ஆர்.கே.நகரில் வெளியாட்களுக்கு தடை: 21-ம் தேதி மாலை வரை கருத்துக் கணிப்புக்கும் தடை விதிப்பு

201 41

ஆர்.கே.நகர் தொகுதியில் பிரச்சாரம் இன்று மாலை 5 மணியுடன் ஓய்ந்ததையடுத்து வெளியாட்கள் தொகுதியை விட்டு வெளியேறும்படி உத்தரவு பிறப்பிக்கப்பட்டுள்ளது.

ஆர்.கே.நகர் தொகுதியில் பிரச்சாரம் நிறைவு பெற்றதையடுத்து வேட்பாளர்கள் கடைபிடிக்க வேண்டிய பல்வேறு முக்கிய வி‌ஷயங்களை தமிழக தலைமை தேர்தல் அதிகாரி ராஜேஷ் லக்கானி அறிவித்துள்ளார். இது தொடர்பாக அவர் வெளியிட்டுள்ள அறிக்கையில் கூறியிருப்பதாவது:-

ஆர்.கே.நகர் இடைத்தேர்தல் வாக்குப்பதிவு வருகிற 21-ந்தேதி காலை 8 மணி முதல் மாலை 5 மணி வரை நடக்கிறது. இன்று மாலை 5 மணி முதல் ஓட்டுப்பதிவு முடியும் வரை தேர்தல் தொடர்பான எந்த ஒரு பொதுக்கூட்டமோ, ஊர்வலமோ நடத்தவும் பங்கேற்கவும் கூடாது.

தேர்தல் தொடர்பான வி‌ஷயங்களை, திரைப்படம், தொலைக்காட்சி, எப்.எம். ரேடியோ, வாட்ஸ்அப், முகநூல், டுவிட்டர் அல்லது இதுபோன்ற சாதனங்கள் மூலம் மக்கள் பார்வைக்கு கொண்டு செல்லக்கூடாது. பொதுமக்களை ஈர்க்கும் வகையில் இசை நிகழ்ச்சி, கேளிக்கை, பொழுதுபோக்கு நிகழ்ச்சிகள் மூலம் பிரசாரம் செய்யக்கூடாது. மீறினால் 2 ஆண்டு சிறை அல்லது அபராதம் அல்லது இரண்டும் சேர்த்து விதிக்கப்படும்.

தொகுதிக்கு வெளியில் இருந்து அழைத்து வரப்பட்ட அரசியல் கட்சிகளின் நிர்வாகிகள், கட்சிப் பணியாளர்கள், அந்த தொகுதியின் வாக்காளர் அல்லாதோர் இன்று மாலை 5 மணிக்கு மேல் தொகுதியை விட்டு வெளியேற வேண்டும். திருமண மண்டபம், சமுதாயக் கூடம், தங்கும் விடுதிகள் உள்ளிட்ட இடங்களில் இது தொடர்பாக ஆய்வு நடத்தப்படும். வேட்பாளர்களுக்கு வழங்கப்பட்ட நட்சத்திர பேச்சாளர்கள் மற்றும் வாகன அனுமதி இன்று மாலையுடன் செல்லாததாகி விடும்.

வாக்குப்பதிவு நாளன்று வேட்பாளர்கள் தங்கள் பயன்பாட்டுக்கான வாகனம், தேர்தல் முகவரின் பயன்பாட்டுக்கான வாகனம் மற்றும் அவரது பணியாளர்கள், கட்சிப் பணியாளர்கள் பயன்பாட்டுக்கான மற்றொரு வாகனத்துக்கு தேர்தல் நடத்தும் அதிகாரியிடம் அனுமதி பெறவேண்டும்.

வாக்காளர்களை வாக்குச்சாவடிகளுக்கு அழைத்து வரவும், திருப்பி அழைத்து செல்வதற்கும் வேட்பாளரோ, அல்லது முகவரோ வாகனத்தை பயன்படுத்தக் கூடாது.

இன்று மாலை 5 மணி முதல் வாக்குப்பதிவு நடக்கும் 21-ந்தேதி மாலை 5 மணி வரை கருத்து கணிப்புகளை நடத்தவும், வெளியிடவும் தடைவிதிக்கப்பட்டுள்ளது. வாக்குப்பதிவு நாளான 21-ந்தேதி காலை 7 மணி முதல் மாலை 5.30 மணி வரை வாக்குப்பதிவுக்கு பிந்தைய கருத்துக் கணிப்புக்கு ஏற்கனவே தடைவிதிக்கப்பட்டுள்ளது.

இவ்வாறு அவர் கூறியுள்ளார்.

There are 41 comments

 1. I do not even know how I finished up right here, however I thought this publish used to be great. I don’t recognise who you are but definitely you are going to a famous blogger for those who aren’t already. Cheers!|

 2. You are so awesome! I do not suppose I have read something like this before. So wonderful to discover somebody with a few genuine thoughts on this subject. Seriously.. many thanks for starting this up. This site is one thing that is needed on the internet, someone with some originality!|

 3. Hey there! This is kind of off topic but I need some help from an established blog. Is it very hard to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty quick. I’m thinking about setting up my own but I’m not sure where to begin. Do you have any points or suggestions? Thanks|

 4. Hello! Do you know if they make any plugins to help with SEO? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good success. If you know of any please share. Cheers!|

 5. When some one searches for his required thing, thus he/she wishes to be available that in detail, therefore that thing is maintained over here.|

 6. Hey there, I think your site might be having browser compatibility issues. When I look at your blog site in Ie, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, fantastic blog!|

 7. Hi there to every one, it’s genuinely a fastidious for me to pay a quick visit this website, it consists of valuable Information.|

 8. Everything is very open with a clear clarification of the challenges. It was definitely informative. Your website is extremely helpful. Many thanks for sharing!|

 9. I know this if off topic but I’m looking into starting my own blog and was curious what all is needed to get set up? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I’m not very internet savvy so I’m not 100 certain. Any tips or advice would be greatly appreciated. Cheers|

 10. Excellent goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you are just extremely excellent. I actually like what you’ve acquired here, certainly like what you’re stating and the way in which you say it. You make it enjoyable and you still care for to keep it smart. I cant wait to read far more from you. This is really a terrific website.|

 11. Hi, There’s no doubt that your site could possibly be having internet browser compatibility problems. When I take a look at your website in Safari, it looks fine but when opening in IE, it has some overlapping issues. I simply wanted to provide you with a quick heads up! Besides that, great blog!|

 12. We’re a group of volunteers and opening a new scheme in our community. Your web site offered us with valuable info to work on. You’ve done a formidable job and our entire community will be grateful to you.|

 13. My brother recommended I might like this web site. He used to be totally right. This publish truly made my day. You can not believe simply how so much time I had spent for this information! Thanks!|

 14. After I originally commented I appear to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a comment is added I get 4 emails with the exact same comment. There has to be a way you are able to remove me from that service? Cheers!|

 15. Hello it’s me, I am also visiting this site on a regular basis, this web site is truly pleasant and the viewers are actually sharing nice thoughts.|

 16. Hey there just wanted to give you a quick heads up. The text in your post seem to be running off the screen in Ie. I’m not sure if this is a formatting issue or something to do with web browser compatibility but I figured I’d post to let you know. The style and design look great though! Hope you get the problem fixed soon. Thanks|

 17. I just could not depart your web site prior to suggesting that I extremely enjoyed the standard info a person provide in your guests? Is gonna be again often to check up on new posts|

Leave a comment

Your email address will not be published.