a quick question that I’d like to ask if you
  don’t mind. I was interested to know how you center yourself and
  clear your thoughts before writing. I have had
  a tough time clearing my mind in getting my thoughts out there.

  I do enjoy writing but it just seems like the first 10 to 15 minutes are generally wasted simply just trying to figure out how to begin. Any ideas or tips?

  Thank you!

 8. Thanks for your personal marvelous posting! I really enjoyed reading
  it, you are a great author.I will make certain to
  bookmark your blog and will come back from now on. I want to encourage you to
  definitely continue your great posts, have a nice weekend!

 9. Today, I went to the beachfront with my kids. I found a sea shell and gave it to my 4
  year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She put the shell to her ear and screamed.
  There was a hermit crab inside and it pinched her ear.
  She never wants to go back! LoL I know this is entirely off
  topic but I had to tell someone!

 10. My brother recommended I may like this website. He
  was totally right. This put up truly made my day.
  You can not imagine just how a lot time I had spent for this information! Thank you!

 11. How long does a copyright last on newspaper articles?. . If a service copies newspapers articles and then posts it in a database on the Internet, is there also a copyright on the Internet content?.

 12. I just want to mention I’m all new to blogs and certainly savored you’re web site. More than likely I’m want to bookmark your site . You surely have good writings. Appreciate it for sharing your web page.

 13. How long does a copyright last on newspaper articles?. . If a service copies newspapers articles and then posts it in a database on the Internet, is there also a copyright on the Internet content?.

 14. I wish to show my gratitude for your kindness for individuals that require guidance on this one subject matter. Your very own dedication to getting the message all around appears to be really good and has in every case empowered ladies much like me to realize their objectives. Your personal invaluable help and advice indicates much to me and somewhat more to my colleagues. Thanks a lot; from all of us.

 15. I just want to mention I’m all new to blogs and certainly savored you’re web site. More than likely I’m want to bookmark your site . You surely have good writings. Appreciate it for sharing your web page.

 16. Hello there! Do you know if they make any plugins to help with SEO?
  I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m
  not seeing very good success. If you know of any please share.
  Thanks! natalielise pof

 17. An interesting discussion is worth comment. I think that you ought
  to write more on this subject, it might not be a taboo subject
  but generally people don’t speak about such subjects.
  To the next! All the best!!

 18. I just want to say I am very new to blogs and truly savored you’re web site. More than likely I’m likely to bookmark your website . You amazingly come with superb articles and reviews. Regards for sharing your webpage.

 19. I just want to say I am very new to blogs and truly savored you’re web site. More than likely I’m likely to bookmark your website . You amazingly come with superb articles and reviews. Regards for sharing your webpage.

 20. I want to express appreciation to you just for rescuing me from this problem. Right after browsing through the online world and obtaining opinions which were not beneficial, I believed my entire life was done. Living devoid of the approaches to the problems you have resolved by means of your good write-up is a critical case, and the ones that would have badly damaged my career if I hadn’t encountered your site. Your good capability and kindness in dealing with all the stuff was helpful. I am not sure what I would have done if I hadn’t come upon such a subject like this. I can at this time look forward to my future. Thank you so much for your high quality and effective guide. I will not think twice to recommend the blog to any individual who would need guidance on this situation.

 21. How long does a copyright last on newspaper articles?. . If a service copies newspapers articles and then posts it in a database on the Internet, is there also a copyright on the Internet content?.

 22. Hi there! This post couldn’t be written much
  better! Going through this article reminds me of my previous roommate!
  He always kept preaching about this. I will forward this post to him.
  Pretty sure he will have a very good read.
  Thank you for sharing!

 23. Your positions continually have got a lot of really up to date info. Where do you come up with this? Just saying you are very resourceful. Thanks again

 24. I will immediately clutch your rss as I can not find your e-mail subscription hyperlink or newsletter service. Do you’ve any? Kindly let me recognise so that I may just subscribe. Thanks.

 25. How long does a copyright last on newspaper articles?. . If a service copies newspapers articles and then posts it in a database on the Internet, is there also a copyright on the Internet content?.

 26. Your positions continually have got a lot of really up to date info. Where do you come up with this? Just saying you are very resourceful. Thanks again

 27. I just want to mention I’m all new to blogs and certainly savored you’re web site. More than likely I’m want to bookmark your site . You surely have good writings. Appreciate it for sharing your web page.

 28. How long does a copyright last on newspaper articles?. . If a service copies newspapers articles and then posts it in a database on the Internet, is there also a copyright on the Internet content?.

 29. I just want to mention I’m all new to blogs and certainly savored you’re web site. More than likely I’m want to bookmark your site . You surely have good writings. Appreciate it for sharing your web page.

 30. How long does a copyright last on newspaper articles?. . If a service copies newspapers articles and then posts it in a database on the Internet, is there also a copyright on the Internet content?.

 31. How long does a copyright last on newspaper articles?. . If a service copies newspapers articles and then posts it in a database on the Internet, is there also a copyright on the Internet content?.

 32. I want to express appreciation to you just for rescuing me from this problem. Right after browsing through the online world and obtaining opinions which were not beneficial, I believed my entire life was done. Living devoid of the approaches to the problems you have resolved by means of your good write-up is a critical case, and the ones that would have badly damaged my career if I hadn’t encountered your site. Your good capability and kindness in dealing with all the stuff was helpful. I am not sure what I would have done if I hadn’t come upon such a subject like this. I can at this time look forward to my future. Thank you so much for your high quality and effective guide. I will not think twice to recommend the blog to any individual who would need guidance on this situation.

 33. I wish to show my gratitude for your kindness for individuals that require guidance on this one subject matter. Your very own dedication to getting the message all around appears to be really good and has in every case empowered ladies much like me to realize their objectives. Your personal invaluable help and advice indicates much to me and somewhat more to my colleagues. Thanks a lot; from all of us.

 34. How long does a copyright last on newspaper articles?. . If a service copies newspapers articles and then posts it in a database on the Internet, is there also a copyright on the Internet content?.

 35. How long does a copyright last on newspaper articles?. . If a service copies newspapers articles and then posts it in a database on the Internet, is there also a copyright on the Internet content?.

 36. Simply want to say your article is as astounding. The clearness in your
  post is just excellent and i can assume you are an expert
  on this subject. Well with your permission let me to grab your feed to keep updated with forthcoming post.
  Thanks a million and please keep up the rewarding work.

 37. I am usually to running a blog and i actually recognize your content. The article has really peaks my interest. I am going to bookmark your site and keep checking for new information.

 38. How long does a copyright last on newspaper articles?. . If a service copies newspapers articles and then posts it in a database on the Internet, is there also a copyright on the Internet content?.

 39. I wish to show my gratitude for your kindness for individuals that require guidance on this one subject matter. Your very own dedication to getting the message all around appears to be really good and has in every case empowered ladies much like me to realize their objectives. Your personal invaluable help and advice indicates much to me and somewhat more to my colleagues. Thanks a lot; from all of us.

 40. Hi there, I found your web site by means of Google while searching for a related topic, your web
  site came up, it looks great. I have bookmarked it in my google bookmarks.

  Hello there, simply turned into alert to your blog
  via Google, and located that it is truly informative.
  I am gonna be careful for brussels. I will appreciate should you continue this in future.
  A lot of other folks will likely be benefited from your writing.
  Cheers!

 41. Do you have a spam problem on this website; I also am a blogger, and I
  was wanting to know your situation; many of us have developed some nice procedures
  and we are looking to swap techniques with other folks,
  be sure to shoot me an e-mail if interested.

 42. யேர்மன் தலைநகரில் சிறப்பாக
  நடைபெற்ற தமிழ் வான் கண்காட்சியும் வெளிவிவகார
  அமைச்சின் சந்திப்பும் – குறியீடு http://inipoin.online

 43. I just want to say I am very new to blogs and truly savored you’re web site. More than likely I’m likely to bookmark your website . You amazingly come with superb articles and reviews. Regards for sharing your webpage.