மலாலாவை சுட்ட தீவிரவாதி அமெரிக்க வான்வழித் தாக்குதலில் பலி

1275 406

பாகிஸ்தான் தலிபான் தலைவர் முல்லா பசுலுல்லா ஆப்கானிஸ்தானில் அமெரிக்க படைகள் நடத்திய வான்வழித் தாக்குதலில் உயிரிழந்துள்ளதாக தகவல் வெளியாகியுள்ளது.

ஆப்கானிஸ்தானில் தலிபான் தீவிரவாதிகளுக்கு எதிராக அமெரிக்கப்படைகள் தாக்குதல் நடத்தி வருகின்றன. பாகிஸ்தான் எல்லையில் குனார் மகாணத்தில் நேற்று முன்தினம் அமெரிக்க படைகள் வான்வழித் தாக்குதல் நடத்தின. அப்போது, டெஹ்ரிக் – இ- பாகிஸ்தான் அமைப்பின் தலைவர் பசுலுல்லா கொல்லப்பட்டார்.

ஆப்கானிஸ்தானில் உள்ள அமெரிக்க படைகள் பிரிவின் செய்தித்தொடர்பாளர் மார்ட்டின் ஓ டொனல் இதை உறுதிபடுத்தியுள்ளார். இந்த தகவலை அமெரிக்க அரசு ஊடகமான வாய்ஸ் ஆப் அமெரிக்கா வெளியிட்டுள்ளது.

பாகிஸ்தானின் சுவாத் பள்ளத்தாக்கைச் சேர்ந்தவர் பசுலுல்லா. அங்கு தலிபான்களுக்கு ஆதரவாக வானொலி நிலையம் ஒன்றை தொடங்கிய அவர், தீவிரவாத ஆதரவு கருத்துக்களை இளைஞர்களிடம் அதன் மூலம் பரப்பி வந்துள்ளார்.

பாகிஸ்தானில் பெண் குழந்தைகளின் கல்விக்காக போராடி வரும் மலாலாவும் இதே பகுதியைச் சேர்ந்தவர். 2012-ம் ஆண்டில் 15 வயதாக இருந்த மலாலா மீது பசுலுல்லா தாக்குதல் நடத்தினார்.

மலாலா சென்ற பள்ளி பேருந்தை தடுத்து நிறுத்திய பசுலுல்லா அவரது தலையை குறி வைத்து சுட்டார். இதில் பலத்த காயமடைந்த மலாலா நீண்ட போராட்டத்திற்கு பின் வெளிநாட்டில் சிகிச்சை பெற்று நாடு திரும்பினார். மலாலாவுக்கு 2014-ம் ஆண்டு அமைதிக்கான நோபல் பரிசு வழங்கப்பட்டது.

பசுலுல்லா கொல்லப்பட்டதாக செய்தி வருவது இது முதல்முறை அல்ல. 2010-ம் ஆண்டும் அமெரிக்கப்படைகள் நடத்திய தாக்குதலில் அவர் உயிரிழந்ததாக தகவல் வெளியானது. எனினும் பின்னர் அது தவறான தகவல் என தெரிய வந்தது. இதுபோல அவர் உயிரிழந்ததாக நான்கு முறை தகவல் வெளியானது.

There are 406 comments

 1. You are so awesome! I do not believe I have read through anything like
  this before. So great to discover somebody with some original thoughts on this topic.

  Really.. thank you for starting this up. This web site is something that is
  needed on the internet, someone with a little
  originality!

 2. Does your site have a contact page? I’m having
  trouble locating it but, I’d like to shoot you an e-mail.
  I’ve got some recommendations for your blog you might be interested in hearing.
  Either way, great site and I look forward to seeing it improve over
  time.

 3. Fantastic website you have here but I was wanting to know if
  you knew of any discussion boards that cover the same topics talked about here?
  I’d really like to be a part of group where I can get suggestions from other knowledgeable people
  that share the same interest. If you have any suggestions, please let me know.
  Cheers!

 4. Greetings from Carolina! I’m bored to death at work
  so I decided to browse your blog on my iphone during lunch break.
  I really like the information you present here and can’t wait to take a look when I get home.
  I’m amazed at how fast your blog loaded on my phone .. I’m not even using WIFI,
  just 3G .. Anyways, awesome site!

 5. “4 Songs for the Club” Is a 4 song CD-EP from B-Rock, For Dj’s and Bars and Dance clubs ..”Dance”Features Rockman doing the electronic Vocals on the Chorus. A hand clapping song to get people on tha dance floor ….”Mix It With Tha Water”. Features B-Rocks Team member Pif .. Tha song is an urban street tale with a great Trap Beat….”I Like It Straight” is Bound to be a New Club/ Bar Anthem for the DJ’s to get the crowds up on their feet and to get another drink..LOL…and “Crack Them bottle (Get Fucked Up)” well that’s a story that all party goers live on the weekend! … 4 Dance Hits 4 tha Club.. a great EP for any DJ to have

 6. My countless comments are like A sinking sea, without a response. There is no longer your footprint in the space, but in my heart, You still occupy an important position, and hesitate to leave.

 7. Like a bee butterfly flying over the flowers, like a clear spring flowing through the valley, in the memory of the memory, the life in the high school era is just like a colorful page, or a movement of cheerful notes.

 8. Tomorrow will be a long journey, tonight without sleep, I do n’t know when to see you on this trip, I miss it, and send my most sincere wishes to my best friend.

 9. The road is long and steep. Maybe you are tired. You want to give up. you can only hold back the tired feet, relax the complex thoughts in your heart, and keep going forward step by step. Believe a word: do not give up, only succeed.

 10. Life is playing chess with God. You take one step, God takes one step. It is impossible for you to take every step, so you must take every step of your own. The final destiny is either you will have God’s army, or God will be your army.

 11. What other people think of you and how you say it is their business, it has nothing to do with you, how you live, how you live, and it has nothing to do with them, be yourself.

 12. There is a kind of love that is deeply in love, but can’t say it; there is a kind of love that obviously wants to give up, but can’t give up; there is a kind of love, knowing that it is suffering, but can’t hold back; Can’t take it back already.

 13. Time will always give you the answer, who is the one who really hurts you and who really cares about you; who is who you care about but who cares nothing about you. Some people are not worth cherishing too much, while others are worth cherishing

 14. Woah! I’m really loving the template/theme of this site. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s very difficult to get that “perfect balance” between superb usability and visual appearance. I must say you have done a fantastic job with this. Additionally, the blog loads extremely quick for me on Internet explorer. Superb Blog!|

 15. I loved as much as you’ll receive carried out right here. The sketch is attractive, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get got an edginess over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again since exactly the same nearly very often inside case you shield this increase.|

 16. Very nice post. I just stumbled upon your blog and wished to mention that I have really loved surfing around your weblog posts. After all I’ll be subscribing on your rss feed and I am hoping you write again soon!|

 17. Excellent post but I was wanting to know if you could write a litte more on this subject? I’d be very grateful if you could elaborate a little bit more. Cheers!|

 18. Superb blog! Do you have any tips and hints for aspiring writers? I’m planning to start my own site soon but I’m a little lost on everything. Would you recommend starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many options out there that I’m totally overwhelmed .. Any tips? Many thanks!|

 19. Thanks for your personal marvelous posting! I seriously enjoyed reading it, you’re a great author. I will be sure to bookmark your blog and may come back sometime soon. I want to encourage yourself to continue your great writing, have a nice holiday weekend!|

 20. Howdy! Do you use Twitter? I’d like to follow you if that would be okay. I’m absolutely enjoying your blog and look forward to new updates.|

 21. It is the best time to make some plans for the future and it’s time to be happy. I have read this post and if I could I desire to suggest you few interesting things or advice. Perhaps you can write next articles referring to this article. I desire to read more things about it!|

 22. Today, I went to the beach front with my kids. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She placed the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is completely off topic but I had to tell someone!|

 23. I think this is one of the most significant info for me. And i’m glad reading your article. But want to remark on some general things, The website style is ideal, the articles is really excellent : D. Good job, cheers|

 24. I’m truly enjoying the design and layout of your blog. It’s a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable for me to come here and visit more often. Did you hire out a designer to create your theme? Great work!|

 25. Howdy just wanted to give you a quick heads up. The words in your post seem to be running off the screen in Chrome. I’m not sure if this is a format issue or something to do with internet browser compatibility but I figured I’d post to let you know. The design look great though! Hope you get the issue solved soon. Cheers|

 26. Hi there everyone, it’s my first visit at this website, and piece of writing is actually fruitful in favor of me, keep up posting these types of posts.|

 27. Your style is really unique compared to other people I ave read stuff from. Thanks for posting when you have the opportunity, Guess I all just bookmark this blog.

 28. I was wondering if you ever considered changing the layout of your website? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having one or two pictures. Maybe you could space it out better?|

 29. You could definitely see your expertise in the work you write. The world hopes for more passionate writers like you who aren’t afraid to say how they believe. Always go after your heart.|

 30. I would like to thank you for the efforts you have put in writing this blog. I am hoping to view the same high-grade content by you later on as well. In fact, your creative writing abilities has inspired me to get my very own website now ;)|

 31. Howdy outstanding blog! Does running a blog such as this take a massive amount work? I’ve absolutely no knowledge of computer programming however I had been hoping to start my own blog soon. Anyway, if you have any recommendations or techniques for new blog owners please share. I understand this is off topic however I simply had to ask. Thanks a lot!|

 32. What you posted was very reasonable. But, what about this? what if you were to create a killer title? I mean, I don’t want to tell you how to run your blog, however what if you added something to maybe grab a person’s attention? I mean BLOG_TITLE is kinda boring. You should glance at Yahoo’s home page and see how they create post titles to grab people interested. You might add a video or a related picture or two to get readers excited about what you’ve written. Just my opinion, it would make your posts a little livelier.|

 33. This design is steller! You most certainly know how to keep a reader entertained. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Great job. I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool!|

 34. You really make it appear so easy along with your presentation however I to find this topic to be really one thing which I think I might never understand. It kind of feels too complex and extremely huge for me. I’m having a look forward to your next publish, I’ll attempt to get the hold of it!|

 35. Hello, i read your blog from time to time and i own a similar one and i was just wondering if you get a lot of spam feedback? If so how do you stop it, any plugin or anything you can advise? I get so much lately it’s driving me insane so any help is very much appreciated.|

 36. I was wondering if you ever thought of changing the layout of your site? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having one or 2 images. Maybe you could space it out better?|

 37. Howdy just wanted to give you a quick heads up and let you know a few of the pictures aren’t loading properly. I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different browsers and both show the same results.|

 38. Hi, i think that i saw you visited my site so i came to “return the favor”.I am trying to find things to enhance my website!I suppose its ok to use a few of your ideas!!|

 39. Hi there! This article couldn’t be written any better! Reading through this post reminds me of my previous roommate! He constantly kept talking about this. I’ll send this information to him. Pretty sure he’s going to have a good read. Thank you for sharing!|

 40. My brother recommended I might like this blog. He was totally right. This post truly made my day. You cann’t imagine just how much time I had spent for this info! Thanks!|

 41. Hmm it seems like your site ate my first comment (it was extremely long) so I guess I’ll just sum it up what I wrote and say, I’m thoroughly enjoying your blog. I too am an aspiring blog writer but I’m still new to everything. Do you have any points for inexperienced blog writers? I’d certainly appreciate it.|

 42. Really when someone doesn’t be aware of after that its up to other people that they will assist, so here it takes place.|

 43. I’m curious to find out what blog platform you are utilizing? I’m experiencing some small security problems with my latest site and I would like to find something more risk-free. Do you have any recommendations?|

 44. It’s a shame you don’t have a donate button! I’d certainly donate to this excellent blog! I guess for now i’ll settle for book-marking and adding your RSS feed to my Google account. I look forward to fresh updates and will share this site with my Facebook group. Talk soon!|

 45. Hello, i read your blog occasionally and i own a similar one and i was just wondering if you get a lot of spam responses? If so how do you stop it, any plugin or anything you can advise? I get so much lately it’s driving me crazy so any help is very much appreciated.|

 46. We absolutely love your blog and find nearly all of your post’s to be just what I’m looking for. can you offer guest writers to write content in your case? I wouldn’t mind publishing a post or elaborating on a lot of the subjects you write related to here. Again, awesome weblog!|

 47. Hey there! I know this is kinda off topic but I was wondering which blog platform are you using for this site? I’m getting tired of WordPress because I’ve had problems with hackers and I’m looking at alternatives for another platform. I would be great if you could point me in the direction of a good platform.|

 48. Hi there, simply turned into aware of your weblog thru Google, and located that it’s really informative. I am going to watch out for brussels. I’ll be grateful in the event you proceed this in future. Numerous folks will probably be benefited out of your writing. Cheers!|

 49. Pretty nice post. I just stumbled upon your weblog and wished to say that I have truly enjoyed browsing your blog posts. After all I’ll be subscribing to your rss feed and I hope you write again very soon!|

 50. Thank you, I have recently been looking for info about this topic for ages and yours is the greatest I’ve discovered till now. But, what in regards to the conclusion? Are you certain in regards to the supply?|

 51. Hmm is anyone else having problems with the images on this blog loading? I’m trying to find out if its a problem on my end or if it’s the blog. Any feed-back would be greatly appreciated.|

 52. Great weblog here! Additionally your site loads up very fast! What web host are you the usage of? Can I am getting your affiliate hyperlink in your host? I desire my site loaded up as fast as yours lol|

 53. hi!,I love your writing so a lot! proportion we be in contact more about your post on AOL? I require an expert in this space to unravel my problem. Maybe that is you! Having a look ahead to look you. |

 54. It is perfect time to make some plans for the future and it’s time to be happy. I’ve read this post and if I could I desire to suggest you few interesting things or suggestions. Maybe you can write next articles referring to this article. I desire to read more things about it!|

 55. Hello just wanted to give you a brief heads up and let you know a few of the pictures aren’t loading properly. I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different internet browsers and both show the same results.|

 56. I simply could not depart your website prior to suggesting that I extremely loved the standard info a person provide on your guests? Is going to be again ceaselessly to investigate cross-check new posts|

 57. It is simply incredibly generous along to provide openly exactly what exactly many people would’ve advertised for an ebook in order to end up making many cash for end, mostly given that you can have attempted it in the function you wanted.

 58. Hello just wanted to give you a brief heads up and let you know a few of the pictures aren’t loading properly. I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different internet browsers and both show the same results.|

 59. My developer is trying to persuade me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the costs. But he’s tryiong none the less. I’ve been using WordPress on a number of websites for about a year and am nervous about switching to another platform. I have heard fantastic things about blogengine.net. Is there a way I can transfer all my wordpress content into it? Any kind of help would be really appreciated!|

 60. Hey there! This is my first visit to your blog! We are a collection of volunteers and starting a new project in a community in the same niche. Your blog provided us valuable information to work on. You have done a wonderful job!|

 61. Useful info. Lucky me I discovered your web site accidentally, and I’m shocked why this twist of fate did not happened in advance! I bookmarked it.|

 62. Hello, there. I am aware this kind of is off-topic, but I got wondering which blog program are you using regarding this site? I’m obtaining fed up of Live journal because I’ve had difficulties with hackers and Now i’m looking at options with regard to another platform. I would likely be fantastic in case you may point me in direction of a new good platform.

 63. Hello my family member! I want to say that this article is awesome, great written and include approximately all significant infos. I would like to look extra posts like this .|

 64. Hi just wanted to give you a brief heads up and let you know a few of the pictures aren’t loading correctly. I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different web browsers and both show the same outcome.|

 65. Hi! Do you know if they make any plugins to help with SEO? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good results. If you know of any please share. Cheers!|

 66. It is the best time to make some plans for the future and it is time to be happy. I’ve read this post and if I could I desire to suggest you few interesting things or suggestions. Perhaps you could write next articles referring to this article. I wish to read more things about it!|

 67. Hmm it looks like your blog ate my first comment (it was extremely long) so I guess I’ll just sum it up what I submitted and say, I’m thoroughly enjoying your blog. I too am an aspiring blog blogger but I’m still new to the whole thing. Do you have any tips for newbie blog writers? I’d certainly appreciate it.|

 68. Hello There. I found your blog the use of msn. This is a really smartly written article. I will be sure to bookmark it and come back to read more of your helpful information. Thanks for the post. I will definitely comeback.|

 69. Wow! This blog looks just like my old one! It’s on a totally different subject but it has pretty much the same page layout and design. Excellent choice of colors!|

 70. Heya i am for the first time here. I found this board and I find It really useful & it helped me out much. I hope to give something back and aid others like you aided me.|

 71. Thanks for some other informative website. Where else may just I am getting that kind of information written in such an ideal manner? I have a challenge that I’m simply now working on, and I have been on the look out for such info.|

 72. Hey I am so excited I found your web site, I really found you by error, while I was researching on Aol for something else, Nonetheless I am here now and would just like to say many thanks for a tremendous post and a all round exciting blog (I also love the theme/design), I don’t have time to browse it all at the moment but I have saved it and also added in your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a lot more, Please do keep up the excellent work.|

 73. I’m curious to find out what blog platform you are using? I’m experiencing some minor security problems with my latest blog and I’d like to find something more safe. Do you have any suggestions?|

 74. Thank you for some other informative website. The place else could I am getting that type of information written in such an ideal approach? I’ve a project that I am just now working on, and I’ve been on the look out for such info.|

 75. Thank you for your site post. Thomas and I are saving for a new guide on this matter and your short article has made us all to save our own money. Your opinions really responded all our issues. In fact, greater than what we had recognized before we stumbled on your wonderful blog. We no longer nurture doubts including a troubled mind because you have actually attended to our own needs right here. Thanks

 76. We’re a group of volunteers and starting a new scheme in our community. Your web site offered us with valuable info to work on. You have done an impressive job and our entire community will be grateful to you.|

 77. Do you have a spam issue on this website; I also am a blogger, and I was curious about your situation; we have developed some nice methods and we are looking to trade methods with others, be sure to shoot me an email if interested.

 78. Pretty section of content. I just stumbled upon your web site and in accession capital to assert that I get actually enjoyed account your blog posts. Anyway I will be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently quickly.|

 79. I’m really enjoying the theme/design of your web site. Do you ever run into any browser compatibility problems? A handful of my blog audience have complained about my site not working correctly in Explorer but looks great in Chrome. Do you have any tips to help fix this problem?|

 80. I used to be recommended this blog via my cousin. I am no longer sure whether this submit is written through him as nobody else realize such designated about my difficulty. You are incredible! Thanks!|

 81. Have you ever considered about adding a little bit more than just your articles? I mean, what you say is fundamental and everything. Nevertheless just imagine if you added some great visuals or videos to give your posts more, “pop”! Your content is excellent but with pics and videos, this site could undeniably be one of the most beneficial in its niche. Amazing blog!|

 82. Hello my friend! I wish to say that this post is awesome, great written and include approximately all significant infos. I’d like to look extra posts like this .|

 83. Definitely believe that which you said. Your favorite reason appeared to be on the web the easiest factor to keep in mind of. I say to you, I certainly get irked while other people think about issues that they just do not know about. You managed to hit the nail upon the highest and defined out the whole thing with no need side effect , other people can take a signal. Will probably be again to get more. Thank you|

 84. Howdy! Someone in my Myspace group shared this website with us so I came to check it out. I’m definitely loving the information. I’m bookmarking and will be tweeting this to my followers! Wonderful blog and wonderful style and design.|

 85. Hi! I could have sworn I’ve visited this website before but after looking at some of the posts I realized it’s new to me. Regardless, I’m definitely delighted I discovered it and I’ll be book-marking it and checking back frequently!|

 86. Wow that was strange. I just wrote an extremely long comment but after I clicked submit my comment didn’t show up. Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyways, just wanted to say excellent blog!|

 87. I’m not sure where you’re getting your information, but good topic. I needs to spend some time learning more or understanding more. Thanks for fantastic information I was looking for this information for my mission.|

 88. I’m not sure exactly why but this website is loading incredibly slow for me. Is anyone else having this problem or is it a problem on my end? I’ll check back later and see if the problem still exists.|

 89. I’ve been browsing online more than three hours today, yet I never found any interesting article like yours. It is pretty worth enough for me. In my view, if all web owners and bloggers made good content as you did, the web will be much more useful than ever before.|

 90. Hi there! Someone in my Myspace group shared this site with us so I came to look it over. I’m definitely loving the information. I’m bookmarking and will be tweeting this to my followers! Excellent blog and excellent style and design.

 91. Pingback: 锛戝唵銈广偪銉笺儓 浜烘皸 銉°兂銈烘寚杓?銉兂銈?鐢锋€с偄銈偦銈点儶銉?銇嬨仯銇撱倛銇?澶т汉銇娿仐銈冦倢 銈点偆銈洪伕鎶?銈淬儷銉笺儔

 92. Pingback: o bag obag fukszia test sangria

 93. Pingback: 诇讬讬讝专 谞诪砖 讛住专转 诪讻讜谞讛 注讜专 讻讛讛 住驻讜讟 驻谞讬诐 讬讘诇转 转讙 拽注拽讜注 诇讛住讬专 注讟 注讜专 讟讬驻讜诇 住诇讜谉 讬讜驻讬 谞讬讬讚 USB 讟注讬谞讛 诪讻砖

 94. Pingback: psy na predaj kosice

 95. Pingback: 亘禺賵乇 亘丕 賳丕賮毓 賱賱毓賵丿 賲賱賰賷

 96. Pingback: strampler f眉r neugeborene ich will dicke umarmungen les

 97. Pingback: kedvez艖 szem茅lyi k枚lcs枚n

 98. Pingback: 谞注诇讬 谞讬讬拽 讗讜驻谞讛 谞砖讬诐 谞讜注专 nike court borough low 2

 99. Pingback: 啪eny bass sharon sand谩ly

 100. Pingback: For Huawei Honor 4C 5A 5C 5X 6 6A 6X 7 7A 7C 7X 8 8C 8S 9 10 10i 20 20i Lite Pro Silicone Phone Cases Cute Animal Axolotl Black

 101. Pingback: dettagli su bikini donna costume da bagno due pezzi fascia brasiliana mare toocool

 102. Pingback: coque reebok dernier portable samsung

 103. Pingback: carte di pagamento

 104. Pingback: doreanse 1306 g string mesh thong red

 105. Pingback: lilyette tailored minimizer bra with lace trim in ivory white black

 106. Hey there I am so thrilled I found your weblog, I really found you by error, while I was looking on Digg for something else, Regardless I am here now and would just like to say many thanks for a incredible post and a all round exciting blog (I also love the theme/design), I don’t have time to go through it all at the minute but I have book-marked it and also added your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a great deal more, Please do keep up the fantastic work.|

 107. Pingback: kozmetika baby center slovenija

 108. Pingback: orecchini donna argento e zirconi farfalla simboli

 109. Pingback: torradoras de pan

 110. Pingback: london cestovn媒 kufor mal媒 dedra online

 111. Pingback: logikai j谩t茅k tollam ceruz谩m pap铆r 铆r贸szer web谩ruh谩z

 112. Pingback: 9ct vitguld diamant k盲rlek knut h盲nge halsband p氓 kedja

 113. Pingback: For Men Women Gift Fashion Glass Cabochon Pendant Rectangle custom necklace Choker custom necklace Jewelry Nefertiti

 114. Pingback: sapka k枚t茅s l茅p茅sei

 115. Pingback: baby designer shoes

 116. Pingback: akci贸 lenovo ideapad 320 15ikb 煤jszer疟 notebook

 117. Pingback: classic career lady cotton blouses plus size s 3xl long sleeve black ol clothing 2016 korean style women fashion shirts

 118. Pingback: vans classic slip on platform sneakers black true white checkerboard

 119. Pingback: sheffield dame originals nizza lo canvas sko r酶d

 120. Pingback: sort 80er tr忙ningsdragt lagerstatus p氓 lager vare nr

 121. Pingback: haszn谩lt horgony elad贸 2. oldal

 122. Pingback: nike 97 colores

 123. My spouse and I stumbled over here by a different web address and thought I might check things out. I like what I see so now i’m following you. Look forward to looking over your web page for a second time.|

 124. Pingback: borse tracolla borse sportive uomo su zalando

 125. Pingback: 3m 1805 n95 vflex healthcare respirador y m谩scara quir煤rgica caja

 126. Pingback: sanda艂y michael michael kors holly

 127. Pingback: sweat homme roarguns

 128. Pingback: etui house pour samsung galaxy a3

 129. Pingback: claudie pierlot vestido babydoll corto de crep茅 gofrado rojo

 130. Pingback: d茅tails sur lacoste pem casquette blanc homme

 131. Pingback: joga przewodnik dla pocz膮tkuj膮cych i znawc贸w

 132. Pingback: konyhab煤tor hitelre

 133. Pingback: rezerva aparat ras philips hq6 50

 134. Pingback: Mulheres cor s贸lida barco pesco莽o fora do ombro jumper malha baggy topos pul么ver femme coreano puxar camisas apertadas jumper dropshipping

 135. Pingback: bikini sets in gr枚脽e 46 g眉nstig kaufen

 136. Pingback: hydrogen bandana groen

 137. Pingback: 氐賳亘賵乇卮賱丕賱兀爻賵丿睾賷乇賱丕賲毓賱丨賵囟丕賱丕爻鬲丨賲丕賲亘賲賯亘囟賵丕丨丿賷鬲賲鬲乇賰賷亘賴毓賱賶爻胤丨丕賱爻賮賷賳丞氐賳亘賵乇胤賵賷賱禺賱丕胤丕賱丨賵囟丨賳賮

 138. Pingback: 拧koda octavia turbocharger

 139. Pingback: nauszniki eskadron sports selection

 140. Pingback: nike shox r4 gas shoes cw2626

 141. Pingback: pale pink bridesmaid dresses uk

 142. Pingback: maskotka olaf 100cm

 143. Pingback: vans x marvel boys hulk black hoodie

 144. Pingback: oysho mit volants bikini top schwarz damen bekleidung bademode

 145. Pingback: bedug贸s ez眉st f眉lbeval贸 431 001 00001 04 1

 146. Oh my goodness! Incredible article dude! Thanks, However I am experiencing issues with your RSS. I don’t know why I can’t subscribe to it. Is there anybody having similar RSS issues? Anybody who knows the answer will you kindly respond? Thanks!!|

 147. Pingback: najfiniji desert za zaljubljene

 148. Great blog right here! Additionally your web site a lot up very fast! What web host are you the use of? Can I get your associate link in your host? I wish my website loaded up as fast as yours lol|

 149. Pingback: podkolenky spooks marie black jezdeck茅 pot艡eby kalenda kon臎

 150. Pingback: w. horv谩th tibor archives

 151. Pingback: prodotti watt

 152. Pingback: 胤乇賷賯丞 氐賳毓 廿賰爻爻賵丕乇丕 乇丕卅毓丞 賲賳 丕賱禺乇夭 丕氐賳毓 丿賵 賳

 153. Pingback: poubelle inox bross茅

 154. Spot on with this write-up, I seriously believe this web site needs a lot more attention. I’ll probably be back again to read through more, thanks for the advice!|

 155. Pingback: la perla women charisma high waist lace briefs

 156. Pingback: canetas promocionais pre莽os

 157. Pingback: the cheapest women school bag balenciaga classic arena

 158. Pingback: classic new balance xc5000v3 拧pice

 159. Pingback: casa sustentable adulto mayor

 160. Pingback: tom tailor torba

 161. Pingback: min fysiq by klinik for fysioterapi aps flemming enoch

 162. Pingback: buy nudie jeans co grim tim crispy secrets blue jeans

 163. Pingback: v锚tement femme en ligne en gros et

 164. Pingback: padded balcony bra orchidea light beige size 4 cup d

 165. Pingback: cluse cluse uhr la t茅tragone three link i ros茅gold wei脽 i rechteckig

 166. Pleased to fulfill you! My title is Shonda and I appreciate it. Managing people has been his occupation for some time and his wage has been genuinely fulfilling. The matter he adores most is to foundation bounce and now he is hoping to receive dollars with it. California is where my residence is and I don’t strategy on modifying it.

 167. hi!,I love your writing very a lot! proportion we keep in touch more approximately your article on AOL? I require an expert in this house to solve my problem. May be that is you! Looking forward to see you. |

 168. Valuable information. Lucky me I discovered your website by accident, and I’m shocked why this coincidence did not happened in advance! I bookmarked it.|

 169. Exceptional post however , I was wanting to know if you could write a litte more on this subject? I’d be very grateful if you could elaborate a little bit further. Appreciate it!|

 170. Your style is unique in comparison to other folks I have read stuff from. Many thanks for posting when you have the opportunity, Guess I will just bookmark this blog.|

 171. Pingback: mayser panama crochet outdoor camel

 172. Pingback: p谩nsk谩 bunda nike windrunner glami

 173. Pingback: nike performance short vent max 2.0 pantaloncini sportivi

 174. Pingback: mochila marca sunpower

 175. Pingback: jonathan adler purse black leather geometric pattern design tote

 176. Pingback: moon boots are in once again theyre looking a bit more high fashion photos

 177. Pingback: koton kad谋n siyah 莽i莽ekli elbise

 178. Pingback: herschel supply herschel x independent classic xl 30l mochila negra

 179. Pingback: siyah kot kalem etek sezonun en trend muhtesem kalem etek

 180. Pingback: laura dei lupi polo ralph lauren from 0 to 100 euro simplified size l

 181. Pingback: reisenthel zainetto borsa donna reisenthel millefleurs

 182. Pingback: hariharagro

 183. Pingback: balzacmall

 184. Pingback: scribchats

 185. Pingback: duetosa

 186. Pingback: matuteo

 187. Pingback: sasosauces

 188. Pingback: haresmoor

 189. Pingback: freimap

 190. Pingback: civasclinic

 191. Pingback: netlinebr

 192. Pingback: hurlabs

 193. Pingback: dfmfit

 194. Pingback: motalefeh

 195. Pingback: haloresi

 196. Pingback: daaelite

 197. Pingback: ecosolder

 198. Pingback: itcolate

 199. Pingback: mersinulus

 200. Pingback: sfllaw

 201. Pingback: koduvein

Leave a comment

Your email address will not be published.