எமக்கு அபிவிருத்தியும் இல்லை உரிமையுமில்லை-வியாழேந்திரன்

10170 301

முஸ்லிம் சமூகத்தினை பொறுத்தவரையில் அபிவிருத்திக்காக போராடிப் போராடி எந்த உரிமையினையும் இழக்கவில்லை. ஆனால் நாங்கள் உரிமைக்காக போராடி அபிவிருத்தியும் இல்லாமல் உரிமையும் இல்லாமல் இருப்பதை யதார்த்தமாக நாங்கள் ஏற்றுக்கொள்ளவேண்டும் என மட்டக்களப்பு மாவட்ட  தமிழ்தேசிய கூட்டமைப்பு பாராளுமன்ற உறுப்பினர் எஸ்.வியாழேந்திரன் தெரிவித்தார்.

இந்த நல்லாட்சியில் இந்த நாட்டில் யார் பிழை செய்தாலும் விசாரணை நடாத்தப்படும்  நிலைமை அதிகரித்துள்ளதையே ஜனாதிபதி ஆணைக்குழு முன்பாக பிரதமர் ஆஜராகியுள்ளது வெளிப்படுத்துவதாகவும் அவர் தெரிவித்தார்.

மட்டக்களப்பு மாவட்டத்தின் மண்முனை பிரதேச செயலாளர் பிரிவுக்குட்பட்ட பகுதிகளில் உள்ள பொது அமைப்புகள், விளையாட்டுக்கழகங்கள், பாடசாலைகளுக்கு பொருட்கள் மற்றும் உதவிகள் வழங்கும் நிகழ்வு நேற்று திங்கட்கிழமை முற்பகல் நடைபெற்றது.

மண்முனை பிரதேச செயலக உதவி திட்டமிடல் பணிப்பாளர் ஜதீஸ்வரன் தலைமையில் நடைபெற்ற இந்த நிகழ்வில் மட்டக்களப்பு மாவட்ட  தமிழ்தேசிய கூட்டமைப்பு பாராளுமன்ற உறுப்பினர் எஸ்.வியாழேந்திரன் பிரதம அதிதியாக கலந்துகொண்டார்.

பாராளுமன்ற உறுப்பினர் எஸ்.வியாழேந்திரனின் பன்முகப்படுத்தப்பட்ட 28 இலட்சம் ரூபா நிதியொதுக்கீட்டின் கீழ் 14 அமைப்புகளுக்கான பொருட்கள் மற்றும் நிதிகள் வழங்கிவைக்கப்பட்டன.

இந்த நிகழ்வில் பொருளாதார அபிவிருத்தி உத்தியோகத்தர்கள்,பாடசாலை அதிபர்கள் என பெருமளவானோர் கலந்துகொண்டனர்.

இன்று இரு பெரும்  கட்சிகள் ஒன்றிணைந்துள்ள வேளையில் தமிழ்பேசும் மக்களுக்கான தீர்வினை பெற்றுக்கொள்வதற்கான சிறந்த சந்தர்ப்பமாக இது இருப்பதாகவும் அவர் இங்கு சுட்டிக்காட்டினார்.

இங்கு தொடர்ந்து உரையாற்றிய பாராளுமன்ற உறுப்பினர்,

நாங்கள் போராட்டக்களத்தில் இருந்துவந்த சமூகம். காலணித்துவதிற்கு பின்னர் பல்வேறு போராட்டங்களை கண்டவர்கள். இன்று அரசியல்போராட்டத்தின் ஊடாக சென்றுகொண்டுள்ளோம். இழப்புகளை சந்தித்த இனத்திற்கு ஒரு தீர்வினைப்பெற்றுக்கொடுக்கவேண்டும் என்பதற்காகவே இவ்வாறான போராட்டங்கள் முன்னெடுக்கப்படுகின்றது.

இந்த நிரந்தர அரசியல் தீர்வினை தமிழ் மக்களுக்கு  எழுத்து மூலம் வழங்குவதற்காக அரசியல் யாப்பு ஒன்றை உருவாக்குவதற்கான நடவடிக்கைகள் முன்னெடுக்கப்பட்டுள்ளன.

அதன் முன்னோடியாக இடைக்கால அறிக்கையொன்று வந்துள்ளது. அது தமிழ் மக்களுக்கு முற்றுமுழுதாக சாதகமான அறிக்கையென்று சொல்லமுடியாது. சிலர் சாதகமான விடயம் இருப்பதாக கூறலாம். ஆனால் அதனை நான் ஏற்றுக்கொள்ளவில்லை.

பல விடயங்கள்  திருத்தப்படவேண்டும். பல விடயங்கள் புகுத்தப்படவேண்டும். எனினும் புதிய அரசியல் அமைப்பு ஊடாக தமிழ் மக்கள் ஏற்றுக்கொள்ளும் தீர்வொன்றினை பெற்றுக்கொள்ளவேண்டும். இன்றைய காலகட்டத்தில் நாட்டில் உள்ளமிக முக்கியமான கட்சிகள் இரண்டு இணைந்துள்ள நிலையில் நாங்கள் இராஜதந்திரமாக செயற்பட்டு தீர்வொன்றை பெற்றுக்கொள்ளவேண்டும் என்ற விடயத்தில் மிகவும் கவனமாக இருக்கின்றோம்.

இந்த நிலையில் இந்த தீர்வினை குழப்பும் வகையில் தீர்வுத்திட்டத்தினை இல்லாமல் செய்யும் வகையில் தென்னிலங்கையில் பல இனவாத அமைப்புகளும் மதவாத அமைப்புகளும் முன்னாள் ஜனாதிபதி தலைமையிலான கூட்டு எதிர்க்கட்சியினரும் மிகவும் கடுமையான வேலைகளை மேற்கொண்டு வருகின்றனர்.

எதிர்வரும் உள்ளுராட்சி தேர்தலில் தென்னிலங்கையில் மகிந்த ராஜபக்ஷ சார்ந்த கட்சி வெற்றிபெறுமானால் இன்றுள்ள அரசியல் போக்கு தடைப்படும் நிலையேற்படலாம். தாமதிக்க தாமதிக்க பல்வேறு பிரச்சினைகளை எதிர்கொள்ளவேண்டிய நிலையேற்படாலாம். அதனால் தான் மிக விரைவில் தீர்வினை பெறவேண்டிய கட்டாயத்தில் உள்ளோம்.

கடந்த ஆட்சிக்காலத்தில் அனைத்து உரிமைகளும் மறுக்கப்பட்டிருந்தன. பலர் கடத்தப்பட்டனர். ஆனால் இன்று அந்த நிலைமை மாற்றம் பெற்றுள்ளது. எனினும் இந்த நிலைமை இன்று அதிகரிக்கப்படவேண்டும். அரசியல் கைதிகள் விடுதலை செய்யப்படவேண்டும். நிலங்கள் முழுமையாக விடுவிக்கப்படவேண்டும்.

இன்று தீர்வுத்திட்டம் தொடர்பில் அதனை கைவிடுமாறு கோருபவர்கள் மாற்றுத்திட்டம் எதனைக்கொண்டுள்ளார்கள் என்பது கேள்விக்குறியாகும். இன்றுள்ளது போன்றான அரசியல் சூழ்நிலை மீண்டும் ஏற்படுமா என்பது சந்தேகமாகவே உள்ளது.

நாங்கள் மீண்டும் ஆயுதம் தூக்கிப்போராடுவதா?புலம்பெயர் நாடுகளில் உள்ள சிலர் மீண்டும் போராட்டத்தினை ஆரம்பிக்குமாறு கோருகின்றனர். அவ்வாறு என்றால் அவர்களின் பிள்ளைகளை இங்கு போராட அனுப்பிவைப்பார்களா என்று அவர்களிடம் கேட்கவிரும்புகின்றேன். நாங்கள் எங்கள் சமூகத்தினை எக்காரணம் கொண்டும் அழிவுப்பாதைக்கு கொண்டு செல்லமுடியாது.

நாங்கள் பொருளாதார ரீதியாகவும் கல்வி ரீதியாகவும் எமது சமூகத்தினை மேல்நிலைக்கு கொண்டுவரவேண்டும். அதற்காக கூடுதலான வேலைத்திட்டங்களை மேற்கொண்டுவருகின்றோம்.

முஸ்லிம் சமூகத்தினை பொறுத்தவரையில் அபிவிருத்திக்காக போராடி போராடி எந்த உரிமையினையும் இழக்கவில்லை. ஆனால் நாங்கள் உரிமைக்காக போராடி அபிவிருத்தியும் இல்லாமல் உரிமையும் இல்லாமல் இருப்பதை யதார்த்தமாக நாங்கள் ஏற்றுக்கொள்ளவேண்டும் என அவர் மேலும் தெரிவித்தார்.

There are 301 comments

 1. Your style is very unique compared to other people I’ve read stuff from. Thanks for posting when you have the opportunity, Guess I will just bookmark this site.

 2. Wow that was odd. I just wrote an really long comment but after I clicked submit my comment didn’t appear. Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyways, just wanted to say wonderful blog!

 3. This is the right site for anybody who wishes to find out about this topic. You realize so much its almost tough to argue with you (not that I really would want to…HaHa). You definitely put a new spin on a topic that’s been discussed for many years. Excellent stuff, just great!

 4. The very next time I read a blog, Hopefully it does not disappoint me as much as this one. After all, Yes, it was my choice to read through, however I actually believed you would have something useful to talk about. All I hear is a bunch of whining about something you can fix if you were not too busy searching for attention.

 5. Right here is the perfect webpage for anyone who wishes to understand this topic. You know so much its almost hard to argue with you (not that I actually will need to…HaHa). You certainly put a fresh spin on a topic that’s been discussed for years. Excellent stuff, just great!

 6. A motivating discussion is definitely worth comment. I do think that you should publish more on this topic, it may not be a taboo subject but typically folks don’t talk about such topics. To the next! Many thanks!!

 7. You completed a number of fine points there. I did a search on the subject and found the majority of people will agree with your blog.

 8. I seriously love your website.. Excellent colors & theme. Did you create this website yourself? Please reply back as I’m wanting to create my own personal site and would like to find out where you got this from or exactly what the theme is called. Many thanks!

 9. I like what you guys are up too. Such intelligent work and reporting! Carry on the excellent works guys I have incorporated you guys to my blogroll. I think it will improve the value of my web site

 10. Howdy! I could have sworn I’ve been to this blog before but after going through a few of the articles I realized it’s new to me. Nonetheless, I’m definitely pleased I stumbled upon it and I’ll be book-marking it and checking back regularly!

 11. Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account it. Look advanced to far added agreeable from you! However, how could we communicate?

 12. Greetings, I do think your web site could be having web browser compatibility problems. Whenever I look at your web site in Safari, it looks fine but when opening in IE, it has some overlapping issues. I just wanted to provide you with a quick heads up! Other than that, great blog!

 13. Encontre as Melhores Ofertas e Cupons no Os10Melhores. Reunimos promoções de Smartphones, TVs, Moda e muito mais. O menor preço nas melhores lojas.

 14. I absolutely love your website.. Very nice colors & theme. Did you develop this website yourself? Please reply back as I챠m attempting to create my own personal blog and would like to learn where you got this from or just what the theme is called. Cheers!

 15. Hi there, I do think your blog may be having browser compatibility problems. Whenever I take a look at your web site in Safari, it looks fine but when opening in IE, it has some overlapping issues. I merely wanted to give you a quick heads up! Other than that, fantastic blog!

 16. I blog often and I truly thank you for your content. The article has really peaked my interest. I am going to bookmark your blog and keep checking for new information about once a week. I subscribed to your Feed as well.

 17. I like what you guys are up too. Such intelligent work and reporting! Carry on the excellent works guys I have incorporated you guys to my blogroll. I think it will improve the value of my web site

 18. Hello! I know this is kind of off topic but I was wondering if you knew where I could find a captcha plugin for my comment form? I’m using the same blog platform as yours and I’m having difficulty finding one? Thanks a lot!

 19. Confira nossa seleção de cupons de desconto das principais lojas da internet. Para que encontre apenas códigos válidos, nossa equipe verifica cada cupom.

 20. Wow that was strange. I just wrote an really long comment but after I clicked submit
  my comment didn’t appear. Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyways, just wanted to
  say great blog!

 21. You’re so interesting! I do not believe I’ve truly read through something like that before. So good to discover another person with some unique thoughts on this topic. Really.. many thanks for starting this up. This web site is one thing that is needed on the internet, someone with a bit of originality!

 22. you’re in reality a excellent webmaster. The website loading velocity is incredible. It seems that you’re doing any unique trick. Furthermore, The contents are masterpiece. you have done a excellent process on this subject!

 23. Hey there! This is kind of off topic but I need some guidance from an established blog. Is it very hard to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty quick. I’m thinking about creating my own but I’m not sure where to start. Do you have any points or suggestions? Thank you

 24. Hi, I do believe this is a great website. I stumbledupon it 😉 I am going to come back yet again since i have saved as a favorite it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to guide other people.

 25. Hi, i think that i saw you visited my website so i came to “return the favor”.I am attempting to find things to enhance my website!I suppose its ok to use a few of your ideas!!

 26. Aw, this was an exceptionally good post. Taking a few minutes and actual effort to make a really good article… but what can I say… I put things off a whole lot and never manage to get nearly anything done.

 27. Hello there! This is kind of off topic but I need some guidance from an established blog. Is it very difficult to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty fast. I’m thinking about making my own but I’m not sure where to begin. Do you have any ideas or suggestions? Many thanks

 28. I simply want to say I am very new to blogging and site-building and certainly enjoyed this website. More than likely I’m likely to bookmark your website . You amazingly have perfect articles. Regards for revealing your blog site.

 29. Oh my goodness! Amazing article dude! Thanks, However I am encountering troubles with your RSS. I don’t understand the reason why I am unable to join it. Is there anybody getting similar RSS issues? Anybody who knows the answer can you kindly respond? Thanx!!

 30. Did you wish to run our new game hack apk tool now fully without any cost? Get effective on-line cheat for endless resources, with no human verification required! With our generator acquire your 100 free resources right now and become the best player in the game! click on the link.

 31. This is a really good tip especially to those new to the blogosphere. Simple but very precise info… Thank you for sharing this one. A must read article!

 32. Greetings from California! I’m bored to death at work so I decided to check out your website on my iphone during lunch break. I enjoy the knowledge you present here and can’t wait to take a look when I get home. I’m shocked at how fast your blog loaded on my phone .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyways, very good blog!

 33. Right here is the right web site for anyone who would like to find out about this topic. You realize so much its almost tough to argue with you (not that I actually would want to…HaHa). You definitely put a new spin on a subject that has been discussed for years. Excellent stuff, just great!

 34. I’d like to thank you for the efforts you have put in writing this blog. I’m hoping to check out the same high-grade content from you in the future as well. In fact, your creative writing abilities has encouraged me to get my own, personal site now 😉

 35. Just wish to say your article is as astonishing. The clearness in your post is simply nice
  and i could assume you are an expert on this subject. Fine with your permission let me
  to grab your feed to keep updated with forthcoming
  post. Thanks a million and please keep up the gratifying work.

 36. Hey there superb blog! Does running a blog similar to this require a massive amount work?

  I have absolutely no expertise in computer programming however I had been hoping to
  start my own blog in the near future. Anyway, if you have any recommendations or
  tips for new blog owners please share. I know this is off
  subject nevertheless I simply wanted to ask.
  Cheers!

 37. May I just say what a relief to uncover somebody that actually understands what they’re talking about on the net. You definitely know how to bring an issue to light and make it important. More and more people really need to look at this and understand this side of the story. It’s surprising you aren’t more popular given that you certainly have the gift.

 38. Thanks for some other wonderful article. Where else may just anybody get that type of information in such a perfect way of
  writing? I have a presentation next week, and I am on the search for such
  information.

 39. Spot on with this write-up, I seriously believe that this site needs much more attention. I’ll probably be back again to read through more, thanks for the info!

 40. What’s Taking place i am new to this, I stumbled upon this I have discovered It positively helpful and it
  has helped me out loads. I’m hoping to give a contribution & assist other users like its aided
  me. Good job.

 41. Spot on with this write-up, I truly think this site needs a great deal more attention. I’ll probably be back again to read through more, thanks for the advice!

 42. Hi there! I could have sworn I’ve been to this web site before but after browsing through many of the posts I realized it’s new to me. Anyways, I’m certainly delighted I found it and I’ll be book-marking it and checking back regularly!

 43. Hi, Neat post. There’s a problem together with your website in web explorer, would test this?
  IE still is the marketplace chief and a large portion of other folks will leave out
  your great writing due to this problem.

 44. Hey there! I simply wish to offer you a big thumbs up for your great info you have here on this post. I will be returning to your blog for more soon.

 45. This is the right webpage for anyone who would like to understand this topic. You understand a whole lot its almost hard to argue with you (not that I really will need to…HaHa). You definitely put a new spin on a topic which has been discussed for many years. Excellent stuff, just excellent!

 46. I’m curious to find out what blog platform you’re working with? I’m experiencing some minor security issues with my latest website and I’d like to find something more safeguarded. Do you have any recommendations?

 47. Magnificent goods from you, man. I’ve understand your
  stuff previous to and you are just too magnificent.
  I really like what you’ve acquired here, certainly like what you are saying and the way
  in which you say it. You make it enjoyable and you still
  take care of to keep it sensible. I can not wait to
  read much more from you. This is really a tremendous web site.

 48. I truly love your blog.. Pleasant colors & theme. Did you build this site yourself? Please reply back as I’m attempting to create my very own site and want to learn where you got this from or what the theme is called. Appreciate it!

 49. I don’t even know the way I finished up right here,
  but I assumed this publish was once great. I don’t recognise
  who you might be however certainly you are going to a famous blogger
  if you happen to are not already. Cheers!

 50. You are so awesome! I do not believe I have read through a single thing like this before. So wonderful to discover another person with unique thoughts on this subject matter. Seriously.. thank you for starting this up. This web site is something that’s needed on the internet, someone with a little originality!

 51. An impressive share! I’ve just forwarded this onto a coworker who has been conducting a little research on this. And he in fact ordered me breakfast because I found it for him… lol. So allow me to reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanks for spending the time to talk about this issue here on your internet site.

 52. First of all I want to say terrific blog! I had a quick question which I’d like
  to ask if you do not mind. I was interested to know how you center yourself and
  clear your mind prior to writing. I have had a tough time clearing my thoughts in getting my ideas out.
  I do take pleasure in writing but it just seems like the first 10
  to 15 minutes are lost just trying to figure out how to begin. Any recommendations or hints?
  Cheers!

 53. I seriously love your blog.. Pleasant colors & theme.
  Did you build this site yourself? Please reply back as I’m planning
  to create my own website and want to learn where you got
  this from or just what the theme is named. Kudos!

 54. I was wondering if you ever considered changing the page layout of
  your site? Its very well written; I love what youve got to say.
  But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better.
  Youve got an awful lot of text for only having 1 or two images.
  Maybe you could space it out better?

 55. Wow, superb weblog structure! How long have you been running a blog for?
  you made running a blog look easy. The entire glance of your website is excellent, as smartly as the content!

 56. Howdy! This is my first comment here so I just wanted to give a quick shout out and say
  I genuinely enjoy reading through your blog posts. Can you recommend
  any other blogs/websites/forums that cover the same
  topics? Thanks a lot!

 57. After checking out a handful of the blog posts on your web page, I truly
  appreciate your way of writing a blog. I bookmarked it to my bookmark site list
  and will be checking back in the near future.
  Please check out my web site too and let me know what you think.

 58. Its like you learn my mind! You appear to know a
  lot approximately this, such as you wrote the e-book in it or something.
  I believe that you simply can do with some percent to power
  the message house a bit, but instead of that, this is great blog.
  A great read. I’ll definitely be back.

 59. Link exchange is nothing else however it is simply placing the other person’s webpage link on your page at proper place and other
  person will also do same in support of you.

 60. Thanks for your marvelous posting! I certainly enjoyed reading
  it, you could be a great author. I will make certain to bookmark
  your blog and definitely will come back at some point.
  I want to encourage continue your great writing, have a nice
  morning!

 61. Hey There. I found your blog using msn. This is an extremely well written article.

  I will make sure to bookmark it and come back to read more of your useful
  info. Thanks for the post. I’ll definitely return.

 62. Thank you, I have recently been looking for info about this subject for a
  long time and yours is the greatest I’ve came upon till now.
  But, what concerning the bottom line? Are you positive concerning the supply?

 63. Thank you, I have just been looking for information approximately this topic for ages and yours is the greatest I have discovered till now.

  But, what about the bottom line? Are you certain in regards to the source?

 64. Heya i’m for the first time here. I found this board
  and I find It really useful & it helped me out much.

  I hope to give something back and aid others like you helped me.

 65. Hello! I’ve been reading your blog for a while now and finally got the courage to go ahead and give you a shout out from Atascocita
  Tx! Just wanted to mention keep up the excellent job!

 66. First off I would like to say wonderful blog!
  I had a quick question which I’d like to ask if you do not
  mind. I was curious to know how you center yourself and clear your mind
  before writing. I’ve had a difficult time clearing
  my thoughts in getting my thoughts out there.
  I do take pleasure in writing but it just seems like the first 10 to 15 minutes tend to be wasted
  simply just trying to figure out how to begin. Any suggestions or tips?
  Thanks!

 67. Today, I went to the beach front with my kids. I found a sea shell and gave it to
  my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She placed
  the shell to her ear and screamed. There was
  a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go
  back! LoL I know this is entirely off topic but I had to tell
  someone!

 68. Thanks for ones marvelous posting! I quite enjoyed reading it,
  you will be a great author. I will be sure to bookmark your blog and may
  come back in the foreseeable future. I want to encourage one to continue your great work,
  have a nice evening!

 69. It’s really a great and useful piece of info.
  I’m happy that you shared this helpful information with us.

  Please stay us up to date like this. Thank you for sharing.

 70. You’re so awesome! I don’t believe I have read through something like this before.
  So nice to discover someone with a few genuine thoughts on this topic.
  Really.. many thanks for starting this up.
  This site is something that’s needed on the web, someone with some originality!

 71. I’ve been browsing on-line more than 3 hours lately, yet
  I never discovered any attention-grabbing article like yours.
  It is beautiful value enough for me. In my opinion, if all webmasters and bloggers made excellent
  content as you did, the internet can be much more useful than ever before.

 72. It is appropriate time to make some plans for the future and it is time to be happy.
  I have read this post and if I could I desire to suggest you some interesting things
  or tips. Maybe you can write next articles referring to this article.

  I desire to read even more things about it!

 73. Hello there! I know this is kinda off topic however I’d figured I’d
  ask. Would you be interested in trading links or maybe guest
  writing a blog article or vice-versa? My blog addresses a lot of the
  same topics as yours and I feel we could greatly benefit
  from each other. If you’re interested feel free to shoot me an email.
  I look forward to hearing from you! Excellent blog by
  the way!

 74. Hi I am so happy I found your site, I really found you
  by error, while I was browsing on Yahoo for something else, Nonetheless I am
  here now and would just like to say cheers for a tremendous post and a all round enjoyable blog (I also love the
  theme/design), I don’t have time to look over it all at the moment but I
  have bookmarked it and also included your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a lot more, Please do keep up the awesome b.

 75. Hi! I could have sworn I’ve visited this website before but after going through a few
  of the articles I realized it’s new to me. Nonetheless, I’m certainly happy
  I discovered it and I’ll be book-marking it and checking back
  frequently!

 76. I am curious to find out what blog platform you’re utilizing?
  I’m experiencing some minor security issues with
  my latest blog and I would like to find something
  more risk-free. Do you have any solutions?

 77. Hi there! I know this is kind of off-topic however I needed to ask.
  Does running a well-established website like yours take
  a lot of work? I am brand new to operating a blog but I do write in my diary every day.
  I’d like to start a blog so I can easily share my own experience and feelings online.
  Please let me know if you have any ideas or tips for brand new aspiring bloggers.
  Thankyou!

 78. Hey! I could have sworn I’ve been to this website before but
  after reading through some of the post I realized it’s new to me.
  Nonetheless, I’m definitely glad I found it and I’ll be book-marking and checking back frequently!

 79. Having read this I thought it was really informative.
  I appreciate you taking the time and energy to put
  this article together. I once again find myself personally spending a significant amount of
  time both reading and commenting. But so what,
  it was still worth it!

 80. Howdy just wanted to give you a quick heads up. The text in your
  post seem to be running off the screen in Firefox.
  I’m not sure if this is a formatting issue or something
  to do with web browser compatibility but I thought I’d post
  to let you know. The design look great though! Hope you get the issue fixed soon.
  Many thanks

 81. Thanks for your marvelous posting! I genuinely enjoyed reading
  it, you’re a great author.I will be sure to bookmark your blog and will come back later in life.

  I want to encourage that you continue your great posts,
  have a nice evening!

 82. I loved as much as you’ll receive carried out right here.

  The sketch is tasteful, your authored material stylish.
  nonetheless, you command get bought an impatience over that you wish be delivering the following.
  unwell unquestionably come more formerly again since exactly the same nearly a lot often inside case
  you shield this increase.

 83. Hello! I know this is kind of off-topic but I needed to ask.

  Does operating a well-established blog such as yours take a large amount
  of work? I’m brand new to writing a blog but I do write in my diary on a daily basis.

  I’d like to start a blog so I can easily share my own experience and views online.
  Please let me know if you have any recommendations or tips
  for brand new aspiring bloggers. Appreciate it!

 84. Hey just wanted to give you a brief heads up and let you know a few of the
  images aren’t loading properly. I’m not sure why but I think its a linking issue.
  I’ve tried it in two different web browsers
  and both show the same results.

 85. I am extremely impressed with your writing skills as well
  as with the layout on your weblog. Is this a paid theme or did you customize
  it yourself? Either way keep up the excellent quality writing, it is rare to see a nice blog like this one these
  days.

 86. Hello! I just wanted to ask if you ever have any issues with hackers?

  My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing
  months of hard work due to no backup. Do you have any solutions to stop hackers?

 87. What i don’t understood is in reality how you are no longer actually a lot more smartly-appreciated than you might be now.

  You are so intelligent. You realize thus significantly in the case of this matter, made me personally consider it from so many various angles.

  Its like women and men aren’t fascinated except it’s one thing to accomplish with Girl gaga!
  Your personal stuffs great. At all times take care of it
  up!

 88. Hello very nice site!! Guy .. Beautiful .. Amazing ..
  I’ll bookmark your website and take the feeds additionally?
  I am glad to search out numerous helpful info here within the submit, we
  need work out extra techniques on this regard, thank
  you for sharing. . . . . .

 89. Hello there! This article couldn’t be written any better!
  Looking at this article reminds me of my previous roommate!
  He constantly kept talking about this. I will forward this article
  to him. Pretty sure he’s going to have a great read.
  Many thanks for sharing!

 90. I have read some good stuff here. Definitely worth bookmarking for revisiting.
  I surprise how much attempt you put to create this kind of excellent informative website.

 91. You’re so cool! I don’t think I’ve read something like that before.
  So nice to find someone with a few genuine thoughts on this
  subject. Seriously.. many thanks for starting this up.
  This site is one thing that’s needed on the internet, someone with a little originality!

 92. Good day! Do you know if they make any plugins to help with SEO?
  I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good results.
  If you know of any please share. Cheers!

 93. Hmm it appears like your site ate my first comment (it
  was super long) so I guess I’ll just sum it up what I wrote and say, I’m thoroughly enjoying your blog.

  I as well am an aspiring blog writer but I’m still new to everything.
  Do you have any tips for newbie blog writers?
  I’d definitely appreciate it.

 94. Nice blog here! Also your website loads up
  fast! What web host are you using? Can I get your affiliate link to
  your host? I wish my site loaded up as quickly as yours lol

 95. I blog often and I truly appreciate your information. This great article has really peaked my interest.
  I’m going to take a note of your blog and
  keep checking for new information about once a week.
  I opted in for your RSS feed as well.

 96. I’ve been exploring for a bit for any high quality articles or
  weblog posts in this sort of space . Exploring in Yahoo I
  ultimately stumbled upon this web site. Reading this info So
  i am satisfied to exhibit that I have a very just right uncanny feeling I came upon just what I needed.
  I so much no doubt will make sure to do not put out of your mind this website
  and give it a glance on a relentless basis.

 97. Please let me know if you’re looking for a article writer for your blog.
  You have some really good articles and I feel I would be a
  good asset. If you ever want to take some of the load
  off, I’d love to write some articles for your blog in exchange
  for a link back to mine. Please send me an e-mail if interested.
  Kudos!

 98. Awesome blog! Do you have any suggestions for aspiring writers?
  I’m hoping to start my own website soon but I’m a little lost
  on everything. Would you advise starting with a free platform like WordPress or go for a
  paid option? There are so many options out
  there that I’m completely confused .. Any suggestions?
  Appreciate it!

 99. Does your site have a contact page? I’m having problems locating it but, I’d like to send you an e-mail.
  I’ve got some suggestions for your blog you might be
  interested in hearing. Either way, great site and I look forward to seeing it improve over time.

 100. hello!,I like your writing very so much! share we keep in touch extra
  about your post on AOL? I require a specialist in this area to resolve my problem.
  Maybe that’s you! Looking ahead to see you.

 101. I blog quite often and I genuinely appreciate your information. Your article has truly peaked my interest.
  I’m going to take a note of your blog and keep checking for new information about
  once per week. I subscribed to your RSS feed as well.

 102. I’m really impressed with your writing skills and also with the layout
  on your weblog. Is this a paid theme or did you modify it yourself?
  Either way keep up the excellent quality writing, it’s rare to see a nice blog like this
  one these days.

 103. Hi! I could have sworn I’ve been to this web site
  before but after browsing through some of the posts I realized it’s new to me.

  Anyhow, I’m certainly delighted I stumbled upon it
  and I’ll be book-marking it and checking back often!

 104. I’m not that much of a internet reader to be honest
  but your blogs really nice, keep it up! I’ll go
  ahead and bookmark your website to come back in the future.
  Many thanks

 105. My brother recommended I might like this blog. He was entirely right.
  This post actually made my day. You cann’t imagine just how much time I had spent for this info!
  Thanks!

 106. Hiya! Quick question that’s totally off topic.

  Do you know how to make your site mobile friendly?
  My blog looks weird when viewing from my iphone4. I’m trying to find a theme or plugin that
  might be able to correct this problem. If you have any recommendations, please share.

  With thanks!

 107. Hi there, You’ve done an incredible job. I’ll definitely digg it and personally
  suggest to my friends. I am confident they’ll be benefited from this
  web site.

 108. It’s really a great and useful piece of information. I am satisfied that you simply shared this useful information with us.
  Please keep us informed like this. Thanks for sharing.

 109. Hi I am so grateful I found your web site, I really found you by mistake, while I was looking on Digg for something else, Anyhow I am here now and would just like to say thank you for a remarkable
  post and a all round interesting blog (I also love the theme/design),
  I don’t have time to read through it all at the moment but I have bookmarked it and also added in your
  RSS feeds, so when I have time I will be back to read a great deal more, Please do keep up the superb jo.

 110. Hello this is somewhat of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML.
  I’m starting a blog soon but have no coding skills so I wanted to get advice from someone with experience.
  Any help would be greatly appreciated!

 111. It’s awesome to pay a quick visit this web page and reading the views of all colleagues
  concerning this paragraph, while I am also keen of getting experience.

 112. Its such as you read my mind! You seem to know a lot approximately this, such as you wrote
  the guide in it or something. I believe that you just
  could do with some p.c. to power the message home a
  little bit, but instead of that, this is fantastic blog.
  A great read. I will certainly be back.

 113. Hello there! This is my first comment here so I just wanted to give
  a quick shout out and say I genuinely enjoy reading through your posts.

  Can you recommend any other blogs/websites/forums that deal
  with the same topics? Thanks a ton!

 114. Hi there just wanted to give you a brief heads up and let
  you know a few of the pictures aren’t loading correctly.
  I’m not sure why but I think its a linking issue.
  I’ve tried it in two different internet browsers and both
  show the same outcome.

 115. I’m really enjoying the design and layout of your website.
  It’s a very easy on the eyes which makes it much more
  pleasant for me to come here and visit more often. Did you
  hire out a designer to create your theme? Excellent work!

 116. I know this if off topic but I’m looking into starting my own weblog and was curious what all is needed to get setup?

  I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny?
  I’m not very internet savvy so I’m not 100% positive.

  Any suggestions or advice would be greatly appreciated.

  Thank you

 117. Its like you read my mind! You appear to know so much about this,
  like you wrote the book in it or something. I think that you can do with a few pics to drive the message home a bit, but other than that, this is excellent blog.
  An excellent read. I will definitely be back.

 118. Hey are using WordPress for your blog platform?

  I’m new to the blog world but I’m trying to get started and set up my own. Do you need
  any coding knowledge to make your own blog? Any help would be greatly appreciated!

 119. Wonderful article! This is the type of info that should
  be shared across the internet. Disgrace on the seek engines for no
  longer positioning this submit higher! Come on over and seek advice from my site .

  Thanks =)

 120. You have made some decent points there. I looked on the web to find out more
  about the issue and found most people will go along with
  your views on this site.

 121. Thank you a bunch for sharing this with all of us you actually know
  what you’re speaking approximately! Bookmarked.
  Kindly also discuss with my website =). We will have a hyperlink
  trade arrangement between us

 122. My brother suggested I might like this blog. He was entirely right.
  This post actually made my day. You cann’t imagine simply
  how much time I had spent for this info! Thanks!

 123. Hey there! Do you know if they make any plugins to protect against hackers?

  I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked
  hard on. Any recommendations?

 124. I’m extremely impressed with your writing skills as
  well as with the layout on your weblog. Is this a paid theme or
  did you modify it yourself? Either way keep up the excellent quality
  writing, it’s rare to see a great blog like this one today.

 125. I don’t even know the way I finished up here, but I assumed this publish used to be good.
  I don’t know who you are however certainly you’re going to
  a famous blogger in case you are not already. Cheers!

 126. Very nice post. I just stumbled upon your weblog
  and wanted to say that I have really enjoyed browsing your blog posts.
  After all I’ll be subscribing to your feed and I hope you write
  again very soon!

 127. Normally I do not learn post on blogs, but I wish to say that this
  write-up very forced me to take a look at and do it!
  Your writing style has been surprised me. Thank you, quite nice post.

 128. We stumbled over here different website and thought
  I might as well check things out. I like what I see
  so now i’m following you. Look forward to finding out about your web page yet again.

 129. An interesting discussion is worth comment.
  I do believe that you ought to write more on this issue, it may not
  be a taboo subject but generally people don’t discuss these subjects.
  To the next! Best wishes!!

 130. I think this is one of the most significant info for me.
  And i’m glad reading your article. But should remark on some general things, The web site style is wonderful, the
  articles is really excellent : D. Good job, cheers

 131. I would like to thank you for the efforts you have put in penning this website.
  I really hope to check out the same high-grade content from you in the future as well.
  In truth, your creative writing abilities has encouraged me
  to get my very own site now 😉

 132. I’m not sure exactly why but this site is loading incredibly slow for me.
  Is anyone else having this issue or is it a issue on my end?
  I’ll check back later on and see if the problem still exists.

 133. An intriguing discussion is definitely worth comment.

  I believe that you need to write more on this topic, it might not be a taboo subject but generally people don’t discuss such subjects.
  To the next! Kind regards!!

 134. Excellent beat ! I would like to apprentice while you amend your website,
  how could i subscribe for a blog site? The account helped me
  a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted
  of this your broadcast offered bright clear concept

Leave a comment

Your email address will not be published.