தலைமை கழகத்தில் இருந்து துரோக கும்பலை வெளியேற்றுவோம்: டி.டிவி.தினகரன்

4130 803

துரோகக் கும்பலை, சுயநலக் கூட்டத்தை தலைமை கழகத்தில் இருந்து சட்ட ரீதியாகவே வெளியேற்றுவோம் என்று டி.டிவி.தினகரன் வெளியிட்டுள்ள அறிக்கையில் கூறி உள்ளார்.

அ.தி.மு.க. அம்மா அணி துணை பொதுச் செயலாளர் டி.டி.வி. தினகரன் வெளியிட்டுள்ள அறிக்கையில் கூறி இருப்பதாவது::-

அண்ணா திராவிட முன்னேற்றக் கழகத்தின் 46-வது ஆண்டு தொடக்க விழாவை முன்னிட்டு வருகிற 24-ந்தேதி (செவ்வாய்க்கிழமை) காலை 11 மணியளவில் கழக நிறுவன தலைவர் எம்.ஜி.ஆர். வாழ்ந்த ராமாவரம் தோட்டத்தின் நுழைவு வாயிலில் உள்ள கழகக் கொடியினை ஏற்றி வைத்து டாக்டர் எம்.ஜி.ஆர். பேச்சு மற்றும் காதுகேளாதோர் இல்லம் மேல்நிலைப் பள்ளியில் அமைந்துள்ள எம்.ஜி.ஆர். திருஉருவ சிலைக்கு மாலை அணிவித்து, கழகத்தின் 46-வது ஆண்டு தொடக்க நாள் விழா சிறப்பு மலர் வெளியிடப்படும்.

அதனைத் தொடர்ந்து டாக்டர் எம்.ஜி.ஆர். பேச்சு மற்றும் காது கேளாதோர் இல்லம் மேல்நிலைப் பள்ளியில் பயிலும் மாணவ-மாணவிகளுக்கு அறுசுவை உணவும், சீருடையும் வழங்கப்படும்.

இந்த நிகழ்ச்சியில் தலைமை கழக நிர்வாகிகளும், மாவட்டக் கழக செயலாளர்களும், கழக நாடாளுமன்ற, சட்டமன்ற உறுப்பினர்களும், புரட்சித் தலைவர் எம்.ஜி.ஆர்., புரட்சித் தலைவி அம்மா பேரவை, எம்.ஜி.ஆர். இளைஞர் அணி, மகளிர் அணி, மாணவர் அணி, அண்ணா தொழிற்சங்கம், வழக்கறிஞர் பிரிவு, சிறுபான்மையினர் நலப்பிரிவு, விவசாயப் பிரிவு, மீனவர் பிரிவு, மருத்துவ அணி, இலக்கிய அணி, அமைப்பு சாரா ஓட்டுநர்கள் அணி, இளைஞர் பாசறை, இளம்பெண்கள் பாசறை மற்றும் தகவல் தொழில்நுட்பப் பிரிவு உள்பட கழகத்தின் பல்வேறு அமைப்புகளைச் சேர்ந்த நிர்வாகிகளும், உள்ளாட்சி அமைப்புகளின் முன்னாள் பிரதிநிதிகளும், கூட்டுறவு சங்கங்களின் பிரதிநிதிகளும், கழக உடன்பிறப்புகளும் கலந்து கொள்ள வேண்டும் என்று கேட்டுக் கொள்கிறேன்.

தங்கள் சுயநலனுக்காக கரம் கோர்த்துக் கொண்ட துரோகக் கும்பல் இன்று தலைமைக் கழகத்தை ஆக்கிரமித்துக் கொண்டு நடத்துகின்ற நிகழ்வுகள், கோடான கோடி தொண்டர்களுக்கு மன வேதனையை அளித்துள்ளது.

எனினும் பகையை, துரோகத்தை பந்தாடும் பாங்கினை புரட்சித்தலைவர் எம்.ஜி.ஆர்., புரட்சித்தலைவி அம்மா ஆகியோரது வழியில் சின்னம்மாவின் வழிகாட்டுதலோடு வென்று காட்டுவோம். விரைவில் இந்த துரோகக் கும்பலை, சுயநலக் கூட்டத்தை சட்ட ரீதியாகவே தலைமை கழகத்தில் இருந்து வெளியேற்றிக் காட்டுவோம்.

‘துரோகம்’ என்கிற தற்போதைய களங்கத்தைத் துடைத்தெறிந்து விட்டு, அடுத்த ஆண்டு நடைபெற உள்ள கழகத்தின் துவக்க விழாவை “அனைத்திந்திய அண்ணா திராவிட முன் னேற்றக்கழகம்” என்கிற நமது அடையாளத்தோடு, நம் தலைமைக் கழகத்தில் எழுச்சியோடு கொண்டாடுவோம்.

புரட்சித்தலைவர் கண்ட கனவுகளை நிறைவேற்றியவர் புரட்சித்தலைவி அம்மா, “எனக்குப் பின்னாலும், இன்னும் எத்தனை நூற்றாண்டுகள் வந்தாலும், அனைத்திந்திய அண்ணா திராவிட முன்னேற்றக் கழகம் மக்களுக்காகவே இயங்கும்” என்று புரட்சித் தலைவி அம்மா அன்று சொன்னார்கள். நாம் அனைவரும் இந்த தீர்க்க தரிசன வார்த்தைகளுக்கு வடிவமாய்த் திகழ்ந்திடுவோம், ஒன்றுபட்டு பணியாற்றிடுவோம் என்று இந்நாளில் சூளுரை ஏற்போம்.
இவ்வாறு அதில் கூறப்பட்டுள்ளது.

There are 803 comments

 1. Wonderful blog! I found it while browsing on Yahoo News. Do you
  have any suggestions on how to get listed in Yahoo News? I’ve been trying for a while but I never seem to get there!
  Thanks

 2. My partner and I stumbled over here different web page and thought I
  might as well check things out. I like what I see so i am just following you.

  Look forward to exploring your web page for a second time.

 3. Hi! I just wanted to ask if you ever have any issues with hackers?
  My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing a few months
  of hard work due to no back up. Do you have any methods
  to stop hackers?

 4. An interesting discussion is worth comment. I think that you need to write more about this topic, it might not
  be a taboo matter but generally people do not talk about these topics.
  To the next! Cheers!!

 5. This is very interesting, You’re a very skilled blogger.
  I’ve joined your feed and look forward to seeking more of your magnificent
  post. Also, I have shared your web site in my social networks!

 6. I’ve been surfing online more than 2 hours today, yet I never
  found any interesting article like yours. It is pretty worth enough for me.
  Personally, if all website owners and bloggers
  made good content as you did, the web will be much more useful than ever before.

 7. Hi there, i read your blog from time to time and i own a similar one and i was just wondering if you get
  a lot of spam remarks? If so how do you prevent it,
  any plugin or anything you can suggest? I get so much lately it’s driving me insane so any
  assistance is very much appreciated.

 8. Wonderful goods from you, man. I have be mindful your stuff previous to and you’re just extremely great.

  I really like what you’ve got here, really like what you’re stating and the best way during which you are saying it.
  You’re making it entertaining and you continue to care
  for to keep it smart. I cant wait to read much more from you.
  This is really a wonderful website.

 9. Thank you for the good writeup. It in fact used to be a entertainment account it.
  Look complex to far brought agreeable from you! By the way, how could we keep up a correspondence?

 10. I want to to thank you for this fantastic read!!
  I definitely loved every little bit of it. I’ve
  got you book-marked to check out new stuff you post…

 11. I was curious if you ever considered changing the structure of your website?
  Its very well written; I love what youve got to say.
  But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better.
  Youve got an awful lot of text for only having one or two pictures.

  Maybe you could space it out better?

 12. Hi, i feel that i noticed you visited my website
  so i came to go back the want?.I am trying to find issues to enhance my site!I assume its adequate to make use of some
  of your ideas!!

 13. Write more, thats all I have to say. Literally, it
  seems as though you relied on the video to make your point.
  You clearly know what youre talking about, why throw
  away your intelligence on just posting videos to your blog when you could be giving us something informative to read?

 14. Simply desire to say your article is as astounding. The clearness in your post is just nice and i can assume you are an expert on this subject. Fine with your permission allow me to grab your RSS feed to keep updated with forthcoming post. Thanks a million and please keep up the rewarding work.

 15. Hello this is somewhat of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with
  HTML. I’m starting a blog soon but have no coding know-how
  so I wanted to get guidance from someone with experience.
  Any help would be enormously appreciated!

 16. My countless comments are like A sinking sea, without a response. There is no longer your footprint in the space, but in my heart, You still occupy an important position, and hesitate to leave.

 17. An outstanding share! I have just forwarded this onto a coworker who was doing a little research
  on this. And he in fact ordered me dinner because I
  discovered it for him… lol. So let me reword this….
  Thank YOU for the meal!! But yeah, thanx for spending
  time to discuss this subject here on your
  web page.

 18. My friend is a raincoat, even if I ca n’t think of it on a sunny day, the rainy season will accompany you; my lover is a thick cloth, even if it is not beautiful, it can cover the wind and cold; my parents are old jackets, although they are not fashionable, even stupid, but they are the warmest and warmest .

 19. We were two small trees fighting side by side, we were two voices in a duet, and we were once alumni on a desk. Today, please accept my affectionate blessings.

 20. High EQ is mainly to make others happy; high IQ is mainly to make yourself happy; IQ is not high and EQ is not high, mainly because you are not happy or not to make others happy.

 21. Excellent beat ! I would like to apprentice while you amend your site,
  how could i subscribe for a blog site? The account aided me a acceptable deal.
  I had been tiny bit acquainted of this your broadcast provided bright clear
  idea

 22. No one can take away time, but time can take away anyone. Spring has spring warmth, summer has summer fiery, autumn has autumn harvest, winter has winter cold, learn to enjoy life!

 23. Some things turn around for a lifetime. I didn’t know each other at first, but finally I didn’t know each other. If love is just passing by, why bother here. Some love, had to settle each other, suddenly looking back, I can no longer tell.

 24. Time will always give you the answer, who is the one who really hurts you and who really cares about you; who is who you care about but who cares nothing about you. Some people are not worth cherishing too much, while others are worth cherishing

 25. Some things turn around for a lifetime. I didn’t know each other at first, but finally I didn’t know each other. If love is just passing by, why bother here. Some love, had to settle each other, suddenly looking back, I can no longer tell.

 26. I’m amazed, I must say. Seldom do I encounter a blog that’s both educative andamusing, and let me tell you, you’ve hit the nail on thehead. The issue is something that too few people are speaking intelligently about.I am very happy I stumbled across this in my hunt for something concerning this.

 27. Have you ever considered publishing an ebook or guest authoringon other sites? I have a blog centered on the same topics you discuss andwould love to have you share some stories/information. Iknow my subscribers would appreciate your work. If youare even remotely interested, feel free to shoot me an email.

 28. Magnificent goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you’re just extremely excellent.I really like what you’ve acquired here, really like what you’re stating and the way in which you say it.You make it entertaining and you still take care of to keep it smart.I can’t wait to read much more from you. This is actually a great website.

 29. Hey There. I found your blog using msn. This is a reallywell written article. I’ll make sure to bookmark it and come back to read moreof your useful information. Thanks for the post.I’ll certainly return.

 30. I was very happy to uncover this site. I want to to thank you for ones time due to this wonderful read!! I definitely savored every part of it and i also have you book-marked to look at new stuff in your site.|

 31. Magnificent goods from you, man. I have understandyour stuff previous to and you are just too fantastic.I actually like what you’ve acquired here, certainly like whatyou’re saying and the way in which you say it. You makeit enjoyable and you still care for to keep it sensible.I can’t wait to read far more from you. This is actually a terrific website.

 32. It’s perfect time to make some plans for the future and it is time to be happy. I have read this post and if I could I want to suggest you few interesting things or tips. Perhaps you could write next articles referring to this article. I want to read even more things about it!|

 33. I truly love your blog.. Great colors & theme.Did you create this website yourself? Please reply back as I’m tryingto create my own blog and would like to learn where you gotthis from or what the theme is called. Cheers!

 34. I’m extremely impressed with your writing skills as well as with the layout on your blog. Is this a paid theme or did you customize it yourself? Anyway keep up the excellent quality writing, it’s rare to see a great blog like this one nowadays.|

 35. It’s really a great and helpful piece of info. I’m glad that you just shared this useful info with us. Please keep us informed like this. Thanks for sharing.|

 36. Terrific article! That is the kind of information that are supposed to be shared around the net. Disgrace on Google for not positioning this publish upper! Come on over and talk over with my site . Thank you =)|

 37. Pretty nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I have truly enjoyed surfing around your blog posts. After all I’ll be subscribing to your feed and I hope you write again soon!|

 38. A motivating discussion is definitely worth comment. I think that you ought to write more on this subject, it might not be a taboo matter but generally folks don’t discuss such issues. To the next! Kind regards!!|

 39. Hello there! Do you know if they make any plugins to assist with SEO? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good success. If you know of any please share. Appreciate it!|

 40. Hello There. I found your weblog the usage of msn. That is a very well written article. I’ll make sure to bookmark it and return to read more of your useful information. Thanks for the post. I’ll definitely comeback.|

 41. Hey there would you mind stating which blog platform you’re working with? I’m going to start my own blog in the near future but I’m having a hard time choosing between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your design and style seems different then most blogs and I’m looking for something unique. P.S My apologies for getting off-topic but I had to ask!|

 42. We are a group of volunteers and opening a new scheme in our community. Your site offered us with valuable info to work on. You have done an impressive job and our entire community will be thankful to you.|

 43. Hey there great blog! Does running a blog like this require a lot of work? I have no knowledge of computer programming but I was hoping to start my own blog in the near future. Anyhow, if you have any suggestions or tips for new blog owners please share. I understand this is off subject nevertheless I simply had to ask. Many thanks!|

 44. You’re so interesting! I do not think I have read through a single thing like this before. So nice to discover someone with a few original thoughts on this topic. Seriously.. thank you for starting this up. This site is one thing that is needed on the web, someone with some originality!|

 45. I have read so many articles or reviews regarding the blogger lovers however this piece of writing is really a fastidious piece of writing, keep it up.|

 46. Great blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere? A theme like yours with a few simple adjustements would really make my blog shine. Please let me know where you got your theme. Kudos|

 47. sbobet indonesia |

  First of all I want to say excellent blog! I had a quick question which I’d like to ask if you do not mind. I was interested to find out how you center yourself and clear your mind before writing. I have had a hard time clearing my mind in getting my thoughts out. I do take pleasure in writing but it just seems like the first 10 to 15 minutes tend to be lost just trying to figure out how to begin. Any suggestions or hints? Kudos!|

 48. Does your site have a contact page? I’m having problems locating it but, I’d like to send you an e-mail. I’ve got some recommendations for your blog you might be interested in hearing. Either way, great site and I look forward to seeing it improve over time.|

 49. Do you have a spam problem on this website; I also am a blogger, and I was wanting to know your situation; many of us have developed some nice practices and we are looking to trade solutions with others, please shoot me an e-mail if interested.|

 50. It’s the best time to make some plans for the future and it’s time to be happy. I’ve read this post and if I could I desire to suggest you some interesting things or advice. Perhaps you can write next articles referring to this article. I desire to read more things about it!|

 51. I know this website offers quality dependent content and additional information, is there any other web page which offers these kinds of stuff in quality?|

 52. Hello, Neat post. There’s a problem together with your website in web explorer, could test this? IE still is the marketplace leader and a big portion of people will omit your fantastic writing due to this problem.|

 53. Someone essentially help to make seriously posts I would state. That is the first time I frequented your website page and thus far? I surprised with the research you made to make this actual submit extraordinary. Excellent activity!|

 54. Do you have a spam issue on this website; I also am a blogger, and I was wanting to know your situation; many of us have developed some nice practices and we are looking to swap methods with other folks, why not shoot me an e-mail if interested.|

 55. Nice post. I learn something totally new and challenging on websites I stumbleupon on a daily basis. It will always be helpful to read articles from other writers and practice something from their websites. |

 56. It’s a pity you don’t have a donate button! I’d most certainly donate to this outstanding blog! I suppose for now i’ll settle for bookmarking and adding your RSS feed to my Google account. I look forward to brand new updates and will talk about this site with my Facebook group. Talk soon!|

 57. This is very interesting, You are a very skilled blogger. I’ve joined your rss feed and look forward to seeking more of your great post. Also, I’ve shared your site in my social networks!|

 58. Piece of writing writing is also a excitement, if you be familiar with after that you can write otherwise it is complicated to write.|

 59. Great beat ! I would like to apprentice whilst you amend your website, how can i subscribe for a weblog web site? The account aided me a applicable deal. I had been tiny bit acquainted of this your broadcast provided brilliant clear idea|

 60. We stumbled over here different website and thought I should check things out. I like what I see so now i am following you. Look forward to looking into your web page for a second time.|

 61. Definitely believe that which you said. Your favorite reason appeared to be on the internet the easiest thing to be aware of. I say to you, I certainly get annoyed while people consider worries that they just do not know about. You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing without having side effect , people could take a signal. Will likely be back to get more. Thanks|

 62. I do not even understand how I finished up here, but I assumed this post was good. I do not realize who you’re but certainly you are going to a famous blogger for those who are not already. Cheers!|

 63. Hello I am so happy I found your blog page, I really found you by accident, while I was looking on Askjeeve for something else, Regardless I am here now and would just like to say thanks for a incredible post and a all round exciting blog (I also love the theme/design), I don’t have time to look over it all at the minute but I have saved it and also included your RSS feeds, so when I have time I will be back to read more, Please do keep up the fantastic work.|

 64. Hi! Quick question that’s completely off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My web site looks weird when viewing from my iphone 4. I’m trying to find a template or plugin that might be able to correct this problem. If you have any recommendations, please share. With thanks!|

 65. Wow, amazing blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your web site is great, let alone the content!|

 66. Undeniably believe that which you said. Your favorite justification seemed to be on the internet the simplest thing to be aware of. I say to you, I certainly get irked while people think about worries that they just don’t know about. You managed to hit the nail upon the top and defined out the whole thing without having side-effects , people can take a signal. Will likely be back to get more. Thanks|

 67. Hmm is anyone else having problems with the images on this blog loading? I’m trying to determine if its a problem on my end or if it’s the blog. Any responses would be greatly appreciated.|

 68. Great goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you are just too magnificent. I actually like what you have acquired here, certainly like what you are saying and the way in which you say it. You make it enjoyable and you still take care of to keep it wise. I can not wait to read much more from you. This is actually a terrific website.|

 69. I was suggested this blog by my cousin. I am not sure whether this post is written by him as no one else know such detailed about my problem. You’re amazing! Thanks!|

 70. Magnificent beat ! I would like to apprentice while you amend your site, how can i subscribe for a blog site? The account helped me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted of this your broadcast offered bright clear idea|

 71. Hey superb website! Does running a blog such as this require a great deal of work? I’ve absolutely no knowledge of computer programming but I had been hoping to start my own blog soon. Anyway, should you have any recommendations or tips for new blog owners please share. I understand this is off topic nevertheless I just needed to ask. Thank you!|

 72. Hi, i think that i saw you visited my weblog thus i came to “return the favor”.I am attempting to find things to improve my web site!I suppose its ok to use a few of your ideas!!|

 73. After looking at a handful of the articles on your web site, I honestly like your technique of blogging. I book-marked it to my bookmark site list and will be checking back soon. Take a look at my website as well and let me know how you feel.|

 74. I’m gone to convey my little brother, that he should also pay a visit this web site on regular basis to get updated from most recent news update.|

 75. My spouse and I absolutely love your blog and find almost all of your post’s to be just what I’m looking for. Does one offer guest writers to write content for you personally? I wouldn’t mind publishing a post or elaborating on a number of the subjects you write in relation to here. Again, awesome website!|

 76. Excellent blog here! Also your web site loads up fast!

  What host are you using? Can I get your affiliate link to
  your host? I wish my web site loaded up
  as fast as yours lol

 77. Hey are using WordPress for your site platform? I’m new to the blog world
  but I’m trying to get started and create my own. Do you need any coding expertise to make your own blog?
  Any help would be greatly appreciated!

 78. Valuable info. Fortunate me I discovered your
  site unintentionally, and I’m stunned why this twist of fate did
  not took place in advance! I bookmarked it.

 79. I think this is among the most significant info for me. And i am glad reading your article. But should remark on few general things, The website style is great, the articles is really nice : D. Good job, cheers|

 80. Excellent beat ! I would like to apprentice even as you amend your site, how could i subscribe for a weblog web site? The account aided me a appropriate deal. I have been a little bit acquainted of this your broadcast offered vivid transparent idea|

 81. My family all the time say that I am wasting my time here at net, however I know I am getting knowledge all the time by reading such fastidious articles or reviews.|

 82. Great blog you have got here.. It’s difficult to find high-quality writing like yours these days.
  I truly appreciate individuals like you! Take care!!

 83. I have been browsing on-line greater than three hours today, yet I never discovered any fascinating article like yours. It is lovely worth enough for me. In my opinion, if all site owners and bloggers made just right content material as you probably did, the internet will be much more useful than ever before.|

 84. Good day! I could have sworn I’ve been to this website before
  but after browsing through some of the post I realized
  it’s new to me. Anyways, I’m definitely delighted I found it and I’ll
  be bookmarking and checking back frequently!

 85. C’est un fake. Vous êtes vraiment mauvais ils ont pris une vidéo de sexe quelconque en disant que c’est elle et vous relayez l’info à tout va.
  Y a même pas sa tête lol

 86. However, you will need it, if you would like to receive friend notifications, start broadcasting
  your own live cam, verification and pay out reminders.
  Not only will they fill the majority of your screen real estate, the frame rate and resolution of the chat room will blow
  you away. Here you can find thousands of live videos in hd that are uploaded by the most delicious women and trannys
  from all over the world, who are looking for someone to chat with.
  There are weight loss articles, diet forums, weight loss blogs, online planners, programs, weight loss tools, support groups and forums and a wealth of useful information, including where to get more help
  if we need it and calculators and much more. Chat Sex Live Cam websites that offer you
  a free registration, 24/7 access to cams, and comprehensive information about hair
  color, body type, location, age, bust, height, and weight of girls.

 87. This is the perfect website for anyone who wishes to understand this topic. You understand so much its almost hard to argue with you (not that I really would want to…HaHa). You certainly put a brand new spin on a topic that’s been discussed for years. Great stuff, just excellent!|

 88. What i do not realize is if truth be told how you’re no longer actually much more smartly-appreciated than you might be now. You are so intelligent. You already know therefore significantly in relation to this topic, made me for my part consider it from so many varied angles. Its like men and women aren’t interested until it’s one thing to accomplish with Woman gaga! Your personal stuffs outstanding. At all times handle it up!|

 89. continuously i used to read smaller content which as well clear their motive, and that is also happening with this piece of writing which I am reading at this place.|

 90. I constantly spent my half an hour to read this weblog’s articles or reviews all the
  time along with a mug of coffee.

 91. sexo caseras porno de doraemon sexo atrevido videos porno gratis
  caseros sexo en playa de aro sexo hecho en casa chica
  busca chico por wasap peliculas porno clasico porno con borrachas sexo gratis gijon peliculas completas
  pornograficas paginas porno lesbianas contactos zaragoza mujeres porno lesbianas tijera
  porno star gratis app para conocer gente contactos para sexo gratis porno japones sexo con adultas mercado
  sexo peliculas porno gratis en hd fakes porno sexo con mujeres en valencia dibujos porno
  3d nacho vidal videos pornos contactos con mujeres madrid actriz porno juego de
  tronos porno gratis con abuelas vidos pornos gratis sexo violento contactos de chicas en sevilla sexo explicito en cine convencional mujer busca sexo sexo zorras contacto mujeres en algeciras pelis porno gratis maduras chistes de sexo sexo espontaneo series porno videos porno de tetonas contactos chicas oviedo descargar peliculas porno torrent sexo en las playas nudistas video porno erotico porno gay italiano video
  porno selena gomez videos porno gai actrices porno transexuales facebook porno chicos buscan chica
  porno en barcelona

 92. Pretty great post. I just stumbled upon your weblog and wished to mention that I have really loved surfing around your weblog posts. After all I will be subscribing on your rss feed and I am hoping you write once more very soon!|

 93. Greetings! I’ve been reading your blog for a long time now and finally got the bravery to go ahead and give you a shout out from Kingwood Texas! Just wanted to tell you keep up the fantastic work!|

 94. Its like you read my thoughts! You seem to understand a
  lot approximately this, such as you wrote the guide in it or something.
  I think that you can do with a few p.c. to power the message home a little bit, however other than that,
  that is excellent blog. A great read. I’ll certainly
  be back.

 95. hello there and thank you for your info – I’ve certainly picked up anything new from right here. I did however expertise several technical issues using this website, since I experienced to reload the site lots of times previous to I could get it to load properly. I had been wondering if your web hosting is OK? Not that I’m complaining, but slow loading instances times will very frequently affect your placement in google and could damage your high-quality score if advertising and marketing with Adwords. Well I am adding this RSS to my e-mail and could look out for a lot more of your respective intriguing content. Make sure you update this again very soon.|

 96. This website really has all of the info I wanted concerning this subject and didn’t know who to ask. |

 97. Hello there, You have performed a fantastic job. I will certainly digg it and individually suggest to my friends. I am sure they’ll be benefited from this website.|

 98. Very good information. Lucky me I recently found your site by chance (stumbleupon). I’ve book-marked it for later!|

 99. Magnificent goods from you, man. I have have in mind your stuff previous to and you’re simply extremely great.
  I really like what you’ve bought here, certainly like what you’re stating and the best way
  in which you say it. You make it entertaining and you
  still care for to keep it wise. I can’t wait to learn much more from you.
  This is really a terrific site.

 100. Thanks for one’s marvelous posting! I actually enjoyed reading it, you will be a great author. I will be sure to bookmark your blog and may come back in the future. I want to encourage you to ultimately continue your great writing, have a nice evening!|

 101. At least with Fifty Shades I can semirelate to Dakota Johnson because
  she’s theoretically a broke millennial creative.
  It’s actually not bondage or BDSM that livens up her
  marriage, as you might expect from a sex comedy centered
  around Fifty Shades. It’s sexy, ethical (in Quinn and Dipsea’s case, at least), and leaves more room for
  fantasy than visual porn. It’s a no brainer.
  If nobody wants to read all of this, I understand, and apologize for potentially stepping a little bit overboard with the size
  of this post. This post isn’t my entire story when it comes to PMO.
  However, I’m going to skip to the present day, and how this battle against PMO has
  affected me. However, their strategy on researching luxury/high-ticket niches is solid.
  Other popular topics include Daddy Dom/Little Girl (a consensual, non-incestuous dom/sub
  pairing) and BDSM in general. Thankfully in this case,
  the girl is comfortable enough to push him off with
  a forceful, “Stop.” He immediately drops the act, apologizing.
  Who would be brave enough to schedule a noFap antiPorn assembly in a
  public school to enlighten the youth? Odd thing is we had DARE and other non smoking,
  bulling sessions and special assemblies in school.

 102. Not according to his paid off Porn Star-small and mushroom shaped.

  Really bad sex too, except if there’s a
  Forbes magazine hitting his ass. We could ask Melania but she hasn’t slept with him in years

 103. I really love your blog.. Pleasant colors & theme. Did you develop this web site yourself? Please reply back as I’m planning to create my own personal blog and want to know where you got this from or what the theme is named. Appreciate it!|

 104. I have been exploring for a little bit for any high-quality articles or blog posts on this kind of house . Exploring in Yahoo I finally stumbled upon this website. Studying this info So i’m satisfied to express that I have a very good uncanny feeling I discovered just what I needed. I so much unquestionably will make certain to do not put out of your mind this site and provides it a look on a continuing basis.|

 105. Its like you read my mind! You seem to know so much about this, such as you wrote the book in it or something. I feel that you simply could do with some p.c. to drive the message house a little bit, but instead of that, this is excellent blog. An excellent read. I’ll certainly be back.|

 106. Hmm it appears like your website ate my first comment (it was super long) so I guess I’ll just sum it up what I wrote and say, I’m thoroughly enjoying your blog. I as well am an aspiring blog blogger but I’m still new to the whole thing. Do you have any helpful hints for beginner blog writers? I’d definitely appreciate it.|

 107. Hey there this is kinda of off topic but I was wanting to know if blogs use WYSIWYG editors or if you
  have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding skills so I wanted to get guidance from
  someone with experience. Any help would be enormously appreciated!

 108. We absolutely love your blog and find the majority of your post’s to be just what I’m looking for. Do you offer guest writers to write content for you? I wouldn’t mind writing a post or elaborating on a number of the subjects you write concerning here. Again, awesome site!|

 109. Pingback: ilaria collane di pelle linea

 110. Pingback: pa帽ales huggies xxg precio

 111. Pingback: konzole za igranje winwin

 112. Pingback: air jordan 32 pe yellow blue for sale

 113. Pingback: zaino scuola medie superiori organizzato fenicotteri

 114. Pingback: dam kavaj carya vit mode kl盲der dam kl盲der barn

 115. Pingback: Pretty Marble Coque Shell Transparent Shell Phone Case For Samsung Galaxy A51 A71 A81 A90 5G A91 A01 S11 S11E S20 Plus Ultra

 116. Pingback: t shirt nba homme

 117. Pingback: thigh high stockings white

 118. Pingback: tortadoboz v谩s谩rl谩s

 119. Pingback: p谩nsk茅 hodinky adriatica vinted

 120. Pingback: breil automatico movimento a vista a fermo kijiji annunci di ebay

 121. Pingback: disney x coach dumbo tote bag

 122. Pingback: garantie 100 ski pas cher chaussures salomon homme s wind

 123. Pingback: 36 讬讞 住讟 讬诇讚讬 讛讗诇驻讘讬转 讗讜转讬讜转 住驻专讜转 驻讗讝诇 住住讙讜谞讬 诇讬诇讚讬诐 砖讟讬讞 诇砖讞拽 诪讞爪诇转 专讱 专爪驻转 讝讞讬诇讛 驻讗讝诇 讬诇讚讬诐 讞讬谞

 124. Pingback: For Galaxy J1 J2 J3 J330 J4 J5 J6 J7 J730 J8 2015 2016 2017 2018 mini Pro Soft Silicone Phone Case Cover Friends Season Tv

 125. Pingback: verrijdbare airco kopen

 126. Pingback: 19 united colors of benetton mens flip flops thong sandals

 127. Pingback: pantalon playa hombre

 128. Pingback: gen莽 spor ayakkab谋 modelleri ve fiyatlar谋

 129. Pingback: download color flashlight

 130. Pingback: manga corta del verano de los muchachos caballeros chaqueta

 131. Pingback: szemtakar贸 alv谩shoz

 132. Pingback: Shadowhunters Colorful Cute For Galaxy J1 J2 J3 J330 J4 J5 J6 J7 J730 J8 2015 2016 2017 2018 mini Pro Painted Phone Case

 133. Pingback: avant vuokraus koneunion oy konevuokrausta luotettavasti

 134. Pingback: schirach gmbh heizung sanit盲r klima wir 眉ber uns

 135. Pingback: beba kids beba kids kolekcija veli膷ine 0 3 褎械褬褋斜褍泻

 136. Pingback: red stripe sweatpants

 137. Pingback: omron 谐褉邪写褍褋薪懈泻

 138. Pingback: janus ullbody str.2 3氓r

 139. Pingback: zabawki edukacyjne 5 lat

 140. Pingback: ropa ciclismo nike

 141. Pingback: elegantn媒 jesenn媒 pl谩拧钮 p煤drov谩 ru啪ov谩

 142. Pingback: comprar sudadera vans baratas woodland hooded negro

 143. Pingback: case coque sony xperia m2 case cover s50h d2302 d2303 sony xperia m2 aqua case coque sony m2 case

 144. Pingback: femme fausse fourrure hiver gilet sans manche moelleux veste

 145. Pingback: hella fj盲rrljus

 146. Pingback: extravagancia top谩nok

 147. Pingback: 芯写械卸写邪 写谢褟 写械胁芯褔械泻 泻褍锌懈褌褜 屑芯写薪褍褞 芯写械卸写褍 写谢褟 写械胁芯褔泻懈 锌芯

 148. Pingback: stroj za izradu klju膷eva stroj za kopiranje klju膷eva

 149. Pingback: temperatura rs

 150. It is the best time to make some plans for the future and it’s time to be happy. I have read this post and if I could I desire to suggest you few interesting things or tips. Maybe you could write next articles referring to this article. I desire to read more things about it!|

 151. Pingback: iphone 6s coque silicone

 152. Pingback: pandora prsten 膷ir谩 t艡pytiv谩 korunka

 153. Pingback: 泻褍锌懈褌褜 锌邪褉泻邪 卸械薪褋泻邪褟 蟹懈屑薪褟褟 泻褍褉褌泻邪 锌邪褉泻邪 7 褑胁械褌芯胁 胁 泻懈械胁械 芯褌

 154. Pingback: nikkie blouse rosie

 155. Pingback: ropa de bautizo para ni帽o de 8 a帽os

 156. Pingback: pianino zongora

 157. Pingback: turno skije 160cm

 158. Pingback: 讟讬住讜转 讘讚拽讛 讛90 215 注住拽讬诐. 287 讛诪诇爪讜转 讗转专 转讙讜讘讜转

 159. Pingback: krem rengi kazak ceket

 160. Pingback: vans full patch snapback hat vn000qpu97i classic camo 魏伪蟺苇位伪

 161. Pingback: bomber hombre

 162. Pingback: chanel online kaufen parfum

 163. Pingback: bytov媒 textil luxusn铆 z谩v臎sy a z谩clony

 164. Pingback: dise帽o curricular. perfil de competencia laboral soldador en

 165. Pingback: door guards for toddlers

 166. Pingback: Multi funci贸n De pie Darning de Metal bordado prensatela para m谩quina de coser movimiento libre Kit de costura accesorios acolchado Cruz puntada

 167. Pingback: miiego al3 exclusive edition bluetooth headset kj酶pes hos x

 168. Definitely believe that which you stated. Your favorite justification appeared to be on the net the simplest thing to be aware of. I say to you, I certainly get irked while people think about worries that they plainly do not know about. You managed to hit the nail upon the top and also defined out the whole thing without having side effect , people can take a signal. Will probably be back to get more. Thanks|

 169. Pingback: 毓亘丕賷賴 丨乇賷乇 夭賶 丕賱賮爻 丕賳 賱賱亘賷毓 賲賱丕亘爻 廿賰爻爻賵丕乇丕 賲賱丕亘爻

 170. Pingback: zapatillas adidas neo talla 26 de

 171. Pingback: papaya vir谩gos gy枚ny枚r疟 karcs煤s铆t贸 ruha 46 os 1ft

 172. Pingback: kell feh茅r sonoma francia谩gy 200 x 200 magas n茅met min艖s茅g akci贸s

 173. Pingback: como organizar as roupas por cores

 174. Pingback: bermuda de hombre victorio lucchino

 175. Pingback: portapacchi givi in metallo per bauletti trekker 33l e 46l nero

 176. Pingback: tulle skirt full length bridesmaid

 177. Its like you read my mind! You appear to know a lot about this, like you wrote the book in it or something. I think that you could do with some pics to drive the message home a bit, but other than that, this is fantastic blog. An excellent read. I’ll certainly be back.|

 178. Pingback: d谩msk谩 ko啪e拧inov谩 膷epice l铆mec aukro

 179. Pingback: norton badbyxor placed giraffe molo babyshop

 180. Pingback: phoenix 10k womens tank tops excel screen printing usa

 181. Pingback: h茅t nap online m茅rf枚ldk艖 az elektromos ker茅kp谩rok

 182. Pingback: disfraz o kit de presidente trump para

 183. Pingback: cacey dress by socialight

 184. I’m amazed, I have to admit. Seldom do I encounter a blog that’s equally educative and interesting, and let
  me tell you, you have hit the nail on the
  head. The issue is something that too few men and women are
  speaking intelligently about. Now i’m very happy that I stumbled across this in my hunt for something relating to this.

 185. Hey! This is my first visit to your blog! We are a group of volunteers
  and starting a new project in a community in the same niche.
  Your blog provided us valuable information to work on. You have done a wonderful job!

 186. Thanks on your marvelous posting! I genuinely enjoyed reading
  it, you might be a great author.I will be sure
  to bookmark your blog and may come back in the future.
  I want to encourage that you continue your great job, have a
  nice weekend!

 187. Pingback: bomber rose satin茅 outfitbook

 188. Il est possible aussi que, chez certaines peuplades ou les hommes vont
  entierement nus, les femmes ne portent un tablier que pour se
  preserver des mouches, des œstres; a peu pres comme le paysan drape d’herbes ou
  de feuilles le mufle de son cheval. fr.linkedin.com la vue de son ami, Porthos jeta un grand
  cri de joie; et Mousqueton, se levant respectueusement, lui ceda la place et s’en alla
  donner un coup d’oeil aux deux casseroles, dont il paraissait avoir l’inspection particuliere.

 189. Je suis frappe, en lisant les lettres du paysagiste Theodore Rousseau, du cote sophiste, rheteur, du cote alambique, qu’il y a
  dans toutes les grandes intelligences du dessin et de la peinture, a commencer par Gavarni, a finir par Rousseau.

  MJM avis Pour une simple, unique,je
  ne dirai pas meme inexactitude, mais contradiction(et faut-il voir encore dans
  sa defense loyale les habitudes, les precedents de l’accuse, et
  comment il s’en tire, et le temps qu’il met, quand il a a
  compter de pres la monnaie d’une piece de cinq francs.

 190. Pingback: in stock pink unicorn onesie kigurumi party cosplay costume

 191. Good day I am so happy I found your blog page, I really found you by mistake, while I was researching on Bing for something else, Anyways I am here now and would just like to say thanks for a incredible post and a all round exciting blog (I also love the theme/design), I don’t have time to go through it all at the moment but I have saved it and also added your RSS feeds, so when I have time I will be back to read much more, Please do keep up the fantastic work.|

 192. The name of the writer is Jere and he completely digs that name. My job is an workplace clerk. My spouse doesn’t like it the way I do but what I genuinely like undertaking is to foundation leap but I don’t have the time recently. California is the place my residence is and I don’t plan on modifying it.

 193. Pingback: reserved zs谩kt谩ska fekete

 194. VI Quoique l’education religieuse et prematurement sacerdotale qui m’etait donnee ait empeche pour moi les liaisons de jeunesse avec
  des personnes d’un autre sexe, j’avais des petites amies
  d’enfance dont une surtout m’a laisse un profond souvenir.
  cheap supra shoes
  Cette derniere, Genevieve Audet, etait une jeune fille de frele apparence,
  aux traits delicats et aux manieres timides, possedant une education suffisante pour
  l’humble poste que’elle occupait, mais en realite n’ayant pas de grandes connaissances
  en dehors de cette sphere.

 195. Pingback: childrens ride on toys

 196. Pingback: sebago 泻褍锌懈褌褜 屑褍卸褋泻懈械 褌械屑薪芯 褋懈薪懈械 屑芯泻邪褋懈薪褘

 197. Pingback: chique jurkjes online

 198. Pingback: clarks kozaki damskie clarks na zamek sk贸rzane

 199. Pingback: minnie mouse tatovering tattoo

 200. Pingback: polo ralph lauren polo ralph lauren pantaloni della tuta blu con polsini

 201. Pingback: donde puedo mandar a hacer playeras personalizadas

 202. Pingback: lucande interni lampade plaffoniere soffitto

 203. Hi, Neat post. There is a problem with your website in web explorer, could test this?

  IE still is the marketplace chief and a big section of other people will omit your wonderful writing because of this
  problem.

 204. Wow that was odd. I just wrote an really long
  comment but after I clicked submit my comment didn’t show up.
  Grrrr… well I’m not writing all that over again. Regardless, just wanted to say superb blog!

 205. Wow, awesome weblog structure! How lengthy have
  you been blogging for? you make blogging glance easy.
  The total glance of your web site is excellent, let alone the content!

 206. Oh my goodness! Incredible article dude! Thank you so much,However I am encountering difficulties with your 오피
  RSS.I don’t understand the reason why I cannot subscribe toit. Is there anybody else getting similar RSS problems?Anyone that knows the answer will you kindly respond? Thanks!!