சுவிசில் உணர்வெழுச்சியுடன் முன்னெடுக்கப்பட்ட மே 18 – தமிழின அழிப்பு நாள்!!!

10127 1,624

ஈழத்தமிழர் வரலாற்றில் மறக்கமுடியாத வலியாக மாறியதும்;, சிறிலங்கா அரசினால் மிகவும் திட்டமிடப்பட்டும், சர்வதேச நாடுகளின் அனுசரணையுடனும் தமிழர்கள் மீது நடாத்தப்பட்ட இருபத்தியோராம் நூற்றாண்டின் அதியுச்ச இனப்பேரழிப்பு நடந்ததுமான தமிழீழத்தில், இறுதிவரை மண்டியிடாது போராடிய மாவீரர்களுக்கும், மக்களுக்குமான ஒன்பதாம் ஆண்டு நினைவுகள் சுமந்த கவனயீர்ப்பு நிகழ்வான, மே 18 – தமிழின அழிப்பு நாளானது 18.05.2018 வெள்ளிக்கிழமை அன்று சிறப்பாக நடைபெற்றது. இதில் பல நூற்றுக்கணக்கில் சுவிஸ் வாழ் தமிழ்மக்கள் மிகவும் கனத்த இதயங்களுடன் வலி சுமந்த நினைவுகளை நெஞ்சினில் சுமந்து மிகவும் உணர்வுபூர்வமாக கலந்து கொண்டிருந்தனர்.

சுவிஸ் தமிழர் ஒருங்கிணைப்புக் குழுவினால் நடாத்தப்பெற்ற இக் கவனயீர்ப்பு நிகழ்வானது பொதுச்சுடரேற்றலுடன், சுவிஸ் மற்றும் தமிழீழத் தேசியக்கொடிகள் ஏற்றி வைக்கப்பட்டதனைத் தொடர்ந்து ஈகைச்சுடரேற்றல்இ அகவணக்கத்துடன் சுடர், மலர் வணக்கம் செலுத்தப்பட்டது.

நிகழ்வில் சுவிசின் தொழிற்கட்சி சார்பில் பிரமுகர்கள்; கலந்து கொண்டு சிறப்புரையாற்றியதுடன், சமகால அரசியல் தொடர்பான எழுச்சியுரையுடன், இளையோர்களால் வேற்றின மக்களும் புரிந்து கொள்ளக் கூடிய வகையில் ஜேர்மன், பிரெஞ்சு, இத்தாலி, ஆகிய மொழிகளில்; பேச்சுக்களும் இடம்பெற்றிருந்தன.

தமிழின அழிப்பு நாளினை முன்னிட்டு அனைத்துலகத் தொடர்பக வெளியீட்டுப்பிரிவினால் சிறப்பு வெளியீடாக வலிகளின் மொழி இறுவட்டு வெளியிட்டு வைக்கப்பட்டதுடன், இனஅழிப்பு சார்ந்த துண்டுப்பிரசுரங்களும் வேற்றினத்தவர்களுக்கு இளையோர்களால் வழங்கப்பட்டதுடன் இனஅழிப்பு சார்ந்தும் தெளிவாகவும், விரிவாகவும் விளங்கப்படுத்தப்பட்டது.

நிகழ்வில் தமிழின அழிப்பு சார்ந்த, தமிழின அழிப்பிற்கு நீதி கேட்கும் வகையிலான பதாதைகளைத் தாங்கிய சுவிஸ் வாழ் தமிழ்மக்கள்; தமது உணர்வுகளை ஆற்றாமையோடு வெளிப்படுத்தியதோடு நாம் அனைவரும் ஒற்றுமையாக தாயகம் நோக்கி தொடர்ந்து பயணிப்போம் என்ற உறுதிமொழியுடன் நம்புங்கள் தமிழீழம் பாடலைத் தொடர்ந்து சுவிஸ் நாட்டின் கொடியுடன் தமிழீழத் தேசியக்கொடியும் இறக்கப்பட்டு, தமிழர்களின் தாரக மந்திரத்துடன் ஷவலிகளிலிருந்து வலிமை பெறுவோம்! உறுதி கொள்வோம்! உரிமை மீட்போம்!| என்ற உணர்வுடன் நிகழ்வுகள் எழுச்சியுடன் நிறைவுபெற்றது.
சுவிஸ் தமிழர் ஒருங்கிணைப்புக்குழு.

There are 1,624 comments

 1. Good post. I learn something totally new and challenging on blogs I stumbleupon on a daily basis. It will always be helpful to read through articles from other authors and practice something from other sites.

 2. I blog quite often and I seriously appreciate your information. This great article has really peaked my interest. I am going to take a note of your website and keep checking for new information about once per week. I subscribed to your Feed as well.

 3. It is an extremely amazing powerful resource that you’re offering and you just provide it away cost-free!! I comparable to discovering websites ones comprehend the particular valuation on supplying you with a excellent learning resource for zero cost. We truly dearly loved examining this web site. Regards!

 4. I’m impressed, I have to admit. Seldom do I encounter a blog that’s equally educative and engaging, and let me tell you, you’ve hit the nail on the head. The problem is something which too few folks are speaking intelligently about. Now i’m very happy I came across this during my hunt for something concerning this.

 5. This in turn guide has a tendency to have a number of targeted visitors. Just how do you advertise it? This tool provides for a very good creative contort around information. We suppose using an issue incredible or just significant offer you information on plays the main element.

 6. Right here is the perfect website for everyone who would like to understand this topic. You know so much its almost tough to argue with you (not that I personally will need to…HaHa). You definitely put a fresh spin on a subject which has been discussed for a long time. Excellent stuff, just great!

 7. Everything is very open with a precise clarification of the challenges. It was definitely informative. Your website is very useful. Thank you for sharing!

 8. Spot on with this write-up, I really believe this site needs a great deal more attention. I’ll probably be back again to read more, thanks for the info!

 9. Hi there, I do believe your web site could be having web browser compatibility issues. Whenever I take a look at your blog in Safari, it looks fine however, if opening in Internet Explorer, it has some overlapping issues. I simply wanted to give you a quick heads up! Besides that, wonderful website!

 10. Great blog you have here.. It’s hard to find high quality writing like yours these days. I honestly appreciate people like you! Take care!!

 11. This is the perfect webpage for anybody who wishes to find out about this topic. You understand a whole lot its almost hard to argue with you (not that I personally would want to…HaHa). You certainly put a fresh spin on a subject that’s been written about for ages. Wonderful stuff, just wonderful!

 12. I’m extremely pleased to discover this web site. I want to to thank you for your time for this particularly fantastic read!! I definitely savored every little bit of it and i also have you book-marked to look at new stuff on your web site.

 13. You made some decent points there. I checked on the net for additional information about the issue and found most people will go along with your views on this website.

 14. Can I simply say what a comfort to find somebody that actually understands what they are discussing online. You actually understand how to bring a problem to light and make it important. More people have to read this and understand this side of the story. I was surprised you aren’t more popular since you surely have the gift.

 15. You’re so awesome! I don’t think I’ve truly read anything like this before. So nice to find someone with a few genuine thoughts on this subject matter. Seriously.. thanks for starting this up. This site is something that is needed on the internet, someone with some originality!

 16. Right here is the right webpage for anyone who hopes to find out about this topic. You realize so much its almost hard to argue with you (not that I personally would want to…HaHa). You definitely put a fresh spin on a subject that’s been written about for a long time. Wonderful stuff, just great!

 17. Hi there! I could have sworn I’ve visited this website before but after going through many of the posts I realized it’s new to me. Anyhow, I’m certainly happy I stumbled upon it and I’ll be bookmarking it and checking back regularly!

 18. Howdy! Someone in my Facebook group shared this site with us so I came to take a look. I’m definitely loving the information. I’m bookmarking and will be tweeting this to my followers! Fantastic blog and brilliant design.

 19. Hi, I do believe this is a great blog. I stumbledupon it 😉 I am going to return yet again since I bookmarked it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to guide other people.

 20. May I simply just say what a comfort to uncover an individual who truly knows what they are discussing on the internet. You definitely know how to bring a problem to light and make it important. A lot more people must look at this and understand this side of the story. I can’t believe you are not more popular given that you definitely have the gift.

 21. Hello there, I do believe your web site might be having browser compatibility issues. When I take a look at your site in Safari, it looks fine but when opening in I.E., it has some overlapping issues. I simply wanted to provide you with a quick heads up! Other than that, excellent blog!

 22. Nice post. I learn something new and challenging on websites I stumbleupon everyday. It’s always exciting to read through articles from other authors and use something from other sites.

 23. Howdy! This post couldn’t be written any better! Going through this article reminds me of my previous roommate! He continually kept preaching about this. I am going to forward this post to him. Fairly certain he’ll have a good read. Thank you for sharing!

 24. After I initially left a comment I seem to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on whenever a comment is added I get 4 emails with the exact same comment. Is there an easy method you can remove me from that service? Many thanks!

 25. After exploring a few of the blog articles on your blog, I truly like your way of blogging. I saved as a favorite it to my bookmark webpage list and will be checking back in the near future. Please check out my website too and let me know what you think.

 26. Hey there! I just would like to give you a huge thumbs up for the excellent info you’ve got here on this post. I am coming back to your blog for more soon.

 27. Next time I read a blog, I hope that it won’t fail me just as much as this particular one. I mean, I know it was my choice to read through, however I actually believed you’d have something interesting to talk about. All I hear is a bunch of moaning about something that you can fix if you weren’t too busy searching for attention.

 28. Aw, this was a really good post. Spending some time and actual effort to generate a good article… but what can I say… I procrastinate a lot and never manage to get anything done.

 29. An outstanding share! I have just forwarded this onto a co-worker who had been doing a little homework on this. And he actually ordered me dinner simply because I stumbled upon it for him… lol. So allow me to reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanks for spending the time to talk about this issue here on your blog.

 30. Your style is unique compared to other folks I have read stuff from. I appreciate you for posting when you have the opportunity, Guess I will just book mark this blog.

 31. Your style is unique in comparison to other folks I have read stuff from. Many thanks for posting when you’ve got the opportunity, Guess I’ll just book mark this web site.

 32. You are so interesting! I do not suppose I’ve truly read through a single thing like this before. So wonderful to discover another person with original thoughts on this issue. Seriously.. many thanks for starting this up. This web site is something that is needed on the internet, someone with some originality!

 33. When I originally commented I seem to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on whenever a comment is added I receive four emails with the same comment. Is there a way you can remove me from that service? Thanks a lot.

 34. I’m amazed, I must say. Seldom do I encounter a blog that’s both equally educative and amusing, and without a doubt, you’ve hit the nail on the head. The issue is something that too few people are speaking intelligently about. Now i’m very happy I stumbled across this during my search for something regarding this.

 35. When I initially commented I seem to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a comment is added I receive four emails with the exact same comment. There has to be a way you can remove me from that service? Many thanks!

 36. I was curious if you ever considered changing the page layout of your blog? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having 1 or 2 images. Maybe you could space it out better?

 37. You made some really good points there. I looked on the internet for more info about the issue and found most individuals will go along with your views on this web site.

 38. Spot on with this write-up, I truly feel this amazing site needs far more attention. I’ll probably be back again to read through more, thanks for the information!

 39. You are so awesome! I don’t believe I have read a single thing like this before. So wonderful to find someone with some genuine thoughts on this subject. Seriously.. thank you for starting this up. This site is something that’s needed on the internet, someone with some originality!

 40. My brother recommended I might like this blog. He was entirely right. This post truly made my day. You cann’t imagine simply how much time I had spent for this info! Thanks!|

 41. I must thank you for the efforts you’ve put in writing this site. I’m hoping to view the same high-grade content from you later on as well. In fact, your creative writing abilities has inspired me to get my own blog now 😉

 42. Your style is so unique in comparison to other people I’ve read stuff from. Thank you for posting when you have the opportunity, Guess I’ll just bookmark this blog.

 43. Right here is the perfect webpage for anybody who wants to find out about this topic. You understand so much its almost tough to argue with you (not that I personally would want to…HaHa). You definitely put a new spin on a subject which has been discussed for many years. Excellent stuff, just great!

 44. There are certainly a number of details like that to take into consideration. That could be a great level to carry up. I offer the ideas above as basic inspiration however clearly there are questions like the one you convey up where an important thing shall be working in sincere good faith. I don?t know if greatest practices have emerged round issues like that, but I am certain that your job is clearly identified as a fair game. Both boys and girls really feel the influence of just a moment’s pleasure, for the remainder of their lives.

 45. I must thank you for the efforts you’ve put in penning this blog. I am hoping to check out the same high-grade blog posts by you later on as well. In fact, your creative writing abilities has encouraged me to get my own website now 😉

 46. Everything is very open with a clear explanation of the challenges. It was truly informative. Your website is useful. Many thanks for sharing.

 47. Oh my goodness! Awesome article dude! Many thanks, However I am experiencing troubles with your RSS. I don’t understand the reason why I cannot subscribe to it. Is there anybody having similar RSS issues? Anyone that knows the answer can you kindly respond? Thanks!!

 48. I truly love your site.. Great colors & theme. Did you make this site yourself? Please reply back as I’m wanting to create my very own blog and want to find out where you got this from or just what the theme is called. Many thanks!

 49. Aw, this was an extremely nice post. Taking a few minutes and actual effort to create a really good article… but what can I say… I put things off a lot and don’t seem to get nearly anything done.

 50. Right here is the right web site for anyone who would like to find out about this topic. You realize so much its almost hard to argue with you (not that I actually will need to…HaHa). You definitely put a fresh spin on a topic that has been written about for a long time. Excellent stuff, just wonderful!

 51. Oh my goodness! Amazing article dude! Many thanks, However I am experiencing difficulties with your RSS. I don’t understand the reason why I cannot join it. Is there anyone else getting identical RSS problems? Anyone that knows the solution will you kindly respond? Thanx!!

 52. I seriously love your blog.. Pleasant colors & theme. Did you develop this amazing site yourself? Please reply back as I’m attempting to create my own blog and would love to find out where you got this from or exactly what the theme is named. Thanks!

 53. The very next time I read a blog, Hopefully it does not fail me just as much as this one. After all, I know it was my choice to read, however I truly believed you’d have something useful to say. All I hear is a bunch of whining about something you can fix if you were not too busy searching for attention.

 54. Having read this I thought it was really informative. I appreciate you taking the time and effort to put this information together. I once again find myself spending a lot of time both reading and commenting. But so what, it was still worth it!

 55. Howdy! I just would like to give you a huge thumbs up for the excellent information you have here on this post. I will be coming back to your site for more soon.

 56. An impressive share! I’ve just forwarded this onto a co-worker who was doing a little homework on this. And he actually bought me dinner because I found it for him… lol. So allow me to reword this…. Thanks for the meal!! But yeah, thanks for spending time to talk about this issue here on your blog.

 57. You are so awesome! I don’t suppose I’ve truly read a single thing like this before. So good to discover someone with a few original thoughts on this subject. Seriously.. thanks for starting this up. This site is something that is needed on the internet, someone with a bit of originality!

 58. Hello there! This post could not be written much better! Reading through this post reminds me of my previous roommate! He constantly kept talking about this. I will send this information to him. Pretty sure he’ll have a very good read. Thanks for sharing!

 59. Hello! I could have sworn I’ve been to your blog before but after going through many of the posts I realized it’s new to me. Nonetheless, I’m definitely pleased I discovered it and I’ll be book-marking it and checking back regularly!

 60. I would like to thank you for the efforts you have put in penning this blog. I am hoping to see the same high-grade content by you later on as well. In fact, your creative writing abilities has motivated me to get my own, personal site now 😉

 61. What your stating is absolutely true. I know that everybody should say the similar matter, but I just think that you set it in a way that absolutely everyone can realize. I also really like the photographs you set in the following. They match so effectively with what youre attempting to say. Im sure youll achieve so quite a few men and women with what youve received to say.

 62. I would like to thank you for the efforts you have put in penning this site. I’m hoping to see the same high-grade blog posts from you in the future as well. In fact, your creative writing abilities has motivated me to get my own, personal site now 😉

 63. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point.
  You obviously know what youre talking about, why throw away your intelligence
  on just posting videos to your weblog when you could be giving us something informative to read?

 64. After looking at a handful of the articles on your website, I truly like your way of blogging. I book marked it to my bookmark website list and will be checking back in the near future. Please check out my web site as well and let me know what you think.

 65. Oh my goodness! Impressive article dude! Thanks, However I am having difficulties with your RSS. I don’t know why I can’t join it. Is there anybody else getting similar RSS problems? Anybody who knows the solution will you kindly respond? Thanks!!

 66. Hi! I simply wish to offer you a big thumbs up for your excellent information you have here on this post. I am coming back to your web site for more soon.

 67. I truly love your website.. Excellent colors & theme. Did you create this amazing site yourself? Please reply back as I’m planning to create my very own site and would like to find out where you got this from or what the theme is named. Cheers!

 68. I must thank you for the efforts you have put in penning this blog. I’m hoping to view the same high-grade content by you later on as well. In truth, your creative writing abilities has motivated me to get my very own website now 😉

 69. Howdy! This post couldn’t be written any better! Looking at this article reminds me of my previous roommate! He always kept preaching about this. I’ll forward this article to him. Fairly certain he’ll have a good read. Thanks for sharing!

 70. Good day! I just want to give you a huge thumbs up for your great information you have got here on this post. I’ll be coming back to your website for more soon.

 71. Good – I should certainly pronounce, impressed with your web site. I had no trouble navigating through all the tabs as well as related information ended up being truly simple to do to access. I recently found what I hoped for before you know it at all. Reasonably unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or anything, web site theme . a tones way for your customer to communicate. Excellent task.

 72. I blog frequently and I really thank you for your content. This article has really peaked my interest. I am going to book mark your site and keep checking for new information about once a week. I opted in for your Feed as well.

 73. Good day! I could have sworn I’ve visited this blog before but after going through some of the posts I realized it’s new to me. Nonetheless, I’m definitely delighted I found it and I’ll be bookmarking it and checking back frequently!

 74. Hello there! I simply want to give you a big thumbs up for the great information you have got right here on this post. I am returning to your blog for more soon.

 75. Having read this I believed it was rather informative. I appreciate you spending some time and energy to put this informative article together. I once again find myself personally spending way too much time both reading and commenting. But so what, it was still worthwhile.

 76. Can I simply just say what a comfort to find a person that truly understands what they are talking about online. You actually realize how to bring a problem to light and make it important. More people ought to look at this and understand this side of the story. I was surprised you’re not more popular given that you certainly have the gift.

 77. I’m pretty pleased to uncover this site. I need to to thank you for your time just for this wonderful read!! I definitely really liked every little bit of it and I have you book-marked to check out new stuff on your website.

 78. What’s up everyone, it’s my first go to see at this web site, and
  article is genuinely fruitful designed for me, keep up posting these types of posts.

 79. Hi, I do believe this is a great blog. I stumbledupon it 😉 I may return yet again since i have book marked it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to help others.

 80. I blog frequently and I seriously appreciate your information. This great article has really peaked my interest. I will take a note of your site and keep checking for new information about once per week. I opted in for your Feed as well.

 81. Hello there! This post could not be written much better! Reading through this post reminds me of my previous roommate! He constantly kept preaching about this. I most certainly will forward this post to him. Fairly certain he will have a good read. Thank you for sharing!

 82. Can I just say what a comfort to find somebody who genuinely understands what they are discussing on the internet. You certainly know how to bring an issue to light and make it important. More and more people need to check this out and understand this side of the story. It’s surprising you’re not more popular since you definitely possess the gift.

 83. When I originally left a comment I seem to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on each time a comment is added I recieve four emails with the exact same comment. Is there an easy method you are able to remove me from that service? Kudos.

 84. Hi there! This article could not be written much better! Looking through this article reminds me of my previous roommate! He continually kept preaching about this. I’ll forward this post to him. Pretty sure he’ll have a very good read. I appreciate you for sharing!

 85. Hi there! This post couldn’t be written any better! Looking at this post reminds me of my previous roommate! He constantly kept talking about this. I am going to send this post to him. Fairly certain he’s going to have a great read. Thank you for sharing!

 86. Thanks for your own work on this web site. Gloria enjoys managing research and it’s really obvious why. We all hear all of the powerful medium you render priceless guidelines by means of your web site and as well as cause response from other people on this subject and our favorite child is actually becoming educated a whole lot. Take advantage of the remaining portion of the new year. You are conducting a fabulous job.

 87. This is a very good tip particularly to those fresh to the blogosphere. Simple but very precise information… Thanks for sharing this one. A must read post.

 88. I’m impressed, I have to admit. Seldom do I come across a blog that’s equally educative and engaging, and let me tell you, you have hit the nail on the head. The issue is something which too few people are speaking intelligently about. Now i’m very happy that I came across this in my hunt for something relating to this.

 89. Greetings! Very useful advice within this article! It’s the little changes which will make the most important changes. Many thanks for sharing!

 90. This is the right blog for anybody who wishes to understand this topic. You realize so much its almost hard to argue with you (not that I really would want to…HaHa). You definitely put a brand new spin on a topic which has been written about for years. Excellent stuff, just great!

 91. Aw, this was an exceptionally good post. Taking the time and actual effort to make a very good article… but what can I say… I put things off a lot and don’t manage to get nearly anything done.

 92. Its like you learn my mind! You appear to know so much approximately this, like you wrote the e-book in it or something. I believe that you simply can do with some percent to drive the message house a bit, however instead of that, this is great blog. An excellent read. I will definitely be back.

 93. Howdy! This article could not be written much better! Going through this post reminds me of my previous roommate! He always kept preaching about this. I’ll forward this article to him. Fairly certain he will have a great read. Many thanks for sharing!

 94. Having read this I believed it was very enlightening. I appreciate you taking the time and effort to put this information together. I once again find myself personally spending a significant amount of time both reading and posting comments. But so what, it was still worthwhile!

 95. I really love your blog.. Excellent colors & theme. Did you build this amazing site yourself? Please reply back as I’m wanting to create my very own site and would like to find out where you got this from or exactly what the theme is called. Cheers!

 96. Hi there just wanted to give you a quick heads up. The text in your post seem to be running off the screen in Firefox. I’m not sure if this is a formatting issue or something to do with internet browser compatibility but I figured I’d post to let you know. The style and design look great though! Hope you get the problem resolved soon. Many thanks

 97. A motivating discussion is worth comment. I think that you should publish more on this subject matter, it might not be a taboo subject but typically people don’t talk about these issues. To the next! All the best!!

 98. Good post. I learn something totally new and challenging on sites I stumbleupon every day. It will always be interesting to read content from other authors and practice something from their sites.

 99. When I initially commented I appear to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now every time a comment is added I recieve four emails with the exact same comment. Perhaps there is an easy method you are able to remove me from that service? Appreciate it!

 100. Having read this I thought it was extremely enlightening. I appreciate you spending some time and energy to put this information together. I once again find myself spending a lot of time both reading and commenting. But so what, it was still worth it!

 101. Attractive section of content. I just stumbled upon your weblog and in accession capital to assert that I acquire in fact enjoyed account your blog posts. Anyway I’ll be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently fast.

 102. I blog quite often and I genuinely thank you for your information. Your article has truly peaked my interest. I’m going to bookmark your site and keep checking for new information about once a week. I opted in for your Feed too.

 103. I blog frequently and I seriously thank you for your content. The article has really peaked my interest. I will bookmark your blog and keep checking for new information about once per week. I subscribed to your RSS feed too.

 104. I’m amazed, I must say. Seldom do I encounter a blog that’s equally educative and engaging, and let me tell you, you’ve hit the nail on the head. The problem is something too few people are speaking intelligently about. Now i’m very happy I found this in my search for something regarding this.

 105. I like the helpful info you provide in your articles. I’ll bookmark your weblog and check again here regularly. I’m quite sure I will learn many new stuff right here! Best of luck for the next!

 106. I have to thank you for the efforts you’ve put in penning this blog. I really hope to view the same high-grade blog posts from you in the future as well. In truth, your creative writing abilities has encouraged me to get my own, personal website now 😉

 107. After I initially commented I seem to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on whenever a comment is added I receive four emails with the exact same comment. There has to be an easy method you are able to remove me from that service? Thanks a lot!

 108. After I originally commented I seem to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on whenever a comment is added I receive four emails with the exact same comment. Perhaps there is a way you are able to remove me from that service? Kudos!

 109. I’m extremely pleased to discover this page. I want to to thank you for ones time due to this fantastic read!! I definitely really liked every bit of it and I have you book marked to look at new things on your website.

 110. Howdy! This blog post could not be written any better! Reading through this post reminds me of my previous roommate! He continually kept preaching about this. I most certainly will send this information to him. Fairly certain he’ll have a good read. Thank you for sharing!

 111. Those who are more talented than me are not as handsome as me, and those who are more handsome than me are not as talented as me!

 112. I’m amazed, I have to admit. Seldom do I come across a blog that’s both equally educative and entertaining, and let me tell you, you’ve hit the nail on the head. The problem is an issue that too few men and women are speaking intelligently about. I am very happy I found this in my hunt for something relating to this.

 113. I blog quite often and I genuinely thank you for your information. The article has really peaked my interest. I’m going to book mark your blog and keep checking for new information about once a week. I opted in for your RSS feed as well.

 114. With almost everything which appears to be developing throughout this specific subject matter, your opinions are very exciting. Nonetheless, I beg your pardon, because I do not give credence to your entire idea, all be it exciting none the less. It would seem to me that your opinions are generally not completely rationalized and in simple fact you are yourself not really completely confident of the point. In any event I did enjoy looking at it.

 115. After looking over a handful of the blog posts on your website, I truly appreciate your technique of blogging. I book marked it to my bookmark webpage list and will be checking back in the near future. Please check out my web site too and tell me your opinion.

 116. Aw, this was a really nice post. Taking a few minutes and actual effort to make a really good article… but what can I say… I procrastinate a whole lot and never manage to get anything done.

 117. Oh my goodness! Awesome article dude! Thank you, However I am encountering difficulties with your RSS. I don’t know why I am unable to subscribe to it. Is there anybody getting similar RSS issues? Anyone who knows the answer will you kindly respond? Thanks!!

 118. An outstanding share! I’ve just forwarded this onto a friend who had been doing a little homework on this. And he in fact bought me lunch simply because I found it for him… lol. So allow me to reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanx for spending time to discuss this subject here on your web page.

 119. Hello, the whole thing is going nicely here and ofcourse every one is sharing data, that’s truly excellent, keep up writing.|

 120. After I originally commented I appear to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on every time a comment is added I get four emails with the same comment. There has to be an easy method you are able to remove me from that service? Thanks a lot.

 121. Excellent beat ! I wish to apprentice at the same time as you amend your site, how can i subscribe for a blog web site? The account helped me a acceptable deal. I were tiny bit familiar of this your broadcast provided shiny clear concept

 122. I absolutely love your site.. Excellent colors & theme. Did you create this site yourself? Please reply back as I’m trying to create my own personal website and want to learn where you got this from or just what the theme is called. Appreciate it!

 123. Spot on with this write-up, I really believe that this web site needs much more attention. I’ll probably be back again to read more, thanks for the information!

 124. These are truly enormous ideas in regarding blogging. You have touched some fastidious points here. Any way keep up wrinting.|

 125. You really make it appear really easy with your presentation but I to find this topic to be really something that I feel I might never understand. It sort of feels too complex and extremely extensive for me. I am having a look ahead on your subsequent publish, I will try to get the hold of it!

 126. hey there and thank you for your information – I’ve certainly picked up anything new from right here. I did however expertise some technical issues using this site, as I experienced to reload the web site a lot of times previous to I could get it to load correctly. I had been wondering if your web host is OK? Not that I’m complaining, but sluggish loading instances times will sometimes affect your placement in google and can damage your quality score if advertising and marketing with Adwords. Anyway I’m adding this RSS to my e-mail and can look out for much more of your respective fascinating content. Make sure you update this again soon.|

 127. Admiring the time and energy you put into your site and in depth information you present. It’s nice to come across a blog every once in a while that isn’t the same old rehashed information. Great read! I’ve bookmarked your site and I’m including your RSS feeds to my Google account.

 128. Hi this is kinda of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding skills so I wanted to get guidance from someone with experience. Any help would be enormously appreciated!

 129. Pingback: Cannabis Oil South Africa

 130. I’m impressed, I need to say. Actually not often do I encounter a blog that’s each educative and entertaining, and let me let you know, you might have hit the nail on the head. Your thought is excellent; the difficulty is one thing that not sufficient individuals are speaking intelligently about. I’m very happy that I stumbled across this in my search for one thing regarding this.

 131. Oh my goodness! an incredible article dude. Thanks However I am experiencing issue with ur rss . Don’t know why Unable to subscribe to it. Is there anybody getting an identical rss problem? Anyone who is aware of kindly respond. Thnkx

 132. I was wondering if you ever considered changing the layout of your blog? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having 1 or 2 images. Maybe you could space it out better?

 133. This is a very good tip especially to those fresh to the blogosphere. Short but very precise info… Thank you for sharing this one. A must read article.

 134. I would like to thank you for the efforts you have put in penning this blog. I am hoping to see the same high-grade content from you in the future as well. In truth, your creative writing abilities has encouraged me to get my own website now 😉

 135. I’m amazed, I have to admit. Seldom do I encounter a blog that’s both educative and interesting, and without a doubt, you’ve hit the nail on the head. The problem is something which too few folks are speaking intelligently about. I am very happy I came across this during my hunt for something regarding this.

 136. Shou is only temporary, what’s wrong, and there is no saying that it will be kept for a lifetime. This is good for human health and quality. There are so many venereal diseases now. . Affect social development and eugenics. Click:rape.

 137. I was very pleased to find this net-site.I wished to thanks on your time for this glorious read!! I definitely enjoying every little little bit of it and I have you bookmarked to take a look at new stuff you weblog post.

 138. I shot you. The chaos in society is misled by you senior intellectuals. Intellectuals are petty bourgeoisie without social consciousness and no high moral consciousness. Only recognize money. Click:Adult porn.

 139. An impressive share! I have just forwarded this onto a friend who was doing a little research on this. And he actually bought me dinner simply because I found it for him… lol. So let me reword this…. Thanks for the meal!! But yeah, thanks for spending the time to discuss this topic here on your web site.

 140. Next time I read a blog, I hope that it doesn’t fail me as much as this one. After all, I know it was my choice to read, but I genuinely thought you’d have something interesting to talk about. All I hear is a bunch of moaning about something you could possibly fix if you were not too busy searching for attention.

 141. After I initially left a comment I appear to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and now every time a comment is added I get 4 emails with the same comment. Is there a way you are able to remove me from that service? Appreciate it.

 142. Very good written post. It will be beneficial to anybody who utilizes it, as well as myself. Keep doing what you are doing – can’r wait to read more posts.

 143. All activities of all animals are governed by sexual desire. Males work hard and fight in order to get the right to mate with females. This is not entirely true, but, at least for people in love, Freud’s words are correct. Click:Porn sites.

 144. After I originally commented I seem to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now whenever a comment is added I recieve four emails with the same comment. Is there a way you can remove me from that service? Many thanks.

 145. Sexual liberation will bring more happiness to some people, but it will also bring pain to others. I think some traditional ideas have their own advantages. The key is that everyone is willing to accept some kind of Level of equality concept. Click:Fuck you.

 146. Your style is unique compared to other people I have read stuff from. Thanks for posting when you have the opportunity, Guess I’ll just book mark this blog.

 147. Sexual depression, like sexual indulgence, is no different from physical health. It is a bad thing to go back and forth between depression and indulgence. Click:oral sex.

 148. I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is tasteful, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get bought an shakiness over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again since exactly the same nearly a lot often inside case you shield this hike.|

 149. How can students who are full of sexual fantasies read into textbooks? How can a staff full of sexual fantasies do a good job? One thing is certain: a large number of people are ruined by sexual fantasies. Click:Fuck.

 150. This is a great tip particularly to those fresh to the blogosphere. Short but very accurate information… Many thanks for sharing this one. A must read article!

 151. Hi, I do think this is a great blog. I stumbledupon it 😉 I’m going to return yet again since i have book marked it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to guide others.|

 152. A coquettish woman may not be sexy because she has released too much sexual energy; a sexy woman may not be coquettish because she has abundant sexual energy in her body. Click:Being fucked.

 153. ブランドスーパーコピー後払い,スーパーコピーブランド代引き.

 154. ボッテガヴェネタスーパーコピー専門店|ブランドコピー財布・バッグの通販、​スーパーコピー時計代金引換、シャネルiphone7ケース|ルイヴィトンiphone7 …

 155. At this time it seems like Drupal is the top blogging platform available right now. (from what I’ve read) Is that what you’re using on your blog?

 156. I shot you. The chaos in society is misled by you senior intellectuals. Intellectuals are petty bourgeoisie without social consciousness and no high moral consciousness. Only recognize money. Click:Adult porn.

 157. If you want to be young, you need a real person wig, thin hair and white hair, and you still want to slap them? Hurry up and find Do Laimi to send additional issuance! Want to change hairstyle anytime? Do Laimi can wear a real wig.

 158. ボッテガヴェネタスーパーコピー専門店|ブランドコピー財布・バッグの通販、​スーパーコピー時計代金引換、シャネルiphone7ケース|ルイヴィトンiphone7 …

 159. How can students who are full of sexual fantasies read into textbooks? How can a staff full of sexual fantasies do a good job? One thing is certain: a large number of people are ruined by sexual fantasies. Click:Fuck.

 160. A coquettish woman may not be sexy because she has released too much sexual energy; a sexy woman may not be coquettish because she has abundant sexual energy in her body. Click:Being fucked.

 161. ブランドスーパーコピー後払い,スーパーコピーブランド代引き.

 162. ボッテガヴェネタスーパーコピー専門店|ブランドコピー財布・バッグの通販、​スーパーコピー時計代金引換、シャネルiphone7ケース|ルイヴィトンiphone7 …

 163. If you want to be young, you need a real person wig, thin hair and white hair, and you still want to slap them? Hurry up and find Do Laimi to send additional issuance! Want to change hairstyle anytime? Do Laimi can wear a real wig.

 164. What is the difference between pornography and perversion? The use of feathers is pornographic, and the use of whole chickens is abnormal. Click:Adult porn.

 165. I must thank you for the efforts you have put in penning this site. I’m hoping to check out the same high-grade blog posts by you later on as well. In truth, your creative writing abilities has inspired me to get my very own blog now 😉

 166. ブランドスーパーコピー後払い,スーパーコピーブランド代引き.

 167. ボッテガヴェネタスーパーコピー専門店|ブランドコピー財布・バッグの通販、​スーパーコピー時計代金引換、シャネルiphone7ケース|ルイヴィトンiphone7 …

 168. ブランドスーパーコピー後払い,スーパーコピーブランド代引き.

 169. ブランドスーパーコピー後払い,スーパーコピーブランド代引き.

 170. ブランドスーパーコピー後払い,スーパーコピーブランド代引き.

 171. If you want to be young, you need a real person wig, thin hair and white hair, and you still want to slap them? Hurry up and find Do Laimi to send additional issuance! Want to change hairstyle anytime? Do Laimi can wear a real wig.

 172. ブランドスーパーコピー後払い,スーパーコピーブランド代引き.

 173. A coquettish woman may not be sexy because she has released too much sexual energy; a sexy woman may not be coquettish because she has abundant sexual energy in her body. Click:Being fucked.

 174. I need to to thank you for this very good read!! I definitely loved every little bit of it. I have you saved as a favorite to look at new stuff you post…

 175. If you want to be young, you need a real person wig, thin hair and white hair, and you still want to slap them? Hurry up and find Do Laimi to send additional issuance! Want to change hairstyle anytime? Do Laimi can wear a real wig.

 176. Break the wife’s lifelong system, implement the share-holding system for aunts, the competition system for date girls, and promote the lover contract system. Click:Gang rape.

 177. ブランドスーパーコピー後払い,スーパーコピーブランド代引き.

 178. ブランドスーパーコピー後払い,スーパーコピーブランド代引き.

 179. ボッテガヴェネタスーパーコピー専門店|ブランドコピー財布・バッグの通販、​スーパーコピー時計代金引換、シャネルiphone7ケース|ルイヴィトンiphone7 …

 180. My dream: I have something to do as a secretary, but I have nothing to do as a secretary, but the reality is: I can’t do something as a secretary, and I can’t do something as a secretary. Click:Fuck.

 181. Break the wife’s lifelong system, implement the share-holding system for aunts, the competition system for date girls, and promote the lover contract system. Click:Gang rape.

 182. If you want to be young, you need a real person wig, thin hair and white hair,1 and you still want to slap them? Hurry up and find Do Laimi to send you haha additional issuance! Want to change hairstyle anytime? Do Laimi can wear a real wig.

 183. If you want to be young, you need a real person wig, thin hair and white hair,1 and you still want to slap them? Hurry up and find Do Laimi to send you haha additional issuance! Want to change hairstyle anytime? Do Laimi can wear a real wig.

 184. If you want to be young, you need a real person wig, thin hair and white hair,1 and you still want to slap them? Hurry up and find Do Laimi to send you haha additional issuance! Want to change hairstyle anytime? Do Laimi can wear a real wig.

 185. A middle school student, if he is only satisfied with flirting with pretty at the same table, then he will definitely not have a great future. Really good students should believe that there is Yan Ruyu in the book, and should make up their minds to marry the best female classic sex quotes in the future. Click:rape.

 186. If you want to be young, you need a real person wig, thin hair and white hair,1 and you still want to slap them? Hurry up and find Do Laimi to send you haha additional issuance! Want to change hairstyle anytime? Do Laimi can wear a real wig.

 187. My dream: I have something to do as a secretary, but I have nothing to do as a secretary, but the reality is: I can’t do something as a secretary, and I can’t do something as a secretary. Click:Fuck.

 188. When dogs are mating, they can’t be opened with sticks; when people are having sex, a little knock on the door outside can make them have no sexual interest. This is because animals only satisfy instinct, while human sex is full of rationality. Click:Gang rape.

 189. 必利勁(英文名:Priligy 化學名:鹽酸達泊西汀)是目前唯一針對早洩(PE)研發的藥物,也是唯一獲得國家食品藥品監督管理局(CEDA)批準的早洩-必利勁

 190. 日本藤素成份中含有赤根草,味辛甘性溫,走肝腎二經,為補命門、益精氣,而赤根草是可以啟動身體活力,激活睪丸酮,可以有效修復自身受損細胞日本藤素

 191. Hello there! This post couldn’t be written much better! Looking at this post reminds me of my previous roommate! He always kept talking about this. I most certainly will forward this post to him. Pretty sure he will have a great read. Thanks for sharing!

 192. 犀利士又名他拉那非(英文名:cialisr、chinacialisr),是世界三大品牌壯陽藥–?美國禮來製藥廠出品,它的藥效長達三十六小時,威而鋼齊名,是性功能障礙的首選,犀利士

 193. Way cool! Some very valid points! I appreciate you writing this post and also the rest of the website is also really good.

 194. 本站針對犀利士效果,犀利士評價,犀利士副作用問題等,進行全盤解析。犀利士?作為男性壯陽保健的首選保健食品,受美國食藥管理局核可,具有顯著延長男性-犀利士

 195. 如果你連勃起也沒有辦法,吃威而鋼也沒用!許藍方說明,男性勃起需要接受性刺激,像是A片、A書等讓人產生性慾的內容,此時大腦會釋放–威而鋼

 196. 日本藤素成份中含有赤根草,味辛甘性溫,走肝腎二經,為補命門、益精氣,而赤根草是可以啟動身體活力,激活睪丸酮,可以有效修復自身受損細胞日本藤素

 197. 如果你連勃起也沒有辦法,吃威而鋼也沒用!許藍方說明,男性勃起需要接受性刺激,像是A片、A書等讓人產生性慾的內容,此時大腦會釋放–威而鋼

 198. 犀利士又名他拉那非(英文名:cialisr、chinacialisr),是世界三大品牌壯陽藥–?美國禮來製藥廠出品,它的藥效長達三十六小時,威而鋼齊名,是性功能障礙的首選,犀利士

 199. 基本上,藍色的威而鋼是有口皆碑的老藥,而黃色的犀利士則是藥效持久,至於樂威壯因使用劑量較低引起的副作用較少,為了台灣一年銷售額可望達數十億的市場-犀利士

 200. 威而鋼拯救男人前的秘密故事. 2018/09/06 編輯/. 20年前,威而鋼問世,拯救了許多男人的性生活(以及他們的性伴侶)。然而,在威而剛攻佔男人們的床頭櫃-威而鋼

 201. 如果你連勃起也沒有辦法,吃威而鋼也沒用!許藍方說明,男性勃起需要接受性刺激,像是A片、A書等讓人產生性慾的內容,此時大腦會釋放–威而鋼

 202. 威尔刚(viagra,台湾名:威而钢)是由美国辉瑞研制开发的一种口服治疗ED的药物。用于治疗勃起功能障碍以及早泄,对于勃起功能减退与早泄有非常显著的改善–威而鋼

 203. Offering more than 100 FPS missions to end the spread of Zombies, the game features impressive graphics and sounds to keep you engaged. Slay the storm with powers availed during the gameplay and kill the undead most brutally. Be the savior of the world and join other survivors in the zombie killing game. Don’t forget to wear the latest gears and customize your looks while you kill the zombies. As a member of a six-man team, I was able to control my side of the building for the first five minutes until I was overrun twice. Ruse tells me that after people have tried the game once or twice, they quickly learn to collaborate. “Gamers soon learn how to watch each other’s back especially when the zombies rush you,” he says. https://efvnation.com/community/profile/doyleo915669923/ – In the 1980s, personal computers made solitaire more popular than ever. As players no longer needed to shuffle and deal with cards, solitaire games became even more convenient. Mahjong is a traditional game established in China about 100 years ago. Classic mahjong was played with 144 mahjong tiles and four players. It is a social game that allows friends and family to get together and have fun. The online mahjong rules are simple — match identical mahjong tiles that are not covered, and free from sides. Any special tiles such as flower tiles and season tiles can be matched. You can learn more about scoring and how to play mahjong by clicking the question mark in the upper-right corner of the mahjong games. You will want to challenge yourself by matching the tiles quickly because the game is timed. Best of all: You can play mahjong online — no download needed!