அநுராதபுரம் நோக்கி நகரும் பல்கலை மாணவர்களின் ஐந்தாம்நாள் நடைபவனி (காணொளி)

7079 292

தமிழ் அரசியல் கைதிகளை விடுவிக்க வலியுறுத்தி யாழ்ப்பாணப் பல்கலைக்க மாணவர்கள் கடந்த 9ஆம் திகதி ஆரம்பித்த நடைபவனி, இன்று வவுனியா மதவாச்சியிலிருந்து ஆரம்பமானது.
அரசியல் கைதிகளின் விவகாரம் ஓர் சட்ட விவகாரம் அல்ல என்றும், அது ஓர் அரசியல் விவகாரம் எனம் தெரிவித்து, தமிழ் அரசியல் கைதிகளை நிபந்தனையின்றி விடுவிக்க வலியுறுத்தி யாழ்ப்பாணப் பல்கலைக்கழக மாணவர்களால் கடந்த வியாழக்கிழமை யாழ்ப்பாணப் பல்கலைக்கழக வளாகத்திலிருந்து ஆரம்பிக்கப்பட்ட நடைபவனியின் 5ஆம் நாள் இன்றாகும்.
நடைபவனியின் முதலாம் நாள் யாழ் பல்கலைக்கழக மாணவர்கள் பல்கலைக்கழக முன்றலில் இருந்து நடைபவனியை ஆரம்பித்த நிலையில், கிளிநொச்சி வவுனியா ஊடாக அநுராதபுர சிறைச்சாலை வரை தமது நடைபயணத்தை மேற்கொள்ளத் தீர்மானித்துள்ளனர்.
இதற்கமைய நேற்று வவுனியா மதவாச்சி பிரதேசத்தைச் சென்றடைந்த யாழ் பல்கலைக்கழக மாணவர்களின் நடைபவனி, இன்று காலை அனுராதபுரம் சிறைச்சாலை நோக்கிப் புறப்பட்டது.
குறித்த நடைபவனியில், அரசியல் கட்சிகளின் பிரதிநிதகள், சமூக ஆர்வலர்கள், தன்னார்வத் தொண்டு அமைப்புக்களைச் சேர்ந்தோர், காணாமல் ஆக்கப்பட்டோரின் உறவினர்கள் உட்பட பல தமிழ் சமூக ஆர்வலர்களும் பங்கேற்றுள்ள நிலையில், இன்றைய நடைபவனியில், தமிழ்த் தேசிய மக்கள் முன்னணியைப் பிரதிநிதித்துவப்படுத்து கட்சி அங்கத்தவர்கள் உட்பட யாழ் மாநகர சபை உறுப்பினர் வி.மணிவண்ணனும் பங்கேற்றுள்ளதை அவதானிக்க முடிந்தது.
இதேவேளை, தமது நடைபவனிக்கு வலுச்சேர்க்க முன்வருமாறு தமிழ் ஆர்வலர்கள் அனைவருக்கும் யாழ் பல்கலைக்கழக மாணவர்கள் அழைப்பு விடுத்துள்ளமை குறிப்பிடத்தக்கது.

There are 292 comments

 1. The next time I read a blog, Hopefully it won’t disappoint me as much as this particular one. After all, I know it was my choice to read, but I actually thought you would probably have something useful to talk about. All I hear is a bunch of crying about something you could fix if you were not too busy looking for attention.

 2. Your style is unique compared to other folks I’ve read stuff from. I appreciate you for posting when you have the opportunity, Guess I’ll just book mark this site.

 3. Nice post. I learn some thing tougher on different blogs everyday. Most commonly it is stimulating to read content off their writers and practice something at their store. I’d opt to use some with all the content in my weblog whether or not you do not mind. Natually I’ll provide a link with your internet weblog. Thank you for sharing 먹튀검증

 4. An impressive share! I have just forwarded this onto a coworker who has been conducting a little research on this. And he in fact ordered me breakfast simply because I discovered it for him… lol. So allow me to reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanks for spending time to talk about this issue here on your website.

 5. Great goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you are just too magnificent. I really like what you have acquired here, certainly like what you’re saying and the way in which you say it. You make it entertaining and you still take care of to keep it wise. I cant wait to read far more from you. This is actually a terrific website.|

 6. My coder is trying to convince me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the expenses. But he’s tryiong none the less. I’ve been using Movable-type on numerous websites for about a year and am anxious about switching to another platform. I have heard very good things about blogengine.net. Is there a way I can import all my wordpress content into it? Any kind of help would be really appreciated!|

 7. Howdy! This post couldn’t be written any better! Looking at this article reminds me of my previous roommate! He continually kept preaching about this. I’ll forward this information to him. Pretty sure he will have a very good read. Thank you for sharing!

 8. Aw, this was an incredibly good post. Finding the time and actual effort to generate a good article… but what can I say… I procrastinate a lot and never seem to get anything done.

 9. The very next time I read a blog, I hope that it doesn’t fail me as much as this one. I mean, I know it was my choice to read, nonetheless I genuinely believed you would have something helpful to talk about. All I hear is a bunch of whining about something that you can fix if you were not too busy seeking attention.

 10. I’m impressed, I have to admit. Rarely do I come across a blog that’s both educative and engaging, and let me tell you, you have hit the nail on the head. The problem is an issue that too few people are speaking intelligently about. Now i’m very happy I stumbled across this during my hunt for something relating to this.

 11. Right here is the right site for anybody who really wants to find out about this topic. You realize so much its almost tough to argue with you (not that I personally will need to…HaHa). You certainly put a new spin on a topic that’s been written about for many years. Wonderful stuff, just wonderful!

 12. Oh my goodness! Impressive article dude! Thank you so much, However I am having troubles with your RSS. I don’t know the reason why I cannot subscribe to it. Is there anyone else having identical RSS problems? Anyone that knows the solution will you kindly respond? Thanx!!

 13. An impressive share! I’ve just forwarded this onto a co-worker who had been conducting a little homework on this. And he in fact bought me breakfast due to the fact that I found it for him… lol. So allow me to reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanx for spending time to discuss this issue here on your site.

 14. My spouse and I stumbled over here different web page and thought I should check things out. I like what I see so now i am following you. Look forward to exploring your web page yet again.|

 15. Hi! I could have sworn I’ve visited this website before but after going through many of the posts I realized it’s new to me. Anyhow, I’m certainly delighted I came across it and I’ll be bookmarking it and checking back often!

 16. Wow, superb blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your website is wonderful, as well as the content!|

 17. You are so cool! I don’t suppose I’ve read through something like this before. So good to discover another person with a few original thoughts on this topic. Really.. thank you for starting this up. This website is something that’s needed on the web, someone with some originality!

 18. Greetings, I believe your website could possibly be having browser compatibility problems. Whenever I take a look at your web site in Safari, it looks fine however, when opening in Internet Explorer, it’s got some overlapping issues. I just wanted to provide you with a quick heads up! Besides that, wonderful website!

 19. I know this if off topic but I’m looking into starting my own weblog and was wondering what all is required to
  get set up? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny?
  I’m not very internet savvy so I’m not 100% certain. Any suggestions or advice would be greatly appreciated.
  Thank you

 20. I was excited to discover this site. I wanted to thank you for your time for this wonderful read!! I definitely liked every bit of it and i also have you bookmarked to check out new stuff on your blog.

 21. Howdy! This blog post couldn’t be written much better! Looking through this post reminds me of my previous roommate! He continually kept talking about this. I will send this information to him. Fairly certain he’ll have a very good read. I appreciate you for sharing!

 22. I wanted to thank you for this excellent read!! I certainly enjoyed every little bit of it. I’ve got you book marked to look at new things you post…

 23. Hello there! This post couldn’t be written much better! Reading through this article reminds me of my previous roommate! He constantly kept preaching about this. I am going to send this post to him. Pretty sure he’s going to have a good read. Thanks for sharing!

 24. Hi! I simply wish to give you a big thumbs up for the excellent information you’ve got here on this post. I will be coming back to your blog for more soon.|

 25. That is very fascinating, You’re an overly skilled blogger. I’ve joined your feed and look ahead to in the hunt for extra of your magnificent post. Additionally, I have shared your web site in my social networks|

 26. Hi, I do believe this is an excellent website. I stumbledupon it 😉 I’m going to come back once again since i have book marked it. Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to help others.

 27. Just want to say your article is as astounding.
  The clearness in your post is just cool and i can assume you’re
  an expert on this subject. Fine with your permission allow me to grab
  your feed to keep up to date with forthcoming post.
  Thanks a million and please keep up the enjoyable work.

 28. Thanks for the auspicious writeup. It in fact was once a entertainment account
  it. Glance complicated to far added agreeable from you!

  By the way, how could we keep up a correspondence?

 29. Greetings, I do believe your website might be having web browser compatibility issues. When I look at your blog in Safari, it looks fine but when opening in I.E., it has some overlapping issues. I simply wanted to give you a quick heads up! Besides that, wonderful blog!

 30. What i don’t realize is in fact how you are not actually much more smartly-favored than you may
  be now. You are so intelligent. You realize thus considerably in terms of this topic,
  made me individually consider it from a lot of varied angles.
  Its like women and men aren’t fascinated until it is something to do with
  Girl gaga! Your own stuffs nice. Always deal with it up!

 31. Attractive section of content. I just stumbled upon your website and in accession capital to say that I get in fact loved account your blog posts. Any way I’ll be subscribing to your feeds and even I success you get admission to persistently rapidly.|

 32. This is the right site for anybody who wants to find out about this topic. You understand so much its almost tough to argue with you (not that I actually would want to…HaHa). You certainly put a new spin on a topic that’s been discussed for ages. Great stuff, just wonderful!

 33. Oh my goodness! Incredible article dude! Thanks, However I am having issues with your RSS. I don’t understand why I am unable to subscribe to it. Is there anybody else having the same RSS issues? Anyone that knows the solution will you kindly respond? Thanx!!

 34. Nice post. I learn something new and challenging on websites I stumbleupon on a daily basis. It will always be helpful to read through articles from other authors and use a little something from other sites.

 35. Aw, this was a really nice post. Finding the time and actual effort to generate a superb article… but what can I say… I procrastinate a lot and never seem to get nearly anything done.

 36. I have to thank you for the efforts you’ve put in penning this site. I’m hoping to see the same high-grade content by you in the future as well. In fact, your creative writing abilities has inspired me to get my own, personal blog now 😉

 37. Aw, this was an incredibly nice post. Taking the time and actual effort to create a great article… but what can I say… I put things off a lot and don’t manage to get nearly anything done.

 38. Hello! I could have sworn I’ve been to this website before but after going through many of the articles I realized it’s new to me. Anyways, I’m certainly pleased I discovered it and I’ll be bookmarking it and checking back often!

 39. Nice post. I learn something new and challenging on websites I stumbleupon everyday. It’s always useful to read content from other authors and use something from other web sites.

 40. Greetings! Quick question that’s totally off topic. Do you know how to make your site mobile friendly?
  My web site looks weird when browsing from
  my iphone. I’m trying to find a template or plugin that might be able to fix this issue.
  If you have any recommendations, please share. Many thanks!

 41. Howdy superb blog! Does running a blog such as this
  require a lot of work? I have very little knowledge of computer programming but I was hoping to start my own blog soon. Anyway, should you have any recommendations or techniques for new blog owners please share.
  I understand this is off subject but I just wanted to ask.
  Thanks! https://mix.com/1topcompany

 42. You actually make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be
  really something which I think I would never understand.
  It seems too complex and very broad for me. I am looking
  forward for your next post, I’ll try to get the hang of it!

 43. The very next time I read a blog, I hope that it won’t fail me as much as this particular one. After all, I know it was my choice to read, however I genuinely believed you would have something useful to talk about. All I hear is a bunch of moaning about something you can fix if you were not too busy seeking attention.

 44. After looking at a few of the articles on your blog, I really appreciate your way of writing a blog. I book-marked it to my bookmark webpage list and will be checking back soon. Please visit my web site as well and tell me your opinion.

 45. Oh my goodness! Awesome article dude! Many thanks, However I am encountering troubles with your RSS. I don’t understand the reason why I can’t subscribe to it. Is there anyone else getting the same RSS issues? Anyone that knows the solution can you kindly respond? Thanks!!

 46. Oh my goodness! Impressive article dude! Thank you, However I am going through troubles with your RSS. I don’t know the reason why I am unable to join it. Is there anybody else getting the same RSS problems? Anyone that knows the answer can you kindly respond? Thanks!!

 47. Hi there! This article could not be written any better! Looking through this article reminds me of my previous roommate! He continually kept preaching about this. I’ll send this information to him. Fairly certain he will have a great read. I appreciate you for sharing!

 48. I absolutely love your site.. Great colors & theme. Did you create this amazing site yourself? Please reply back as I’m wanting to create my very own blog and would like to learn where you got this from or just what the theme is named. Thank you!

 49. I don’t even know how I ended up here, but I thought this post was good. I do not know who you are but definitely you are going to a famous blogger if you aren’t already 😉 Cheers!|

 50. Hello, i think that i saw you visited my web site thus i came to “return the favor”.I am trying to find things to improve my web site!I suppose its ok to use a few of your ideas!!|

 51. Nice post. I learn something totally new and challenging on blogs I stumbleupon on a daily basis. It will always be exciting to read through content from other writers and practice a little something from their websites.

 52. Oh my goodness! Impressive article dude! Many thanks, However I am encountering problems with your RSS. I don’t understand the reason why I cannot subscribe to it. Is there anybody else getting similar RSS issues? Anybody who knows the solution can you kindly respond? Thanx!!

 53. Howdy, I do believe your site could possibly be having browser compatibility problems. When I take a look at your website in Safari, it looks fine however when opening in Internet Explorer, it has some overlapping issues. I just wanted to give you a quick heads up! Other than that, wonderful website!

 54. My developer is trying to persuade me to move to .net from PHP.

  I have always disliked the idea because of the
  expenses. But he’s tryiong none the less. I’ve been using Movable-type on various websites for about a
  year and am worried about switching to another platform.
  I have heard good things about blogengine.net.
  Is there a way I can import all my wordpress content into it?
  Any kind of help would be really appreciated!

 55. Howdy! This blog post could not be written any better! Reading through this post reminds me of my previous roommate! He always kept preaching about this. I am going to send this post to him. Pretty sure he’s going to have a great read. Many thanks for sharing!

 56. My brother recommended I might like this blog.
  He was entirely right. This post actually made my day.
  You can not imagine just how much time I had spent
  for this info! Thanks!

 57. I would like to thank you for the efforts you have put in writing this site. I am hoping to view the same high-grade content by you later on as well. In truth, your creative writing abilities has motivated me to get my own, personal site now 😉

 58. An outstanding share! I’ve just forwarded this onto a colleague who had been conducting a little research on this. And he actually bought me breakfast because I found it for him… lol. So let me reword this…. Thanks for the meal!! But yeah, thanx for spending the time to discuss this issue here on your web site.

 59. continuously i used to read smaller articles or reviews which also clear their motive, and that is also happening with this paragraph which I am reading at this place.|

 60. It’s really a nice and helpful piece of information. I’m happy that you shared this useful information with us.
  Please keep us informed like this. Thanks for sharing.

 61. Aw, this was an extremely good post. Taking a few minutes and actual effort to generate a good article… but what can I say… I hesitate a lot and don’t seem to get anything done.

 62. After I initially commented I seem to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on whenever a comment is added I get four emails with the same comment. Is there a means you can remove me from that service? Appreciate it!

 63. Good post. I learn something totally new and challenging on sites I stumbleupon every day. It’s always interesting to read through articles from other authors and practice a little something from other sites.

 64. I blog frequently and I genuinely appreciate your content. Your article has really peaked my interest. I’m going to take a note of your website and keep checking for new information about once per week. I opted in for your Feed too.

 65. Next time I read a blog, Hopefully it doesn’t disappoint me as much as this particular one. I mean, I know it was my choice to read through, nonetheless I genuinely believed you would probably have something helpful to talk about. All I hear is a bunch of crying about something you can fix if you weren’t too busy searching for attention.

 66. This is the perfect web site for everyone who wants to understand this topic. You understand so much its almost hard to argue with you (not that I personally would want to…HaHa). You definitely put a brand new spin on a topic that has been written about for many years. Excellent stuff, just excellent!

 67. Spot on with this write-up, I absolutely feel this website needs a great deal more attention. I’ll probably be back again to read through more, thanks for the information!

 68. Your style is very unique in comparison to other folks I have read stuff from. Thank you for posting when you have the opportunity, Guess I’ll just bookmark this blog.

 69. I am really enjoying the theme/design of your website. Do you ever run into any web browser compatibility problems? A few of my blog readers have complained about my website not working correctly in Explorer but looks great in Safari. Do you have any advice to help fix this problem?|

 70. Hi, I do believe this is a great website. I stumbledupon it 😉 I may return yet again since I saved as a favorite it. Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to help others.

 71. This is the right blog for anybody who wishes to find out about this topic. You know so much its almost tough to argue with you (not that I actually would want to…HaHa). You certainly put a brand new spin on a subject that’s been written about for decades. Excellent stuff, just wonderful!

 72. Your style is very unique compared to other people I have read stuff from. I appreciate you for posting when you have the opportunity, Guess I will just bookmark this page.

 73. I enjoy what you guys tend to be up too. This kind of clever work and coverage!
  Keep up the superb works guys I’ve added you
  guys to my blogroll.

 74. Wow, superb blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your site is wonderful, let alone the content!|

 75. An impressive share! I’ve just forwarded this onto a colleague who was conducting a little homework on this. And he actually bought me breakfast simply because I discovered it for him… lol. So let me reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanks for spending time to discuss this topic here on your website.

 76. Hello there! This article could not be written any better! Going through this article reminds me of my previous roommate! He always kept talking about this. I am going to forward this article to him. Fairly certain he will have a good read. Many thanks for sharing!

 77. Heya terrific blog! Does running a blog such as this take a large amount of work?
  I’ve very little knowledge of programming however I had been hoping to
  start my own blog soon. Anyways, if you have any ideas or tips for new blog owners
  please share. I know this is off subject nevertheless I just had to ask.
  Many thanks!

 78. Hi, I do believe this is an excellent blog. I stumbledupon it 😉 I may return once again since i have saved as a favorite it. Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to guide others.

 79. Thanks on your marvelous posting! I certainly enjoyed reading it, you could be a great author.I will make sure to bookmark your blog and definitely will come back someday. I want to encourage that you continue your great writing, have a nice morning!|

 80. Hello there! I could have sworn I’ve visited this site before but after browsing through a few of the posts I realized it’s new to me. Nonetheless, I’m definitely delighted I came across it and I’ll be bookmarking it and checking back regularly!

 81. An outstanding share! I have just forwarded this onto a colleague who has been conducting a little research on this. And he in fact ordered me breakfast due to the fact that I stumbled upon it for him… lol. So allow me to reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanx for spending some time to discuss this issue here on your web page.

 82. I’m very pleased to find this site. I need to to thank you for ones time for this wonderful read!! I definitely enjoyed every part of it and I have you book marked to check out new stuff on your site.|

 83. You’re so cool! I do not think I’ve read through something like that before. So wonderful to find somebody with some original thoughts on this subject matter. Seriously.. many thanks for starting this up. This site is something that’s needed on the web, someone with a little originality!

 84. I blog frequently and I really thank you for your information. This article has truly peaked my interest. I am going to bookmark your site and keep checking for new information about once a week. I subscribed to your RSS feed as well.

 85. I must thank you for the efforts you have put in penning this blog. I’m hoping to see the same high-grade blog posts by you in the future as well. In truth, your creative writing abilities has motivated me to get my own, personal website now 😉

 86. Hi, I do think this is a great site. I stumbledupon it 😉 I may return yet again since i have book marked it. Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to help other people.

 87. I am really loving the theme/design of your blog. Do you ever run into any web browser compatibility issues? A number of my blog visitors have complained about my website not working correctly in Explorer but looks great in Chrome. Do you have any ideas to help fix this problem?|

 88. Hello outstanding blog! Does running a blog similar to this require a massive
  amount work? I have no knowledge of computer programming but
  I was hoping to start my own blog in the near future.
  Anyways, should you have any recommendations or techniques for
  new blog owners please share. I know this is off topic but I just wanted to ask.

  Many thanks!

 89. Great post. I was checking continuously this weblog and I’m
  impressed! Extremely helpful information specially the closing phase
  🙂 I care for such information a lot. I used to be seeking this particular
  info for a long time. Thanks and good luck.

Leave a comment

Your email address will not be published.