வெடிபொருள் அகற்றல் செயல்பாடு மிகவும் மந்தகதியில்!

1257 472

கிளிநொச்சி முகமாலைப் பகுதியில் இடம்பெறும் வெடிபொருள் அகற்றல் செயல்பாடானது மிகவும் மந்த கதியிலேயே இடம்பெறுவதனால் அதனை விரைவு படுத்த பிரித்தானியா உதவி புரியவேண்டும் என பிரித்தானிய ஆசிய பசுபிக் விவகார அமைச்சர் பீல்ட் மார்க்கிடம் மாவட்டச் செயலாளர் சு.அருமைநாயகம் கோரிக்கை விடுத்தார்.

வடக்கிற்கு வருகை தந்த பிரித்தானியாவிற்கான ஆசிய பசுபிக் விவகார அமைச்சர் மற்றும் இலங்கைக்காகன பிரித்தானியத் தூதுவர் உள்ளிட்ட குழுவினர் நேற்று முகமாலை மற்றும் அதனை அண்டிய பகுதிகளை நேரில் பார்வையிட்டனர். அதன்போது மாவட்டச் செயலாளர் மற்றும் அப்பகுதி நில உரிமையாளர்கள் ஆகியோரையும் சந்தித்து கலந்துரையாடினர்.

குறித்த சந்திப்பின்போதே மாவட்டச் செயலாளர் மேற்படி கோரிக்கையினை முன்வைத்தார். இதன்போது மாவட்டச் செயலாளர் மேலும் கோருகையில் ,

கிளிநொச்சி மாவட்டத்தின்  முகமாலையை அண்டிய  பகுதியில் அதகளவான வெடிபொருட்கள் புதைக்கப்பட்டுள்ள நிலையில் இங்கே இடம்பெறும் வெடிபொருள் அகற்றல் செயல்பாடானது மிகவும் குறைந்த ஆளணியுடன் ஓர் இரு தொண்டு நிறுவனங்களின் மூலமே  மிகவும் மந்த கதியில்  அப் படிகள் இடம்பெறுவதனால் இப்பகுதி நில உரிமையாளர்கள் இன்றுவரை மீளக்குடியமர முடியவில்லை.

இதன் காரணமாக வெடிபொருள் அகற்றும் பணிகளை  விரைவு படுத்தினாலே இம் மக்களை சொந்த இடத்தில் குடியமர்த்த முடியும். எனவே அப்படிகளை விரைவு படுத்த பிரித்தானியா உதவி புரியவேண்டும். ஏனெனில் இன்றுவரை பிற்றது நிலங்களில் மழை , வெய்யில் என இந்த நிலத்தின் உரிமையாளர்கள் வறுமையின் மத்தியில் வாழ்வதோடு நோய் நொடிகளிற்கும் உள்ளாகின்றனர். இதனால்  அவ்வாறு வாழும் மக்களின் இயல்பு வாழ்விற்காக வெடிபொருள் அகற்றல் பணியை  விரைவு படுத்துவதன் மூலம் தீர்வினை எட்ட முடியும் என்றார்.

இதற்குப் பதிலளித்த அமைச்சர் அவ்வாறான பணிகள் , தேவைகளை நேரில் பார்வையிடுவதோடு அது தொடர்பில் ஆராய்வது எமது கடமை அதற்காக இவ்விடம் வந்துள்ளோம்.்எனப் பதிலளித்ததோடு நில உரிமையாளர்களிடம் தற்போதைய வாழ்வாதாரம் தொடர்பிலும் கேட்டறிந்தார்.-

There are 472 comments

 1. It’s remarkable to pay a quick visit this web site and reading the views of all friends regarding this paragraph, while I am also zealous of getting experience.

 2. I’m really enjoying the design and layout of your site.

  It’s a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable for
  me to come here and visit more often. Did you hire out a developer to create your theme?
  Excellent work!

 3. Hello! Someone in my Facebook group shared this site with us
  so I came to take a look. I’m definitely loving the
  information. I’m bookmarking and will be tweeting this
  to my followers! Outstanding blog and amazing design.

 4. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems
  as though you relied on the video to make your point.
  You definitely know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos to your blog when you
  could be giving us something informative to read?

 5. I am curious to find out what blog platform you’re working with?

  I’m having some minor security problems with my latest site and I’d like
  to find something more safe. Do you have any recommendations?

 6. Hmm it appears like your website ate my first comment
  (it was super long) so I guess I’ll just sum
  it up what I had written and say, I’m thoroughly enjoying your blog.

  I as well am an aspiring blog blogger but I’m still new to the whole thing.
  Do you have any tips and hints for rookie blog writers?
  I’d genuinely appreciate it.

 7. Hi! Someone in my Facebook group shared this website with us so I came to give it a look.
  I’m definitely enjoying the information. I’m book-marking and will be tweeting this to my followers!
  Exceptional blog and outstanding design. plenty of fish natalielise

 8. I was recommended this website by means of my cousin. I’m now not certain whether this post
  is written via him as no one else know such unique approximately my trouble.
  You are amazing! Thanks!

 9. Thanks for finally talking about >வெடிபொருள் அகற்றல் செயல்பாடு மிகவும் மந்தகதியில்!
  – குறியீடு <Loved it!

 10. Hello my friend! I want to say that this article is amazing, nice written and come with approximately all significant
  infos. I’d like to see more posts like this .

 11. Hello! I realize this is sort of off-topic however I needed to
  ask. Does building a well-established website such as yours take a massive amount work?
  I am completely new to blogging but I do write in my diary every day.
  I’d like to start a blog so I can easily share my
  experience and thoughts online. Please let me know if
  you have any kind of recommendations or tips for
  new aspiring bloggers. Appreciate it!

 12. This design is steller! You most certainly know how to keep a reader amused. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Fantastic job. I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool!

 13. My countless comments are like A sinking sea, without a response. There is no longer your footprint in the space, but in my heart, You still occupy an important position, and hesitate to leave.

 14. Three years have passed by in a hurry. The age of dreams is filled with laughter and laughter. Don’t wave your hands and sigh, feel that the flowers are running out, gather courage, and don’t forget to exchange surprise news.

 15. Let life be written, and always remember to ignite the warm sunshine of the soul. There are always some happy shots, hidden in the corner of memory, and gently lifted up inadvertently, shaking off a room of Xiao Se!

 16. Some people have never had a chance to see each other. When they have had a chance to meet, they hesitate again. Some love has never had a chance to love, and when I have a chance to love, I no longer love.

 17. Life is playing chess with God. You take one step, God takes one step. It is impossible for you to take every step, so you must take every step of your own. The final destiny is either you will have God’s army, or God will be your army.

 18. Evden eve nakliyat sektörüne sağladığımız katkı gün geçtikçe büyümektedir. Doğru tercih ile kaliteli çözümler sunma gayretiyle bünyemizde bulunmakta olan tüm görevli nakliyat firmalarını taşımacılık konusunda son derece ince eleyip sık dokumaktayız. Evden eve müşterilerimizin daha kaliteli, konforlu, güvenli ve profesyonel hizmet alması için gereken tüm işlemleri uygulamaktayız. Evden eve nakliye veya evden eve nakliyat hizmeti için en iyi ve köklü kuruluşları bir araya getiren nakliyat platformumuz bu alanda sektörün lider portalı olarak gösterilmektedir. Sizlerde bu başarıya katkı sağlaman için evden eve nakliyat süreçlerinizde bizlerden destek almanızı öneririz.

 19. You could definitely see your enthusiasm in the work you write. The world hopes for more passionate writers like you who are not afraid to mention how they believe. Always go after your heart.

 20. Great post. I was checking continuously this blog andI am impressed! Very useful info specially the last part I care for such info much.I was seeking this certain info for a very long time.Thank you and good luck. Minecraft free to play 2018

 21. Thanx for the effort, keep up the good work Great work, I am going to start a small Blog Engine course work using your site I hope you enjoy blogging with the popular BlogEngine.net.Thethoughts you express are really awesome. Hope you will right some more posts.

 22. I just could not go away your site before suggesting that I actually enjoyed the standard information an individualsupply to your guests? Is gonna be again regularly in order to check up on new posts

 23. Please let me know if you’re looking for a article writer for your weblog. You have some really good posts and I think I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d absolutely love to write some material for your blog in exchange for a link back to mine. Please send me an e-mail if interested. Cheers!|

 24. Pretty nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I’ve really enjoyed surfing around your blog posts. After all I will be subscribing to your rss feed and I hope you write again very soon!|

 25. Hmm is anyone else having problems with the pictures on this blog loading? I’m trying to determine if its a problem on my end or if it’s the blog. Any responses would be greatly appreciated.|

 26. Fantastic blog! Do you have any helpful hints for aspiringwriters? I’m hoping to start my own website soon but I’m a little lost on everything.Would you suggest starting with a free platform like WordPress or go fora paid option? There are so many choices out there that I’m completely confused ..Any ideas? Cheers!

 27. I am not sure where you are getting your information, but good topic. I needs to spend some time learning much more or understanding more. Thanks for excellent info I was looking for this info for my mission.|

 28. Hey There. I found your blog using msn. This is a very well written article. I’ll be sure to bookmark it and return to read more of your useful information. Thanks for the post. I’ll certainly comeback.|

 29. Hey! I know this is sort of off-topic but I needed to ask. Does running a well-established website like yours take a massive amount work? I am completely new to operating a blog but I do write in my diary daily. I’d like to start a blog so I can easily share my personal experience and feelings online. Please let me know if you have any kind of recommendations or tips for new aspiring bloggers. Appreciate it!|

 30. Hello there I am so excited I found your site, I really found you by accident, while I was looking on Aol for something else, Nonetheless I am here now and would just like to say kudos for a fantastic post and a all round enjoyable blog (I also love the theme/design), I don’t have time to go through it all at the moment but I have saved it and also added your RSS feeds, so when I have time I will be back to read much more, Please do keep up the fantastic b.|

 31. My brother recommended I might like this website. He was totally right. This post actually made my day. You can not imagine simply how so much time I had spent for this info! Thanks!|

 32. I like the helpful info you provide in your articles. I’ll bookmark your blog and test once more here frequently. I’m rather certain I’ll learn lots of new stuff right right here! Good luck for the following!|

 33. Having read this I thought it was rather enlightening. I appreciate you finding the time and energy to put this short article together. I once again find myself spending a significant amount of time both reading and commenting. But so what, it was still worthwhile!|

 34. Having read this I believed it was extremely informative. I appreciate you finding the time and effort to put this content together. I once again find myself spending a lot of time both reading and commenting. But so what, it was still worthwhile!|

 35. I’m no longer positive where you are getting your info, however good topic. I must spend a while learning more or understanding more. Thanks for wonderful info I used to be looking for this information for my mission.|

 36. For newest information you have to go to see world wide web and on world-wide-web I found this website as a most excellent web site for hottest updates.|

 37. Hi there, I found your site via Google at the same time as looking for a related topic, your site came up, it seems great. I have bookmarked it in my google bookmarks.

 38. After looking over a few of the articles on your blog, I seriously appreciate your way of writing a blog. I saved as a favorite it to my bookmark website list and will be checking back in the near future. Take a look at my website as well and tell me how you feel.|

 39. When I initially commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I get four e-mails with the same comment. Is there any way you can remove me from that service? Cheers!|

 40. Hello! I just wanted to ask if you ever have any trouble with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing a few months of hard work due to no data backup. Do you have any solutions to prevent hackers?|

 41. Great post however , I was wanting to know if you could write a litte more on this topic? I’d be very grateful if you could elaborate a little bit more. Kudos!|

 42. Hello, i think that i saw you visited my weblog thus i came to “return the favor”.I’m attempting to find things to enhance my website!I suppose its ok to use a few of your ideas!!|

 43. Hi! I know this is kind of off topic but I was wondering if you knew where I could locate a captcha plugin for my comment form? I’m using the same blog platform as yours and I’m having problems finding one? Thanks a lot!|

 44. Howdy! I’m at work surfing around your blog from my new iphone 3gs! Just wanted to say I love reading through your blog and look forward to all your posts! Carry on the fantastic work!|

 45. Good day! Do you know if they make any plugins to help with SEO? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good results. If you know of any please share. Thanks!|

 46. Hey! Do you know if they make any plugins to assist with Search Engine Optimization? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good results. If you know of any please share. Appreciate it!|

 47. Hi, the whole thing is going well here and ofcourse every one is sharing data, that’s genuinely excellent, keep up writing.|

 48. Hello, i read your blog from time to time and i own a similar one and i was just wondering if you get a lot of spam feedback? If so how do you reduce it, any plugin or anything you can recommend? I get so much lately it’s driving me crazy so any assistance is very much appreciated.|

 49. Thank you for sharing your info. I truly appreciate your efforts and I will be waiting for your next post thank you once again.|

 50. Awesome things here. I am very satisfied to peer your article. Thanks a lot and I am taking a look forward to contact you. Will you please drop me a e-mail?|

 51. Attractive section of content. I just stumbled upon your weblog and in accession capital to assert that I get actually enjoyed account your blog posts. Anyway I’ll be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently rapidly.|

 52. Hi there! I understand this is kind of off-topic but I needed to ask. Does running a well-established blog such as yours take a lot of work? I am brand new to writing a blog however I do write in my journal everyday. I’d like to start a blog so I can share my personal experience and thoughts online. Please let me know if you have any kind of suggestions or tips for new aspiring blog owners. Appreciate it!|

 53. Hi there, just became alert to your blog through Google, and found that it’s truly informative. I’m gonna watch out for brussels. I will appreciate if you continue this in future. Many people will be benefited from your writing. Cheers!|

 54. Hey There. I found your blog using msn. This is a really well written article. I will be sure to bookmark it and return to read more of your useful information. Thanks for the post. I will certainly return.|

 55. Nice post. I was checking continuously this blog and I am impressed! Very useful info specifically the last part 🙂 I care for such information much. I was looking for this certain info for a long time. Thank you and good luck.|

 56. You made some good points there. I looked on the internet for additional information about the issue and found most individuals will go along with your views on this web site.|

 57. Hello there, just become alert to your weblog through Google, and found that it is really informative. I am going to be careful for brussels. I’ll be grateful in case you proceed this in future. Numerous people shall be benefited from your writing. Cheers!

 58. I am sure this paragraph has touched all the internet viewers, its really really good piece of writing on building up new web site.|

 59. Thanks a bunch for sharing this with all of us you actually understand what you’re talking approximately! Bookmarked. Please additionally seek advice from my website =). We will have a link alternate arrangement among us|

 60. First off I would like to say excellent blog! I had a quick question in which I’d like to ask if you don’t mind. I was curious to find out how you center yourself and clear your head prior to writing. I’ve had a tough time clearing my thoughts in getting my thoughts out. I do enjoy writing however it just seems like the first 10 to 15 minutes are generally lost simply just trying to figure out how to begin. Any recommendations or hints? Cheers!|

 61. An intriguing discussion is definitely worth comment. I do think that you ought to write more on this topic, it might not be a taboo matter but typically folks don’t talk about such issues. To the next! Many thanks!!|

 62. I think this is one of the most significant information for me. And i am glad reading your article. But should remark on some general things, The website style is ideal, the articles is really nice : D. Good job, cheers|

 63. Thanks a lot for sharing this with all folks you actually understand what you are talking approximately! Bookmarked. Kindly also consult with my site =). We could have a hyperlink alternate contract between us|

 64. Magnificent items from you, man. I have take note your stuff previous to and you’re just extremely excellent. I really like what you’ve got here, certainly like what you are saying and the best way during which you are saying it. You are making it entertaining and you still take care of to keep it smart. I can not wait to learn far more from you. This is actually a tremendous website.|

 65. Its like you read my mind! You appear to know a lot about this, like you wrote the book in it or something. I think that you can do with a few pics to drive the message home a little bit, but instead of that, this is great blog. A fantastic read. I will certainly be back.|

 66. We are a bunch of volunteers and opening a new scheme in our community. Your web site offered us with valuable info to work on. You have performed a formidable job and our whole neighborhood will be grateful to you.|

 67. Excellent beat ! I would like to apprentice at the same time as you amend your website, how could i subscribe for a weblog site? The account helped me a acceptable deal. I were tiny bit acquainted of this your broadcast provided vibrant transparent concept|

 68. I just couldn’t go away your site before suggesting that I really enjoyed the standard info a person supply in your guests? Is going to be back ceaselessly in order to inspect new posts|

 69. Great goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you are just too great. I really like what you’ve acquired here, really like what you’re stating and the way in which you say it. You make it enjoyable and you still care for to keep it sensible. I cant wait to read far more from you. This is really a wonderful web site.|

 70. Just desire to say your article is as astonishing. The clearness in your post is simply cool and i can assume you’re an expert on this subject. Well with your permission let me to grab your RSS feed to keep updated with forthcoming post. Thanks a million and please continue the enjoyable work.|

 71. Please let me know if you’re looking for a author for your weblog. You have some really good articles and I believe I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d absolutely love to write some content for your blog in exchange for a link back to mine. Please send me an email if interested. Kudos!|

 72. When I initially commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I get four emails with the same comment. Is there any way you can remove me from that service? Appreciate it!|

 73. Great blog here! Also your web site loads up fast! What web host are you using? Can I get your affiliate link to your host? I wish my web site loaded up as fast as yours lol|

 74. What’s up to every , because I am actually keen of reading this blog’s post to be updated on a regular basis. It consists of pleasant information.Hello to every , because I am in fact eager of reading this blog’s post to be updated regularly. It carries pleasant material.

 75. With havin so much content and articles do you ever run into any problems of plagorism or copyright violation? My site has a lot of completely unique content I’ve either created myself or outsourced but it appears a lot of it is popping it up all over the internet without my authorization. Do you know any ways to help protect against content from being ripped off? I’d certainly appreciate it.|

 76. Excellent blog right here! Additionally your web site a lot up very fast! What host are you using? Can I am getting your associate hyperlink in your host? I desire my web site loaded up as quickly as yours lol|

 77. Hi there i am kavin, its my first occasion to commenting anyplace, when i read this paragraph i thought i could also create comment due to this good piece of writing.I was suggested this blog by my cousin. I’m not sure whether this post is written by him as no one else know such detailed about my difficulty. You’re amazing! Thanks!

 78. Aw, this was a very nice post. Finding the time and actual effort to generate a great article… but what can I say… I hesitate a whole lot and don’t manage to get anything done.|

 79. Hmm it seems like your site ate my first comment (it was extremely long) so I guess I’ll just sum it up what I wrote and say, I’m thoroughly enjoying your blog. I too am an aspiring blog blogger but I’m still new to the whole thing. Do you have any tips for rookie blog writers? I’d certainly appreciate it.|

 80. I enjoy what you guys are usually up too. Such clever work and reporting! Keep up the good works guys I’ve incorporated you guys to our blogroll.|

 81. I was curious if you ever considered changing the page layout of your website? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having one or 2 images. Maybe you could space it out better?|

 82. I always emailed this website post page to all my friends, as if like to read it afterward my contacts will too.|

 83. Do you have a spam problem on this blog; I also am a blogger, and I was wanting to know your situation; we have developed some nice methods and we are looking to exchange techniques with others, please shoot me an e-mail if interested.|

 84. Excellent goods from you, man. I’ve keep in mind your stuff previous to and you are simply extremely great. I really like what you have acquired right here, certainly like what you are stating and the way in which during which you say it. You’re making it entertaining and you continue to care for to keep it wise. I cant wait to learn far more from you. That is really a great site.|

 85. My brother suggested I may like this website. He was once entirely right. This post actually made my day. You can not imagine simply how so much time I had spent for this info! Thank you!|

 86. Do you mind if I quote a couple of your posts as long as I provide credit and sources back to your blog? My blog is in the very same area of interest as yours and my users would definitely benefit from some of the information you provide here. Please let me know if this okay with you. Appreciate it!|

 87. It’s a shame you don’t have a donate button! I’d most certainly donate to this excellent blog! I suppose for now i’ll settle for book-marking and adding your RSS feed to my Google account. I look forward to fresh updates and will talk about this blog with my Facebook group. Talk soon!|

 88. Hi! Someone in my Facebook group shared this site with us so I came to give it a look. I’m definitely loving the information. I’m book-marking and will be tweeting this to my followers! Great blog and great design.

 89. I feel that is one of the most important info for me. And i am glad reading your article. But should commentary on some normal issues, The site style is wonderful, the articles is in reality great : D. Good job, cheers|

 90. Do you mind if I quote a few of your posts as long as I provide credit and sources back to your website? My blog site is in the very same niche as yours and my visitors would truly benefit from a lot of the information you present here. Please let me know if this ok with you. Cheers!|

 91. I?m amazed, I must say. Rarely do I encounter a blog that?s equally educative and entertaining, and let me tell you, you’ve hit the nail on the head. The problem is something which too few folks are speaking intelligently about. Now i’m very happy that I came across this in my hunt for something relating to this.

 92. May I just say what a relief to discover a person that really knows what they are discussing on the web. You certainly realize how to bring an issue to light and make it important. More people should check this out and understand this side of your story. I was surprised that you aren’t more popular since you most certainly have the gift.|

 93. Do you have a spam problem on this site; I also am a blogger, and I was wanting to know your situation; many of us have created some nice methods and we are looking to trade strategies with others, why not shoot me an email if interested.

 94. Hi there! Do you use Twitter? I’d like to follow you if that would be okay. I’m undoubtedly enjoying your blog and look forward to new updates.|

 95. I’ve read several just right stuff here. Certainly value bookmarking for revisiting. I wonder how so much effort you put to create this sort of great informative web site.|

 96. Heya i am for the first time here. I found this board and I find It really useful & it helped me out a lot. I hope to give something back and aid others like you helped me.|

 97. Thank you for your site post. Thomas and I are saving for a new guide on this matter and your short article has made us all to save our own money. Your opinions really responded all our issues. In fact, greater than what we had recognized before we stumbled on your wonderful blog. We no longer nurture doubts including a troubled mind because you have actually attended to our own needs right here. Thanks

 98. Hello! I’ve been reading your website for a while now and finally got the bravery to go ahead and give you a shout out from Atascocita Texas! Just wanted to tell you keep up the great job!|

 99. Good day! I simply would like to give you a big thumbs up for your great information you’ve got here on this post. I will be returning to your site for more soon.|

 100. My brother suggested I might like this blog. He was totally right. This post actually made my day. You cann’t imagine simply how much time I had spent for this info! Thanks!|

 101. Everything is very open with a very clear description of the challenges. It was really informative. Your website is very useful. Thank you for sharing!|

 102. I’m really inspired with your writing skills and also with the structure on your weblog. Is this a paid topic or did you modify it your self? Either way keep up the excellent high quality writing, it is rare to see a nice weblog like this one today..|

 103. It’s the best time to make some plans for the longer term and it’s time to be happy. I have read this put up and if I may I wish to suggest you some attention-grabbing things or suggestions. Perhaps you could write subsequent articles relating to this article. I want to read even more issues about it!|

 104. Oh my goodness! Awesome article dude! Thanks, However I
  am going through troubles with your RSS. I don’t understand the reason why I cannot subscribe to it.
  Is there anyone else having identical RSS problems? Anyone that knows the solution will you kindly respond?
  Thanx!!

 105. Hi, this weekend is nice in support of me, for the reason that this point in time i am reading
  this great informative article here at my home.

 106. Hey there! I simply want to give you a big thumbs up for the excellent information you’ve
  got here on this post. I will be coming back to your
  site for more soon.

 107. An interesting discussion is worth comment. I think that you ought to write more about this subject, it might not be a taboo subject but typically people don’t speak about these topics. To the next! Kind regards!!|

 108. Very nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I have really enjoyed browsing your blog
  posts. In any case I’ll be subscribing to your rss feed and I hope you write again soon!

 109. I simply want to tell you that I’m all new to blogging and definitely savored you’re web site. Almost certainly I’m likely to bookmark your blog post . You absolutely come with amazing stories. Many thanks for sharing with us your blog site.

 110. I think this is among the most important information for me.
  And i’m glad reading your article. But should remark on some general things,
  The website style is ideal, the articles is really nice : D.
  Good job, cheers

Leave a comment

Your email address will not be published.