வெடிபொருள் அகற்றல் செயல்பாடு மிகவும் மந்தகதியில்!

651 249

கிளிநொச்சி முகமாலைப் பகுதியில் இடம்பெறும் வெடிபொருள் அகற்றல் செயல்பாடானது மிகவும் மந்த கதியிலேயே இடம்பெறுவதனால் அதனை விரைவு படுத்த பிரித்தானியா உதவி புரியவேண்டும் என பிரித்தானிய ஆசிய பசுபிக் விவகார அமைச்சர் பீல்ட் மார்க்கிடம் மாவட்டச் செயலாளர் சு.அருமைநாயகம் கோரிக்கை விடுத்தார்.

வடக்கிற்கு வருகை தந்த பிரித்தானியாவிற்கான ஆசிய பசுபிக் விவகார அமைச்சர் மற்றும் இலங்கைக்காகன பிரித்தானியத் தூதுவர் உள்ளிட்ட குழுவினர் நேற்று முகமாலை மற்றும் அதனை அண்டிய பகுதிகளை நேரில் பார்வையிட்டனர். அதன்போது மாவட்டச் செயலாளர் மற்றும் அப்பகுதி நில உரிமையாளர்கள் ஆகியோரையும் சந்தித்து கலந்துரையாடினர்.

குறித்த சந்திப்பின்போதே மாவட்டச் செயலாளர் மேற்படி கோரிக்கையினை முன்வைத்தார். இதன்போது மாவட்டச் செயலாளர் மேலும் கோருகையில் ,

கிளிநொச்சி மாவட்டத்தின்  முகமாலையை அண்டிய  பகுதியில் அதகளவான வெடிபொருட்கள் புதைக்கப்பட்டுள்ள நிலையில் இங்கே இடம்பெறும் வெடிபொருள் அகற்றல் செயல்பாடானது மிகவும் குறைந்த ஆளணியுடன் ஓர் இரு தொண்டு நிறுவனங்களின் மூலமே  மிகவும் மந்த கதியில்  அப் படிகள் இடம்பெறுவதனால் இப்பகுதி நில உரிமையாளர்கள் இன்றுவரை மீளக்குடியமர முடியவில்லை.

இதன் காரணமாக வெடிபொருள் அகற்றும் பணிகளை  விரைவு படுத்தினாலே இம் மக்களை சொந்த இடத்தில் குடியமர்த்த முடியும். எனவே அப்படிகளை விரைவு படுத்த பிரித்தானியா உதவி புரியவேண்டும். ஏனெனில் இன்றுவரை பிற்றது நிலங்களில் மழை , வெய்யில் என இந்த நிலத்தின் உரிமையாளர்கள் வறுமையின் மத்தியில் வாழ்வதோடு நோய் நொடிகளிற்கும் உள்ளாகின்றனர். இதனால்  அவ்வாறு வாழும் மக்களின் இயல்பு வாழ்விற்காக வெடிபொருள் அகற்றல் பணியை  விரைவு படுத்துவதன் மூலம் தீர்வினை எட்ட முடியும் என்றார்.

இதற்குப் பதிலளித்த அமைச்சர் அவ்வாறான பணிகள் , தேவைகளை நேரில் பார்வையிடுவதோடு அது தொடர்பில் ஆராய்வது எமது கடமை அதற்காக இவ்விடம் வந்துள்ளோம்.்எனப் பதிலளித்ததோடு நில உரிமையாளர்களிடம் தற்போதைய வாழ்வாதாரம் தொடர்பிலும் கேட்டறிந்தார்.-

There are 249 comments

 1. It’s remarkable to pay a quick visit this web site and reading the views of all friends regarding this paragraph, while I am also zealous of getting experience.

 2. I’m really enjoying the design and layout of your site.

  It’s a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable for
  me to come here and visit more often. Did you hire out a developer to create your theme?
  Excellent work!

 3. Hello! Someone in my Facebook group shared this site with us
  so I came to take a look. I’m definitely loving the
  information. I’m bookmarking and will be tweeting this
  to my followers! Outstanding blog and amazing design.

 4. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems
  as though you relied on the video to make your point.
  You definitely know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos to your blog when you
  could be giving us something informative to read?

 5. I am curious to find out what blog platform you’re working with?

  I’m having some minor security problems with my latest site and I’d like
  to find something more safe. Do you have any recommendations?

 6. Hmm it appears like your website ate my first comment
  (it was super long) so I guess I’ll just sum
  it up what I had written and say, I’m thoroughly enjoying your blog.

  I as well am an aspiring blog blogger but I’m still new to the whole thing.
  Do you have any tips and hints for rookie blog writers?
  I’d genuinely appreciate it.

 7. Hi! Someone in my Facebook group shared this website with us so I came to give it a look.
  I’m definitely enjoying the information. I’m book-marking and will be tweeting this to my followers!
  Exceptional blog and outstanding design. plenty of fish natalielise

 8. I was recommended this website by means of my cousin. I’m now not certain whether this post
  is written via him as no one else know such unique approximately my trouble.
  You are amazing! Thanks!

 9. Thanks for finally talking about >வெடிபொருள் அகற்றல் செயல்பாடு மிகவும் மந்தகதியில்!
  – குறியீடு <Loved it!

 10. Hello my friend! I want to say that this article is amazing, nice written and come with approximately all significant
  infos. I’d like to see more posts like this .

 11. Hello! I realize this is sort of off-topic however I needed to
  ask. Does building a well-established website such as yours take a massive amount work?
  I am completely new to blogging but I do write in my diary every day.
  I’d like to start a blog so I can easily share my
  experience and thoughts online. Please let me know if
  you have any kind of recommendations or tips for
  new aspiring bloggers. Appreciate it!

 12. This design is steller! You most certainly know how to keep a reader amused. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Fantastic job. I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool!

 13. My countless comments are like A sinking sea, without a response. There is no longer your footprint in the space, but in my heart, You still occupy an important position, and hesitate to leave.

 14. Three years have passed by in a hurry. The age of dreams is filled with laughter and laughter. Don’t wave your hands and sigh, feel that the flowers are running out, gather courage, and don’t forget to exchange surprise news.

 15. Let life be written, and always remember to ignite the warm sunshine of the soul. There are always some happy shots, hidden in the corner of memory, and gently lifted up inadvertently, shaking off a room of Xiao Se!

 16. Some people have never had a chance to see each other. When they have had a chance to meet, they hesitate again. Some love has never had a chance to love, and when I have a chance to love, I no longer love.

 17. Life is playing chess with God. You take one step, God takes one step. It is impossible for you to take every step, so you must take every step of your own. The final destiny is either you will have God’s army, or God will be your army.

 18. Evden eve nakliyat sektörüne sağladığımız katkı gün geçtikçe büyümektedir. Doğru tercih ile kaliteli çözümler sunma gayretiyle bünyemizde bulunmakta olan tüm görevli nakliyat firmalarını taşımacılık konusunda son derece ince eleyip sık dokumaktayız. Evden eve müşterilerimizin daha kaliteli, konforlu, güvenli ve profesyonel hizmet alması için gereken tüm işlemleri uygulamaktayız. Evden eve nakliye veya evden eve nakliyat hizmeti için en iyi ve köklü kuruluşları bir araya getiren nakliyat platformumuz bu alanda sektörün lider portalı olarak gösterilmektedir. Sizlerde bu başarıya katkı sağlaman için evden eve nakliyat süreçlerinizde bizlerden destek almanızı öneririz.

 19. You could definitely see your enthusiasm in the work you write. The world hopes for more passionate writers like you who are not afraid to mention how they believe. Always go after your heart.

 20. Great post. I was checking continuously this blog andI am impressed! Very useful info specially the last part I care for such info much.I was seeking this certain info for a very long time.Thank you and good luck. Minecraft free to play 2018

 21. Thanx for the effort, keep up the good work Great work, I am going to start a small Blog Engine course work using your site I hope you enjoy blogging with the popular BlogEngine.net.Thethoughts you express are really awesome. Hope you will right some more posts.

 22. I just could not go away your site before suggesting that I actually enjoyed the standard information an individualsupply to your guests? Is gonna be again regularly in order to check up on new posts

 23. Please let me know if you’re looking for a article writer for your weblog. You have some really good posts and I think I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d absolutely love to write some material for your blog in exchange for a link back to mine. Please send me an e-mail if interested. Cheers!|

 24. Pretty nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I’ve really enjoyed surfing around your blog posts. After all I will be subscribing to your rss feed and I hope you write again very soon!|

 25. Hmm is anyone else having problems with the pictures on this blog loading? I’m trying to determine if its a problem on my end or if it’s the blog. Any responses would be greatly appreciated.|

 26. Fantastic blog! Do you have any helpful hints for aspiringwriters? I’m hoping to start my own website soon but I’m a little lost on everything.Would you suggest starting with a free platform like WordPress or go fora paid option? There are so many choices out there that I’m completely confused ..Any ideas? Cheers!

Leave a comment

Your email address will not be published.