சுவிசில் உணர்வெழுச்சியுடன் முன்னெடுக்கப்பட்ட மே 18 – தமிழின அழிப்பு நாள்!!!

6749 321

ஈழத்தமிழர் வரலாற்றில் மறக்கமுடியாத வலியாக மாறியதும்;, சிறிலங்கா அரசினால் மிகவும் திட்டமிடப்பட்டும், சர்வதேச நாடுகளின் அனுசரணையுடனும் தமிழர்கள் மீது நடாத்தப்பட்ட இருபத்தியோராம் நூற்றாண்டின் அதியுச்ச இனப்பேரழிப்பு நடந்ததுமான தமிழீழத்தில், இறுதிவரை மண்டியிடாது போராடிய மாவீரர்களுக்கும், மக்களுக்குமான ஒன்பதாம் ஆண்டு நினைவுகள் சுமந்த கவனயீர்ப்பு நிகழ்வான, மே 18 – தமிழின அழிப்பு நாளானது 18.05.2018 வெள்ளிக்கிழமை அன்று சிறப்பாக நடைபெற்றது. இதில் பல நூற்றுக்கணக்கில் சுவிஸ் வாழ் தமிழ்மக்கள் மிகவும் கனத்த இதயங்களுடன் வலி சுமந்த நினைவுகளை நெஞ்சினில் சுமந்து மிகவும் உணர்வுபூர்வமாக கலந்து கொண்டிருந்தனர்.

சுவிஸ் தமிழர் ஒருங்கிணைப்புக் குழுவினால் நடாத்தப்பெற்ற இக் கவனயீர்ப்பு நிகழ்வானது பொதுச்சுடரேற்றலுடன், சுவிஸ் மற்றும் தமிழீழத் தேசியக்கொடிகள் ஏற்றி வைக்கப்பட்டதனைத் தொடர்ந்து ஈகைச்சுடரேற்றல்இ அகவணக்கத்துடன் சுடர், மலர் வணக்கம் செலுத்தப்பட்டது.

நிகழ்வில் சுவிசின் தொழிற்கட்சி சார்பில் பிரமுகர்கள்; கலந்து கொண்டு சிறப்புரையாற்றியதுடன், சமகால அரசியல் தொடர்பான எழுச்சியுரையுடன், இளையோர்களால் வேற்றின மக்களும் புரிந்து கொள்ளக் கூடிய வகையில் ஜேர்மன், பிரெஞ்சு, இத்தாலி, ஆகிய மொழிகளில்; பேச்சுக்களும் இடம்பெற்றிருந்தன.

தமிழின அழிப்பு நாளினை முன்னிட்டு அனைத்துலகத் தொடர்பக வெளியீட்டுப்பிரிவினால் சிறப்பு வெளியீடாக வலிகளின் மொழி இறுவட்டு வெளியிட்டு வைக்கப்பட்டதுடன், இனஅழிப்பு சார்ந்த துண்டுப்பிரசுரங்களும் வேற்றினத்தவர்களுக்கு இளையோர்களால் வழங்கப்பட்டதுடன் இனஅழிப்பு சார்ந்தும் தெளிவாகவும், விரிவாகவும் விளங்கப்படுத்தப்பட்டது.

நிகழ்வில் தமிழின அழிப்பு சார்ந்த, தமிழின அழிப்பிற்கு நீதி கேட்கும் வகையிலான பதாதைகளைத் தாங்கிய சுவிஸ் வாழ் தமிழ்மக்கள்; தமது உணர்வுகளை ஆற்றாமையோடு வெளிப்படுத்தியதோடு நாம் அனைவரும் ஒற்றுமையாக தாயகம் நோக்கி தொடர்ந்து பயணிப்போம் என்ற உறுதிமொழியுடன் நம்புங்கள் தமிழீழம் பாடலைத் தொடர்ந்து சுவிஸ் நாட்டின் கொடியுடன் தமிழீழத் தேசியக்கொடியும் இறக்கப்பட்டு, தமிழர்களின் தாரக மந்திரத்துடன் ஷவலிகளிலிருந்து வலிமை பெறுவோம்! உறுதி கொள்வோம்! உரிமை மீட்போம்!| என்ற உணர்வுடன் நிகழ்வுகள் எழுச்சியுடன் நிறைவுபெற்றது.
சுவிஸ் தமிழர் ஒருங்கிணைப்புக்குழு.

There are 321 comments

 1. Good post. I learn something totally new and challenging on blogs I stumbleupon on a daily basis. It will always be helpful to read through articles from other authors and practice something from other sites.

 2. I blog quite often and I seriously appreciate your information. This great article has really peaked my interest. I am going to take a note of your website and keep checking for new information about once per week. I subscribed to your Feed as well.

 3. It is an extremely amazing powerful resource that you’re offering and you just provide it away cost-free!! I comparable to discovering websites ones comprehend the particular valuation on supplying you with a excellent learning resource for zero cost. We truly dearly loved examining this web site. Regards!

 4. I’m impressed, I have to admit. Seldom do I encounter a blog that’s equally educative and engaging, and let me tell you, you’ve hit the nail on the head. The problem is something which too few folks are speaking intelligently about. Now i’m very happy I came across this during my hunt for something concerning this.

 5. This in turn guide has a tendency to have a number of targeted visitors. Just how do you advertise it? This tool provides for a very good creative contort around information. We suppose using an issue incredible or just significant offer you information on plays the main element.

 6. Right here is the perfect website for everyone who would like to understand this topic. You know so much its almost tough to argue with you (not that I personally will need to…HaHa). You definitely put a fresh spin on a subject which has been discussed for a long time. Excellent stuff, just great!

 7. Everything is very open with a precise clarification of the challenges. It was definitely informative. Your website is very useful. Thank you for sharing!

 8. Spot on with this write-up, I really believe this site needs a great deal more attention. I’ll probably be back again to read more, thanks for the info!

 9. Hi there, I do believe your web site could be having web browser compatibility issues. Whenever I take a look at your blog in Safari, it looks fine however, if opening in Internet Explorer, it has some overlapping issues. I simply wanted to give you a quick heads up! Besides that, wonderful website!

 10. Great blog you have here.. It’s hard to find high quality writing like yours these days. I honestly appreciate people like you! Take care!!

 11. This is the perfect webpage for anybody who wishes to find out about this topic. You understand a whole lot its almost hard to argue with you (not that I personally would want to…HaHa). You certainly put a fresh spin on a subject that’s been written about for ages. Wonderful stuff, just wonderful!

 12. I’m extremely pleased to discover this web site. I want to to thank you for your time for this particularly fantastic read!! I definitely savored every little bit of it and i also have you book-marked to look at new stuff on your web site.

 13. You made some decent points there. I checked on the net for additional information about the issue and found most people will go along with your views on this website.

 14. Can I simply say what a comfort to find somebody that actually understands what they are discussing online. You actually understand how to bring a problem to light and make it important. More people have to read this and understand this side of the story. I was surprised you aren’t more popular since you surely have the gift.

 15. You’re so awesome! I don’t think I’ve truly read anything like this before. So nice to find someone with a few genuine thoughts on this subject matter. Seriously.. thanks for starting this up. This site is something that is needed on the internet, someone with some originality!

 16. Right here is the right webpage for anyone who hopes to find out about this topic. You realize so much its almost hard to argue with you (not that I personally would want to…HaHa). You definitely put a fresh spin on a subject that’s been written about for a long time. Wonderful stuff, just great!

 17. Hi there! I could have sworn I’ve visited this website before but after going through many of the posts I realized it’s new to me. Anyhow, I’m certainly happy I stumbled upon it and I’ll be bookmarking it and checking back regularly!

 18. Howdy! Someone in my Facebook group shared this site with us so I came to take a look. I’m definitely loving the information. I’m bookmarking and will be tweeting this to my followers! Fantastic blog and brilliant design.

 19. Hi, I do believe this is a great blog. I stumbledupon it 😉 I am going to return yet again since I bookmarked it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to guide other people.

 20. May I simply just say what a comfort to uncover an individual who truly knows what they are discussing on the internet. You definitely know how to bring a problem to light and make it important. A lot more people must look at this and understand this side of the story. I can’t believe you are not more popular given that you definitely have the gift.

 21. Hello there, I do believe your web site might be having browser compatibility issues. When I take a look at your site in Safari, it looks fine but when opening in I.E., it has some overlapping issues. I simply wanted to provide you with a quick heads up! Other than that, excellent blog!

 22. Nice post. I learn something new and challenging on websites I stumbleupon everyday. It’s always exciting to read through articles from other authors and use something from other sites.

 23. Howdy! This post couldn’t be written any better! Going through this article reminds me of my previous roommate! He continually kept preaching about this. I am going to forward this post to him. Fairly certain he’ll have a good read. Thank you for sharing!

 24. After I initially left a comment I seem to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on whenever a comment is added I get 4 emails with the exact same comment. Is there an easy method you can remove me from that service? Many thanks!

 25. After exploring a few of the blog articles on your blog, I truly like your way of blogging. I saved as a favorite it to my bookmark webpage list and will be checking back in the near future. Please check out my website too and let me know what you think.

 26. Hey there! I just would like to give you a huge thumbs up for the excellent info you’ve got here on this post. I am coming back to your blog for more soon.

 27. Next time I read a blog, I hope that it won’t fail me just as much as this particular one. I mean, I know it was my choice to read through, however I actually believed you’d have something interesting to talk about. All I hear is a bunch of moaning about something that you can fix if you weren’t too busy searching for attention.

 28. Aw, this was a really good post. Spending some time and actual effort to generate a good article… but what can I say… I procrastinate a lot and never manage to get anything done.

 29. An outstanding share! I have just forwarded this onto a co-worker who had been doing a little homework on this. And he actually ordered me dinner simply because I stumbled upon it for him… lol. So allow me to reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanks for spending the time to talk about this issue here on your blog.

 30. Your style is unique compared to other folks I have read stuff from. I appreciate you for posting when you have the opportunity, Guess I will just book mark this blog.

 31. Your style is unique in comparison to other folks I have read stuff from. Many thanks for posting when you’ve got the opportunity, Guess I’ll just book mark this web site.

 32. You are so interesting! I do not suppose I’ve truly read through a single thing like this before. So wonderful to discover another person with original thoughts on this issue. Seriously.. many thanks for starting this up. This web site is something that is needed on the internet, someone with some originality!

 33. When I originally commented I seem to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on whenever a comment is added I receive four emails with the same comment. Is there a way you can remove me from that service? Thanks a lot.

 34. I’m amazed, I must say. Seldom do I encounter a blog that’s both equally educative and amusing, and without a doubt, you’ve hit the nail on the head. The issue is something that too few people are speaking intelligently about. Now i’m very happy I stumbled across this during my search for something regarding this.

 35. When I initially commented I seem to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a comment is added I receive four emails with the exact same comment. There has to be a way you can remove me from that service? Many thanks!

 36. I was curious if you ever considered changing the page layout of your blog? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having 1 or 2 images. Maybe you could space it out better?

 37. You made some really good points there. I looked on the internet for more info about the issue and found most individuals will go along with your views on this web site.

 38. Spot on with this write-up, I truly feel this amazing site needs far more attention. I’ll probably be back again to read through more, thanks for the information!

 39. You are so awesome! I don’t believe I have read a single thing like this before. So wonderful to find someone with some genuine thoughts on this subject. Seriously.. thank you for starting this up. This site is something that’s needed on the internet, someone with some originality!

 40. My brother recommended I might like this blog. He was entirely right. This post truly made my day. You cann’t imagine simply how much time I had spent for this info! Thanks!|

 41. I must thank you for the efforts you’ve put in writing this site. I’m hoping to view the same high-grade content from you later on as well. In fact, your creative writing abilities has inspired me to get my own blog now 😉

 42. Your style is so unique in comparison to other people I’ve read stuff from. Thank you for posting when you have the opportunity, Guess I’ll just bookmark this blog.

 43. Right here is the perfect webpage for anybody who wants to find out about this topic. You understand so much its almost tough to argue with you (not that I personally would want to…HaHa). You definitely put a new spin on a subject which has been discussed for many years. Excellent stuff, just great!

 44. There are certainly a number of details like that to take into consideration. That could be a great level to carry up. I offer the ideas above as basic inspiration however clearly there are questions like the one you convey up where an important thing shall be working in sincere good faith. I don?t know if greatest practices have emerged round issues like that, but I am certain that your job is clearly identified as a fair game. Both boys and girls really feel the influence of just a moment’s pleasure, for the remainder of their lives.

 45. I must thank you for the efforts you’ve put in penning this blog. I am hoping to check out the same high-grade blog posts by you later on as well. In fact, your creative writing abilities has encouraged me to get my own website now 😉

 46. Everything is very open with a clear explanation of the challenges. It was truly informative. Your website is useful. Many thanks for sharing.

 47. Oh my goodness! Awesome article dude! Many thanks, However I am experiencing troubles with your RSS. I don’t understand the reason why I cannot subscribe to it. Is there anybody having similar RSS issues? Anyone that knows the answer can you kindly respond? Thanks!!

 48. I truly love your site.. Great colors & theme. Did you make this site yourself? Please reply back as I’m wanting to create my very own blog and want to find out where you got this from or just what the theme is called. Many thanks!

 49. Aw, this was an extremely nice post. Taking a few minutes and actual effort to create a really good article… but what can I say… I put things off a lot and don’t seem to get nearly anything done.

 50. Right here is the right web site for anyone who would like to find out about this topic. You realize so much its almost hard to argue with you (not that I actually will need to…HaHa). You definitely put a fresh spin on a topic that has been written about for a long time. Excellent stuff, just wonderful!

 51. Oh my goodness! Amazing article dude! Many thanks, However I am experiencing difficulties with your RSS. I don’t understand the reason why I cannot join it. Is there anyone else getting identical RSS problems? Anyone that knows the solution will you kindly respond? Thanx!!

 52. I seriously love your blog.. Pleasant colors & theme. Did you develop this amazing site yourself? Please reply back as I’m attempting to create my own blog and would love to find out where you got this from or exactly what the theme is named. Thanks!

 53. The very next time I read a blog, Hopefully it does not fail me just as much as this one. After all, I know it was my choice to read, however I truly believed you’d have something useful to say. All I hear is a bunch of whining about something you can fix if you were not too busy searching for attention.

 54. Having read this I thought it was really informative. I appreciate you taking the time and effort to put this information together. I once again find myself spending a lot of time both reading and commenting. But so what, it was still worth it!

 55. Howdy! I just would like to give you a huge thumbs up for the excellent information you have here on this post. I will be coming back to your site for more soon.

 56. An impressive share! I’ve just forwarded this onto a co-worker who was doing a little homework on this. And he actually bought me dinner because I found it for him… lol. So allow me to reword this…. Thanks for the meal!! But yeah, thanks for spending time to talk about this issue here on your blog.

 57. You are so awesome! I don’t suppose I’ve truly read a single thing like this before. So good to discover someone with a few original thoughts on this subject. Seriously.. thanks for starting this up. This site is something that is needed on the internet, someone with a bit of originality!

 58. Hello there! This post could not be written much better! Reading through this post reminds me of my previous roommate! He constantly kept talking about this. I will send this information to him. Pretty sure he’ll have a very good read. Thanks for sharing!

 59. Hello! I could have sworn I’ve been to your blog before but after going through many of the posts I realized it’s new to me. Nonetheless, I’m definitely pleased I discovered it and I’ll be book-marking it and checking back regularly!

 60. I would like to thank you for the efforts you have put in penning this blog. I am hoping to see the same high-grade content by you later on as well. In fact, your creative writing abilities has motivated me to get my own, personal site now 😉

 61. What your stating is absolutely true. I know that everybody should say the similar matter, but I just think that you set it in a way that absolutely everyone can realize. I also really like the photographs you set in the following. They match so effectively with what youre attempting to say. Im sure youll achieve so quite a few men and women with what youve received to say.

 62. I would like to thank you for the efforts you have put in penning this site. I’m hoping to see the same high-grade blog posts from you in the future as well. In fact, your creative writing abilities has motivated me to get my own, personal site now 😉

 63. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point.
  You obviously know what youre talking about, why throw away your intelligence
  on just posting videos to your weblog when you could be giving us something informative to read?

 64. After looking at a handful of the articles on your website, I truly like your way of blogging. I book marked it to my bookmark website list and will be checking back in the near future. Please check out my web site as well and let me know what you think.

 65. Oh my goodness! Impressive article dude! Thanks, However I am having difficulties with your RSS. I don’t know why I can’t join it. Is there anybody else getting similar RSS problems? Anybody who knows the solution will you kindly respond? Thanks!!

 66. Hi! I simply wish to offer you a big thumbs up for your excellent information you have here on this post. I am coming back to your web site for more soon.

 67. I truly love your website.. Excellent colors & theme. Did you create this amazing site yourself? Please reply back as I’m planning to create my very own site and would like to find out where you got this from or what the theme is named. Cheers!

 68. I must thank you for the efforts you have put in penning this blog. I’m hoping to view the same high-grade content by you later on as well. In truth, your creative writing abilities has motivated me to get my very own website now 😉

 69. Howdy! This post couldn’t be written any better! Looking at this article reminds me of my previous roommate! He always kept preaching about this. I’ll forward this article to him. Fairly certain he’ll have a good read. Thanks for sharing!

 70. Good day! I just want to give you a huge thumbs up for your great information you have got here on this post. I’ll be coming back to your website for more soon.

 71. Good – I should certainly pronounce, impressed with your web site. I had no trouble navigating through all the tabs as well as related information ended up being truly simple to do to access. I recently found what I hoped for before you know it at all. Reasonably unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or anything, web site theme . a tones way for your customer to communicate. Excellent task.

 72. I blog frequently and I really thank you for your content. This article has really peaked my interest. I am going to book mark your site and keep checking for new information about once a week. I opted in for your Feed as well.

 73. Good day! I could have sworn I’ve visited this blog before but after going through some of the posts I realized it’s new to me. Nonetheless, I’m definitely delighted I found it and I’ll be bookmarking it and checking back frequently!

 74. Hello there! I simply want to give you a big thumbs up for the great information you have got right here on this post. I am returning to your blog for more soon.

 75. Having read this I believed it was rather informative. I appreciate you spending some time and energy to put this informative article together. I once again find myself personally spending way too much time both reading and commenting. But so what, it was still worthwhile.

 76. Can I simply just say what a comfort to find a person that truly understands what they are talking about online. You actually realize how to bring a problem to light and make it important. More people ought to look at this and understand this side of the story. I was surprised you’re not more popular given that you certainly have the gift.

 77. I’m pretty pleased to uncover this site. I need to to thank you for your time just for this wonderful read!! I definitely really liked every little bit of it and I have you book-marked to check out new stuff on your website.

 78. What’s up everyone, it’s my first go to see at this web site, and
  article is genuinely fruitful designed for me, keep up posting these types of posts.

 79. Hi, I do believe this is a great blog. I stumbledupon it 😉 I may return yet again since i have book marked it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to help others.

 80. I blog frequently and I seriously appreciate your information. This great article has really peaked my interest. I will take a note of your site and keep checking for new information about once per week. I opted in for your Feed as well.

 81. Hello there! This post could not be written much better! Reading through this post reminds me of my previous roommate! He constantly kept preaching about this. I most certainly will forward this post to him. Fairly certain he will have a good read. Thank you for sharing!

 82. Can I just say what a comfort to find somebody who genuinely understands what they are discussing on the internet. You certainly know how to bring an issue to light and make it important. More and more people need to check this out and understand this side of the story. It’s surprising you’re not more popular since you definitely possess the gift.

 83. When I originally left a comment I seem to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on each time a comment is added I recieve four emails with the exact same comment. Is there an easy method you are able to remove me from that service? Kudos.

 84. Hi there! This article could not be written much better! Looking through this article reminds me of my previous roommate! He continually kept preaching about this. I’ll forward this post to him. Pretty sure he’ll have a very good read. I appreciate you for sharing!

 85. Hi there! This post couldn’t be written any better! Looking at this post reminds me of my previous roommate! He constantly kept talking about this. I am going to send this post to him. Fairly certain he’s going to have a great read. Thank you for sharing!

 86. Thanks for your own work on this web site. Gloria enjoys managing research and it’s really obvious why. We all hear all of the powerful medium you render priceless guidelines by means of your web site and as well as cause response from other people on this subject and our favorite child is actually becoming educated a whole lot. Take advantage of the remaining portion of the new year. You are conducting a fabulous job.

 87. This is a very good tip particularly to those fresh to the blogosphere. Simple but very precise information… Thanks for sharing this one. A must read post.

 88. I’m impressed, I have to admit. Seldom do I come across a blog that’s equally educative and engaging, and let me tell you, you have hit the nail on the head. The issue is something which too few people are speaking intelligently about. Now i’m very happy that I came across this in my hunt for something relating to this.

 89. Greetings! Very useful advice within this article! It’s the little changes which will make the most important changes. Many thanks for sharing!

 90. This is the right blog for anybody who wishes to understand this topic. You realize so much its almost hard to argue with you (not that I really would want to…HaHa). You definitely put a brand new spin on a topic which has been written about for years. Excellent stuff, just great!

 91. Aw, this was an exceptionally good post. Taking the time and actual effort to make a very good article… but what can I say… I put things off a lot and don’t manage to get nearly anything done.

 92. Its like you learn my mind! You appear to know so much approximately this, like you wrote the e-book in it or something. I believe that you simply can do with some percent to drive the message house a bit, however instead of that, this is great blog. An excellent read. I will definitely be back.

 93. Howdy! This article could not be written much better! Going through this post reminds me of my previous roommate! He always kept preaching about this. I’ll forward this article to him. Fairly certain he will have a great read. Many thanks for sharing!

 94. Having read this I believed it was very enlightening. I appreciate you taking the time and effort to put this information together. I once again find myself personally spending a significant amount of time both reading and posting comments. But so what, it was still worthwhile!

 95. I really love your blog.. Excellent colors & theme. Did you build this amazing site yourself? Please reply back as I’m wanting to create my very own site and would like to find out where you got this from or exactly what the theme is called. Cheers!

 96. Hi there just wanted to give you a quick heads up. The text in your post seem to be running off the screen in Firefox. I’m not sure if this is a formatting issue or something to do with internet browser compatibility but I figured I’d post to let you know. The style and design look great though! Hope you get the problem resolved soon. Many thanks

 97. A motivating discussion is worth comment. I think that you should publish more on this subject matter, it might not be a taboo subject but typically people don’t talk about these issues. To the next! All the best!!

 98. Good post. I learn something totally new and challenging on sites I stumbleupon every day. It will always be interesting to read content from other authors and practice something from their sites.

 99. When I initially commented I appear to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now every time a comment is added I recieve four emails with the exact same comment. Perhaps there is an easy method you are able to remove me from that service? Appreciate it!

 100. Having read this I thought it was extremely enlightening. I appreciate you spending some time and energy to put this information together. I once again find myself spending a lot of time both reading and commenting. But so what, it was still worth it!

 101. Attractive section of content. I just stumbled upon your weblog and in accession capital to assert that I acquire in fact enjoyed account your blog posts. Anyway I’ll be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently fast.

 102. I blog quite often and I genuinely thank you for your information. Your article has truly peaked my interest. I’m going to bookmark your site and keep checking for new information about once a week. I opted in for your Feed too.

 103. I blog frequently and I seriously thank you for your content. The article has really peaked my interest. I will bookmark your blog and keep checking for new information about once per week. I subscribed to your RSS feed too.

 104. I’m amazed, I must say. Seldom do I encounter a blog that’s equally educative and engaging, and let me tell you, you’ve hit the nail on the head. The problem is something too few people are speaking intelligently about. Now i’m very happy I found this in my search for something regarding this.

 105. I like the helpful info you provide in your articles. I’ll bookmark your weblog and check again here regularly. I’m quite sure I will learn many new stuff right here! Best of luck for the next!

 106. I have to thank you for the efforts you’ve put in penning this blog. I really hope to view the same high-grade blog posts from you in the future as well. In truth, your creative writing abilities has encouraged me to get my own, personal website now 😉

 107. After I initially commented I seem to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on whenever a comment is added I receive four emails with the exact same comment. There has to be an easy method you are able to remove me from that service? Thanks a lot!

 108. After I originally commented I seem to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on whenever a comment is added I receive four emails with the exact same comment. Perhaps there is a way you are able to remove me from that service? Kudos!

 109. I’m extremely pleased to discover this page. I want to to thank you for ones time due to this fantastic read!! I definitely really liked every bit of it and I have you book marked to look at new things on your website.

 110. Howdy! This blog post could not be written any better! Reading through this post reminds me of my previous roommate! He continually kept preaching about this. I most certainly will send this information to him. Fairly certain he’ll have a good read. Thank you for sharing!

 111. Those who are more talented than me are not as handsome as me, and those who are more handsome than me are not as talented as me!

 112. I’m amazed, I have to admit. Seldom do I come across a blog that’s both equally educative and entertaining, and let me tell you, you’ve hit the nail on the head. The problem is an issue that too few men and women are speaking intelligently about. I am very happy I found this in my hunt for something relating to this.

Leave a comment

Your email address will not be published.