பட்டாசு அதிபர்கள்-தொழிலாளர்கள் காத்திருப்பு போராட்டம்

1953 768

கோரிக்கைகளை வலியுறுத்தி பட்டாசு ஊழியர்கள் விருதுநகர் கலெக்டர் அலுவலகம் முன்பு காத்திருப்பு போராட்டத்தில் ஈடுபட்டனர். பல்லாயிரக்கணக்கானோர் திரண்டதால் பலத்த போலீஸ் பாதுகாப்பு போடப்பட்டுள்ளது. 

உச்சநீதிமன்றம் விதித்துள்ள கடுமையான விதிகளால் பட்டாசு தொழில் நலிவடையும் சூழல் ஏற்பட்டது. விதிகளை தளர்த்த வேண்டுமென வலியுறுத்தி கடந்த 1 மாதத்திற்கும் மேலாக சிவகாசியில் பட்டாசு ஆலை தொழிலாளர்கள் வேலை நிறுத்தத்தில் ஈடுபட்டுள்ளனர்.

பட்டாசு ஆலையை திறக்க மத்திய, மாநில அரசுகள் உடனடி நடவடிக்கை எடுக்க வேண்டுமென தொடர்ந்து வலியுறுத்தப்பட்டது.

இந்த கோரிக்கையை வலியுறுத்தி இன்று விருதுநகர் கலெக்டர் அலுவலகத்தில் காத்திருப்பு போராட்டத்தில் ஈடுபடப்போவதாக பட்டாசு அதிபர்கள், தொழிலாளர் சங்கத்தினர் அறிவித்திருந்தனர்.

மேலும் இந்த போராட்டத்தில் பல்வேறு மாவட்டங்களைச் சேர்ந்த பட்டாசு தொழிலாளர்கள் பங்கேற்பார்கள் என அறிவிக்கப்பட்டது.

அதன்படி இன்று காலை சிவகாசியில் பட்டாசு தொழிலாளர்கள் சங்கம், பட்டாசு உரிமையாளர்கள் சங்கம், அனைத்து வணிகர்கள் சங்கம் சார்பில் ஆயிரக்கணக்கான பட்டாசு ஊழியர்கள் திரண்டனர். அவர்கள் அங்கிருந்து வேன், கார் மூலம் விருதுநகருக்கு பேரணியாக வந்தனர்.

தொடர்ந்து விருதுநகர் கலெக்டர் அலுவலகம் முன்பு ஆயிரக்கணக்கான பட்டாசு ஆலை தொழிலாளர்கள் கூடினர். பின்னர் அவர்கள் அங்கேயே அமர்ந்து காத்திருப்பு போராட்டத்தில் ஈடுபட்டனர். அப்போது அவர்கள் கோரிக்கைகளை வலியுறுத்தி கோ‌ஷமிட்டனர்.

சிறிது நேரத்தில் பட்டாசு தொழிலாளர்கள், சங்க நிர்வாகிகள் கலெக்டர் சிவஞானத்தை சந்தித்து கோரிக்கை மனு அளித்தனர்.

விருதுநகரில் ஆயிரக்கணக்கான பட்டாசு தொழிலாளர்கள் திரண்டதால் அசம்பாவித சம்பவங்கள் ஏற்படாமல் தடுக்க தென் மண்டல ஐ.ஜி. சண்முக ராஜேஸ்வரன், டி.ஐ.ஜி. பிரதீப்குமார் ஆகியோர் உத்தரவின் பேரில் மாவட்ட போலீஸ் சூப்பிரண்டு ராஜராஜன் மேற்பார்வையில் 2,000-க்கும் மேற்பட்ட போலீசார் குவிக்கப்பட்டிருந்தனர்.

போராட்டம் காரணமாக திருநெல்வேலி, தூத்துக்குடியில் இருந்து வரும் வாகனங்கள் எட்டயபுரம் 4 வழிச்சாலைக்கு திருப்பி விடப்பட்டது.

மதுரையில் இருந்து நெல்லை, தூத்துக்குடி செல்லும் வாகனங்கள் மண்டேலா நகரில் இருந்து அருப்புக்கோட்டை வழியாக திருப்பி விடப்பட்டது. 

There are 768 comments

 1. Great post. I was checking continuously this blog and I’m impressed!

  Extremely useful information particularly the last part 🙂
  I care for such information a lot. I was looking for this particular info for a very long time.
  Thank you and good luck.

 2. Thanks for one’s marvelous posting! I genuinely enjoyed reading it, you might be
  a great author. I will make certain to bookmark your blog and will often come back in the future.

  I want to encourage you to definitely continue your great writing,
  have a nice weekend!

 3. Interesting blog! Is your theme custom made or did you download it
  from somewhere? A design like yours with a few simple tweeks would
  really make my blog shine. Please let me know where you got your theme.
  Bless you

 4. These are truly great ideas in regarding blogging.
  You have touched some pleasant factors here.
  Any way keep up wrinting.

 5. I pay a visit daily a few sites and information sites to read content, but this webpage offers quality
  based content.

 6. Nice blog! Is your theme custom made or did
  you download it from somewhere? A design like yours with a few simple
  tweeks would really make my blog stand out. Please let me know where you got your theme.
  Thanks a lot

 7. “Thank you for every other fantastic article. Where else could anybody get that type of info in such an ideal means of writing? I have a presentation subsequent week, and I’m on the search for such info.”

 8. I love your blog.. very nice colors & theme.Did you design this website yourself or did you hire someone to doit for you? Plz answer back as I’m looking to create my own blogand would like to find out where u got this from. appreciate it

 9. Have you ever thought about publishing an ebook or guest authoring on other websites?
  I have a blog based on the same topics you discuss and would really like to have you share some stories/information. I know my viewers would enjoy
  your work. If you’re even remotely interested, feel free to send me an e-mail.

 10. I think this is one of the most significant info for me. And i am glad reading your
  article. But should remark on some general things, The web site
  style is great, the articles is really excellent :
  D. Good job, cheers

 11. Right here is the perfect blog for anybody who would like to find out about this topic.
  You know a whole lot its almost hard to argue with you (not that I actually
  would want to…HaHa). You definitely put a new spin on a subject that has been discussed for ages.
  Excellent stuff, just wonderful!

 12. Hey are using WordPress for your site platform? I’m new to the
  blog world but I’m trying to get started and create my own. Do
  you need any html coding knowledge to make
  your own blog? Any help would be greatly appreciated!

 13. A motivating discussion is definitely worth comment.
  There’s no doubt that that you need to write more about this subject, it might not be a taboo subject but
  typically people do not talk about such issues.
  To the next! Many thanks!!

 14. Let life be written, and always remember to ignite the warm sunshine of the soul. There are always some happy shots, and gently lifted up inadvertently, shaking off a room of Xiao Se!

 15. I savour, lead to I discovered exactly what I was taking a
  look for. You’ve ended my four day long hunt!
  God Bless you man. Have a great day. Bye

 16. Time will always give you the answer, who is the one who really hurts you and who really cares about you; who is who you care about but who cares nothing about you. Some people are not worth cherishing too much, while others are worth cherishing

 17. Some things turn around for a lifetime. I didn’t know each other at first, but finally I didn’t know each other. If love is just passing by, why bother here. Some love, had to settle each other, suddenly looking back, I can no longer tell.

 18. Does your website have a contact page? I’m having trouble locatingit but, I’d like to send you an email. I’ve got some recommendations for your blog you might be interested in hearing.Either way, great website and I look forward to seeing it grow over time.

 19. I think other website proprietors should take this website as an model, very clean and excellent user genial style and design, let alone the content. You are an expert in this topic!

 20. I haven’t checked in here for some time as I thought it was getting boring, but the last several posts are good quality so I guess I’ll add you back to my everyday bloglist. You deserve it my friend

 21. Great blog! Do you have any suggestions for aspiring writers?I’m hoping to start my own website soon but I’m a little lost on everything.Would you propose starting with a free platform like WordPress or go for a paid option?There are so many choices out there that I’m completely overwhelmed.. Any tips? Many thanks!

 22. I do not even know how I ended up here, howeverI believed this submit used to be good. I don’t recognisewho you are however definitely you are going to a well-known blogger in case you are not already.Cheers!

 23. Interesting blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere? A theme like yours with a few simple tweeks would really make my blog jump out. Please let me know where you got your theme. With thanks

 24. Hello, you used to write great, but the last several posts have been kinda boring¡K I miss your super writings. Past several posts are just a little out of track! come on!

 25. Whats up this is kinda of off topic but I was wanting to know if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding know-how so I wanted to get advice from someone with experience. Any help would be enormously appreciated!|

 26. Its such as you read my mind! You appear to grasp so much approximately this, like you wrote the guide in it or something. I feel that you just could do with a few to power the message house a little bit, but other than that, that is wonderful blog. A fantastic read. I will definitely be back.|

 27. Hi, i think that i saw you visited my website thus i came to “return the favor”.I am attempting to find things to enhance my web site!I suppose its ok to use a few of your ideas!!|

 28. Greetings from Los angeles! I’m bored to tears at work so I decided to check out your website on my iphone during lunch break. I really like the knowledge you provide here and can’t wait to take a look when I get home. I’m amazed at how fast your blog loaded on my mobile .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyways, wonderful blog!|

 29. Thank you, I have recently been looking for info about this subject for a while and yours is the best I have came upon so far. But, what about the conclusion? Are you sure about the source?|

 30. Hello! I’ve been following your web site for a while now and finally got the courage to go ahead and give you a shout out from Austin Texas! Just wanted to mention keep up the excellent job!|

 31. Today, I went to the beachfront with my kids. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She put the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is entirely off topic but I had to tell someone!|

 32. Hello there, I found your blog by way of Google even as searching for a comparable topic, your web site came up, it seems great. I’ve bookmarked it in my google bookmarks.

 33. Hi there, just became alert to your blog through Google, and found that it is truly informative. I’m gonna watch out for brussels. I’ll appreciate if you continue this in future. A lot of people will be benefited from your writing. Cheers!|

 34. An impressive share, I merely given this onto a colleague who was doing a little analysis for this. Anf the husband in truth bought me breakfast simply because I found it for him.. smile. So i want to reword that: Thnx for your treat! But yeah Thnkx for spending plenty of time to talk about this, I feel strongly regarding this and really like reading regarding this topic. If it is possible, as you grow expertise, can you mind updating your blog site with a lot more details? It’s highly useful for me. Huge thumb up with this writing!

 35. Howdy I am so thrilled I found your site, I really found you by error, while I was researching on Askjeeve for something else, Nonetheless I am here now and would just like to say many thanks for a tremendous post and a all round enjoyable blog (I also love the theme/design), I don’t have time to look over it all at the moment but I have book-marked it and also added your RSS feeds, so when I have time I will be back to read more, Please do keep up the superb work.|

 36. It’s the best time to make some plans for the future and it’s time to be happy. I have learn this publish and if I may just I desire to suggest you some fascinating issues or tips. Maybe you could write next articles relating to this article. I desire to learn even more things about it!|

 37. I’ll immediately snatch your rss as I can’t to find your email subscription hyperlink or e-newsletter service. Do you have any? Please allow me know so that I may just subscribe. Thanks.|

 38. My brother suggested I might like this web site. He was totally right. This post truly made my day. You cann’t imagine just how much time I had spent for this info! Thanks!|

 39. Hello! I know this is kinda off topic however I’d figured I’d ask. Would you be interested in trading links or maybe guest authoring a blog post or vice-versa? My blog addresses a lot of the same topics as yours and I believe we could greatly benefit from each other. If you happen to be interested feel free to shoot me an e-mail. I look forward to hearing from you! Terrific blog by the way!|

 40. I appreciate, lead to I discovered exactly what I was taking a look for. You have ended my four day long hunt! God Bless you man. Have a great day. Bye|

 41. Good post. I learn something totally new and challenging on sites I stumbleupon on a daily basis. It’s always exciting to read articles from other writers and use a little something from other web sites. |

 42. I blog often and I truly thank you for your information. The article has truly peaked my interest. I will book mark your blog and keep checking for new information about once a week. I opted in for your Feed too.|

 43. Hello are using WordPress for your blog platform? I’m new to the blog world but I’m trying to get started and set up my own. Do you need any coding knowledge to make your own blog? Any help would be greatly appreciated!|

 44. Hello just wanted to give you a brief heads up and let you know a few of the images aren’t loading properly. I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different browsers and both show the same results.|

 45. I was recommended this blog by my cousin. I’m not sure whether this post is written by him as nobody else know such detailed about my difficulty. You’re amazing! Thanks!|

 46. Do you have a spam issue on this site; I also am a blogger, and I was wanting to know your situation; many of us have developed some nice methods and we are looking to swap techniques with other folks, be sure to shoot me an e-mail if interested.|

 47. Nice post. I learn something new and challenging on blogs I stumbleupon on a daily basis. It will always be interesting to read articles from other authors and use a little something from their sites. |

 48. Nice post. I was checking constantly this blog and I am impressed! Very useful info specially the last part 🙂 I care for such information much. I was looking for this certain information for a long time. Thank you and good luck.|

 49. I know this if off topic but I’m looking into starting my own weblog and was curious what all is required to get setup? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I’m not very internet savvy so I’m not 100 positive. Any tips or advice would be greatly appreciated. Kudos|

 50. I’d like to thank you for the efforts you have put in penning this site. I really hope to check out the same high-grade blog posts by you in the future as well. In truth, your creative writing abilities has encouraged me to get my own blog now ;)|

 51. What’s up everyone, it’s my first visit at this web page, and piece of writing is really fruitful for me, keep up posting such posts.|

 52. Hey! Someone in my Facebook group shared this site with us so I came to give it a look. I’m definitely loving the information. I’m bookmarking and will be tweeting this to my followers! Wonderful blog and superb design.|

 53. We’re a group of volunteers and starting a new scheme in our community. Your website offered us with valuable info to work on. You’ve done a formidable job and our whole community will be thankful to you.|

 54. I am really inspired with your writing abilities as neatly as with the layout for your blog. Is this a paid subject matter or did you customize it your self? Anyway stay up the nice high quality writing, it’s uncommon to look a nice blog like this one these days..|

 55. We’re a group of volunteers and opening a new scheme in our community. Your website offered us with valuable information to work on. You’ve done an impressive job and our whole community will be thankful to you.|

 56. I do believe all the concepts you’ve offered in your post. They are really convincing and can certainly work. Nonetheless, the posts are too brief for beginners. May you please extend them a little from subsequent time? Thank you for the post.|

 57. Sweet blog! I found it while browsing on Yahoo News. Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo News? I’ve been trying for a while but I never seem to get there! Many thanks|

 58. Very nice post. I simply stumbled upon your weblog and wanted to mention that I’ve truly enjoyed browsing your weblog posts. In any case I’ll be subscribing to your rss feed and I am hoping you write once more very soon!|

 59. Someone necessarily help to make seriously posts I would state. This is the very first time I frequented your website page and up to now? I surprised with the research you made to make this actual submit extraordinary. Magnificent job!|

 60. I don’t know whether it’s just me or if everyone else experiencing issues with your site. It looks like some of the text in your content are running off the screen. Can somebody else please comment and let me know if this is happening to them as well? This may be a issue with my internet browser because I’ve had this happen previously. Kudos|

 61. I think this is one of the most significant info for me. And i am glad reading your article. But wanna remark on some general things, The web site style is ideal, the articles is really excellent : D. Good job, cheers|

 62. Howdy, i read your blog occasionally and i own a similar one and i was just curious if you get a lot of spam responses? If so how do you prevent it, any plugin or anything you can suggest? I get so much lately it’s driving me insane so any assistance is very much appreciated.|

 63. I simply wished to thank you thus much again. I was not sure the items that I would include gone through without typically the form of hints revealed simply by you regarding that scenario.

 64. Hey there! I know this is kinda off topic but I’d figured I’d ask. Would you be interested in trading links or maybe guest authoring a blog post or vice-versa? My site goes over a lot of the same subjects as yours and I think we could greatly benefit from each other. If you might be interested feel free to send me an e-mail. I look forward to hearing from you! Fantastic blog by the way!|

 65. I blog often and I genuinely appreciate your information. This great article has really peaked my interest. I am going to take a note of your blog and keep checking for new information about once a week. I subscribed to your RSS feed too.|

 66. I’m amazed, I have to admit. Seldom do I come across a blog that’s both equally educative and entertaining, and let me tell you, you’ve hit the nail on the head. The problem is an issue that not enough folks are speaking intelligently about. I’m very happy that I found this in my hunt for something concerning this.|

 67. I just couldn’t leave your site before suggesting that I extremely loved the usual information an individual supply to your visitors? Is gonna be again frequently in order to check out new posts|

 68. Hi everybody, here every one is sharing these kinds of familiarity, therefore it’s pleasant to read this weblog, and I used to pay a quick visit this web site every day.|

 69. Hi there, You have performed an incredible job. I’ll certainly digg it and in my view suggest to my friends. I’m sure they will be benefited from this web site.|

 70. At this point, it seems just like WordPress is the desired blogging platform available perfect now. (from what We have read) Is the fact that what most likely using on the blog? Excellent post, yet , I has been wondering if you may write a little even more on this subject?

 71. Have you ever considered writing an ebook or guest authoring on other sites? I have a blog based upon on the same information you discuss and would love to have you share some stories/information. I know my subscribers would appreciate your work. If you are even remotely interested, feel free to send me an e-mail.|

 72. I’m curious to find out what blog system you’re working with? I’m having some minor security problems with my latest blog and I’d like to find something more safeguarded. Do you have any suggestions?|

 73. Good day I am so grateful I found your blog page, I really found you by mistake, while I was searching on Bing for something else, Anyways I am here now and would just like to say thanks a lot for a incredible post and a all round exciting blog (I also love the theme/design), I don’t have time to browse it all at the moment but I have bookmarked it and also added your RSS feeds, so when I have time I will be back to read more, Please do keep up the great jo.|

 74. This design is incredible! You most certainly know how to keep a reader amused. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Fantastic job. I really loved what you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool!|

 75. Hi there colleagues, how is all, and what you would like to say concerning this piece of writing, in my view its really awesome in favor of me.|

 76. Nice post. I used to be checking constantly this weblog and I am impressed! Extremely useful info specifically the last section 🙂 I handle such info much. I used to be seeking this certain information for a long time. Thanks and best of luck. |

 77. Hi! I’ve been following your site for some time now and finally got the bravery to go ahead and give you a shout out from Dallas Tx! Just wanted to mention keep up the good work!|

 78. Do you have a spam issue on this website; I also am a blogger, and I was curious about your situation; we have developed some nice methods and we are looking to trade methods with others, be sure to shoot me an email if interested.

 79. Hi there i am kavin, its my first occasion to commenting anyplace, when i read this paragraph i thought i could also create comment due to this brilliant post.

 80. Pingback: tamagotchi official keychain 12 species kuchipatchi tarakotchi bandai

 81. Pingback: 12v battery powered kids ride on cars electric jeep truck remote control

 82. I was suggested this web site by my cousin. I am not sure whether this post is written by him as no one else know such detailed about my trouble. You are incredible! Thanks!