மலாலாவை சுட்ட தீவிரவாதி அமெரிக்க வான்வழித் தாக்குதலில் பலி

535 215

பாகிஸ்தான் தலிபான் தலைவர் முல்லா பசுலுல்லா ஆப்கானிஸ்தானில் அமெரிக்க படைகள் நடத்திய வான்வழித் தாக்குதலில் உயிரிழந்துள்ளதாக தகவல் வெளியாகியுள்ளது.

ஆப்கானிஸ்தானில் தலிபான் தீவிரவாதிகளுக்கு எதிராக அமெரிக்கப்படைகள் தாக்குதல் நடத்தி வருகின்றன. பாகிஸ்தான் எல்லையில் குனார் மகாணத்தில் நேற்று முன்தினம் அமெரிக்க படைகள் வான்வழித் தாக்குதல் நடத்தின. அப்போது, டெஹ்ரிக் – இ- பாகிஸ்தான் அமைப்பின் தலைவர் பசுலுல்லா கொல்லப்பட்டார்.

ஆப்கானிஸ்தானில் உள்ள அமெரிக்க படைகள் பிரிவின் செய்தித்தொடர்பாளர் மார்ட்டின் ஓ டொனல் இதை உறுதிபடுத்தியுள்ளார். இந்த தகவலை அமெரிக்க அரசு ஊடகமான வாய்ஸ் ஆப் அமெரிக்கா வெளியிட்டுள்ளது.

பாகிஸ்தானின் சுவாத் பள்ளத்தாக்கைச் சேர்ந்தவர் பசுலுல்லா. அங்கு தலிபான்களுக்கு ஆதரவாக வானொலி நிலையம் ஒன்றை தொடங்கிய அவர், தீவிரவாத ஆதரவு கருத்துக்களை இளைஞர்களிடம் அதன் மூலம் பரப்பி வந்துள்ளார்.

பாகிஸ்தானில் பெண் குழந்தைகளின் கல்விக்காக போராடி வரும் மலாலாவும் இதே பகுதியைச் சேர்ந்தவர். 2012-ம் ஆண்டில் 15 வயதாக இருந்த மலாலா மீது பசுலுல்லா தாக்குதல் நடத்தினார்.

மலாலா சென்ற பள்ளி பேருந்தை தடுத்து நிறுத்திய பசுலுல்லா அவரது தலையை குறி வைத்து சுட்டார். இதில் பலத்த காயமடைந்த மலாலா நீண்ட போராட்டத்திற்கு பின் வெளிநாட்டில் சிகிச்சை பெற்று நாடு திரும்பினார். மலாலாவுக்கு 2014-ம் ஆண்டு அமைதிக்கான நோபல் பரிசு வழங்கப்பட்டது.

பசுலுல்லா கொல்லப்பட்டதாக செய்தி வருவது இது முதல்முறை அல்ல. 2010-ம் ஆண்டும் அமெரிக்கப்படைகள் நடத்திய தாக்குதலில் அவர் உயிரிழந்ததாக தகவல் வெளியானது. எனினும் பின்னர் அது தவறான தகவல் என தெரிய வந்தது. இதுபோல அவர் உயிரிழந்ததாக நான்கு முறை தகவல் வெளியானது.

There are 215 comments

 1. You are so awesome! I do not believe I have read through anything like
  this before. So great to discover somebody with some original thoughts on this topic.

  Really.. thank you for starting this up. This web site is something that is
  needed on the internet, someone with a little
  originality!

 2. Does your site have a contact page? I’m having
  trouble locating it but, I’d like to shoot you an e-mail.
  I’ve got some recommendations for your blog you might be interested in hearing.
  Either way, great site and I look forward to seeing it improve over
  time.

 3. Fantastic website you have here but I was wanting to know if
  you knew of any discussion boards that cover the same topics talked about here?
  I’d really like to be a part of group where I can get suggestions from other knowledgeable people
  that share the same interest. If you have any suggestions, please let me know.
  Cheers!

 4. Greetings from Carolina! I’m bored to death at work
  so I decided to browse your blog on my iphone during lunch break.
  I really like the information you present here and can’t wait to take a look when I get home.
  I’m amazed at how fast your blog loaded on my phone .. I’m not even using WIFI,
  just 3G .. Anyways, awesome site!

 5. “4 Songs for the Club” Is a 4 song CD-EP from B-Rock, For Dj’s and Bars and Dance clubs ..”Dance”Features Rockman doing the electronic Vocals on the Chorus. A hand clapping song to get people on tha dance floor ….”Mix It With Tha Water”. Features B-Rocks Team member Pif .. Tha song is an urban street tale with a great Trap Beat….”I Like It Straight” is Bound to be a New Club/ Bar Anthem for the DJ’s to get the crowds up on their feet and to get another drink..LOL…and “Crack Them bottle (Get Fucked Up)” well that’s a story that all party goers live on the weekend! … 4 Dance Hits 4 tha Club.. a great EP for any DJ to have

 6. My countless comments are like A sinking sea, without a response. There is no longer your footprint in the space, but in my heart, You still occupy an important position, and hesitate to leave.

 7. Like a bee butterfly flying over the flowers, like a clear spring flowing through the valley, in the memory of the memory, the life in the high school era is just like a colorful page, or a movement of cheerful notes.

 8. Tomorrow will be a long journey, tonight without sleep, I do n’t know when to see you on this trip, I miss it, and send my most sincere wishes to my best friend.

 9. The road is long and steep. Maybe you are tired. You want to give up. you can only hold back the tired feet, relax the complex thoughts in your heart, and keep going forward step by step. Believe a word: do not give up, only succeed.

 10. Life is playing chess with God. You take one step, God takes one step. It is impossible for you to take every step, so you must take every step of your own. The final destiny is either you will have God’s army, or God will be your army.

 11. What other people think of you and how you say it is their business, it has nothing to do with you, how you live, how you live, and it has nothing to do with them, be yourself.

 12. There is a kind of love that is deeply in love, but can’t say it; there is a kind of love that obviously wants to give up, but can’t give up; there is a kind of love, knowing that it is suffering, but can’t hold back; Can’t take it back already.

 13. Time will always give you the answer, who is the one who really hurts you and who really cares about you; who is who you care about but who cares nothing about you. Some people are not worth cherishing too much, while others are worth cherishing

 14. Woah! I’m really loving the template/theme of this site. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s very difficult to get that “perfect balance” between superb usability and visual appearance. I must say you have done a fantastic job with this. Additionally, the blog loads extremely quick for me on Internet explorer. Superb Blog!|

 15. I loved as much as you’ll receive carried out right here. The sketch is attractive, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get got an edginess over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again since exactly the same nearly very often inside case you shield this increase.|

Leave a comment

Your email address will not be published.